Патофізіологія процесу вмирання. Термінальний стан. Швидка та агональна смерть.
Під час вмирання організм людини перебуває у термінальному стані. Відбувається пригнічення функцій дихальної системи та органів кровообігу, внаслідок чого розв. вентиляційна і циркуляторна гіпоксія. Кисневе голодування сприч.в органах і тканинах спочатку компенсаторно-пристосувальні, а потім патологічні зміни («агонуюче пристосування»). Так, централізація кровообігу, спрямована на підтримку насамперед функцій головного мозку, призв.до порушення мікроциркуляції на периферії. Це зумовлю.порушення структури і ф-цій паренхіматозних органів. Енергетичний обмін речовин як у ЦНС, так і в паренхім.органах переключається на анаеробний гліколіз, що призв. до накопичення молочної кислоти. За умов наростаючої гіпоксії виникає «хибне коло», що призв.до наростання ацидозу. У кров потрапляють БАР, які сприч.парези і паралічі судин мікроцирк.русла, підвищення судин.проникності, згущення крові, стазів, дрібно крап.крововиливів, тромбоутворення. Пригнічу.скорочувальна активність міокарда.
Якщо вмирання тривале (агональна смерть), термінальний стан має етапи:
1. Передагональний (зниження АТ, пригнічення свідомості та електр.активності мозку. Тахікардія>брадикардія, пор-ня стовбурових рефлексів)
2. Термінальна пауза (тимчасова затримка дихання, брадикардія>періодична асистолія)
3. Агонія (тимчасове короткочасне підвищення АТ, встановлення синусового автоматизму, посилення дих.рухів)
4. Клінічна смерть (припинення кровообігу і дихання)
Після клінічної смерті через 5-6 хв настає біологічна смерть.
У серці і судинах виявляють щільні згортки крові – червоні при нетривалій агонії і жовтувато-білі – при тривалій. Це пов’язано із швидкістю випадіння фібрину.
Швидка смерть.У крові спочатку утв.пухкі кров’яні згортки, які протягом перших 1-2 год після смерті розчиняються, і кров повністю втрачає здатність до вторинного згортання. У серці і судинах виявляють рідку кров внаслідок фібринолізу.Фібрино-тромбоцитарні агрегати блокуються із самого початку їх формування. Розчинення таких згустків відб.шляхом деградації фібринової сітки і вивільнення кліт.елементів крові, а також часткового гемолізу еритроцитів.
Крім того, виявляють ціаноз обличчя, екхімози у кон’юнктиві, інтенсивні поширені труп.плями, виділення сечі, калу, наявність рожевого слизу вдих.шляхах, значне веноз. повнокрів'я внутр..органів, переповнення кров'ю правої половини серця, дрібно крап.крововиливи на пов-ні серця і легень,іноді і в ін.органах.
Дата добавления: 2021-12-14; просмотров: 422;