Сутність цінних папери , їх види та функції


- Обіг фінансових ресурсів на ринку цінних паперів повинен забезпе­чуватися різними видами цінних паперів, які ще називають інструмен­тами такого ринку.

Цінні папери — це грошові документи, що засвідчують право володіння або відносини позики, визначають взаємовідносини між особою, яка їх випустила, та їх власником і передбачають, як правило, виплату доходу у вигляді дивідендів або процентів, а також можливість передачі грошових та інших прав, що випливають з цих документів, іншим особам.

Характеризуючи далі поняття "цінні папери", необхідно зазначити, що не кожний грошовий документ може мати статус цінного паперу. Головним критерієм, у відповідності до якого деякі грошові документи ввижаються цінними паперами, а інші ні, є законодавче закріплення пере­ліку цінних паперів Тут потрібно звернути увагу на ряд важливих мо­ментів.

По-перше, в більшості країн існує нормативно-правовий перелік цінних паперів, тобто перелік грошових документів, які мають статус цінного паперу.

По-друге, вказаний перелік, як правило, закріплюється законодавче, тобто в актах, які мають юридичну силу.

Ринок цінних паперів завжди регулюється нормативно-правовими актами, що знаходяться в певній ієрархічній залежності. Це означає, що деякі нормативні акти мають більшу юридичну силу, інші - меншу. В ієрархії закон займає більш високе становище в порівнянні з підзаконними актами. Закони приймаються органами законодавчої влади. Відносно України - Верховною Радою України.

По-третє, перелік цінних паперів, що міститься в законах різних країн, може бути вичерпним чи відкритим. Це означає, що в першому випадку цінними паперами визнаються лише ті грошові документи, які прямо вказані в переліку, а інші не можуть вважатися такими. Коли ж перелік є відкритим, то до категорії цінних паперів відносяться усі гро­шові документи , перераховані в законі, а також інші, не зазначені в пе­реліку, якщо вони задовольняють встановлені законом вимоги. Наприк­лад, японський закон "Про цінні папери і фондову біржу"/1948/, Закон України "Про цінні папери і фондову біржу /1991/ містять вичерпний перелік цінних паперів, а в США в "Законі про цінні папери"/1933/ цей перелік є відкритим.

По-четверте, переліки цінних паперів можуть бути широкими і вузь­кими. Тобто в них можуть включатися більша чи менша кількість гро­шових документів.

Закон України "Про цінні папери і фондовий ринок " від 23.02.06 № 3480-ІУ містить незначний перелік видів цінних паперів - усього вісім:

· акції;

· облігації внутрішніх дер­жавних місцевих позик;

· облігації підприємств;

· казначейські зобов'язання держави;

· депозитні сертифікати;

· векселі;

· інвестиційні сертифікати;

· приватизаційні папери.

В Україні у цивільному обороті можуть бути такі групи цінних паперів:

1.Пайові цінні папери , за якими емітент не несе зобов'язання повер­нути кошти, інвестовані в його діяльність, але які засвідчують його участь у статутному фонді, надають їх власникам право на участь в уп­равлінні справами емітента і одержання частини прибутку у вигляді дивідендів та частини майна при ліквідації емітента.

До них відносяться :

Ø акції ;

Ø інвестиційні сертифікати.

2.Боргові цінні папери, за якими емітент несе зобов'язання поверну­ти у визначений термін кошти, інвестовані у його діяльність, але які не надають їх власникам права на участь в управлінні справами емітента.

Вони засвідчують відносини позики і передбачають зобов’язання емітента сплатити у визначений строк кошти відповідно до зобов’язань. До боргових цінних паперів належать :

Ø облігації підприємств;

Ø облігації місцевих позик;

Ø державні облігації України;

Ø казначейські зобов’язання;

Ø ощадні (депозитні) сертифікати;

Ø векселя.

3. Іпотечні цінні папери – цінні папери, випуск яких забезпечено іпотечним покриттям (іпотечним пулом) та які посвідчують право власників на отримання від емітента належних їм коштів.

До іпотечних цінних паперів відносяться :

Ø Іпотечні облігації;

Ø Іпотечні сертифікати;

Ø Заставні;

Ø Сертифікати ФОН ( сертифікати фондів управління нерухомістю).

 

4. Похідні цінні папери, механізм випуску та обігу яких пов'язаний з правом на придбання чи продажу протягом строку , встановленого договором, цінних паперів, інших фінансових ресурсів або товарних ресурсів.

До похідних цінних паперів належать (деривативи) :

Ø ф'ючерсні контракти;

Ø опціони;

Ø варанти;

Ø депозитарні розписки (свідоцтва).

5. Товаророзпорядчі цінні папери – цінні папери , які надають їхньому держателю право розпоряджатися майном , вказаним у цих документах.

6. Приватизаційні цінні папери – цінні папери , які посвідчують право власника на безоплатне одержання у процесі приватизації частки майна державних підприємств. Державного житлового фонду, земельного фонду.



Дата добавления: 2020-12-11; просмотров: 374;


Поиск по сайту:

Воспользовавшись поиском можно найти нужную информацию на сайте.

Поделитесь с друзьями:

Считаете данную информацию полезной, тогда расскажите друзьям в соц. сетях.
Poznayka.org - Познайка.Орг - 2016-2024 год. Материал предоставляется для ознакомительных и учебных целей.
Генерация страницы за: 0.01 сек.