Позначення полів допусків, граничних відхилень і посадок на кресленнях
Граничні відхилення лінійних розмірів вказують на кресленнях услов-ними (літерними) позначеннями полів допусків або числовими значеннями граничних відхилень, а також літерними позначеннями полів допусків з одночасним зазначенням праворуч у дужках числових значень граничних ВТК-лоненій (рис. 2.6, а і б).
Рисунок 2.6 - Приклади позначення полів допусків і посадок на кресленнях
Посадки і граничні відхилення розмірів деталей, зображених на кресленні в зібраному вигляді, вказують дробом: в чисельнику - літерне позначення або числові значення граничних відхилень отвори або буквене скорочення з вказівкою праворуч у дужках їх числових значень, в знаменнику - аналогічне позначення поля допуску вала (рис. 2.6, в).
Іноді для позначення посадки вказують граничні відхилення тільки однієї з деталей, що сполучаються (рис. 2.6, г).
В умовних позначеннях полів допусків обов'язково вказувати числові значення граничних відхилень в наступних випадках: для розмірів, що не включені в ряди нормальних лінійних розмірів, наприклад, 41,5Н7(+0,025); при призначенні граничних відхилень, умовні позначення яких не передбачені ГОСТом 25347 - 82 *, наприклад, для пластмасової деталі з граничними відхиленнями по ГОСТу 25349 - 88.
Для поверхні, що складається з ділянок з однаковим номінальним розміром, але різними граничними відхиленнями, завдають кордон між цими ділянками тонкої суцільною лінією і номінальний розмір з відповідними граничними відхиленнями вказують для кожної ділянки окремо.
Нормування, методи і засоби контролю шорсткості поверхні
Загальні поняття
Шорсткістю поверхні відповідно до Держстандарту 25142 - 82 називають сукупність нерівностей поверхні з відносно малими кроками, виділену за допомогою базової довжини. Базова довжина l - довжина базової лінії, використовуваної для виділення нерівностей, які характеризують шорсткість поверхні. Базова лінія (поверхня) - лінія (поверхня) заданої геометричної форми, певним чином проведена щодо профілю (поверхні) і слугує для оцінки геометричних параметрів поверхні.
Шорсткість поверхні робить істотний вплив на експлуатаційні властивості поверхневого шару, отже, деталі в цілому. До показник, що характеризує експлуатаційні властивості поверхневого шару, відносяться: дійсне напруга на поверхні двох взаємодіючих тіл і, як наслідок, контактна жорсткість; міцність деталей через концентрації напружень в окремих ризиках на поверхні; характер процесу тертя між сполучаються поверхнями в парі тертя; зміна посадки в процес-се збірки (з натягом) або при експлуатації (з зазором); антикорозійна стійкість поверхні; щільність і герметичність з'єднань; адгезіона здатність до гальванічним і лакофарбовим покриттям; декоративні властивості; зручність змісту поверхонь в чистоті і т. п ..
Числові значення шорсткості поверхні визначають від єдиної бази, за яку прийнята середня лінія профілю т, т. Е. Базова лінія, що має форму номінального профілю і проведена так, що в межах базової довжини середнє квадратичне відхилення профілю до цієї лінії мінімальне. Систему відліку шорсткості від середньої лінії профілю називають системою середньої лінії.
Якщо для визначення шорсткості обрано ділянку поверхні довжиною l, інші нерівності (наприклад, хвилястість), що мають крок більше l, що не враховують.
Довжина оцінки L - довжина, на якій оцінюють шорсткість. Вона може містити одну або декілька базових довжин l. Числові значення базової довжини вибирають з ряду: 0,01; 0,03; 0,08; 0,25; 0,80; 2,5; 8; 25 мм.
Дата добавления: 2016-07-22; просмотров: 3862;