Лінійні коливальні системи без тертя
Вільні коливання систем з одним ступенем свободи
Якщо положення системи в будь-який момент часу може бути списано єдиним параметром, то система має один ступінь свободи. Прикладами таких систем є: маятник, що коливається в заданій площині (рис.1.1), маса, пов'язана з пружиною (рис. 1.2),
Рисунок 1.1 – Математичний маятник
Рисунок 1.2 – Пружинний маятник
Рисунок 1.3 – Коливальний контур
або електричний контур (рис.1.3), де єдиний параметр (узагальнена координата ) : – кут відхилення, - зміщення вантажу, заряд на пластинках конденсатора (або - струм в котушці) відповідно.
Для визначеності розглянемо рух маятника. Рівняння руху його запишеться у вигляді
(1.1)
і являє собою нелінійне диференціальне рівняння.
Зазвичай нелінійні диференціальні рівняння в аналітичній формі вирішуються важко. Більше того, вони не мають властивості суперпозиції.
Лінійні коливальні системи без тертя
Скористаємося в рівнянні (1.1) розкладанням в ряд Тейлора
(1.2)
Для достатньо малих можемо знехтувати в (1.2) усіма членами, за винятком . Після спрощення рівняння отримаємо основне диференціальне рівняння задачі про вільні коливання:
(1.3)
де
Загальне рішення цього рівняння має вигляд
який і висловлює принцип суперпозиції коливань в лінійних системах.
Можна користуватися і іншою формою запису рішення:
(1.4)
яке представляє собою незгасаючі гармонійні коливання. Тут – амплітуда коливань, – початкова фаза, які знаходяться за початковими умовами. Кругова частота пов'язана з фізичними параметрами системи і не залежить від початкових умов. З цієї причини її називають власноючастотою системи.
Дата добавления: 2020-08-31; просмотров: 385;