Якість і конкурентноздатність, їхнє місце в стратегії маркетингу.


В умовах розвитого конкурентного ринку маркетинг стає ефективним коштом рішення проблем якості і конкурентноздатності. У практичній діяльності й у теоретичних вишукуваннях нерідко ставитися знак рівності між якістю і конкурентноздатністю, або взагалі не робиться розходжень між ними. Дійсно, якщо продукція якісна, вона конкурентноздатна.

По визначення ДСТУ БА. 1.1-11-94 якість продукції – це сукупність властивостей продукції, що обумовлюють її придатність задовольняти визначені потреби відповідно до її призначення.

Але для того, щоб продукція відповідала вимогам споживача, необхідно, щоб ці вимоги були добре відомі її творцям і відбиті в проектах, кресленнях, стандартах, технічних умовах, цінах. Споживача цікавить не технічна сторона виробу, продукції, а її використання в конкурентній ситуації (корисність на практиці). Але одна і також продукція, маючи однакові споживчі властивості, по-різному задовольняє нестатку споживача. Один вид продукції може мати більше корисних властивостей, що цікавлять споживача, ніж інший, однак і ціна такого виробу буде вище.

Фактор конкуренції носить примусовий характер і змушує виробників під погрозою витиснення з ринку постійно займатися якістю продукції й у цілому її конкурентноздатністю.

Конкурентноздатність – це комплекс споживчих і вартісних (цінових) характеристик товару, що визначають його успіх на ринку, тобто перевага саме цього товару над іншими в умовах широкої пропозиції конкуруючих товарів – аналогів. (11)

Будь-який товар, що знаходиться на ринку, проходить перевірку на ступінь задоволення суспільних потреб, що визначається його конкурентноздатністю шляхом порівняння споживчих властивостей, ціни і т.д.) товарів конкурентів між собою.

Як ми бачимо і якість продукції, і її конкурентноздатність визначається в основному споживчими властивостями і ціною. Однак між якістю і конкурентноздатністю продукції існують принципові розходження.

Конкурентноздатність продукції визначається, у відмінності від якості, сукупністю тільки тих конкретних властивостей, що становлять безсумнівний інтерес для даного споживача і забезпечують задоволення даної потреби, а інші характеристики в увагу не приймаються.

З позиції якості порівняна лише однорідна продукція, а з позицій конкурентноздатності можливі зіставлення і неоднорідні товари, якщо вони становлять інтерес для споживача.

Далі конкурентноздатність продукції – важлива ринкова категорія, що характерна для ринку – його конкурентність, а якість – категорія притаманна не тільки ринковій економіці.

Поняття «конкурентноздатності продукції» ширше поняття «якість продукції», тому що її рівень, поряд з параметрами споживчих властивостей і ціни, визначається також зовнішніми факторами і характеристиками, не обумовленими його властивостями, а саме: терміни постачання, якість сервісу, реклама і т.д.

Якість продукції займає центральне місце в конкурентноздатності продукції. У зв'язку з цим проблеми якості і конкурентноздатності в маркетингу займають ведуче положення і носять довгостроковий характер. За словами К. Исикави, якість продукції починається з маркетингу і закінчується маркетингом. Система керування якістю охоплює всі стадії життєвого циклу продукції і процесів, починаючи з визначення попиту ринку і закінчуючи задоволенням потреб. Типовими стадіями формування системи керування якістю будівельної продукції утворити «петлю якості» рис 12.1, є:

1. Якість у рамках маркетингу.

2. Якість проектування.

3. Якість при плануванні.

4. Якість у процесі підготовки виробництва.

5. Якість матеріально-технічного забезпечення.

6. Керування провадженням робіт.

7. Внутрішнє обслуговування і складування.

8. Перевірки якості робіт.

9. Якість при здачі об'єктів в експлуатацію.

 

 

 


Рис 12.1. Петля якості БМР.

Висока якість і конкурентноздатність продукції, у тому числі і будівельної, забезпечується всією системою маркетингу – від маркетингових досліджень до здачі об'єкта в експлуатацію, включаючи всі проміжні стадії життєвого циклу продукції, а також необхідні для цієї мети кошту і методи керування.

 



Дата добавления: 2021-12-14; просмотров: 208;


Поиск по сайту:

Воспользовавшись поиском можно найти нужную информацию на сайте.

Поделитесь с друзьями:

Считаете данную информацию полезной, тогда расскажите друзьям в соц. сетях.
Poznayka.org - Познайка.Орг - 2016-2024 год. Материал предоставляется для ознакомительных и учебных целей.
Генерация страницы за: 0.007 сек.