Центральна нервова система та органи чуттів риб


 

Мал.11. Головний мозок риби:   1 – півкулі переднього мозку, 2 – середній мозок (зорові частки), 3 – мозочок, 4 – довгастий мозок, 5 – нюхові частки.
Нервова система риб досконаліша, ніж у безщелепних, але, порівняно з іншими хребетними тваринами, має ряд примітивних ознак: головний мозок невеликий (наприклад, у щуки становить всього 1/1300 маси тіла), півкулі не розвинені. (Мал.11).

 

Від переднього мозкувідходять нюхові долі з нюховими нервами.

Середній мозок розвинений порівняно добре: на його поверхні виступають два зорові горби, з якими зв’язані зорові нерви.

Розвиток мозочка залежить від ступеня рухливості риб. Чим більш рухливий спосіб життя риби, тим краще розвинений у неї мозочок.

У різних відділах головного мозку розташовані центри: нюху – у передньому, зору – у середньому, слуху і дотику – у довгастому, координації рухів – у мозочку. Від головного мозку відходить 10 пар головних нервів, а від спинного – велика кількість спинномозкових.

Органи чуттіву риб пристосовані до сприймання подразнень у водному середовищі. В орієнтації і спілкуванні риб важливу роль відіграє нюх і смак.

Орган нюху назовні відкритий парними ніздрями. За допомогою нього риби розшукують їжу, розпізнають особин свого та інших видів, знаходять особин протилежної статі, уникають ворогів тощо.

Органи смаку розташовані у роті, а також на різних частинах тіла (на голові, вусиках, тулубі, хвості).

Очі розташовані по боках голови. Риби короткозорі. Зір – монокулярний (предмет розглядається одним оком ).

Органи слуху тарівновагипредставлені лише внутрішнім вухом. Риби здатні відтворювати різноманітні звуки, які служать сигналами небезпеки, агресії тощо.

У більшості риб єбічна лініядля сприймання руху і тиску води. Вона чутлива до інфразвукових коливань, внаслідок чого риби відчувають наближення або віддалення здобичі, хижака, не наштовхуються на підводні предмети.

Поведінкариб досить складна. Її основу становлять інстинкти, що забезпечують пошук та добування їжі, розмноження, турботу про потомство, міграцію, охорону індивідуальних ділянок та зграйну організацію.

У кісткових риб виробляються умовні рефлекси на колір, форму і розміри предметів, звуки та інші подразники. У поведінці та спілкуванні риб важливе значення має сигналізація (пози, рухи, звуки, виділення хімічних речовин, електричної енергії), а такожіндивідуальний досвід.

 

 

 




Дата добавления: 2016-07-22; просмотров: 2577;


Поиск по сайту:

Воспользовавшись поиском можно найти нужную информацию на сайте.

Поделитесь с друзьями:

Считаете данную информацию полезной, тогда расскажите друзьям в соц. сетях.
Poznayka.org - Познайка.Орг - 2016-2024 год. Материал предоставляется для ознакомительных и учебных целей.
Генерация страницы за: 0.007 сек.