Поняття якості товарів, робіт, послуг


Сьогодні якість знаходиться у центрі уваги споживачів. Це поняття включає такі характеристики як надійність, безпека для здоров'я, зручність в експлуатації, відповідність виробу його функціональному призначенню, сучасним науково-технічним стандартам, екологічним вимогам, якість і рівень післяпродажного обслуговування. За товари, які мають ці властивості, американці готові заплатити суми, що перевищують середній рівень цін на них на 66-70 % для телевізорів, м'яких меблів, взуття; на 42 % для посудомийних машин; на 20 % для автомобілів. Охоче купуючи якісні то­вари, навіть якщо вони коштують дорожче, американці в остаточному підсумку заощаджують на грошових витратах і витратах часу у процесі їхнього використання.

У філософському розумінні якість - сукупність властивостей товару як речі, що роблять товар саме таким, а не іншим. Існують не якості, а тільки речі, що володіють якостями. У цьому смислі якоюсь якістю володіє будь-яка, навіть найгірша, з життєвої точки зору річ.

Техніко-економічне поняття якості охоплює тільки ті властивості товару, що роблять його корисним, здатним задовольняти ті потреби, заради яких він купувався. Тому з економічної точки зору, якість - сукупність споживчих властивостей товару (послуги), що дозволяють використовувати його за призначенням.

Призначення товару означає, що він може використовуватися у визначених цілях. Ціль може бути відома продавцю (виконавцю) від споживача, а може бути і не відома. У першому випадку товар повинний бути придатний для використання з метою, заради - якої споживач його придбав. В іншому - придатний для цілей, у яких такий товар звичайно використовується.

З правової точки зору якість продукції - це сукупність властивостей, що відображають безпеку, новизну, довговічність, надійність, економічність, ергономічність, естетичність, екологічність продукції і т. п., що надають їй здатність задово­льняти споживача відповідно до її призначення (ст. 1 Декрету КМ України «Про державний нагляд за дотриманням стандартів, норм і правил і відповідальності за їхнє порушення» від 8.04.1993 р.).

Закон України «Про захист прав споживачів» дає наступне визначення належної якості товару, роботи або послуги: властивість продукції, яка відповідає вимогам, встановленим для цієї категорії продукції у нормативно-правових актах і нормативних документах, та умовам договору із споживачем. Отже, можна зробити висновок, що правовий аспект поняття якості товару (послуги) полягає в тому, що:

1)якість - як сукупність властивостей продукції (технічних, експлуатаційних, соціальних тощо) - сприяє задоволенню спожи­вача відповідно до призначення продукції (товару);

2) вимоги до якості товару (послуги) підлягають обов'язковому виконанню в силу діючого законодавства.

Відносно харчових продуктів і продовольчої сировини, якість - це сукупність властивостей харчового продукту, що визначає його здатність забезпечувати потреби організму людини в енергії, живильних і вкусоароматичних речовинах, безпеку для здоров'я, стабільність складових і споживчих властивостей протягом терміну придатності до вживання (ст. 1 Закону України від 23.12.97 р. «Про якість і безпеку харчових продуктів і продовольчої сировини»).

При цьому, основними характеристиками якості харчового продукту, є його енергетична і біологічна цінності, під якими розуміються:

1) енергетична цінність - показник, що характеризує частку енергії, що може вивільнитися з харчових продуктів у процесі біологічного окислювання і використання для забезпечення фізіологічних функцій організму людини;

2) біологічна цінність харчового продукту - головний показник якості харчового продукту, що визначає ступінь його відповідності оптимальним потребам людини і гарантованої безпеки використання за фізіологічними нормами.

Питання захисту прав споживачів тісно пов'язані з відносинами з державного управління якістю і безпекою товарів (послуг). Так, у різних країнах державне управління якістю продукції здійснюють органи громадської, галузевої і спеціальної компетенції. Разом з тим, у їхній системі варто виділити спеціально створені центральні органи, на які покладене проведення єдиної політики держави з питань забезпечення якості продукції (в Україні - Державний комітет України з питань технічного регулюванню і споживчої політики; у Польщі - Комітет зі стандартизації і виміру; у Болгарії - Комітет якості, стандартизації і метрології). Ці органи відіграють досить істотну роль у проведенні політики держави з питань забезпечення належної якості і безпеки продукції і відповідно - захисті прав споживачів. Ці органи наділені широким колом повноважень, що надають можливість предметно реалізувати функції щодо державного управлінню якістю продукції. Так, Комітет з якості, стандартизації і метрології Болгарії затверджує номенклатуру продукції і засобів виміру, що підлягають обов'язковій перевірці; параметри технічного рівня і якості продукції, для яких необхідні державні стандарти; вимоги щодо метрології і т. д. Аналогічними повноваженнями наділений і Державний комітет України з питань технічного регулювання і споживчої політики.

Особлива увага якості товарів приділяється і на законодавчому рівні закордоном. Конгрес США прийняв ряд федеральних законів, що стосуються організації управління якістю продукції, юридичної відповідальності за недотримання стандартів, технічних регламентів і регулювання інших питань. До їхнього числа відносяться наступні закони: про державний нагляд за якістю продуктів харчування і медикаментів, про гарантії на споживчі товари тривалого користування, про захист дітей і забезпечення безпеки іграшок. Держава надає важливі повноваження федеральним відомствам, що займаються питаннями забезпечення якості і безпеки продукції. Зокрема, Федеральна комісія з харчових і лікарських товарів має право знімати з продажу недоброякісну продукцію. Також для США, Франції, Англії, ФРН, Італії й інших держав характерна і договірна від­повідальність, що випливає з невиконання або неналежного ви­конання зобов'язань відносно безпеки і якості продукції.

Про важливість питань якості товарів свідчить створення в 1997 р. Національної Ради з питань якості при Президенті України. Рада є консультативно-дорадчим органом, метою діяльності якого є підвищення якості і конкурентоспроможності продукції, підтримка національних товаровиробників, захист прав споживачів і сприяння інтеграції України у світову економіку.



Дата добавления: 2016-07-22; просмотров: 2262;


Поиск по сайту:

Воспользовавшись поиском можно найти нужную информацию на сайте.

Поделитесь с друзьями:

Считаете данную информацию полезной, тогда расскажите друзьям в соц. сетях.
Poznayka.org - Познайка.Орг - 2016-2024 год. Материал предоставляется для ознакомительных и учебных целей.
Генерация страницы за: 0.007 сек.