Тема 11: Фінасовий ринок
Обсяг – 6 годин
План:
1. Суть фінансового ринку, його роль у мобілізації та перерозподілі фінансових ресурсів.
2. Класифікація фінансових ринків.
3. Механізм функціонування фінансового ринку.
4. Правове регулювання фінансового ринку.
5. Фондова біржа: правове становище, організація і порядок роботи.
6. Функції фондової біржі.
7. Порядок допуску цінних паперів до обігу на фондових біржах.
8. Біржові операції та порядок розрахунків під час їх здійснення.
9. Цінні папери як форма фіктивного капіталу.
10. Види цінних паперів та їх характеристика.
11. Пайові цінні папери.
12. Боргові цінні папери.
13. Приватизаційні цінні папери.
14.Похідні цінні папери.
1. Суть фінансового ринку, його роль у мобілізації та перерозподілі фінансових ресурсів
Фінансовий ринок є складовою сферою фінансової системи держави. Він може успішно функціонувати лише в умовах ринкової економіки, коли преважна частина фінансових ресурсів мобілізується суб’єктами підприємницької діяльності на засадах їх купівлі-продажу. За допомогою фінансового ринку, як правило, мобілізуються і використовуються тимчасово вільні фінансові ресурси або ресурси, що мали обумовлене раніше цільове призначення.
Об’єктивною передумовою функціонування фінансового ринку є незбіг потреби у фінансових ресурсах з джерелами її задоволення. Кошти можуть бути в наявності в одних власників, а інвестиційні потреби виникають в інших. Фінансовий ринок виступає посередником руху коштів від їх власників до користувачів. Він являє собою особливу форму організації руху грошових коштів у народному господарстві і має своїм призначенням забезпечити підприємствам, державі і фізичним особам належні умови для залучення необхідних коштів і продажу тимчасово вільних ресурсів.
За економічною сутністю фінансовий ринок – це сукупність економічних відносин, пов’язаних з розподілом фінансових ресурсів, купівлею-продажем тимчасово вільних грошових коштів і цінних паперів.
Об’єктами відносин на фінансовому ринку є грошово-кредитні ресурси, цінні папери та фінансові послуги, суб’єктами відносин – держава, підприємства різних форм власності, окремі громадяни.
Фінансовий ринок являє собою механізм перерозподілу фінансових ресурсів підприємств і нагромаджень населення між суб’єктами господарювання і галузями економіки, «зв’язування» частини грошових коштів, не забезпечених споживчими товарами, а також засобом покриття дефіциту державного бюджету.
В організаційному плані фінансовий ринок – це сукупність ринкових фінансових інституцій, що супроводжують потік коштів від власників фінансових ресурсів до позичальників. До них належать комерційні банки, валютні та фондові біржі, інвестиційні фонди компаній, лізингові організації, пенсійні та страхові фонди, національний банк, позабіржові торговельні системи, розрахунково-клірингові організації, депозитарії, інвестиційні керуючі реєстратори, інші фінансові інституції, які відповідно до чинного законодавства можуть здійснювати операції на фінансовому ринку.
Дата добавления: 2016-07-22; просмотров: 2657;