Цитати та документи
С. П. Крашенінніков [7]
Кресала їх були дощечки, на яких по краях накручені дірочки, кругленькі із сухого дерева палички, вертячи які, у ямочках вогонь діставали. Вони використовували м'яку траву, у якій роздмухували саджу, що розгорілася від вертіння. Всі ці приналежності кожний камчадал носив із собою...
По Сибіру промишляють ведмедів ямами, у які забивають гостру обпалену й гладко вискоблену палю... він (ведмідь) примушений бігти скоріше й, побігши на яму, провалитися й черевом упасти на палю.
М. М. Міклухо-Маклай [7]
До м'ясної їжі папуасів варто додати личинки метеликів, жуків, павуків і т. п. Двоє [папуасів] були зайняті біля гнилого пня, який вони старанно рубали кам'яними сокирами. Порубавши, вони з великим апетитом жували й ковтали товсті личинки...
Відправляючись у гості, тубільці завжди із собою беруть подарунки й речі для обміну, користуючись при цьому тим, у чому вони мають надлишок. Слід зауважити, що в цьому обміні не можна бачити купівлю-продаж, а обмін подарунками: те, чого в кого багато, він дарує, не очікуючи неодмінної винагороди.
Л. Г. Морган [7]
Індійський лук мав від 3,5 до 4 футів довжини (1,2 м) і був настільки пружний, що недосвідчена людина ледь могла зігнути його так, щоб натягнути тятиву. Відтягнути тятиву назад можна було тільки завдяки практиці й величезній мускульній силі. Пущена в такий спосіб стріла блискавично вражала об'єкт.
Посадова інструкція візиру (Древній Єгипет)[8]
Він [візир] буде посилати для покупки смоківниць, відповідно до сказаного в домі царя.., для повсюдного устрою каналів... Це він буде посилати князів і правителів поселень для літніх сільськогосподарських робіт. Йому будуть доповідати всі справи. Це він буде встановлювати податі, границі всіх округів, всіх пасовищ, всіх володінь. Це він разом з начальником скарбниці буде відкривати скарбницю.
Закони Хаммурапі [8]
Коли Мардук [Бог] направив мене, щоб справедливо керувати людьми й дати щастя, тоді я вклав у вуста країни істину й справедливість і поліпшив становище людей. Відтепер:
22. Якщо людина вчинила пограбування й була піймана, то ця людина повинна бути вбита.
42. Якщо людина орендувала поле для обробки й не виростила на полі зерна, [то] її варто викрити в невиконанні [необхідної] роботи на полі, а потім вона повинна буде віддати хазяїну поля зерно відповідно [до урожаю] його сусідів.
48. Якщо людина має на собі процентний борг, а Адат побив поле, або повіддя віднесло врожай, або через безвіддя зерно не з'явилося на полі, [то] цього року вона не зобов'язана повернути зерно [своєму] позикодавцеві; вона може відсотки за цей рік не платити.
117. Якщо борг здолав чоловіка й він продав за срібло його дружину, його сина і його дочку або віддав їх у кабалу, [то] три роки він повинен обслуговувати будинок їхнього покупця або їх закабалітеля, у четвертому році їм повинна бути надана воля.
Закон Ману (Дхармашастра Ману) [8]
31. Заради процвітання світів він створив зі своїх вуст, рук, стегон і ступенів [відповідно] брахмана, кшантрія, вайшя й шудру.
87. Для збереження Всесвіту він, пресвітлий, для породжених від вуст, рук, стегон й ступенів установив особливі заняття.
88. Навчання, вивчення, жертвопринесення, роздачу й одержання [милостині] він установив для брахманів.
89. Охорону підданих, роздачу [милостині], жертвопринесення, вивчення й неприхильність до мирських утіх – для кшантрія.
90. Пасіння худоби.., роздачу, жертвопринесення, вивчення (веди), торгівлю, лихварство, землеробство для вайшя.
91. Але тільки одне заняття Владика вказав для шудри – служіння цим варнам зі смиренністю.
203. Не повинне продавати [товару], змішаного з іншим, ні поганої якості, ні недостатньої [за вагою]...
262. При рішенні щодо межових знаків для границь полів, колодязів, ставків, саду й будинку повинна бути врахована думка сусідів.
288. Хто псує майно кого-небудь навмисно або навіть ненавмисно, тому покладається відшкодувати [збиток] – внести цареві [штраф], що дорівнює збитку.
115. Існує сім законних способів придбання майна: спадкування, одержання (милостині) від доброчесних, покупка, завоювання, лихварство, виконання роботи, одержання.
Питання для самоконтролю
1. Дайте характеристику господарській діяльності людей на різних етапах первісного суспільства за наступними параметрами:
а) форми власності;
б) основні види господарської діяльності привласнюючого та відтворюючого господарств;
в) основні форми суспільно-господарської організації.
2. Які причини розкладання первісного суспільства?
3. Чому в країнах Давнього Сходу сформувалася централізована державна система господарства, азіатський спосіб виробництва?
4. Які особливості економічної думки країн Давнього Сходу.
5. Які основні економічні ідеї, проблеми висвітлюються в письмових джерелах держав Давнього Сходу?
План семінарського заняття
1. Основні етапи господарської еволюції первісного суспільства, їх характеристика.
2. Особливості господарства країн Давнього Сходу.
3. Економічна думка Давнього Сходу.
Теми повідомлень
1. Господарське життя на території сучасної України в первісну епоху.
2. Розвиток соціально-економічних відносин в державах Давнього Сходу.
3. Техніко-економічні досягнення перших цивілізацій.
4. Господарський розвиток Єгипту.
5. Економічні чинники появи давньосхідних держав.
6. Пам’ятки економічної думки в країнах Давнього Сходу.
Тести
Дата добавления: 2020-10-14; просмотров: 419;