Сукупний попит: структура і чинники динаміки
Сукупний попит – це представлені на ринку в грошовій формі потреби населення, підприємств і держави. Він визначається як реальний обсяг національного виробництва, що приватні споживачі, підприємства і держава готові купити при різноманітних можливих рівнях цін. Сукупний попит включає:
1. Попит населення на товари і послуги, так звані споживчі витрати.
2. Попит підприємців на засоби виробництва – інвестиційні витрати.
3. Закупівля державою товарів і послуг, тобто державні витрати.
4. Витрати на "чистий" експорт – різниця між експортом і імпортом.
Оскільки сукупний попит може бути представлений як загальна сума індивідуальних попитів у всій національній економіці на кінцеві товари і послуги, для нього характерні ті ж закономірності, які визначають попит на окремий товар або послуги. Так, на сукупний попит впливають у першу чергу реальний обсяг виробництва і рівень цін. Крива сукупного попиту АД має таку ж форму, що й крива індивідуального попиту.
За інших рівних умов залежність між реальним обсягом виробництва, на який є попит, і загальним рівнем цін буде оберненою.
Р
Р1
Р2
АД
Q
Q1 Q2
Рисунок 4.1 – Крива сукупного попиту
Чим нижчий загальний рівень цін, тим більший обсяг вироблених товарів і послуг буде придбано як усередині країни, так і за кордоном. І навпаки, з підвищенням рівня цін сукупна потреба в товарах і послугах зменшиться. Така залежність пояснюється дією цінових чинників, до яких належать:
1. Ефект процентної ставки. При сталості грошової маси в країні з підвищенням цін на товари і послуги споживачам і підприємцям для тих же покупок потрібна буде більша, ніж раніше, кількість грошей. Збільшення попиту на гроші при незмінній грошовій масі призведе до росту ціни на них, тобто до зростання процентної ставки. При високій ставці споживачі і підприємці будуть брати менше кредитів, що призведе до скорочення їхніх витрат і, отже, сукупного попиту.
2. Ефект багатства або реальних касових залишків. Підвищення цін на товари і послуги веде до зниження купівельної спроможності накопичених фінансових активів, якими володіють домогосподарства. Прагнучи зберегти своє багатство, споживачі зменшують витрати і збільшують заощадження. Це призводить до скорочення сукупного попиту.
3. Ефект імпортних закупок. Підвищення цін на вітчизняні товари веде до скорочення їхнього експорту і росту імпорту більш дешевих іноземних товарів. У силу цього зменшується попит на вироблені в країні товари і, отже, скорочується сукупний попит. І навпаки, зниження рівня цін підвищує сукупний попит як усередині країни, так і за кордоном.
Зміна цінових чинників призводить до руху уздовж по кривій попиту вгору або вниз.
На сукупний попит впливають і нецінові чинники, які зміщують криву сукупного попиту вправо або вліво.
Р
АД1
АД
АД2
Q
Рисунок 4.2 – Вплив нецінових чинників на величину сукупного попиту
До них належать:
1. Зміни споживчих витрат. Їх динаміка визначається змінами прибутків або добробуту споживача; очікуваннями споживача (наприклад, очікування росту цін збільшує попит на товари); змінами податкових ставок (підвищення податків зменшує споживчі витрати і сукупний попит, а зниження – збільшує); заборгованістю споживача (високий рівень заборгованості, що утворився внаслідок попередніх покупок у кредит, може змусити споживача скоротити сьогоднішні витрати, щоб виплатити наявні борги, і навпаки, коли заборгованість споживача відносно невелика, він готовий збільшити свої сьогоднішні витрати, що призводить до збільшення сукупного попиту).
2. Зміни в інвестиційних витратах. Вони залежать від технології (впровадження нових технологій має тенденцію до стимулювання інвестиційних витрат і збільшує попит на засоби виробництва); розміру податків з підприємств; очікуваних прибутків від інвестицій; рівня процентних ставок; надлишкових потужностей (збільшення надлишкових потужностей зменшує сукупний попит).
3. Зміни в державних витратах. Збільшення державних закупок призводить до зростання сукупного попиту, а зниження – до зменшення сукупного попиту.
4. Зміни у витратах на чистий експорт. Сукупний попит залежить від витрат на чистий експорт, тому що із збільшенням експорту підвищується і сукупний попит, а зі зменшенням він знижується.
5. На сукупний попит впливає зміна валютних курсів. Якщо курс на власну валюту зростає, то країна може більше закупити іноземних товарів, а це веде до росту сукупного попиту.
Дата добавления: 2016-07-27; просмотров: 2080;