Взаємодія тіл. Сила.
Дослід показує, що тіло змінює свою швидкість тільки в результаті дії на нього інших тіл. Дія одного тіла на інше тіло не може бути односторонньою. Обидва тіла діють один на одного - вони взаємодіють. Так, наприклад, куля перед пострілом знаходиться у спокої відносно рушниці. Під час пострілу куля і рушниця взаємодіють і рухаються в різні боки, так, як відбувається явище віддачі.
Якщо людина, що сидить в човні, відштовхує від себе рукою інший човен, то відбувається взаємодія і обидва човни починають рух.
У усіх наведених прикладах тіло під дією іншого тіла починає рух, зупиняється або змінює напрям свого руху. Інакше кажучи, швидкість тіла міняється при взаємодії його з іншими тілами. Мірою дії одного тіла на інше являється фізична величина сила . Для виміру сил використовують відкалібровані пружини (динамометри). Сила вимірюється по розтягуванню динамометра (рис. 1.9).
Рисунок 1.9.
Одиницею виміру сили є 1 Н (ньютон).
Велике значення має і те, до якої точки прикласти силу. Адже недаремно ручку дверей кріплять якнайдалі від петель. Спробуйте відкрити двері, штовхаючи її близько від петель, - це зробити важче, ніж відкривати двері за ручку.
З наведених прикладів можна зробити висновок: дія сили на тіло залежить від її модуля, напряму і точки прикладення.
Якщо на тіло діє одночасно декілька сил, то їх дію можна замінити дією однієї сили. Таку заміну називають складанням сил. Сума складових сил називається рівнодійною. Так, як сила є векторною фізичною величиною, правила складання сил підпорядковуються правилам складання векторів.
Інерція. Маса тіла
Дата добавления: 2020-10-25; просмотров: 551;