Дегазація території, споруджень, транспорту і харчів
Дегазація — це знешкодження (нейтралізація, розкладання) НХР (ОР) до нетоксичних продуктів і видалення їх із заражених поверхонь із метою зниження зараженості до припустимих норм. Розрізняють часткову й повну дегазацію.
До речовин, що дегазують, ставляться хімічні сполуки, які вступають у реакцію з отруйними речовинами й перетворюють їх у нетоксичні з'єднання. Розрізняють речовини, що дегазують, що окислювально-хлоруючеї дії (гіпохлорити, хлораміни) і лужні (їдкі луги, сода, аміак, аммонисті солі й ін.), які застосовуються у вигляді розчинів. Як розчинники використаються вода й різні органічні рідіини (діхлоретан, трихлоретан, бензин й ін.). До першого ставиться розчин, що дегазує, № 1, що містить 5 % розчину гексахлормеламіну або 10 % розчину діхлорамину в діхлоретані й призначається для дегазації ОР типу іприт і V-газів (Ві-газів). До другого ставиться розчин, що дегазує, № 2 ащ, що представляє собою водяний розчин, що містить 2 % їдкого натру, 5 % моноетаноламіну й 20 % аміаку, і призначається для дегазації ОР типу зоман.
Для дегазації як допоміжні речовини можуть бути використані порошки СФ-24, а при їхній відсутності – звичайні пральні порошки типу „Gala” «Дон», «Ера» й інші мийні засоби у вигляді водяних розчинів (улітку) або розчинів в аміачній воді (узимку). Варто пам'ятати, що миючі розчини не знешкоджують ОР, а тільки сприяють швидкому видаленню їх із зараженої поверхні.
Дегазацію транспортних засобів і техніки проводять шляхом обробки розчином, що дегазує, № 1 або № 2 ащ (залежно від виду ОР) за допомогою технічних засобів дегазації або протиранням кистю або дрантям, змоченими в розчинах. При відсутності розчинів ОР змивають розчинниками (бензин, гас, дизпаливо). Дегазація може проводитися газовим потоком за допомогою теплових машин.
Якщо транспортні засоби й техніка мають комбіноване зараження (радіоактивними й отруйними речовинами), то спочатку проводиться дегазація. Після дегазації ступінь зараження техніки радіоактивними речовинами визначається дозиметричними приладами. Якщо ступінь зараження перевищує 200 мр/г, то проводиться дезактивація.
Норми витрат засобів, що дегазують, залежать від способу дезактивації й виду технічних засобів. Так, для дегазації (дезінфекції) вантажного автомобіля протиранням щітками ручних приладів потрібно до 18 л розчину, що дегазує, № 1 або № 2 ащ і до 50 хв часу, а способом протирання дрантям або кистю, змоченими в розчині, що дегазує, потрібно до 10 л розчину, що дегазує, і до 90 хв часу.
Дегазація території може проводитися хімічним або механічним способом. Хімічний спосіб здійснюється поливанням розчинами, що дегазують, або розсипанням сухих речовин, що дегазують, за допомогою полівомиєчних й інших дорожніх машин. Механічний спосіб - зрізання й видалення верхнього зараженого шару ґрунту (снігу) за допомогою бульдозера, грейдерів на глибину 7-8 см, а пухкого снігу - до 20 см або ізоляція зараженої поверхні з використанням настилів із соломи, очерету, гілок, дощок і т.д.
Дегазація території із твердим покриттям, зараженої шкірнонаривним і нервово-паралітичними ОР, виробляється обробкою розчином хлорної перевелися, при зараженні нервово-паралітичними ОР - розчином їдкого натру (лугом).
Дегазація продуктів харчування - це комплекс заходів щодо знезаражування продуктів харчування.
Мука,заражена парами НХР (ОР), дегазується шляхом провітрювання протягом 10 діб або видалення зараженого прошарку з наступною випічкою хліба.
Хліб,заражений парами НХР (ОР), дегазують шляхом провітрювання протягом доби з наступним сушінням шматків хліба при температурі 120° С. Хліб заражений краплями НХР (ОР) - знищується.
Сіль,заражену парами НХР (ОР), провітрюють протягом 5 діб, а заражену рідкими НХР (ОР) - знищують.
Ковбасні виробиспочатку обробляють розчином перманганату калію, а потім знімають оболонку, складають у чисту тару і піддають термічній обробці, шляхом нагрівання у воді при температурі 85-90° С протягом 2-3 годин.
М'ясо,заражене парами НХР (ОР), дегазують у такий спосіб: зрізують ножем ділянки м'яса, які мають підозріле (неприродне) забарвлення або консистенцію, потім старанно обмивають водою (спочатку теплою, а потім холодною) і перевіряють його лабораторним методом на зараженість.
Якщо м'ясо не вдається дегазувати вищевказаними засобами, то з нього знімається ножем зовнішній прошарок товщиною не менше 1 см, потім проводиться повторний контроль на зараженість.
Овочі і фрукти,заражені парами НХР (ОР), провітрюються, потім миються й обчищаються від зовнішньої шкірки і варяться.
Масло вершкове, жири, маргарин,заражені парами НХР (ОР), дегазуються шляхом зняття зовнішнього прошарку з усіх боків завтовшки до 1 см, потім здійснюють контроль на повноту дегазації, якщо ці продукти будуть заражені вище гранично-припустимих розмірів, то зрізують ще один прошарок, потім перетоплюють і проводять повторний контроль.
Після знезаражування продуктів харчування всі зрізані шматочки (прошарки) м'яса, масла, очистки з овочів, фруктів, використане дрантя збираються у визначеній ємності, що заливають розчинами, що дегазують із наступним похованням.
3.Дезінфекцією території, споруджень, транспорту і харчів.
Дезінфекцієюназивається знищення хвороботворних мікробів, збудників заразних хвороб і руйнування токсинів які знаходяться у зовнішньому середовищі, у тому числі й у продуктах харчування. Дезінфекція проводиться двома способами: фізичним і хімічним.
Фізичнийспосіб засновано на впливі пару, високих температур, кип'ятіння, пастеризації, використання ультразвуку й ультрафіолетових променів.
Хімічний спосібзаснований на застосуванні хімічних засобів. Він застосовується для знезаражування території, будинків (зверху та всередині), транспорту, обладнання, меблів, спецодягу, тари, інвентарю, посуди тощо.
Дезінфекція в широкому змісті підрозділяється на:
- властиво дезінфекцію — знищення мікробів;
- дезінсекцію — знищення комах — переносників інфекційних захворювань;
- дератизацію — знищення гризунів.
Розрізняють профілактичну, поточну й заключну дезінфекцію (останні два види дезінфекції носять загальну назву осередкової).
Профілактична дезінфекція проводиться до виникнення захворювань населення шляхом використання миючих і засобів, що чистять, утримуючий бактерицидні добавки (пасти «Східна» й «Саніта», порошки «Блиск», «Посудомив», «Білизна» й ін.)
Поточна дезінфекція - обов'язковий протиепідемічний захід при багатьох інфекційних захворюваннях - виконання санітарно-гігієнічних заходів у осередках поразки й знезаражування різних об'єктів зовнішнього середовища, а також виділень (фекалії, сеча, мокротиння й ін.).
Заключна дезінфекція проводиться після госпіталізації хворого або після його смерті. Виконують її бригади дезінфекційних станцій або дезінфекційних відділів санепідстанцій.
Дезінфекція може проводитися хімічним, фізичним, механічним і комбінованим способами. Хімічний спосіб — знищення хвороботворних мікробів і руйнування токсинів дезінфікуючими (дегазуючими) речовинами — основний спосіб дезінфекції. Дезінфекція здійснюється поливанням споруджень, території розчинами або суспензіями. Для знищення вегетативних форм мікробів і руйнування токсинів при температурах +5° С і вище застосовуються суспензії двотреті основної солі гіпохлориту кальцію зі змістом 5—6 % активного хлору або 10—12 % - ного активного хлору для знищення спорових форм мікробів. Для знищення спорових і вегетативних форм мікробів і руйнування токсинів при температурах нижче 5°С застосовують 5 % - ний розчин гексахлормеламиіну або 10 %-й розчин діхлораміну в діхлоретані. Фізичний спосіб дезінфекції - кип'ятіння білизни, посуду, збирального матеріалу, предметів догляду за хворими й ін. Застосовується в основному при кишкових інфекціях. Механічний спосіб дезінфекції здійснюється тими ж методами й прийомами, що й дегазація, і передбачає видалення зараженого шару ґрунту або пристрій настилів.
У районах виявлення ознак застосування бактеріальних засобів у першу чергу знезаражується територія об'єктів, що продовжують роботу, проходи від притулків й укриттів, негерметизовані приміщення, район пунктів керування цивільної оборони, транспортні засоби, основні проїзні магістралі, лікувальні установи. Дезінфекція проїзних магістралей, проходів й іншої території здійснюється спеціальними формуваннями комунально-технічної служби. Знезаражування на об'єктах, у тому числі й у лікувальних установах, проводиться об'єктовими формуваннями й персоналом об'єкта. Робочі місця дезінфікуються самими робітниками.
При дезінфекції виробничих приміщень крім хлорного вапна та ДТСГК використовуються розчини перекису водню з додатком або без нього миючого засобу.
Для дезінфекції продуктів харчування використовується тільки фізичний спосіб знезаражування (термічне обробка, вплив ультрафіолетових променів і ультразвуку). Хімічні засоби для знезаражування продуктів харчування цілком виключаються, але вони використовуються для знезаражування тари, де зберігаються ці продукти харчування (при цьому застосовуються ті ж засоби, що і при дезінфекції приміщень).
Крупапри зараженні споро утворюючими формами мікроорганізмів, піддається варкі протягом 90-100 хвилин і при цьому необхідно збільшити у 5-6 разів обсяг води у порівнянні з обсягом, який використовують у повсякденних умовах. При зараженні вегетативними формами - 30-40 хвилин.
Муказнезаражується при випічці хліба.
Цукорзнезаражують шляхом кип'ятіння його водяного розчину (сиропу) при зараженні споровими формами протягом 2 годин, вегетативними - 30 хвилин.
Тверді жири(масло вершкове, маргарин, кулінарні та пряжені жири) при зараженні споро утворюючими формами мікроорганізмів - нагрівають до 100° С протягом 2 годин або при температурі 145° С протягом 50 хвилин, але з обов'язковим додаванням 50% води до ваги жиру. При вегетативних формах - перетоплювання.
Тушки курей, індичок, уток, гусаківзнезаражують шляхом варення або жарення, при цьому їх розділяють уздовж на 2 частини. Тривалість варення при закритій кришці каструлі протягом 1-2 годин із моменту закипання води. Жаріння проводять на листах, заповнених розплавленим жиром так, щоб рівень розплавленого жиру був вищій за шматки птиці на 0,5-1 см. Тривалість жаріння складає 1-1,5 години з моменту закипання жиру.
Ковбаси усіх видіву натуральній і штучній оболонці, заражені споро утворюючими формами мікроорганізмів, при непошкодженій оболонці знезаражують шляхом їхньої обробки 1% -ним розчином одно хлористого йоду (ковбаси занурюють на 30 хвилин у розчин, нагрітий до 90° С).
При зараженні вегетативними формами мікроорганізмів усі види ковбас знезаражують зануренням у киплячу воду на 30 хвилин.
М'ясо,підозрюване в обсіменінні сибірко виразковими спорами або іншими споро утворюючими мікроорганізмами знезаражують шляхом проварювання невеличких шматків у закритих казанах під тиском пару 1,5 атм. протягом 2,5 годин.
При зараженні м'яса вегетативними формами мікроорганізмів (наприклад, збудниками дизентерії, холери, черевного тифу тощо) знезаражують приготуванням у воді у відкритих каструлях (казанах) протягом не менше двох годин.
Хліб,заражений споро утворюючими мікроорганізмами, знезаражуються шляхом переробки його на сухарі (сушіння протягом 5 годин при температурі 120-130° С). При зараженні вегетативними формами хліб знезаражують шляхом прогрівання у печі, жарочних шафах, духовці протягом 1 години при температурі 110-115° С. На великих підприємствах харчових виробництв (наприклад, на консервних заводах) використовуються для знезаражування харчової сировини ультразвук і ультрафіолетові промені.
Вода,яка доставляється з водо джерела зони бактеріологічного зараження, піддається кип'ятінню (при спорових формах - 45 хвилин, вегетативних - 10 хвилин). Необхідно пам'ятати, що кип'ячену воду можна використовувати для пиття протягом доби. По закінченню доби її потрібно піддавати повторному знезаражуванню.
Для одержання великих кількостей знезараженої води застосовується її хлорування. Цим займаються спеціальні формування ЦО під контролем відповідних служб республіканських, обласних, міських, районних СЕС.
Бактерицидні властивості хлорного вапна пояснюються наявністю у ньому активного хлору - сильного окислювача, під впливом якого гинуть мікроорганізми.
При проведенні дезактивації, дегазації, дезінфекції з метою безпеки необхідно використовувати засоби індивідуального захисту.
Контроль за ступенем знезараження продуктів харчування проводиться у радіологічних, хімічних лабораторіях підприємств харчової промисловості (м'ясокомбінатах, молокозаводах, рибокомбінатах) та у бактеріологічних лабораторіях санітарно-епідеміологічних станцій.
Проведення заходів ЦО щодо захисту продовольства і води від зараження радіоактивними, отруйними речовинами і бактеріальними засобами і знезаражуванню від них, є одним з головних напрямків захисту населення від вражаючих факторів НС.
Дезінсекція і дератизація на місцевості проводиться: пропалюванням поверхневого шару ґрунту й випалюванням рослинності; інсектицидами, що розпорошують із літаків і вертольотів, аерозольних машин, автомаксів, ранцевих дегазаційних приладів й аерозольних балонів. У житлових приміщеннях комах знищують порошками й розчинами ДДТ, тіофосу й хлорофосу.
Для знищення гризунів застосовують отруєні принади, запилення нір гризунів дератизаційними отру тами, запал гризунів хлорпікрином або виловлюють їх капканами, мишоловками, пастками й знищують.
Перевірка повноти дезактивації й дегазації здійснюється дозиметричними й хімічними приладами, адезінфекції - проведенням бактеріологічного дослідження.
Дата добавления: 2021-12-14; просмотров: 326;