Поняття дорожньо-транспортної пригоди.


Загальне поняття дорожньо-транспортної пригоди визначено у п.1.10 Правил дорожнього руху (ПДР): це подія, що сталася під час руху транспортного засобу, внаслідок якої загинули або поранені люди чи завдані матеріальні збитки.Під транспортним засобом згідно ПДР розуміють пристрій, призначений для перевезення людей і (або) вантажу, а також встановленого на ньому спеціального обладнання чи механізмів.

Іншими словами, з погляду дорожньої термінології, ДТП – це подія, що порушує нормальний хід процесу дорожнього руху. Вона виникає в результаті втрати спроможності керувати транспортним засобом або внаслідок неправильних дій учасників дорожнього руху і супроводжується загибеллю, пораненням людей, завданням матеріального збитку.

У свою чергу, діючим “Порядком обліку ДТП” затвердженим ПКМ України № 538 від 30.06.2005, визначається, що "Дорожньо-транспортна пригода — подія (небезпечний випадок), що сталася під час руху дорожньо-транспортного засобу (далі – транспортний засіб), унаслідок якої загинули або травмовані люди чи завдані матеріальні збитки".

Враховуючи вищевказане, стає можливим виділити основні ознаки облікової ДТП, що відрізняють її від інших пригод:

1. ДТП можлива лише за участю дорожньо транспортного засобу.

2. Даний транспортний засіб у момент пригоди обов’язково має перебувати у процесі дорожнього руху.

3. Виникненню ДТП передує одне чи декілька порушень нормативів щодо забезпечення безпеки дорожнього руху та правил експлуатації транспорту.

4. В результаті ДТП завжди виникають шкідливі наслідки.

Під механічним транспортним засобом відповідно до ПДР розуміють транспортний засіб, що приводиться в рух за допомогою двигуна. Цей термін поширюється на трактори, самохідні машини і механізми (крім транспортних засобів, робочий об’єм двигуна яких не перевищує 50 куб. см), а також тролейбуси та транспортні засоби з електродвигуном потужністю понад 3 кВт.

Під поняттям усіх транспортних засобів, що підпадають під ознаки механічного транспортного засобу, у Кримінальному Кодексі України розуміють всі види автомобілів, трактори та інші самохідні машини, трамваї i тролейбуси, а також мотоцикли та інші механічні транспортні засоби.

Поняттям “iншi самохідні машини” охоплюються дорожні, будівельні, сільськогосподарські та iншi подібні спеціальні самохідні машини (автокрани, екскаватори, скрепери, грейдери, дорожні котки, асфальтоукладники, авто- i електрокари та навантажувачі, збиральні комбайни та iн.).

Під участю транспортного засобу у процесі дорожнього руху як необхідної умови ДТП, мається на увазі виконання ним транспортної роботи, тобто переміщення його самого, перевезення вантажу, пасажирів вулицями, автомобільними дорогами та іншими місцями.

Розглядаючи останню із приведених нами ознак ДТП – наявність шкідливих наслідків, треба відзначити, що ДТП обов’язково супроводжується завданням матеріального збитку чи тілесними ушкодженнями або загибеллю людей.

Ця обставина відрізняє ДТП від аварійних ситуацій. До них можна віднести, наприклад, випадки, коли автомобіль, що рухався по слизькій дорозі, пішов у занос, мимовільно розвертається, б’ється о сніжній вал, розташований на узбіччі, але не отримує ніяких механічних пошкоджень, а його водій, пасажири, вантаж чи інше майно залишаються неушкодженими.

З метою правильної кваліфікації факту ДТП, розглянемо декілька прикладів.

Приклад 1.

Якщо автогрейдер, що виконує профілювання узбіччя автомобільної дороги, скоює наїзд на автомобіль, який стоїть, то ця пригода не буде дорожньо-транспортною, тому що вона пов’язана із порушенням правил виконання дорожньо-будівельних робіт.

Якщо автогрейдер у процесі роботи зіткнувся з транспортним засобом, який рухався, або скоює зіткнення чи наїзд, пересуваючись у транспортному положенні (ніж чи розпушувач у піднятому стані), то наявний факт ДТП.

Приклад 2.

Коли водій трактору скоює наїзд на перешкоду під час оранки поля, то виникає пригода, пов’язана з порушенням правил виконання сільськогосподарських робіт. Але у тому випадку, якщо трактор виконував на полі транспортну роботу (наприклад, буксирував причеп) та скоїв наїзд на перешкоду, то ця пригода кваліфікується як дорожньо-транспортна.

Види ДТП

Важливою характеристикою, що відображає механізм скоєння ДТП, є його вид.

Залежно від категорії учасників дорожнього руху та способу скоєння, на підставі наказу МВС України від 28.12.2005 № 1242 “Про затвердження картки обліку дорожньо-транспортних пригод та Інструкції щодо її заповнення”, усі ДТП поділяються на 10 видів.

Зіткнення – пригода, під час якої транспортні засоби, що рухалися, зіткнулися поміж собою чи з рухомим складом залізниці.

До цього виду належать також зіткнення з транспортним засобом, що раптово зупинився (перед світлофором, через затор у русі чи технічну несправність), і зіткнення рухомого складу залізниці із транспортним засобом, що зупинився або був залишений на колії.

Перекидання – пригода, під час якої транспортний засіб, що рухався, перекинувся. До цього виду пригод не належать перекидання, яким передували інші види пригод.

Тобто, до перекидань відносяться тільки ті пригоди, за яких транспортний засіб, що рухався, втрачає стійкість та перекидається внаслідок упливу несприятливих погодних умов, технічної несправності, неправильного розміщення чи закріплення вантажу, а також через застосування неправильних прийомів керування. Наприклад, якщо автомобіль перекинувся внаслідок перевищення критичної швидкості руху на повороті – це перекидання. Якщо ж водій різко змінює напрямок руху автомобіля після незначного бокового зіткнення з іншими транспортними засобами та внаслідок цього перекидається, то ця пригода кваліфікується як зіткнення.

Наїзд на транспортний засіб, що стоїть – пригода, під час якої транспортний засіб, що рухався, наїхав на транспортний засіб, що стояв, а також на причіп чи напівпричіп. Слід відмежовувати цю пригоду від наїзду на транспортний засіб, котрий раптово зупинився, яка відноситься до зіткнення.

Наїзд на перешкоду – пригода, під час якої транспортний засіб наїхав чи наштовхнувся на нерухомий предмет (опора шляхопроводу чи естакади, стовп, огорожа, дерево, щогла, паркан, будівельні матеріали тощо).

Наїзд на пішохода – пригода, під час якої транспортний засіб (у тому числі вантаж, який перевозиться) наїхав на людину чи вона сама наштовхнулася на транспортний засіб, що рухався.

До наїздів на пішоходів належать також випадки наїзду на людей, які каталися на самокатах, санках, ковзанах, лижах, а також пересувалися в інвалідних колясках без двигуна.

Наприклад, громадянин Б., знаходячись у нетверезому стані, стояв на узбіччі дороги. В момент, коли повз нього проїжджав вантажний автомобіль, він похитнувся у бік проїжджої частини та був збитий замикаючим гаком правого борту вантажівки. Ця пригода кваліфікується як наїзд на пішохода.

Наїзд на велосипедиста– пригода, під час якої транспортний засіб наїхав на велосипедиста чи він сам наштовхнувся на транспортний засіб, що рухався.

Наїзд на гужовий транспорт – пригода, під час якої транспортний засіб наїхав на запряжених тварин або візок, що вони транспортували, або запряжені тварини чи візок, який вони транспортували, ударилися об транспортний засіб, що рухався.

Наїзд на тварин – пригода, під час якої транспортний засіб наїхав на птахів, диких чи домашніх тварин (включаючи в'ючних та верхових), або ці тварини чи птахи наштовхнулися на транспортний засіб, що рухався, і внаслідок чого постраждали люди чи завдані матеріальні збитки.

Падіння пасажира – пригода, під час якої людина випала із транспортного засобу, що рухався, або впала у салоні транспортного засобу (внаслідок різкого гальмування, прискорення чи зміни напрямку його руху).

Падіння пасажирів, що виникають при зіткненнях, перекиданнях чи наїздах транспортних засобів на перешкоду до цього виду ДТП не відносяться.

Наприклад, пасажир автобусу отримав тілесні ушкодження внаслідок падіння від поштовху, що виник при наїзді автобусу на бордюрне каміння. Така пригода буде кваліфікуватися як наїзд на перешкоду.

Падіння вантажу – пригода, під час якої постраждали люди від падіння вантажу, що перевозився. До цього виду належить пригода, що сталася внаслідок відкинутого колесом механічного транспортного засобу предмету.

4.1.3. Розподіл ДТП за важкістю наслідків

За важкістю наслідків ДТП умовно розділяють на:

4.1.3.1. ДТП з матеріальним збитком

Це якщо в результаті ДТП загиблих і поранених немає, а є тільки матеріальний збиток, незалежно від його розміру.

Матеріальний збиток від ДТП може складатися із вартості:

- ремонтно-відновлюваних робіт при пошкодженні транспортних засобів, вантажів, дорожніх та інших споруд (знаків, огорож, світлофорів, зелених насаджень тощо);

- коштів на виконання функцій правоохоронних органів ( виїзд та дії на місці ДТП, дізнання, слідство та суд);

- надання медичної допомоги постраждалим у ДТП (виїзд на місце ДТП, доставляння постраждалих у медичний заклад, лікування, виплати за соціальним страхуванням);

- збитків від зупинки руху транспортних засобів (зниження швидкості, затори, об’їзди), а також невиробленого продукту через утрату робочого часу.

4.1.3.2. ДТП із загиблими або травмованими людьми

Це якщо в результаті ДТП люди отримали тілесні ушкодження або загинули.

Травмованими в результаті ДТП вважаються люди, які внаслідок дорожньо-транспортної пригоди одержали тілесні ушкодження будь-якого ступеня тяжкості і протягом трьох діб звернулися за медичною допомогою до лікувально-профілактичного закладу.

Загиблими в результаті ДТП вважаються люди, які померли внаслідок дорожньо-транспортної пригоди на місці її скоєння чи від одержаних травм протягом 30 діб.


Дата добавления: 2021-12-14; просмотров: 479;


Поиск по сайту:

Воспользовавшись поиском можно найти нужную информацию на сайте.

Поделитесь с друзьями:

Считаете данную информацию полезной, тогда расскажите друзьям в соц. сетях.
Poznayka.org - Познайка.Орг - 2016-2024 год. Материал предоставляется для ознакомительных и учебных целей.
Генерация страницы за: 0.011 сек.