Методи і прилади для вимірювання глибин і профілю дна


При промірних роботах застосовуються різні методи, прилади та пристрої, класифікація яких наводиться на рис. 1.

 


Рис. 1. Класіфікація методів вимірювання глибин води.

 

Розглянемо будову приладів для промірних робіт згідно з класифікацією методів. Класифікація рейок наведена на рис.8.2. Рейка у вигляді пластини (рис.8.2) має довжину від 2-х до 4-х м ширину 8-10 см. товщину 2-2,5 см. Одна сторона рейки розділена на ділення, закрашені (масляною фарбою) поперемінно через кожні 2 см, починаючи від нижньої грані, і пронумеровані через 10 см, причому одиниці чисел означають десятки сантиметрів, наприклад, 2,20 см. За допомогою рейки можна вимірювати рівень води з точністю до 1 см у неглибоких водоймищах. Окремий тип рейок залежить від умов при яких виконуються заміри.

 
 

 

 


Рис.2. Типи водомірних рейок: 1 - дерев'яна; 2 - металева; 3 - чавунна;
4 - металева переносна; 5 - переносна із заспокоювачем; 6 - крюк; 7 - голкова;
8 - максимальна в залізній трубі на стовпі; 9 - рейка Проськова.

 

Рейкові пости звичайно влаштовують біля моста (дерев'яних) оскільки там легше прикріпити рейку.

Для проміру значно великих глибин використовуються плавуча намітка, лот, лот з розміченим лотлінем.

Намітка – це дерев’яний шест круглого перерізу діаметром 4-5 см.. довжиною 5-7м (рис.3). Нижній кінець намітки оковується залізним башмаком вагою 0,5-1 кг, він сприяє зануренню намітки в воду і запобіганню руйнування нижнього кінця намітки. Намітка розмічається на десяті долі метра білою і червоною або чорною фарбами. Точність вимірювань наміткою - 2...5см. Замість намітки, при малих глибинах, можна застосовувати нівелірні рейки і інші пристрої.

Рис.3. Простіші промірні прилади для вимірювання глибин води:

1 – намітка; 2 - плавуча намітка; 3 – лот; 4 – лот з розміченим лотлинєм.

Лот – це металевий вантаж вагою від 2 до 5 кг на верхній частині якого улаштовано вушко для кріплення линя (троса чи вірьовки).

Ручний лот застосовується при невеликих глибинах, більш важкі лоти застосовуються на великих глибинах і великих швидкостях течії, для їх опускання і підняття застосовуються механічні пристрої, тобто вантажопідйомні лебідки (рис. 4).

Ехолот – це прилад для вимірювання глибин води акустичним методом, принцип дії якого полягає в використанні ультразвуку (рис.5).

Безперервний запис профілю дна – він виконується акустичним методом або за допомогою датчиків гідростатичного тиску (профілографами).

Акустичний метод – здійснюється ехолотами з безперервним записом профілю дна на паперовій стрічці. Профілографи працюють на принципі використання датчика, яким регіструється значення гідростатичного тиску, що залежить від глибини води (рис.6).

Рис. 4. Гідрометрична лебідка з поворотною стрілою і із зачепленим лотом:
1 – лебідка; 2 – лот гідрометричний рибо видний.

 

Рис. 5. Схема вимірювання глибин води ехолотом (забортний пристрій): ВВ – вібратор – випромінювач; ВП – вібратор – приймач; 1 – прямий ультразвуковий імпульс; 2 – відбитий ультразвуковий імпульс.

 

Рис. 6. Схема вимірювання профілю дистанційним профілографом:

1 – регістратор; 2 – кабель з’єднання; 3 – вузол вимірювання горизонтальних відстаней; 4 – бортовий амортизатор; 5 – вимірювальна нитка; 6 – слідкуючий лот; 7 – трос з кабелем.



Дата добавления: 2016-07-27; просмотров: 4210;


Поиск по сайту:

Воспользовавшись поиском можно найти нужную информацию на сайте.

Поделитесь с друзьями:

Считаете данную информацию полезной, тогда расскажите друзьям в соц. сетях.
Poznayka.org - Познайка.Орг - 2016-2024 год. Материал предоставляется для ознакомительных и учебных целей.
Генерация страницы за: 0.008 сек.