Склад, основні властивості й норми витрати знешкоджуючих


(нейтралізуючих) речовин

.

Для знешкодження (нейтралізації) НХР застосовують 5-25%-ні водяні розчини аміаку. Активно взаємодіє з багатьма НХР як у рідкої, так і паровий фазах. Це ефективний засіб для локалізації й знешкодження первинної й вторинної хмар ряду НХР. Воно рекомендується для знешкодження (нейтралізації) НХР, що легко випарюються в основному кислотного характеру(хлор, фосген, окисли азоту, сірчистий газ, хлористий водень, окис етилену, фтористий водень, ціаністий водень; концентровані азотна й соляна кислоти, трифторід хлору, сірководень, акрилонітрил й ін.).

Аміачна вода (NH4 OH) - водяний розчин аміаку, що містить 18-25% МНз ~ безбарвна, прозора, летуча рідина ( ж = 0,91-0,93 г/см3) не замерзаюча до температури мінус 31-54°С (залежно від концентрації), з різким заходом аміаку.

Водою розбавляється в будь-яких співвідношеннях (температура замерзання розчинів залежить від концентрації аміаку). Широко використається в сільському господарстві як рідке добриво. Роботи з аміачною водою повинні виконуватися в засобах індивідуального захисту органів подиху й шкіри.

Водяні розчини аміаку пасивні стосовно углеродистої стали, але викликають корозію алюмінію і його сплавів, цинку й міді при тривалому контакті, що варто враховувати при використанні технічних засобів для зберігання, перевезення й застосування аміачної води. Аміачна вода - універсальний, все сезонний нейтралізуючий засіб.

Гідроокис натрію (їдкий натр) NaOH - біла кристалічна речовина гігроскопічне, без заходу, добре розчинне у воді (з розігрівом); сильний луг, при влученні на шкіру може викликати хімічний опік;звичайно застосовується у вигляді водяних розчинів 5-10% концентрації з температурою замерзання до -5° С, використається для знешкодження (нейтралізації) НХР кислотного характеру (хлор, фосген, окисли азоту, хлористий водень, фтористий водень, сірчистий газ, соляна, сірчана й азотна кислоти, акрилонітрил, синильна кислота й ін. Лужні розчини агресивні стосовно алюмінію і його сплавів. При роботі з їдким лугом і розчинами варто використати засоби індивідуального захисту шкіри.

Кальцинована сода (двукислий натрій), Nа2СОз - біла кристалічна речовина, без заходу, обмежено розчинне у воді, безпечне в обігу. Широко використається для побутових цілей.Для знешкодження (нейтралізації) НХР кислотного характеру може застосовуватися у вигляді 5 - 10% -ного водяного розчину або сипучого матеріалу.

Хлорне вапно (ХВ) - складається з гіпохлоріту кальцію Ca(OCI)2 -35%, гідроокису кальцію [Ca(OH)2]- 15%, хлористого кальцію (CaCl2) -30%, карбонату кальцію (СаСОз) - 10%, води - 10%. ХВ являє собою грудкувата тверда речовина жовтувато-білих кольорів із заходом хлору, погано розчинне у воді.Застосовують для знезаражування (дегазації) ряду мало летучих НХР на місцевості (у сухому виді й у вигляді суспензії) і на техніку (у вигляді суспензії або кашки). Склад суспензії - 2 обсяги ХИ на 5 обсягів води: склад кашки - 2 обсяги ХВ на 1 обсяг води. Роботи із хлорним вапном проводяться з використанням засобів індивідуального захисту.

Дветретіосновна сіль гіпохлоріту кальцію (ДТС ГК) - містить у своєму складі: гіпохлоріта кальцію - 55%, гідроокису кальцію - 35%, хлористого кальцію - 8%, карбонату кальцію - 10%, води - 2%. Сірувато-білий порошок із заходом хлору; погано розчиняється у воді.Застосовується як хлорне вапно в сухому виді (дегазація місцевості), у вигляді суспензії (дегазація місцевості й техніки) і кашки (дегазація грубих металевих поверхонь).

Склад суспензії - 1 обсяг ДТС ГК на 5 обсягів води; склад кашки - 2 обсяги ДТС ГК на 1 обсяг води. Працювати із ДТС ГК треба в засобах індивідуального захисту.

Хлораміни (діхлорамін ДТ-2, гексахлорамін ДТ-6) - застосовуються у вигляді розчинів, що дегазують: NI (ДР-1) - 1% ДТ-6 або 2% ДТ-2 у діхлоретані; N2 аміачно-лужний (ДР- 2 ащ) -5% МЕА, 2% їдкого натру, 20% аміаку, інше - вода (температура замерзання - мінус °40 С. N2 безаміачно-щолочний (ДР-2 бщ) - 10% їдкого натру, 25% МЭА, 65% - води (температура замерзання - мінус 30 °С). Зазначенірозчини застосовуються в основному для спеціальної обробки техніки зараженої НХР, але можуть використатися й для інших цілей.

Гідроксиламін, NH2OH - безбарвні гігроскопічні кристали з 1пл = 32°С, щільністю 1,335 г/см3 добре розчинні у воді.Водяні розчини гідроксиламіну (наприклад, 30%-ний концентрації) використаються для знезаражування (нейтралізації) деяких видів НХР (акролеїн, ацетонітріл і т.п.).Залежно від природи НХР, виконують роль окислювача або востановлювача. Роботи з гідроксиламіном варто проводити з використанням засобів індивідуального захисту.

Сірчана кислота (H2SO4) - концентрована - важка масляниста прозора рідина майже без заходу, сильна кислота й сильний окислювач, небезпечна в обігу - при влученні на шкіру викликає важкі хімічні опіки.Для знешкодження (нейтралізації) НХР лужного характеру (аміак, анілін, діметіламин й ін.) використають 5 - 10%-ные водяні розчини кислоти. При застосуванні таких розчинів з концентрованої кислоти неприпустимо лити воду в міцну кислоту, відбудеться бурхлива реакція з викидом кислоти. Треба, навпаки, обережно додавати кислоту у воду.

Роботи із сірчаною кислотою повинні проводитися в засобах індивідуального захисту шкіри. Водяні розчини сірчаної кислоти (5-10%) агресивні стосовно алюмінію і його сплавів, бетону, викликають корозію при тривалому контакті й углеродистої стали.

Соляна кислота - концентрована (37%) - прозора паруюча на повітрі рідина жовтуватих кольорів із дратівним заходом; сильна кислота, небезпечна в обігу, при влученні на шкіру може викликати хімічний опік.Для знешкодження (нейтралізації) НХР лужного характеру (аміак, анілін, метиламін і т.п.) переважніше використати органічні кислоти - щавлеву й оцтову (5-10 % концентрації), які є мало агресивними рідинами стосовно конструкційних матеріалів і відносно безпечними в обігу з ними, крім того, можуть застосовуватися 5-10 % водяні розчини соляної кислоти. Ці розчини викликають сильну корозію алюмінію і його сплавів, обмежені їхній контакт і з углеродистою сталлю.

Роботи із соляною кислотою повинні вестися з використанням засобів індивідуального захисту.



Дата добавления: 2021-12-14; просмотров: 255;


Поиск по сайту:

Воспользовавшись поиском можно найти нужную информацию на сайте.

Поделитесь с друзьями:

Считаете данную информацию полезной, тогда расскажите друзьям в соц. сетях.
Poznayka.org - Познайка.Орг - 2016-2024 год. Материал предоставляется для ознакомительных и учебных целей.
Генерация страницы за: 0.008 сек.