Потенціальна енергія


Разом з кінетичною енергією, або енергією руху у фізиці важливу роль грає поняття потенціальної енергії або енергії взаємодії тіл. Потенціальною енергією називають енергію, яка визначається взаємним розташуванням взаємодіючих тіл або частин одного і того ж тіла.

Поняття потенціальної енергії можна ввести тільки для сил, робота яких не залежить від траєкторії руху тіла і визначається тільки початковим і кінцевим положеннями. Такі сили називаються консервативними, а силові поля, за допомогою яких відбувається взаємодія тіл, називаються потенціальними.

Робота консервативних сил на замкнутій траєкторії дорівнює нулю. Це твердження пояснює рисунок 1.20. Робота консервативної сили A1a2 = A1b2. Робота на замкнутій траєкторії A=A1a2+A2b1=A1a2 - A1b2=0.

Властивість консервативності мають сила тяжіння і сила пружності. Для цих сил можна ввести поняття потенційної енергії.


       
   
 
 

 

 


Рисунок 1.20. Рисунок 1.21.

Якщо тіло переміщається поблизу поверхні Землі, то на нього діє постійна за величиною і напряму сила тяжіння Fт =mg . Робота цієї сили залежить тільки від вертикального переміщення тіла. На будь-якій ділянці шляху роботу сили тяжіння можна записати в проекціях вектора переміщення ΔSy на вісь OY, спрямовану вертикально вгору:

ΔA=FтΔScosα=-mgΔSy

де Fт = Fтy = - mg - проекція сили тяжіння,ΔSy - проекція вектора переміщення. При підйомі тіла вгору сила тяжіння здійснює негативну роботу, оскільки ΔSy > 0. Якщо тіло перемістилося з точки, розташованої на висоті h1, в точку, розташовану на висоті h2 від початку координатної осі OY (рис. 1.21), то сила тяжіння виконує роботу

A=-mg(h2 - h1) =-(mgh2 - mgh1).

Величина mgh називається потенціальною енергією тіла, що знаходиться на висоті h відносно нульового рівня, :

Ep=mgh.(1.32)

 

Робота сили тяжіння дорівнює зміні потенціальної енергії тіла, узятій з протилежним знаком.

A=-(Ep2 - Ep1).

Знак (-) показує, що сила тяжіння, переміщаючи тіло, зменшує його потенціальну енергію. Потенціальна енергія Ep залежить від вибору нульового рівня, тобто від вибору початку координат осі OY. Фізичний зміст має не сама потенціальна енергія, а її зміна ΔEp=Ep2 - Ep1при переміщенні тіла з одного положення в інше. Ця зміна не залежить від вибору нульового рівня.

Величезну потенціальну енергію має вода в річках, піднята греблями. Опускаючись вниз, вода здійснює роботу, приводячи в рух потужні турбіни електростанцій.

Потенціальну енергію має всяке пружно деформоване тіло. Стисла або розтягнута пружина здатна зробити роботу. Енергію стислих і розтягнутих пружин використовують в заводних іграшках, механічному годиннику в рушницях і так далі.

Робота пружної сили визначається співвідношенням:

Величина називається потенціальною енергією пружно деформованого тіла.

 

Робота сили пружності дорівнює зміні потенціальної енергії пружно деформованого тіла.

A=-(Ep2 - Ep1).

У загальному випадку зв'язок між силою потенціальною енергією визначається співвідношенням:

. (1.33)

.

 



Дата добавления: 2020-10-25; просмотров: 422;


Поиск по сайту:

Воспользовавшись поиском можно найти нужную информацию на сайте.

Поделитесь с друзьями:

Считаете данную информацию полезной, тогда расскажите друзьям в соц. сетях.
Poznayka.org - Познайка.Орг - 2016-2024 год. Материал предоставляется для ознакомительных и учебных целей.
Генерация страницы за: 0.009 сек.