Базові стратегічні альтернативи
Для досягнення однієї і тієї ж самої мети можна застосувати різні способи. Звідси випливають два запитання: за допомогою яких способів може бути досягнено мету? Який із цих способів є найкращім?
Відповідаючи на ці запитання, керівництво організації опрацьовує декілька варіантів стратегії та обирає з поміж них найбільш прийнятні для свого бізнесу. При цьому організація цілеспрямовано орієнтується на використання власних переваг. Існує, як вже з’ясовано, три рівні стратегій: загально-корпоративна, функціональна та стратегія бізнесу. Розробка кожної з них має свої особливості.
Розробка загально-корпоративної стратегії. При опрацюванні цієї стратегії найчастіше спираються на класифікацію стратегій за цілями. У відповідності до цього критерію розрізняють:
· стратегію зростання;
· стратегію стабільності;
· реструктивну стратегію;
· комбіновану стратегію.
Принцип матричної техніки покладено в основу багатьох конкретних методів вибору загально-корпоративної стратегії, зокрема в основу побудови матриці BCG (Бостонської консультативної групи (див. рис.2.3).
| |||
|
|
|
ринку
Низькі
Висока Низька
Доля участі на ринку
Рис.2. 3. Інструменти вибору загально-корпоративної стратегії
«Дійні корови» – продукти цієї категорії приносять найбільший прибуток, але їх перспективи майбутнього зростання обмежені.
«Зірки» – ці продукти також приносять прибуток, але вони знаходяться у швидко зростаючому ринку і є там домінуючими.
«Знаки запитання», «проблеми» або «дикі кошки» – це спекулятивні продукти, виробництво яких є ризикованим; вони прибуткові, але займають малу частку ринку.
«Собаки» – категорія продуктів, яка не приносить прибутку та не обіцяє покращення ситуації.
Менеджер має вірно обрати стратегію для кожної групи продуктів:
1) доїти «корів» так довго, як це можливо, обмежувати будь-які нові інвестиції у «корів». Використовувати прибуток, який вони приносять, для фінансування більш перспективної продукції;
2) «зірки» є такими перспективними продуктами. Високі інвестиції у «зірки» принесуть значні дивіденди. «Зірки» у перспективі перейдуть у категорію «дійних корів». (Тоді, коли дозріє їх ринок та впадуть темпи його зростання);
3) найбільш важке рішення стосується «знаків запитання». Одні товари з цієї категорії можуть не розвиватися, тоді як інші можуть перетворитися у «зірки». Тому «знаки запитання» називають ризикованими продуктами;
4) «собаки» – не є стратегічною проблемою. Вони мають бути зменшені та ліквідовані при першій нагоді.
Підхід з позиції моделі «життєвого циклу продукту».Консультаційна фірма Artur D. Little INC запропонувала для вибору загально-корпоративної стратегії підхід із позиції моделі «життєвого циклу продукту». Як показано на рисунку, цей підхід класифікує продукти фірми за стадіями їх життєвого циклу (див. рис. 2.4).
Темпи
зростання
ринку
|
Дата добавления: 2020-10-14; просмотров: 434;