Класифікація туристів.
Готельна анімація організується і проводиться згідно з запитами й інтересами гостей готелю, туристів і при цьому обов'язково враховуються національність, стать, вік і інші їхні особливості.
Типові програми анімації, створені для груп туристів визначених категорій, адаптуються для конкретних умов і конкретного складу групи. Тільки такий підхід може задовольнити вимогливий споживчий інтерес і потреби гостей готелю. І це дуже важливо для готельного підприємства, тому що анімаційна складова (компонент) по значимості для туристів у загальній програмі (філософії) гостинності завжди займає одне з перших місць.
Інтереси туристів залежать від факторів таких як:
- віку,
- статі,
- національності,
- освітнього рівня,
- рівня доходів,
- професійних інтересів,
- хобі і т.д.
Очевидно, що з ростом доходу величина витрат на відпочинок збільшується. Чим вище доход тієї чи іншої родини, тим більше можливостей для забезпечення більш якісного і цікавого відпочинку. Туристська активність знаходиться також у прямій залежності від рівня освіти споживачів:
- люди із середньою освітою надають перевагу розважальним поїздкам;
- з вищою освітою - схильні до інтелектуального відпочинку.
Звичайно, споживачів анімаційних послуг не можна чітко розділити за категоріями доходу, віку, статі і роду занять, можна зробити це лише умовно. Наприклад, деякі робітники можуть мати досить високі доходи, але їхній дозвіллєві потреби можуть різко відрізнятися від потреб адміністративних працівників чи великих бізнесменів. Проте аніматори, що повинні планувати свої програми з урахуванням інтересів клієнтів, важливо вміти правильно класифікувати гостей і туристів, щоб скласти програми на будь-який смак.
Для того щоб догодити туристу, аніматори повинні про нього багато знати. Те, що можна запропонувати студентам, навряд чи може обрадувати людей літнього віку чи те, що призначено для туристів - екстремалів, навряд чи сподобається любителям полежати і поніжитися на сонечку.
Туристи приїжджають на відпочинок на короткий термін, за який багато про них не довідаєшся, але вихід з цієї ситуації все-таки знайдеться, якщо:
- одержувати інформацію про туристів (вік, стать, національність, ступінь активності, улюблені види відпочинку) на всіх етапах їхнього обслуговування (при оформленні путівки, заселенні в готель і при спілкуванні з аніматорами);
- уміти класифікувати туристів і мотиви їхніх подорожей, щоб правильно підібрати для них програму;
- мати про запас багато програм, розрахованих на різні категорії й інтереси туристів.
Існують різні види класифікації туристів. Найчастіше зустрічається - класифікація за таких ознаках, як стать, вік, рівень доходу, рівень освіти, етнічна приналежність.
Класифікація туристів за віком. При складанні програм відпочинку тураніматорами повинні враховуватися вікові особливості груп відпочиваючих:
- 0-2 року - інфанти (грудні діти);
- 3-8 років - діти - дошкільного віку;
- 9-18 років - підлітки-школярі;
- 18-25 років - молодь, студенти;
- 26-64 року - дорослі люди;
- 65 років і більше - люди похилого віку, пенсіонери.
В готелях відпочиває велика кількість молоді (школярі, студенти, спортивні команди). Це дуже активний народ, і головне для них - провести свій відпочинок максимально весело і цікаво. І анімаційна команда, проводячи свої заходи, у першу чергу звертає увагу саме на цю категорію туристів.
Молодих людей можна розділити на дві вікові категорії:
- від 18 до 24
- від 25 до 34 років.
Ці категорії володіють значною динамічністю та енергійністю і тим, що найбільш чисельна категорія. Комплексні тенденції в даному сегменті наступні:
- відносно пізнє заміжжя,
- поява в родині першої дитини,
- невелике домашнє господарство,
- важливість кар'єри для обох дорослих членів родини.
При врахуванні всього цього можна правильно підібрати форми роботи. Найбільш продуктивним буде сполучення активного і пасивного відпочинку, зробити дозвілля цікавим і повноцінним.
У міжсезоння і зимовий період готель відвідують люди похилого віку, пенсіонери. Для них це самий сприятливий час, коли сонце вже не пече так сильно, як улітку. Для цієї категорії туристів анімаційна програма пропонує різного роду інтелектуальні ігри і нескладні спортивні змагання. Спостерігається тенденція росту груп людей літнього віку (60-65 років і більше). Ці групи називають люди зрілого віку, пенсійного віку, літнього чи «Третього віку». Цей сегмент ринку повинний бути вивчений менеджерами анімації, тому що він є поступово зростаючим і не менш важливим, від інших вікових груп сегменту туристського ринку.
З позиції відносин цих вікових груп до туризму і подорожей розрізняють чотири основні підгрупи:
- група людей у віці від 55 до 64 років;
- від 65 до 74;
- від 75 до 84
- від 85 років і більше.
Вікова група людей від 55 до 64 років характеризується наявністю великих вільних коштів, невеликих домогосподарств і свободою від матеріальних витрат на освіту, виховання і утримання дітей.
Люди від 65 до 74 років вважаються активними пенсіонерами. Це важливий сегмент туристського ринку.
Третю групу складають люди у віці від 75 до 84 років. У порівнянні з першою групою вони не так активні, найчастіше не розташовані до подорожей.
Четверту групу складають люди від 85 років і більше.
Туркомплекси не бачать потенціалу даного сегмента ринку. Однак необхідно знати, якими анімаційними програмами можна зацікавити дану вікову групу.
Треба пам'ятати, що пенсіонери, хоча і мають у своєму розпорядженні велику кількість вільного часу, що вони могли б витратити на подорожі, обмежені в коштах. Деякі пенсіонери продовжують працювати і витрачати кошти на подорожі. Дані вікові групи людей можуть стати споживачами недорогих товарів і послуг, тому доцільно пропонувати їм спеціальні пільги, знижки на розміщення і харчування, пільгові тарифи на транспорт.
Люди похилого віку не люблять, коли їм нагадують про їхній вік. Отже, програми повинні враховувати цей фактор. Їхній спосіб життя дозволяє їм подорожувати в будь-який час року і на більш тривалий період часу, на відміну від більш молодих груп населення. Виходить, доцільно організувати посилені рекламні кампанії для стимулювання попиту цієї групи населення, особливо в період недозавантаження туристських підприємств і в міжсезоння.
Класифікація за етнічною належністю. При складанні анімаційних програм для представників різних націй і народностей треба враховувати етнічну приналежність і бути особливо уважними, знати національні традиції по проведенню дозвілля, щоб ненароком не скривдити гостей.
Класифікація за статевою ознакою. Різні програми можна пропонувати туристам. Можуть бути розроблені чисто жіночі і чоловічі дозвіллєві програми.
8.2. Форми роботи з різними віковими групами відпочиваючих
При організації анімації, з огляду на особливості, властиві різним віковим категоріям відпочиваючих на туристських об'єктах, можна пропонувати наступні форми дозвіллєвої діяльності:
Дітям дошкільного віку (допитливим, активним, безпосереднім), ведучим типом діяльності яких є гра, можна запропонувати ігротеки, казкові подорожі, конкурси малюнків, прогулянки.
Підліткам-школярам поряд з перерахованими формами можна пропонувати й інші. Діти цього віку відрізняються досить великою активністю, вимогливістю і навіть причепливістю по відношенню не тільки до себе, але і до оточуючих їх людей. Коло інтересів підлітка велике. Це вік романтики і мрії, тому для даної категорії відпочиваючих особливо привабливі походи, романтичні зустрічі і подорожі. Чим насиченим буде життя підлітків у цьому віці, тим вона їм більше сподобається. Їм можна пропонувати екскурсії і бесіди, спортивні змагання і змагання юних туристів, конкурси (брехунів, ерудитів, перукарів, господарочок і ін.) і дискотеки, «живі» газети і вікторини, естафети і кольцовки (пісень, віршів, загадок), школа ввічливості і лицарські турніри, веселі годинки і свята.
Для молоді програми трохи міняються. До цього періоду життя юнака і дівчини стають фізично зрілими, формуються їхні характери і світогляд. Основними видами діяльності цього періоду є навчання і продуктивна праця, що вимагають великої напруги сил. Але енергії і запалу в цьому віці не займати, тому в дозвіллєву програму для молодих людей можна включати: КВВ, вечори і дискотеки, аукціони, ярмарки і театральні вистави, фестивалі і шоу, спартакіади, олімпіади і диспути, походи, а також ігри по типу телевізійних: «Що? Де? Коли?», «Поле чудес», «Розумники і розумниці», «Колесо історії» і ін.
На туристському ринку для молодих людей існують дві, що найбільше часто зустрічаються підгрупи: молоді одинаки і молоді родини без дітей.
Більшість одиноких людей - це молоді люди, не обтяжені турботами і витратами на виховання й освіту дітей, що бажають витрачати свої кошти на відпочинок, подорожі, обіди в ресторанах і на веселе життя.
Одиноким властиві, як правило, високий рівень освіти, прагнення до успіху в професійній діяльності, підвищені вимоги до комфорту і якості життя, індивідуалізм. Вони багато уваги приділяють організації свого вільного часу, прагнучи повною мірою насолоджуватися життям.
Молоді самотні люди більше подорожують, у порівнянні зі своїми ровесниками, які в шлюбі, і з людьми середнього віку. Вони віддають перевагу активному відпочинку за межами своєї країни чи регіону проживання і користаються для цього послугами авіатранспорту.
Для людей середнього віку, працездатних, прагнучих відпочити від повсякденної роботи, підійдуть більш спокійні заходи: світські салони і конкурси (краси, гумору, пісень і ін.), літературні вітальні і творчі вечори, банкети, презентації і концерти.
Для людей похилого віку, яким усе частіше хочеться згадати свої молоді роки й все, що з ними зв'язане, непогано запропонувати такі форми проведення дозвілля, як посиденьки, чаювання, вечори (стародавньої музики, романсу, спогадів). У цьому віці накопичений уже великий життєвий досвід, придбані безцінні навички, якими люди цього покоління прагнуть поділитися з молоддю, тому представляється доречним запропонувати їм продемонструвати свою майстерність (вироби), наприклад, на виставках виробів.
Запропоновані гостям види і форми дозвілля повинні бути психологічно виправдані. Людям, що займаються активними формами роботи з великим фізичним навантаженням, буде корисний відпочинок, що знімає напругу, утому, стресовий стан. Для тих, хто веде сидячий спосіб життя, страждає від гіподинамії, потрібні на відпочинку зарядка й активізація. Крім того, людина повинна одержувати від дозвілля і моральне задоволення. Тому, щоб правильно скласти програму відпочинку, необхідно знати, як людина воліє проводити своє дозвілля.
8.3. Класифікація туристів по їхньому ставленню до проведення дозвілля
Туристи за їхнім ставленням до проведення дозвілля поділяються на кілька типів особистостей:
Перший тип- ініціативні туристи, що заздалегідь планують як робочі дні, так і дні відпустки, тому всі почини й ідеї по організації дозвілля будуть належати ім. Головна задача тураніматорів у роботі з цим типом туристів - уміння вислухати і виконати майже готову програму, підіграти ініціативним туристам. Тут потрібно імпровізація і ні в якому разі неприпустиме перехоплення ініціативи.
Другий тип - ділові люди, що у повсякденному житті практично позбавлені дозвілля і навіть свій вільний час вони прагнуть витратити з максимальною користю для справи. Найчастіше це бізнесмени, менеджери, представники наукової і технічної інтелігенції. Цей тип туристів надає перевагу такому дозвіллю, що дає їм можливість удосконалюватися (ділові ігри, наукові диспути й ін.), чи спокійний відпочинок, що дає їм можливість розслабитися, відпочити від стрімкого темпу життя (риболовля, полювання, виїзд на природу й ін.).
Третій тип - «вузько спеціалізовані» туристи, що мають якесь одне велике захоплення в житті (колекціонування, конструювання, моделювання, в'язання і т.п.). Улюбленій справі вони присвячують весь свій вільний час, тому їм більше всього підходить клубний відпочинок. Саме в клубі за інтересами такий турист одержить найбільше моральне задоволення.
Четвертий тип - активні туристи, що бажають під час дозвілля як найбільше рухатися (грати в спортивні ігри, брати участь у змаганнях і різних заходах). Працювати з ними - одне задоволення, тому що вони підтримують будь-яку ініціативу. Програму для таких туристів треба складати з розрахунком на максимальну рухову активність.
П'ятий тип - пасивні туристи, схильні до домашніх форм дозвілля (читанню художньої літератури, перегляду телепрограм, багатогодинному відпочинку на пляжі). Ці люди годинами можуть сидіти у телевізора чи читати книги. Для такого типу туристів підійдуть програми, у які включені ігри на пляжі, вечірні шоу і відеотека.
Шостий тип - непоправні скептики і буркуни. На жаль, зустрічається і такий тип туристів. Це найбільш складна категорія людей. Їх дуже важко чим-небудь зацікавити, проте при розмаїтості пропонованих програм і вони можуть знайти собі розвагу. Тураніматорам при складанні дозвіллєвих програм необхідно знати і враховувати особливості кожного типу особистості.
4.Національні особливості туристів, їх врахування при складанні анімаційних програм
Наша планета багата розмаїтістю народів і культур, кожна з який є величезним надбанням. Вивченням національних, культурних, мовних і інших особливостей народів займається наука етнографія. Слово «етнографія» грецького походження, у буквальному перекладі звучне як «народоописання». Це суспільна наука, основним об'єктом вивчення якої є народи (етноси). Основний предмет етнографії складають характерні, традиційні риси повсякденної (побутовий) культури народів, що утворять у сукупності з мовою їхній специфічний, етнічний вигляд.
Етнічні особливості формуються і змінюються протягом тривалого часу. Факторами, що впливають на формування і зміну етносів, є: географічне середовище, етнічне оточення і його культурний вплив на етнос, традиції, успадковані від предків, релігія й ін.
Представникам народів, що безвиїзно живуть протягом багатьох років на своїй батьківщині, здається, що їхній спосіб життя, манери поводження, смаки і соціальні взаємини є доцільними і правильними, тому будь-які відхилення від устояного стереотипу поводження приймаються ними за дивину чи особливості національного характеру.
Фахівцям, зайнятим в індустрії гостинності, необхідно знати національні особливості туристів, їхні звички, смаки, найбільш прийнятні форми дозвілля.
Етнічна картина світу строката і різноманітна. Розглядати її в деталях у немає необхідності, тому зупинимося на короткій характеристиці деяких національних особливостей туристів, з якими приходиться зіштовхуватися вітчизняним аніматорам.
Більше всього приходиться працювати з нашими сусідами представниками близького зарубіжжя, тому почнемо з характеристики росіян.
Росіяни (представники російської СКС - пострадянські представники)- відрізняються широтою душі й оптимізмом. Відкриті, часто довірливі, сподіваються на «либонь» навіть у самих невідповідних ситуаціях, азартні, дуже люблять усе дешеве, а ще більше – що дістається даром. Люблять відпочивати з розмахом, гарною піснею і танцями. До оздоровчих заходів відносяться з прохолодою, тому що здоров'я в Росії поки ще не вважається головною людською цінністю. Старше покоління схиляється до інтелектуальних форм дозвілля, середнє - до пляжного відпочинку, а молодь - до активно-діяльного.
Німці- педантичні, пунктуальні, холоднокровні, діловиті. Вони відносяться до життя з усією серйозністю, відрізняються своєю ощадливістю, тому, заплативши за відпочинок, вони намагаються одержати всі задоволення, надані готелем, брати участь у всіх заходах. Люблять театр, вивчення звичаїв, відвідування базарів. Німці - самий численний загін туристів за рубежем. Вони - аматори прогулянок на природі, відносяться до неї дбайливо і так само, дбайливо, як до своєї і чужої власності. У межах Німеччини німці чемні, акуратні, ощадливі, розумні і ввічливі. За кордоном вони люблять відпочивати приємно, весело, простодушно, колективно. Багато хто люблять випити спиртне, поїсти, співати народні пісні. Від відпустки намагаються взяти по максимуму: усі сонячні ванни, всі екскурсії, розважальні вечори і програми.
Поляки - народ зібраний, розважливий. Основними рисами польського національного характеру є колективізм, пристосовність, на додаток імпровізація і здатність узяти максимум з наявного на даний момент під рукою. Поляки відпочивають і працюють однаково продуктивно.
Американці - не люблять їздити за кордон, вважаючи, що в них, у США, є і тропіки, і арктичні райони, і два океани, і єдина валюта, і високий рівень комфорту і т.д. А за кордоном можливі всякі незручності. Високий рівень життя в США багатьом американцям забезпечує можливість подорожувати. До них відносяться в основному пенсіонери, що подорожують групами й енергійно прагнучі багато чого побачити і пізнати, а також бізнесмени.
Іспанці- енергійні, але неорганізовані і часто непередбачені. Вони дуже люблять усілякі нововведення, розваги і задоволення, у тому числі й азартні ігри. В особливій честі в цього народу пісні і танці. Особливо захоплює видовище являють собою їхні національні танці (фарбує, ритмічні, запальні). Родину, дітей, домашнє вогнище іспанці ставлять над усе, тому люблять відпочивати всією родиною де-небудь на березі моря, насолоджуючись голосною музикою і смачними стравами. Вони дуже люблять усілякі свята, видовищні заходи (кориди, феєрверки й ін.).
Французи - товариські, акуратні, чепуристі, мають особливе почуття гумору, закохані у Францію і усе французьке. Вони начебто спеціально створені для всіляких торжеств (банкетів, фестивалів, свят), що перетворюють у грандіозні спектаклі, насолоджуючись дійством і власною участю в них. Будучи експериментаторами по природі, французи з великою повагою відносяться до всякого роду нововведенням і вигадкам, тому беруть участь у них завжди з задоволенням. Люблять інтимну обстановку, тиху і далеку від великого міста. Французи вміють організувати своє дозвілля (будь то відпустка чи вихідний день), дуже люблять займатися спортом (у Франції навіть автостоянки мають свої спортивні площадки), тому спортивні програми і розваги для них підходять як не можна краще.
Англійці - у повсякденному житті педантичні, недовірливі, обережні, украй рідко виявляють свої щирі емоції. Однак на відпочинку вони перетворюються, керуючись девізом «веселитися, незважаючи на вік і обставини». Вони віддають перевагу активному відпочинку з усілякими конкурсами і змаганнями (спортивними, інтелектуальними, жартівними і т.д.), у яких вони неодмінно прагнуть виграти. Навіть люди похилого віку пізнім вечором, коли вже, здавалося б, давно настав час спати, із задоволенням танцюють на дискотеці нарівні з молоддю. Вони погоджуються брати участь у всіх пропонованих їм заходах, часом навіть ще не знаючи правил, люблять гострі відчуття. Головне для них - не дати собі нудьгувати.
Шведи - прихильники протестантської трудової етики. Вони постійно працюють чи вчаться, тому свій п`яти тижневу щорічну відпустку прагнуть провести з максимальною користю. Шведи особливо хочуть насититися за цей період сонячним теплом, оскільки сонце для Швеції з її суворим кліматом - розкіш. Зате і робочу обстановку вони люблять чергувати з відпочинком, улаштовуючи всілякі конференції, семінари, наради де-небудь на поромі. Ці ділові зустрічі супроводжуються неодмінним екскурсійним обслуговуванням і рясними застіллями. Шведи охоче займаються спортом, особливо спортивним орієнтуванням. Люблять театр, с задоволенням знайомляться з культурою, історією, обрядами і звичаями місцевого населення.
Греки - розумні і марнолюбні, енергійні, але неорганізовані і нетерплячі, жагучі і темпераментні, у той же час зовсім не упевнені в собі люди. Їхній національний характер являє собою клубок протиріч, що з початку століть інтригував і зачаровував мандрівників і істориків. Греки дуже товариські, люблять розваги, свята, багаті застілля, подорожі, уїк-енди.
Японці - дуже дисципліновані і відповідально відносяться до своїх туристських обов'язків. Організовані в групи, обвішані фотоапаратами, вони люблять екскурсії, фотографують і записують на відеокамеру екскурсійні об'єкти. Вони музичні, люблять пісні інших народів. Люблять також вивчати культуру інших народів. Їх мало цікавлять природні об'єкти і пляжний відпочинок за кордоном.
5. Анімаційні програми для сімейного дозвілля
Гістьми готелів можуть бути як чоловіки, так і жінки. Причому плануванням відпочинку в будь-якій родині, як правило, займаються жінки, тому зацікавити жіночу половину особливо важливо.
З кожним роком сучасні жінки стають усе більш важливим сегментом туристського ринку, тому що вони мають пристойні доходи, роботу, раніше займану тільки чоловіками, а отже, і велику потребу в повноцінному і якісному відпочинку.
Дами намагаються активно займатися різного роду гімнастикою. Чоловіків же більше залучають різноманітні спортивні змагання (футбол, настільний теніс) чи інтелектуальні (шахи).
Особлива увагу необхідно приділитисімейному дозвіллю, що виконує відбудовну функцію родини, тобто має своєю метою відновлення і підтримку здоров'я, задоволення різних духовних потреб. Сімейні туристи відвідують готелі в будь-який час року. Сімейні пари (люди у віці від 35 до 54 років) воліють витрачати гроші на подорожі і розваги. Більшість людей цього віку добре освічені. Пріоритетним для них є самовдосконалення. Одержання нової інформації вони вважають за необхідне засобом розширення кругозору. Задоволення потреб цієї групи - важливий фактор для подальшого успішного розвитку туристського комплексу.
Часто батьки виїжджають на відпочинок разом з дітьми дошкільного і молодшого шкільного віку. Великий наплив сімейних туристів приходиться на літній період і під час шкільних канікул.
Головною задачею аніматоратут є максимально зайняти дітей, щоб дати батькам можливість спокійно відпочити, не піклуючись про їх. Для цього в готелях єдитячі клуби, у яких працюють аніматори, що говорять на всіх необхідних мовах, що мають педагогічну освіту чи досвід роботи з дітьми. У дитячих клубах передбачена своя програма, що займає дітей з ранку до вечора. Після вечері, перед вечірнім шоу, для них проводиться спеціальна дитяча дискотека.
Для визначення повноцінності дозвілля використовуються два основних критерії:
- перший -обсяг вільного часу для сімейного дозвілля,
- другий -зміст дозвілля.
Обидва показники визначаються рівнем розвитку духовного світу батьків, фінансовими можливостями родини, а також всім укладом життя. Тому дуже важливо, щоб у родина мала можливість мати час для спільного дозвілля.
Зміст сімейного дозвілля визначається інтересами кожного члена. У родині, де усі захоплюються туризмом чи є запеклими театралами, набагато простіше організувати спільне дозвілля, чим у тій, де у вільний час папа, наприклад, зайнятий полюванням і риболовлею, мама - в'язанням, син - катанням на роликах, а дочка - танцями і малюванням. Однак зовні різні інтереси і потреби дітей і дорослих можна об'єднати і реалізувати під час спільного відпочинку.
6.Матеріальна база для забезпечення роботи анімаційної служби готелів і туркомплексів
Добре організувати роботу анімаційної служби можна тільки при наявності достатньої матеріальної бази. Для проведення шоу-програм, спортивних ігор і інших розважальних заходів необхідні відповідне устаткування і реквізит. Оскільки відпочинок кожний розуміє по-своєму, то і пропозиція повинна бути різноманітною. Чим краща матеріальна база, тим більшу кількість розваг можна запропонувати.
Матеріальна база для анімаційних програм повинна включати:
- устаткування для відпочинку на пляжі (водяні атракціони, вежі вільного падіння, парасолі, гірки, човни й ін.);
- устаткування для дитячих площадок (гойдалки, каруселі, альтанки, гірки, ігрові і пневматичні атракціони, оформлювальні фігури у виді казкових персонажів, надувні карнавальні костюми й ін.);
- приміщення, меблі і необхідний реквізит і інвентар для міні-клуба (різні настільні ігри, фарби, книжки-розфарбування, пластилін, пазли, набори формочок, ляльки, машинки, кольоровий папір, олівці і т.п.);
- устаткування для рухливих ігор і тренажерних залів (спортивні тренажери, екстремальні атракціони, мішені, аксесуари для пейнтбола, бадмінтону, футболу й ін.);
- приміщення, книги і меблі для бібліотеки;
- приміщення й інвентар для станцій і пунктів прокату човнів, водяних велосипедів, лиж і ін.;
- приміщення, чи амфітеатр обладнану площадку на відкритому повітрі для проведення масових заходів і розважальних шоу;
- устаткування, декорації і набір костюмів і реквізиту для сцени;
- проекційне, звукове, сценічне, світлотехнічне й інше устаткування для проведення шоу, дискотек, конкурсів і змагань;
- ігрові автомати;
- устаткування і приміщення для більярда, боулінга, казино (якщо останні передбачені).
Щоб запропонувати туристу повну анімаційну програму, курортні чи клубні готелі повинні мати особливу інфраструктуру і великі можливості (тенісні корти, баскетбольні, волейбольні й інші спортивні й ігрові площадки, паркові атракціони, віндсерфінг, човни, акваланги, басейни, аквапарки, пляжні бари, таверни, кінотеатри, дискотеки, нічні клуби, боулінг-центри, більярдні, казино, тоталізатори і т.д.). Дизайн цих об'єктів вимагає особливої уваги.
Необхідно дотримувати правил безпеки. Центри цієї розважальної діяльності повинні розташовуватися недалеко один від одного, від моря і торгових точок (барів і закусочних).
Технічні об'єкти для проведення анімаційних програм являють собою складну технічну і соціальну систему, успішне функціонування якої в системі гостинності залежить від цілого ряду факторів: місця розташування, досконалості і надійності устаткування і т.д.
При експлуатації цих об'єктів і систем технічною службою і спеціалізованими організаціями виникає безліч технічних, економічних і організаційних проблем, комплексне рішення яких повинно починатися ще при проектуванні цих об'єктів (оптимальніше при проектуванні туркомплексу), а завершуватися - грамотним і ефективним анімаційним менеджментом.
Для підтримки матеріальної бази в робочому стані необхідно мати господарника, який би стежив за справністю устаткування й інвентарю, а при необхідності робив ремонт. Основна ж відповідальність за схоронність матеріальної бази лягає на аніматорів, безпосередньо з нею працюючих, для чого необхідно з ними проводити відповідний інструктаж.
Матеріальна база анімаційної служби будь-якого туркомплекса, готелю має потребу в постійному відновленні, але, як правило, через недостачу засобів відбувається це не так часто, як треба. Тому аніматори повинні не тільки самі дбайливо звертатися з устаткуванням, реквізитом і костюмами, але і призивати до цього туристів і гостей готелю.
РОБОТА МІНІ-КЛУБА
Міні-клуб - важливий відділ анімаційної служби, особливо для готелів і туркомплексов, орієнтованих на залучення сімейних туристів. Для них можливість відпочити разом з родиною і при цьому не бути обтяженим постійними заняттями з дітьми - дуже привабливий фактор. Головний обов'язок аниматоров міні-клуба - організувати цікавий, повноцінний відпочинок дітям, давши можливість батькам знайти собі розвага по смаку.
Як правило, міні-клуб розташовується на території туркомплекса, у найкрасивішому, затишному і спокійному куточку. Він повинний бути добре обладнаний: як мінімум - мати кімнату відпочинку з телевізором, зручними дитячими меблями, набором ігор і відкриту ігрову площадку. У деяких готелях мається трохи дитячих площадок з різним інвентарем і дитячий басейн. Очолює цей відділ шеф міні-клуба. Кількість аниматоров, зайнятих у міні-клубі, залежить від розмірів туркомплекса. Краще, якщо в міні-клубі працюють трохи аниматоров, тому що в цьому випадку в них їсти можливість займатися з дітьми по вікових групах.
Для кожної з вікових груп бажано заздалегідь скласти програму, підібрати відповідному вікові гри і розваги. На аниматорах цього відділу лежить велика відповідальність за життя і здоров'я дітей, тому вони повинні добре знати вікові особливості, пам'ятати про те, що діти не можуть знаходитися довго під палючими променями сонця без головних уборів, уважно стежити за їхнім поводженням у воді й ін.
Аниматоры міні-клуба крім функції розваги виконують і функцію виховання, тому вони повинні знати основи педагогіки і психології, уміти відповісти дітям на їхні питання, пояснити правила гри, розповісти щось цікаве.
Одним з важливих напрямків аниматорской діяльності в готелях є анімація для дітей.
На території п'яти- чотиризіркових готелів діють спеціальні дитячі клуби: «мини» - для дітей 3-12 років, «юніор» - для молоді 12-15 років, де батьки можуть залишити своїх дітей на цілий день під доглядом досвідчених аниматоров (як правило, з педагогічним утворенням), щоб поїздити у своє задоволення на екскурсії по містах і цікавих куточках Туреччини, або спокійно полежати неподалік на пляжі.
Про наявність міні-клуба в готелі повідомляє великий барвистий стенд, встановлений у холі готелю, у входу в головний ресторан або на пляж, на якому розписаний графік роботи і майбутні заходи для дітей, щоб уже при в'їзді в готель гості могли швидко зорієнтуватися і визначити туди своєї дитини. Назва міні-клуба - сугубо індивідуально, але воно визначає подальшу політику і девіз даного відділу («Рожевий бегемотик»).
План роботи, як і загальний план анімаційної діяльності в готелі, (виходячи з двотижневого, у даному випадку, перебування туристів), складається заздалегідь і, можливо, коректується в ході проведення занять, у залежності від присутнього контингенту дітей і інших умов. У цьому плані повинні вдало сполучатися і мати оптимальна кількість спортивних і культурних заходів, необхідних для розвитку дитини.
Робота в міні-клубі аниматором - велика праця, так, ця людина повинна враховувати цілий ряд фізіологічних і психологічних особливостей дітей різного віку, створити такі умови, щоб будь-якій дитині було в ньому цікаво і він зміг виявити і реалізувати себе як особистість.
Для організації ефективної роботи з дітьми необхідно мати відповідні приміщення перебування дітей у літні місяці й у непогоду, оснащені різним інвентарем для малювання, ліплення, рухливих і розвиваючих ігор і т.д.
Щодня незмінно починається зі знайомства (діти встають у коло, називають своє ім'я, повторюють і запам'ятовують імена інших) і має свою тему, що розкривається в ході спортивних і пізнавальних занять і змагань, спільно поставлених маленьких спектаклів, концертів і свят.
Далі приводяться приклади організації декількох таких свят. (даний виклад дається тільки в російському варіанті, але в роботі з міжнародним контингентом дітей усі репліки, дії, завдання аниматоров, природно дублюються на іноземну мову)
День Нептуна
(Беруть участь 2 аниматора і діти 5-8 років)
На початку свята аниматоры і діти збираються біля басейну .Один з аниматоров вітає дітей (іншої може говорити теж саме але на іншій мові ,зрозумілій не російськомовним дітям)«Здрастуйте ,ну що, усі ми тут зібралися ?Давайте подивимося друг на дружкові ,нікого не забули ?Так ,Рому тут ,Бобби here ,Наташа теж ,Ван ,а де в нас Сашко і Майкл?Where are Sasha and Michael? і т.д.
Після вітання і «переклику» ведучий аниматор говорить: «Хлопці, а ви знаєте, який сьогодні свято? Що, правда не знаєте? Сьогодні ж день Нептуна! А хто знає, хто такий Нептун? Це ж цар підвідного світу, він живе глибоко в море. І іноді, коли в нього поганий настрій, він робить буру на море (ведучий дує і руками показує колихання хвиль). А коли гарне (аниматор посміхається й обводить поглядом тих, що зібралися, руками показуючи шТилль) - на море всі спокійно і кораблі можуть плисти спокійно в будь-яку сторону. А ви вмієте плавати? Ну-ка подивимося, хто в нас уміє плавати краще усіх – хто з вас першим перепливе цей басейн?». За бажанням вибираються діти, устають біля басейну, і, з команди ведучого, діти починають заплив. Іншим дітям пропонується роль судді або спостерігача за процесом змагання. «Хто ж у нас першим припливе? Це Ван. Давайте поаплодируем йому. Він у нас кращий плавець. Молодець». Ну а зараз давайте трошки растрясемся. Один з аниматоров, надягши перуку і костюм русалки, виконує з дітьми під веселу музику ряд разминочных вправ з елементами клоунади. Наприкінці розминки костюмований аниматор захоплює всіх бігцем на пляж, де говорить: «Ой, дивитеся які красиві камінчики на березі. Які вони всі цікаві, подивитеся. А хто з вас знайде самий маленький (великий, красивий і т.д.)? Діти приносять камінчики, них обговорюють, оцінюють і всіма учасниками визначається переможець.
День сонечка перетворюється в гру «Подорож на космічному кораблі до зірок», під час якого робляться «зупинки» на різних планетах сонячної системи, розповідається про небесні світила, організуються конкурси на кращий малюнок на «небесну» тему, а наприкінці дня пропонується подивитися захід сонця. Тут же аниматор може звернути увагу дітей на хмари і придумати нову гру: уявити собі, на що вони схожі, і разом скласти історію з різними героями і предметами.
Робінзонада –ранком дітям з'являється про те, що в другій половині дня їх чекає сюрприз – бал-маскарад. Але по сценарії виявляється, що пропав мішок з костюмами і його відразу пропонується знайти. З'являється змагання, визначаються учасники з двох команд і організуються різноманітні конкурси, загадки і лабіринти, розгадавши які, діти знаходять місце, де був захований скарб з одягом.
Ввечері усі збираються на представлення, де діти, переодягнені і розфарбовані за допомогою аниматоров, грають на сцені заздалегідь виучені ролі.
Отже, робота міні-клуба в отеленні - творчий і кропіткий процес і задачею дитячого аниматора є не просто організація дозвілля дітей, розвиток їх пізнавальної, фізичної і психологічної сфери, але і такої організації, при якій щодня, проведений дитиною в міні-клубі, перетворювався б у ціла подія, свято, що залишиться яскравим враженням його відпочинку на Середземн море.
<== предыдущая лекция | | | следующая лекция ==> |
Конкуренция: сущность, виды и формы конкурентной борьбы. | | | Капитал как фактор производства. Процент как форма дохода на капитал. |
Дата добавления: 2016-07-27; просмотров: 10816;