Розробка та укладання контрактів
Розробку контракту варто здійснювати відповідно до типового контракту і затвердженим «Положенням про підрядні контракти в будівництві України» яке включає наступні статті:
1. Визначення і терміни.
2. Предмет контракту.
3. Ціна предмета контракту.
4. Терміни виконання робіт.
5. Розрахунки і платежі.
6. Проектна документація.
7. Зміни проектної документації й обсягів робіт у процесі будівництва.
8. Будівельний майданчик.
9. Матеріально-технічне забезпечення.
10. Субпідрядні організації.
11. Страхування ризику.
12. Виконання робіт.
13. Контроль якості робіт, матеріалів і устаткування.
14. Робоча сила.
15. Здача і приймання робіт.
16. Гарантійні терміни експлуатації об'єкта.
17. Фінансові гарантії.
18. Матеріальна відповідальність і звільнення від неї.
19. Розгляд суперечок й арбітраж.
20. Призупинення робіт і розрив контракту.
Розглянемо основні моменти кожної статті:
1. Визначення і терміни.
У цій статті даються основні поняття і визначення термінів, що використовуються в тексті контракту з метою недопущення їхнього різного тлумачення.
2. Предмет контракту.
Визначає роботи і замовлення, передані Замовником на виконання їх Підрядчиком на умовах договору прийнятих останнім.
3. Ціна предмета контракту.
Визначається сторонами договірною ціною, прямою угодою або при проведенні торгів.
У залежності від виду контракту, для визначення ціни використовуються діючі нормативні документи, інформація про вартість раніше побудованих об'єктів, розрахунки кошторисної вартості по проекту, ТЕО, прейскуранти на готову будівельну продукцію і т.д.
4. Терміни виконання робіт.
Визначаються контрактом конкретними датами початку, і закінчення робіт і просто тривалістю, наприклад, 10 місяців або в такій формі – початок не пізніше 1-го липня і не більш 10 місяців. При встановленні термінів варто використовувати існуючі нормативи і закордонний досвід. Початок робіт оформляється двостороннім актом.
5. Розрахунки і платежі.
Розрахунки і платежі за виконані роботи повинні здійснюватися безперервно і вчасно.
Сторони самостійно встановлюють контрактом порядок, терміни й умови платежів і розрахунків за виконані роботи.
Проміжні платежі здійснюються у встановлений термін, наприклад, протягом 5-ти днів після представлення Підрядчиком Замовникові актів виконаних робіт, підписаних сторонами.
Проміжні платежі, з урахуванням авансів здійснюються в розмірі до 95% від договірної ціни. Інші 5% оплачуються Замовником після підписання акта приймання об'єкта в експлуатацію і виконання гарантій Підрядчиком протягом 15 днів.
Під час підписання контракту Замовник за 30 днів до початку робіт перелічує Підрядчикові аванс, розмір якого, терміни й умови, порядок заліку визначаються сторонами. Розмір авансу може бути до 30% від річного обсягу робіт, але не менше місячним, обумовленим календарним планом.
6. Проектна документація.
Обсяг проектної документації, її склад і терміни передачі Підрядчикові передбачаються графіком, що є додатком до контракту. Передана робоча документація підписується Замовником у провадження робіт.
7. Зміни проектної документації й обсягів робіт у процесі будівництва.
Такі зміни має право вносити Замовник, які зобов'язаний прийняти Підрядчик, якщо він має можливість їх виконати, і вони були видані в обумовлений термін контрактом. Роботи, які Генпідрядник не може виконати Замовник може передати їх іншому виконавцеві, який повинен узгодити з Підрядчиком питання спільного виконання робіт.
Внесені Замовником доповнення і зміни оформляються письмово з повною компенсацією вартості цих робіт і інших витрат, а також по перегляду термінів будівництва.
8. Будівельний майданчик.
Вибір будівельного майданчика, її передача Підрядчикові, забезпечення доступу для виконання робіт лежить на обов'язку Замовника. Крім цього Замовник передає Підрядчикові геодезичну основу і всілякі допуски, у тому числі по фронтах робіт.
Площадка для будівництва передається по акту, що є додатком до контракту.
9. Матеріально-технічне забезпечення.
Матеріально-технічне забезпечення і його порядок визначається сторонами при укладанні контракту. Також сторони визначають порядок приймання розвантаження, складування і подачу на будмайданчик МТР, контроль за їх якістю і комплектністю.
Перелік і обсяги матеріально-технічних ресурсів і устаткування, які поставляє Замовник, терміни їхньої передачі визначаються графіком, який є додатком до контракту.
Підрядчик має право власності на МТР, що знаходяться на будівельному майданчику, але не оплачені Замовником і несе ризик випадкової їхньої втрати і псування, до моменту здачі об'єкта в експлуатацію. При консервації об'єкта Підрядчик вправі зажадати їхній оплату у випадку неможливості їхнього використання на інших об'єктах.
10. Субпідрядні організації.
До спеціалізованих робіт Генпідрядник може залучити Субпідрядників і здійснювати координацію їхньої діяльності. Субпідрядники можуть залучатися Генпідрядником для укладання контракту з Замовником. Контракти, як правило, в основному укладаються між Генпідрядником і Субпідрядником. В окремих випадках Замовник може укладати прямі контракти із Субпідрядником.
Приймання робіт і їхню оплату, що виконуються Субпідрядником за договором з Генпідрядником здійснює останній.
Розрахунки за виконані роботи здійснюється між Субпідрядником і Генпідрядником на підставі погодженої між ними договірної ціни.
Оплата робіт і перерахування авансів Субпідрядникові за узгодженням з Генпідрядником може здійснюватися Замовником на основі документів, підписаних Підрядчиком
11. Страхування ризику.
Ризики в контракті визначаються сторонами. Страхуються майнові інтереси учасників, у тому числі ризики:
- виникаючі при транспортуванні матеріальних ресурсів і устаткування до будівельного майданчика;
- зв'язані зі збереженням виконаних робіт і матеріальних цінностей, що знаходяться на будівельному майданчику від вогню і стихійних лих;
- виникаючі відповідно до законів про охорону праці й інші.
12. Виконання робіт.
Генпідрядник зобов'язаний виконувати роботи відповідно до проектної документації і дотриманням правил і графіків провадження робіт. Технічний контроль якості СМР, обсягів і вартості об'єкта здійснює Замовник.
Для оперативного рішення технічних питань сторони призначають повноважних представників і в писемній формі інформують один одного коло їхніх дій.
Ведення усієї виконавчої документації, у тому числі журналу провадження робіт, входить в обов'язок Підрядчика.
13. Контроль якості робіт, матеріалів і устаткування.
Контроль якості робіт, матеріалів, устаткування, порядок його здійснення визначаються сторонами.
Оформлення різних допусків і іншої документації в тому числі для виконання робіт у зоні повітряних ліній електропередачі і ліній зв'язку; у чорті діючих залізничних колій і проходження підземних комунікацій, розташованих на будівельному майданчику; користування Генпідрядником електроенергією, газом, водою, парою від діючих комунікацій відповідно до проекту організації будівництва входить в обов'язку замовника.
14. Робоча сила.
Забезпечення кваліфікованими робочими й інженерно-технічними фахівцями споруджуваного об'єкта при виконанні робіт, визначених контрактом лежить на обов'язку сторін.
Свої обов'язки сторони визначають також у питаннях забезпечення працюючим транспортом, харчування, водою, медичним обслуговуванням, гуртожитками, страхуванням і т.д. Обсяг цих послуг, і терміни їхнього надання визначаються контрактом.
Підрядчик несе відповідальність за технологічну і виробничу дисципліну на споруджуваному об'єкті.
15. Здача і приймання робіт.
Приймання виконаних обсягів робіт і конструктивів здійснюється Замовником щомісяця по актах приймання виконаних робіт, оформленими підписами уповноважених представників від Замовника і Підрядчика.
Здавання-прийняття об'єкта в експлуатацію здійснюється після письмового повідомлення Підрядчиком Замовника про закінчення всіх передбачених проектом робіт з акта, підписання якого означає момент передачі об'єкта у власність Замовника.
У процесі здавання-прийняття об'єкта сторони перевіряють відповідність виконаних робіт, умовам контракту, визначають претензії замовника і терміни їхнього усунення, що прикладаються до акта. Якщо вони не зафіксовані в акті, Замовник утрачає право на розгляд їх в арбітражі. При істотних недоробках, що впливають на експлуатацію, об'єкт до їхнього усунення прийманням не здійснюється.
16. Гарантійні терміни експлуатації об'єкта.
Підрядчик зобов'язаний гарантувати якість і надійність виконаних робіт і застосовуваних матеріальних ресурсів. Терміни гарантії встановлюється спільним рішення Підрядчика і Замовника. Якщо в період гарантійної експлуатації об'єкта виявляються дефекти з вини Підрядчика, що заважають нормальної експлуатації, останній зобов'язаний усунути них за свій рахунок у встановлений термін.
При відмовленні Підрядчика від усунення виявлених по його провині дефектів і складання акта Замовник має право призначити кваліфіковану експертизу, по акту якої Замовник може звернутися в арбітражний суд.
Підрядчик не несе відповідальність при виявленні дефектів, зв'язаних у прорахунку технічної документації, низькою якістю матеріалів і устаткування, що поставляються Замовником, а також неправильної експлуатації об'єкта.
17. Фінансові гарантії.
Для захисту своїх інтересів сторони визначають у контракті свої гарантії.
Підрядчик дає фінансову гарантію у виді грошової застави, яка перелічується разовим платежем Замовникові або утримується із сум проміжних платежів за виконані роботи. Розмір застави може складати 5% від договірної ціни. Застава вноситься на випадок банкрутства Підрядчика, а також для виконання їм гарантій даних при введенні об'єкта в експлуатацію. У випадку невиконання даних гарантій Підрядчиком, Замовник має право для їхнього виконання залучити сторонні організації. Суми, що залишилися, після виконання гарантій перелічуються Підрядчикові після здачі об'єкта в експлуатацію.
Крім застави, гарантії Підрядчика за визначену плату може давати поручитель (банки, страхова компанія) з висновком тристороннього договору.
Гарантії Замовника (інвестора) фінансових можливостях у формі доручень може давати банки, страхова компанія і т.д., що здійснюють розрахунки і платежі з Генпідрядником.
18. Матеріальна відповідальність і звільнення від неї.
Під час будівництва і до передачі закінчених робіт Замовникові Підрядчик несе матеріальну відповідальність за: схоронність незавершеного виробництва; порушення договірних зобов'язань по термінах будівництва; недоробки, виявлені при здачі об'єкта в експлуатацію; використання неякісних матеріалів і несвоєчасну передачу виробничих площ і фундаментів під монтаж устаткування і т.д.
Замовник несе відповідальність за несвоєчасну і неякісну передачу технічної документації, будівельного майданчика, устаткування, різних допусків і т.д. передбачених контрактом.
Для посилення матеріальної відповідальності сторін за виконання договірних зобов'язань передбачаються штрафні санкції їхній вибір є правом сторін. Такими санкціями можуть бути, наприклад, за несвоєчасну здачу об'єкта – 0,05% від договірної ціни в перші 2 місяці і 0,01% у наступні, але не більш 10% від вартості робіт.
Крім пред'явлення санкцій, потерпіла сторона має право на компенсацію всіх збитків викликаних невиконанням договірних зобов'язань.
19. Розгляд суперечок й арбітраж.
У випадку, якщо винувата сторона не оплачує претензію потерпілої сторони, остання може звернутися до послуг незацікавленій консалтинговій фірмі або в арбітражний суд для примусового стягнення.
20. Призупинення робіт і розрив контракту.
Сторони повинні вживати заходів до виконання прийнятих зобов'язань відповідно до контракту, як у цілому, так і по окремих позиціях. Виниклі непогодженості у виконанні зобов'язань повинні розмішатися шляхом переговорів у встановлений термін контрактом.
Припинення робіт і розрив контракту може бути крайньою мірою і підтверджуватися письмовим повідомленням.
Замовник має право на розрив контракту в наступних випадках:
- при відсутності засобів у Замовника й у випадку банкрутства;
- через нездоланну силу, недоцільності інвестування проекту, у зв'язку з обставинами, що змінилися, а також за рішенням контролюючих органів;
- невиконання Підрядчиком договірних зобов'язань, наприклад, при зриві термінів виконання робіт до 3-х місяців, грубим порушенням правил і норм і т.д.;
- банкрутстві Підрядчика й в інших передбачених контрактом.
Розрив контракту з ініціативи Підрядчика передбачається при:
- невиконання Замовником зобов'язань контракту, наприклад, протягом 3-х місяців у частині передачі площадки, документації, устаткування та інше, що приводить до ненормальної діяльності Підрядчика;
- несплаті Замовником, наприклад, протягом 3-х місяців виконаних робіт і в інших передбачених випадках контрактом.
Оформлення контракту повинне відбуватися в наступному порядку:
- проект контракту розробляється Замовником, підписується, скріплюється печаткою і направляється Підрядчикові на розгляд;
- Підрядчик розглядає проект контракту і при відсутність розбіжностей підписує його і направляє Замовникові. У випадку розбіжностей складається протокол розбіжностей, що разом із проектом контракту направляється Замовникові;
- на підставі переговорів і при особистій зустрічі складається протокол узгодження. Якщо сторони прийшли до згоди договір вважається укладанним, у противному випадку – невідбувшимся.
Питання для самоперевірки
Які види контрактів застосовуються на стадії будівництва?
1. Проектно-будівельний контракт і його переваги.
2. Керувально-будівельний контракт і його характеристика.
3. У чому полягає зміст виду контракту «під ключ»?
4. Основні принципи розробки і укладання контрактів.
5. Яка підготовча робота проводиться для укладання контракту?
6. Склад протоколу намірів.
7. Яка документація розробляється для укладання контракту?
8. Яка ціна проекту узгоджується між Підрядчиком і Замовником і на підставі яких документів?
9. У яких випадках може змінитися договірна ціна?
10. Які обов'язки Підрядчика включаються в проект контракту?
11. Які обов'язки Замовника включаються в проект контракту?
12. У яких випадках переглядаються терміни провадження робіт?
13. Як здійснюються платежі і розрахунки за виконання роботи.
14. На підставі, яких документів Підрядчик здійснює провадження робіт, і які документи при цьому виконує?
15. Як здійснюється здача і приймання робіт?
16. Які ризики підлягають страхуванню?
17. Які гарантії дає Підрядчик і Замовник?
18. Матеріальна і майнова відповідальність Підрядчика і Замовника і вирішення суперечок.
19. Призупинення робіт і розрив контракту.
20. Порядок укладання контракту.
Дата добавления: 2021-12-14; просмотров: 266;