Спостереження і досліди - джерела фізичних знань.


Щоб отримати наукові знання про світ, що оточує нас, потрібно ще обдумати і пояснити результати виконуваних дослідів, знайти причини спостережуваних явищ.

Для виконання дослідів потрібні різні фізичні прилади. Одні прилади призначені для нескладних вимірів. До них відносяться, наприклад, вимірювальна лінійка, вимірювальний циліндр. Є і складніші вимірювальні прилади: амперметр, вольтметр, термометр.

По мірі розвитку фізики і техніки прилади удосконалилися і ускладнювалися.

Щоб отримати точніші знання про фізичні явища, треба під час досліду проводити виміри. Фізичними величинами є: довжина, площа, час, швидкість, маса, температура, сила та ін.

Фізичну величину завжди можна виміряти.

Виміряти фізичну величину - означає порівняти її з однорідною величиною, прийнятою за одиницю цієї величини. Так, наприклад, виміряти довжину столу - означає порівняти її з іншою довжиною прийнятої за одиницю довжини, наприклад метром. В результаті виміру величини набувають її чисельного значення, вираженого в прийнятих одиницях. Для кожної фізичної величини прийняті свої одиниці. Для виміру площі - квадратний метр (1м2), для виміру часу секунда (1с), для виміру сили електричного струму ампер (1 А) і так далі. Для зручності усі країни світу прагнуть користуватися однаковими фізичними величинами.

Будова речовини

У фізиці, окрім звичайних слів, використовують спеціальні слова, або терміни, що означають фізичні поняття. Деякі з таких слів увійшли до нашої розмовної мови, наприклад, такі, як "електрика", "енергія", "космос". А деякі слова з розмовної мови використовуються у фізиці, але вони іноді тут мають інший зміст. Так в буденному житті словом "тіло" називають тіло людини або тварини. У фізиці ж фізичним тілом називають не лише ці тіла, але і автомобіль, піщинку, м'яч, тобто всякий предмет.

Те, з чого складається фізичне тіло, називають речовиною. Залізо, вода, водень - це усе речовини. Вода - речовина, крапля води - фізичне тіло, алюміній - речовина, а алюмінієва ложка - фізичне тіло.

Речовина - це один з видів матерії. А словом "матерія" в науці називають усе, що існує об'єктивно, тобто незалежно від нашої свідомості.

У фізиці не лише спостерігають і описують явища і властивості тіл, але і прагнуть пояснити їх. Наприклад, як пояснити, чому вода, пролита на підлогу, розтікається? Чому газ легко стискувати, а тверде тіло і рідину - дуже важко? Чому нагрітий шматок сталі легше зігнути або розплющити, чим холодний? Відповісти на ці і інші питання можна, але для цього необхідно знати будову речовини.

Вивчивши будову тіл, можна пояснити їх властивості, а також створити нові речовини з новими властивостями. За допомогою науки створені такі речовини, як пластмаси, штучна гума, капрон і так далі.

Дослід показує, що об'єм тіла може збільшуватися або зменшуватися. Чому це відбувається? Це явище можна пояснити, припустивши, що усі тіла складаються з окремих часток, між якими є проміжки.

Про те, що речовини складаються з окремих часток, люди здогадувалися давно. Це стверджував ще близько 2500 років тому грецький учений Демокрит. Але якщо в давнину вчені тільки припускали, що речовини складаються з окремих часток, то на початку 20 століття існування таких часток було доведене наукою.

Частки, з яких складаються речовини, називають молекулами.



Дата добавления: 2020-10-25; просмотров: 380;


Поиск по сайту:

Воспользовавшись поиском можно найти нужную информацию на сайте.

Поделитесь с друзьями:

Считаете данную информацию полезной, тогда расскажите друзьям в соц. сетях.
Poznayka.org - Познайка.Орг - 2016-2024 год. Материал предоставляется для ознакомительных и учебных целей.
Генерация страницы за: 0.008 сек.