Капіталізація прибутку як форма його використання
Частина чистого прибутку, що не була розподілена серед власників підприємства шляхом виплати грошових дивідендів чи викупу корпоративних прав власної емісії, являє собою тезавро- ваний (капіталізований) прибуток підприємства, який, у свою чергу, може використовуватися для таких цілей:
поповнення резервного капіталу підприємства;
збільшення статутного капіталу підприємства (виплата дивідендів корпоративними правами);
створення інших резервів, передбачених статутними документами товариства;
формування нерозподіленого прибутку.
Загалом, фінансовий механізм тезаврації прибутку являє собою сукупність фінансово-правових операцій щодо спрямування частини чистого прибутку суб’єкта господарювання на формування (збільшення абсолютної величини) власного капіталу підприємства з метою забезпечення покриття потреби суб’єкта господарювання у капіталі для фінансування інвестиційної та операційної діяльності. Зауважимо, що резервування прибутку поточного року не означає його вивільнення із господарського обігу, оскільки такий прибуток спрямовуються на фінансування оборотних та необоротних активів, забезпечуючи у такий спосіб розширене відтворення на рівні окремого суб’єкта господарювання.
Резервний капітал, що формується суб’єктом господарювання, являє собою одну з форм створення фонду, цільовим призначенням якого є покриття потенційних збитків від фінансово- господарської діяльності підприємства, викликаних дією об’єктивних факторів, величину та час настання яких важно визначити на поточний момент. Відповідно до чинного законодавства України, формування резервного капіталу є обов’язковим для всіх видів господарських товариств. При цьому джерелом його створення визначено чистий прибуток суб’єкта господарювання, отриманий у результаті здійснення операційної, інвестиційної та фінансової діяльності. Порядок створення та використання резервного капіталу належить до безпосередньої компетенції суб’єкта господарювання (визначається в його статутних документах), хоча певні обмеження визначаються положеннями законодавчих актів, зокрема, Законом України «Про господарські товариства». Так, розмір резервного капіталу господарського товариства повинен складати не менше 25 % статутного капіталу і має формуватися за рахунок щорічних відрахувань від чистого прибутку підприємства у розмірі не менше 5 % його абсолютної величини. При цьому, резервний капітал суб’єкта господарювання має виключно цільовий характер, що дає змогу використовувати його для покриття непокритих збитків від господарської діяльності у попередні періоди; покриття фінансових та грошових зобов’язань перед кредиторами підприємства при його ліквідації; формування фонду дивідендних виплат за корпоративними правами власної емісії; а також інші цілі, визначені статутними документами та нормативно-правовими актами.
Формування нерозподіленого прибутку підприємства являє собою фінансовий механізм формування капітального резерву, що не має цільового призначення. Типовими напрямами фінансування витрат фінансово-господарської діяльності підприємства за рахунок прибутку можуть вважатися:
фінансування інвестиційних проектів (придбання основних засобів, нематеріальних активів, вкладення в цінні папери, придбання контролю над іншими підприємствами);
покриття потреби в операційному капіталі;
покриття непокритого збитку минулих періодів;
збільшення статутного капіталу;
додаткові внески до резервного капіталу;
викуп акцій (інших корпоративних прав) власної емісії;
виплата заохочення менеджерам;
резервування під грошові дивідендні виплати наступних періодів;
гарантування виплати дивідендів за привілейованими акціями.
Таким чином, капіталізація прибутку підприємством спрямована переважно на вирішення таких завдань:
покриття потреби підприємства у капіталі за рахунок внутрішніх джерел, при цьому тезаврація прибутку здійснюється з метою розширення обсягів фінансово-господарської діяльності підприємства за двома основними напрямами — поповнення оборотного капіталу та фінансування необоротних активів;
сприяння зростанню ринкової вартості корпоративних прав підприємства, а також вартості підприємства як цілісного майнового комплексу шляхом фінансування за рахунок прибутку підприємства інвестиційних проектів із позитивним ^У;
забезпечення прийнятного рівня платоспроможності підприємства шляхом зменшення фінансового лівериджу;
зниження ризиковості фінансово-господарської діяльності суб’єкта господарювання за рахунок забезпечення частини або усього ризику шляхом формування резервів (формування резервного капіталу для покриття потенційних збитків підприємства, а також формування спеціалізованих резервів).
Питання для самоконтролю
Дайте характеристику прибутку як об’єкта фінансового менеджменту.
Визначте основні елементи управління прибутком підприємства.
Охарактеризуйте основні етапи формування прибутку підприємства.
Визначте та охарактеризуйте основні джерела формування прибутку підприємства.
Дайте фінансово-правову характеристику основних напрямків використання прибутку підприємства.
Сформулюйте стратегію управління прибутком підприємства та визначте залежність її складових елементів від тривалості горизонту планування.
Структуруйте джерела формування доходів підприємства.
Сформулюйте основні завдання управління доходами та їх залежність від особливостей джерела формування доходу.
Визначте складові елементи оптової (гуртової) ціни продукції підприємства.
Охарактеризуйте цінову політику підприємства як механізм управління його доходами.
Визначте основні інструменти цінової політики.
Визначте залежність реалізації цінової політики від категорії клієнта. Визначте поняття привабливості клієнта.
Структуруйте основні джерела формування витрат підприємства. Визначте залежність типової структури витрат підприємства від сфери його діяльності або обгрунтуйте її відсутність.
Охарактеризуйте основні критерії класифікації витрат підприємства.
Визначте потенційну сферу застосування варіантів структу- рування витрат підприємства (поділу витрат за класифікаційними ознаками).
Охарактеризуйте основні методи калькулювання сукупних витрат підприємства та обгрунтуйте потенційну сферу їх застосування.
Дайте характеристику розподіленого та нерозподіленого прибутку.
Сформулюйте завдання дивідендної політики підприємства та визначте методи її реалізації.
Охарактеризуйте процес тезаврації прибутку як форму розподілу прибутку.
Поясніть необхідність формування резервного капіталу як напряму розподілу прибутку. Визначте, чи існує залежність між сферою діяльності підприємства та обсягами формування резервного капіталу.
Дата добавления: 2021-12-14; просмотров: 294;