Водомірний пост і його будова


По конструкції водомірні пости можна підрозділити на наступні типи:

- не передавальні - пости, на яких рівень води відлічують безпосередньо по діленням рейки, змочуваною водою (рейкові, свайні, рейково-свайні).

- передавальні це пости, де рівень фіксують на деякій відстані від вільної поверхні води.

Передавальні пости так само підрозділяються на пости:

- з неавтоматичними відмітчиками рівня;

-с автоматичними відмітчиками рівня;

-с безперервною реєстрацією за допомогою приладів - самописців рівня води або лімніграфами.

Водомірний пост- це спеціальний пристрій в належно вибраному місці на березі ріки, каналу і т.д. що служить для спостереження за рівнем води.

Умови вибору місця водомірного поста:

1.Влаштовувати пост поза підпором води від споруд і приток.

2. Розташовувати на прямій ділянці річки з незатоплюваними і такими, що не розмиваються берегами, де річка не утворює рукавів.

3. Влаштовувати пост поблизу від житла ( бажано не далі 2…3 км).

Водомірний пост (рис. 8) утворений:

1. З одного або декількох пристосувань (точок спостереження) від яких відмірюється рівень води (наприклад, паль, рейок, ін.).

2. Із особливо міцних і нерухомих знаків, так званих реперів, що служать для встановлення висотного положення точок спостереження.

 

 

 

Рис. 8. Схема рейкового водомірного поста.

Водомірний пост обладнується двома реперами, на ньому (рис. 8) як пристосування для вимірювання рівня води в точці спостереження використовується рейка. В прикладі узята рейка № 1, що прибита до кряжевого моста на такій висоті, щоб нуль її був постійно у воді, так що у будь-який момент часу рівень води в річці припадає на якесь ділення рейки.

Приклад: 17.04.1992 рівень рівний 70 см.

Репером служить дерев'яний стовп, відмітка якого розташована на умовній рівнині з відміткою 50,00 м. При підвищенні репера 2,4 м над нулем рейки №1, відмітка нуля рейки № 1 дорівнює 50,00 – 2,4 = 47,6 м і рівень води в умовних відмітках дорівнює 47,6 + 0,70 = 48,3м.

За даними річного спостереження будується графік зміни рівня води в річці, приклад графіку наведено на рис.9.

 
 

 

 


Рис.9. Графік зміни рівня води в річці.

Такий графік дозволяє проаналізувати зміну рівня води в даному створі річки на протязі року.Дані про рівень води в річці необхідні для рішення задач при виконанні гідрологічних і водогосподарських робіт.

 

Рис.10. Графік коливань (1), повторюваності (2), тривалості(3) рівнів води.

Рейкові постизвичайно влаштовують біля моста (дерев'яних) оскільки там легше прикріпити рейку.

 
 

Звичайно рейку встановлюють вертикально до дзеркала води (рис.11). Якщо рейка встановлена похило, то необхідно вводити поправочний коефіцієнт: при ухилі 1: 1/2 - 0,900; 1:1- 0,709; 1: 2-0,446; 1: 4-0,243

Рис.11. Спосіб установки рейок: 1 - максимальний; 2 - мінімальний.

Палеві пости- коли не можна, або не можна поставити рейковий пост і коли грунт дозволяє забити палі слід ставити пальові пости.

Для паль беруть бревна в 2 - 2,5 м завдовжки, а кінці вони мають розмір близько 20 см в діаметрі. Палі забивають загостреним кінцем вниз не менше ніж на 1,5 м., а верхній кінець зрізують, горизонтально, залишаючи над землею 10…15 см.

Палі треба розташовувати у вибраному перетині в одну лінію перпендикулярно течії. Щоб палі правильно розмістити на висоті (особливо при будівництві поста взимку) треба на вибраному місці поставити репер, потім провести нівелювання або ватерпасовку берега і проміри дна, нанести дані зйомки на міліметрівку, намітити на кресленні місця паль, а потім перенести їх на місцевість. Верхня паля винна знаходиться, приблизно, на висоті найвищого рівня, а нижня так, щоб її головка була нижче за найнижчий рівень води. Проміжні палі, винні знаходиться приблизно на відстані 0,6.0,8 м один від одного. Кількість паль на водомірному посту залежить від конфігурації дна русла річки або іншого водойму, та коливання рівня води.

Мостові пости.Їхбудують при вимірюванні рівня води біля моста, таке вимірювання здійснюється шляхом спуску переносної рейки, або вантажу на розміченій мотузці, від певної постійної крапки на мосту.

Самописні пости. Самописні пости це пости, що мають в основі свого пристрою лімніграф (рис.12).

 

Рис. 12. Самописці:
а – стрілочний (Р-52); б – «Валдай»: 1 – поплавок; 2 – нитка;
3 – барабан; 4 – стрілка; 5 – вісь; 6 – грузило.

Лімніграф - це прилад, що складається з двох частин: барабана, що приводиться в рух годинниковим механізмом і пера, що ковзає по барабану і приводиться в рух прямо над водою (із спеціального помосту) або на березі в будці. У другому випадку для поплавця влаштовується колодязь, який з'єднується з річкою за допомогою труби. Лімніграфи діють автоматично і при роботі дають повну картину коливань рівня води в річці.

Передавальні пости.Ці пости складаються звичайно з трьох частин:

передавач рівня (на листі спостережень)

· лінії передачі

· приймача рівня

Передача здійснюється механічним (за допомогою троса, мотузка), гідравлічним способом за законом сполучених посудин, пневматичним (передача тиском по трубах) електричним по електричних проводах. Відстань при передачі першими двома способами - 20.30 м; пневматичним до 300 м, електричним необмежено.

Порядок виконання спостережень за рівнем літом і зимою.

Спостерігачем на водомірному посту повинен бути добре грамотна і добросовісна людина. Він повинен мати записник і спеціальну книжку місячних талонів спостережень.

Спостереження над рівнем води проводяться залежно від характеру коливань рівня або 1 разу на добу в 8.00, або 2 рази в 8.00 і 20.00.

Іноді при різких коливаннях: у повені або після зливи вводять додаткові спостереження в 13.00 або через кожні 2 години.

Рівень води міряють залежно від типу водомірного поста приведеними вище засобами. При зимових вимірах вживаються заходів утеплення лунки, де знаходиться паля і місце виміру.

На місці відліку, спостереження записуються в записник місячних талонів. Першого числа кожного місяця водомірник посилає талон за минулий місяць по вказаному йому адресі. Копію талона залишає у себе. Рівні води поступають в необробленому вигляді. Обробка полягає в перерахунку відліку водомірника в піднесеннях над нулем графіком. Перерахунок проводиться за допомогою відомих з технічного списку поста приведень нулів рейок або паль, по яких робив відлік водомірник.



Дата добавления: 2016-07-27; просмотров: 5168;


Поиск по сайту:

Воспользовавшись поиском можно найти нужную информацию на сайте.

Поделитесь с друзьями:

Считаете данную информацию полезной, тогда расскажите друзьям в соц. сетях.
Poznayka.org - Познайка.Орг - 2016-2024 год. Материал предоставляется для ознакомительных и учебных целей.
Генерация страницы за: 0.009 сек.