ВПЛИВ СЕРЕДОВИЩА НА ВЛАСТИВОСТІ
МЕТАЛІВ І СПЛАВІВ
4.1 Дефектність технічного металу
При взаємодії металів з робочим середовищем змінюються в основному ті їх механічні властивості, які, по-перше, сприяють реакції між металом і середовищем і, по-друге, дають можливість цій реакції охопити значні об’єми металу.
Як активність металу в реакціях, так і дифузійні процеси, що сприяють прониканню середовища вглиб металу, залежать від енергії активації окремих ділянок металу, тобто від її величини і градієнта. Таким чином, взаємодія середовища з металом залежатиме від таких властивостей металу: 1) хімічного складу окремих його компонентів; 2) структурного стану; 3) пластичної і пружної деформації; 4) стану поверхні, через яку відбувається вплив середовища на метал.
Проте цих властивостей металу не досить, щоб обумовити взаємодію середовища і металу. Ми вже згадували, що тільки при реакції середовища з великими об’ємами металу проявляється інтенсивний вплив середовища на його міцність, витривалість і пластичність. Регулярна дифузія не може забезпечити швидкого підведення зовнішнього середовища на значну глибину, тому при взаємодії середовища і металу особливого значення набуває п’ята його властивість, а саме дефектність будови останнього. Тільки через розвинені дефекти зовнішнє середовище може взаємодіяти з великими об’ємами металу.
Якщо перші властивості металу, що впливають на його взаємодію з зовнішнім середовищем, знайшли деяке висвітлення в літературі, то дефектність (як шляхи проникання середовища вглиб металу) майже зовсім не вивчена.
Хімічний склад металу впливає на його взаємодію з середовищем, зокрема на його корозійну стійкість, особливо при корозії з водневою деполяризацією. Так, підвищення кількості вуглецю понад 0,5 % прискорює корозію сталі, але це прискорення залежить також від розподілу вуглецю в сталі, інакше кажучи, від термічної її обробки.
Структурний стан металу також впливає як на електрохімічні корозійні процеси, так і на дифузійні процеси; чим більша нестабільність фаз, з яких складається метал, тим вища його чутливість до дії зовнішнього середовища.
Відомо, що приграничні шари зерен мають менш впорядковану структуру і підвищену власну енергію порівняно з матрицею зерна. Це приводить до того, що ці місця більш анодні, тоді як матриця зерна — катодна. Таким чином, в деяких випадках корозійне ураження сталі зосереджується в міжзеренній зоні; дифузійні процеси також в багатьох випадках протікають переважно в приграничних зонах зерен.
Властивості сталі впливають на дифузію водню на його розчинність у гратках і поглинання колекторами (замкненими дефектами всередині металу), тобто зумовлюють наводнювання сталі, наприклад при корозії з водневою деполяризацією.
Існують загальні уявлення про процес дифузії водню в сталь при допущенні однорідності складу сталі та ідеальності її гратки. В цьому випадку дифузія відбуватиметься гомогенно і залежатиме від щільності упаковки атомів у гратках металу, що характеризує енергетичний рівень й інтенсивність силових полів граток. Дійсно, дифузія водню в ферит, який має об’ємноцентровану гратку, протікає значно енергійніше, ніж в аустеніт з гранецантрованою граткою або в цементит з орторомбічною граткою. Енергія активації для дифузії водню в чисте залізо дорівнює 17 000-19 000 кал/моль, тоді як для аустеніту ця величина підвищується до 30 000 кал/моль].
У багатокомпонентних металах дифузія протікає вибірково, і про її гомогенність можна говорити, поширюючи це уявлення на весь об’єм металу – дифузія водню відбуватиметься вибірково, але по компонентах, що вимагатиме меншої енергії активації.
Розчинюваність водню металом також залежить від щільності упаковки атомів у гратках металу, але ця залежність протилежна порівняно з дифузією. Чим вища щільність упаковки атомів у гратках, тим більше може бути зв’язано водню у вигляді протонів. Тому адсорбція водню в -у-залізі вища, ніж в а-залізі, дифузія ж — навпаки.
Поглинання водню сталлю залежить в основному від дефектності структури сталі і наявності в ній замкнутих пустот-колекторів, де б міг скупчуватися молекулярний водень або його сполуки. Тому ті структури сталі,, які мають більшу кількість дефектів і колекторів, поглинають більшу кількість водню. В зв’язку з цим розчинність і поглинання водню в аустеніті більші, ніж в перліті, і набагато більші, ніж в мартенситі.
Встановлено, що поглинання водню сталлю і його дифузія залежать від структури і розмірів зерна. При електролітичному наводнюванні сталь з різною структурою, при однакових умовах наводнювання,; поглинає різну кількість водню (см31100 г): мартенсит — 6,9; тростит — 15,9; сорбіт — 46,5; перліт-ферит — 25,0. Дрібнозерниста сталь розчинює і поглинає більше водню, ніж крупнозерниста, тоді як швидкість дифузії водню, навпаки, зменшується з ростом дисперсності структурних складових. Японські вчені Міма і Міддута встановили, що водень спочатку поглинається зернами вільного фериту, а потім — іншими компонентами. Процес дифузії водню в сталі з різним вмістом вуглецю (від 0,07 до 0,84 %) при електролітичному наводнюванні в кімнатній температурі добре описується формулою Фіка; коефіцієнт дифузії, підрахований цими авторами для досліджуваних сталей, виявився рівним приблизно 3,7 • 10-5 см2/хв.
Швидкість дифузії водню в сталі зростає із збільшенням місткості вуглецю до 0,9 %, після чого при дальшому підвищенні кількості вуглецю в сталі дифузія послаблюється. Це пояснюється зміною структури сталі від ферито-перлітної до перліто-цементитної при концентрації вуглецю близько 0,9 %.
Більшість легуючих елементів у сталі у незначній мірі впливають на дифузію. Наприклад, енергія активації для дифузії водню в нікелеву сталь 35НЗ (3,25 % №) дорівнювала 19 000 кал/моль, тобто мало відрізнялась від відповідної величини для фериту. Хром більше утруднює дифузію водню в сталі, оскільки для хромистої сталі 40Х (0,89 % Сr) енергія активації вже складала 20 400 кал/моль. Молібден на відміну від нікелю і хрому сприяє дифузії водню.
Під впливом деформації підвищується енергетичний рівень, зменшуючи тим самим енергію активації, необхідну для протікання всіх фізико-хімічних процесів, в тому числі й корозійних. Деформація допомагає іону металу розірвати металічний зв’язок і дає йому можливість покинути гратку, тобто зумовлює більш низьку роботу виходу іона. Внаслідок цього відбувається падіння електродного потенціалу під впливом деформацій Проте до останнього часу дослідження не давали змоги однозначно встановити зміну електродного потенціалу при деформації, що пояснюється, по-перше, недостатньо розробленою методикою (зокрема, складу електроліту[4]), а по-друге, необгрунтованим сподіванням кореляції величини електродного потенціалу з видовженням при пластичній деформації полікристалічного металу.
Оскільки процес концентрації напружень або руйнування плівок при тривалому чи циклічному навантаженні може бути безперервним, то і відхилення електродного потенціалу в цих локальних місцях деталі також буде процесом безперервним, що необхідно мати на увазі при вивченні впливу деформації на корозійні процеси. На підставі цього прийнято вважати, що вплив деформації на корозійні процеси полягає не в посиленні загальної корозії, а в значному підвищенні електрохімічної неоднорідності металу, яка призводить до локальних пошкоджень його корозією, причому на цей процес впливає знак діючого напруження.
Ми вже зазначали, що у випадку нерівномірної деформації сталі відбувається інтенсивне дифузійне втілення деяких елементів зовнішнього середовища, викликане появою градієнтів напружень. Пластична деформація також активує вплив зовнішнього середовища на метал. Пояснюється це, по-перше, пружним викривленням гратки, яке супроводжує пластичну деформацію, і, по-друге, можливістю для елементів деяких видів середовищ проникати вглиб металу вздовж дислокацій, а також по смугах ковзання.
Рентгенографічні дослідження показують [2] , що енергія викривлення кристалічних граток при пластичній деформації металу розподіляється по об’єму деформованого металу дуже нерівномірно: близько 39 % залишкової енергії деформації зосереджується в тонких шарах біля площин зсуву, що охоплюють лише 2-3 % загального числа атомів. Тут викривлення кристалічної гратки надто велике і енергія деформації досягає 5000-10000 кал/г • атом. Це перетворює зону металу біля площин зсуву в найбільш активні місця при взаємодії з зовнішнім середовищем.
Місця виходів дислокацій на поверхню сталі є найбільш активними під час взаємодії з зовнішнім середовищем. Саме тут відбуваються посилена адсорбція, дифузійні і корозійні процеси.
Частина енергії, витрачена на пластичну деформацію, акумулюється металом, тоді як решта виділяється у вигляді тепла. Зв’язане з цим підвищення вільної енергії системи може призвести до мікрозмін структури, аналогічних змінам, що мають місце при термообробці. Пояснюється це тим- що більшість технічних сплавів, і в тому числі сталь, являють собою звичайно перенасичені тверді розчини. При пластичній деформації виникає та необхідна енергія активації, яка може перетворити термодинамічно нестійкі фази цих твердих розчинів у стійкі. Ця ж енергія активації полегшує дифузійні процеси і адсорбцію з зовнішнього середовища, а також зміщує електродний потенціал металу в більш від’ємний бік.
Деформація граток металу і викликаний нею ріст енергетичного рівня, а також розвиток дислокацій і вакансій значно впливають на процес взаємодії металу з середовищем. Як уже зазначалося в розділі І, слід розрізняти три можливих випадки:, 1) коли середовище впливає на метал з недеформованою граткою; 2) коли середовище діє на метал з викривленими гратками (наприклад, наклепаний); 3) коли середовище діє на метал в процесі його деформації (особливо в пружно-пластичній зоні).
Крім викривлення гратки, яке завжди підвищує адсорбцію металів, холодна деформація викликає також зміну розмірів внутрішніх дефектів (колекторів). Останнє особливо впливає на наводнювання сталі і може бути різноманітним залежно від характеру деформації — в одних випадках деформація сприяє росту колекторів, в інших — їх зменшенню, що й обумовлює здатність сталі поглинати водень.
Пластична ж деформація зразка викликає значне прискорення дифузії, особливо при високих напруженнях, що пояснюється посиленим проникненням водню через деякі області деформованого металу, ймовірніше всього вздовж площин ковзання і через зв’язані з ними дислокації і скупчення (ланцюжки) вакансій, що й обумовило підвищення швидкості дифузії.
Поверхневі дефекти типу мікрощілин, різноманітні мікропорушення всередині металу, особливо в області площин зсувів, а також ядра дислокацій є шляхами підводу зовнішнього середовища до внутрішніх областей твердого тіла.
Відомо, що швидкість дифузійного проникнення у деформований метал на декілька порядків вища, ніж у не- деформований.
Адсорбційна післядія відрізняється від звичайної: вона виражається не малими частками повної величини пружної деформації, а поступовим значним нарощуванням деформації при навантаженні з поступовим зменшенням деформації після розвантаження. Існування адсорбційної післядії вказує на проникнення середовища всередину металу на значну глибину і зміну в зв’язку з цим протікання гістерезисних явищ.
Відомо, що при циклічному навантаженні сталі в корозійно-агресивних середовищах витривалість її значно зменшується. Середовище рідких металів, в тому числі і ртуті, також змінює міцність, пластичність і витривалість більшості металів, особливо коли вони знаходяться в напруженому стані. Пояснюється це дифузійним проникненням рідкого металу в гратки напруженої латуні з утворенням нового сплаву з меншою міцністю і більшою крихкістю, ніж основний метал.
Ущільнення поверхневого шару латуні обкаткою роликами значно підвищило її витривалість і зробило латунь нечутливою до дії ртуті при попередній видержці в ній зразків. Дійсно, число циклів навантаження до руйнування, які витримали обкатані зразки з попередньою видержкою в ртуті протягом 24 год, було у 125 разів більшим, ніж у випадку необкатаних зразків (див. таблицю). Далі, число циклів до руйнування обкатаних зразків, з попередньою 24-годинною видержкою у ртуті,, при дослідженні втомної міцності на повітрі і в ртуті практично не відрізнялось від числа циклів, що витримали в тих же середовищах обкатані зразки без попередньої видержки у ртуті.
Дифузія вздовж границь зерен в багатьох випадках значно більша, ніж дифузія в об’єм, і коефіцієнти граничної дифузії набагато більші за коефіцієнти об’ємної дифузії. Диспергування структури взагалі посилює дифузію, і дифузія в полікристалічний метал в десятки разів більша, ніж дифузія в монокристал. Все це дає підставу припускати значне посилення дифузійної проникності ртуті в гратки деформованої обкаткою латуні і особливо посилення граничної дифузії у зв’язку з диспергуванням приповерхневого шару латуні, викликаним -обкаткою, проте, як показали досліди, цього не спостерігалось.
Падіння міцності і витривалості під дією активних робочих середовищ відбувається у випадку взаємодії цих середовищ із значними по глибині об’ємами металу. Це можливо при прониканні середовищ через дефекти в метал на велику глибину.
Системи дефектів металу є шляхами підведення середовища в більш глибокі частини з включенням їх у взаємодію з середовищем. В процесі проникання середовища відбувається адсорбційне пониження поверхневої енергії па стінках дефектів і адсорбційне їх розклинювано, що ослаблює метал. Далі, середовище може хімічно або електрохімічно взаємодіяти з металом або ж дифузійно проникати в гратку металу, утворюючи з ним тверді розчини чи хімічні сполуки.
Таким чином, поверхневі дефекти металу є дуже важливим фактором при взаємодії зовнішнього робочо- ю середовища з металом.
4.2 Вплив стану поверхні на взаємодію з навколишнім середовищем
Стан поверхні і приповерхневих шарів[5] металу впливає на його взаємодію з зовнішнім середовищем, оскільки середовище діє на метал через поверхню.
Поверхня металу відрізняється не тільки великою геометричною і топографічною складністю, а й неоднорідністю силового поля навколо неї, що призводить до різної адсорбційної, хімічної і корозійної активності поверхні в різних її місцях. Пояснюється це генезисом утворення поверхні, куди виходять зерна, довільно орієнтовані в полікристалічному агрегаті, яким є метал, причому самі зерна можуть відрізнятись хімічним складом, розмірами, формою і розміщенням кристалічної гратки. Кристали, в свою чергу, мають неоднакові якості в різних напрямках всередині і на поверхні, які до того ж порушуються дефектами в кристалічній гратці.
Грані, ребра і кути кристалів, що виходять на поверхню, мають неоднакові рівні поверхневої енергії, і це призводить до різної їх активності в адсорбційних, хімічних і електрохімічних поверхневих процесах, тобто до фізичної і хімічної неоднорідності поверхні металу. В зв’язку з цим поверхня твердого тіла складається з ділянок з різко відмінною поверхневою активністю, і всі реакції відбуваються переважно на локалізованих «активних» ділянках. Впорядкованість структури, як правило, зменшує активність поверхні; диспергування приповерхневого шару, навпаки, збільшує її.
Поверхня твердого кристалічного тіла являє собою величезну кількість східців — виходів дислокацій на поверхню, розмір яких дорівнює вектору Бюргерса. Коли ж тверде кристалічне тіло піддане деформації, особливо в пластичній зоні, кількість цих східців значно збільшується. У випадку виходу дислокацій в одному місці розміри східців можуть досягати декількох ангстрем. Ці місця дуже активовані і легко травляться, утворюючи так звані ямки травлення.
Поверхня металу ще більш ускладнюється внаслідок взаємодії з оточуючим середовищем, особливо з тим середовищем, яке містить кисень, сірку або галогени. Вона переважно не є ювенільною матрицею, а через адсорбційний, хемосорбційний і хімічний вплив середовища різною мірою окислена і забруднена.
Ювенільні поверхні, стикаючись після свого виникнення з повітрям, покриваються плівкою газу, а часто і плівкою жирних речовин, які нерідко змінюють властивості поверхні навіть і в тому випадку, коли плівка мономолекулярна; на металевій поверхні конденсується також волога. Про зміну властивостей поверхні можна судити з ускладнення електронограм, перешкод при утворенні орієнтованих «наростів» та з інших явищ.
Поверхня металу переважно покрита шаром жирних кислот, адсорбованих з повітря, товщина, яких досягає кількох сотень мікрометрів; очистка поверхні гасом, бензином, чотирихлористим вуглецем не усуває повністю жирової плівки — на поверхні залишається ще плівка завтовшки 1—5 мкм. Найкращої очистки досягають протиранням поверхні активованим вугіллям, але й в цьому випадку на поверхні залишається адсорбційний шар жирних кислот завтовшки декілька молекул.
Сконденсована з повітря на поверхні металу волога, У випадку змочування поверхні, шаром до 50—100 молекул. Жирні кислоти і вода покривають поверхню металу завдяки адсорбції. Крім жирних кислот і води, на поверхні металу фізично адсорбуються й гази, передусім кисень з повітря. Однак при наявності каталізаторів у вигляді вологи або при підвищенні температури плівка кисню легко перетворюється в шар окисленого металу, який переважно складається з елементарних комірок .
Загальна товщина зовнішнього шару (плівок) окисленого металу становить приблизно 20—100 А, зокрема, для заліза 15—20 А; для сталі 10—20 а; для цинку 5—6 А; для алюмінію 100—150 А. Фізико-механічні властивості цього шару дуже різноманітні: в одних випадках шар окисів захищає основний метал від дії середовища, в інших, навпаки, викликає конденсацію середовища в порах, чим сприяє його дальшій взаємодії з основним металом.
Найстійкіші і найщільніші плівки сформовані на алюмінії і його сплавах; вони рівномірно покривають всю поверхню металів. На сталі можуть бути штучно одержані плівки — шари взаємодії з середовищем, що досить добре захищають (пасивують) метал (воронування), а плівки, створені в природних умовах, нещільні, нестійкі до механічних пошкоджень і не захищають метал від дії середовища.
Якщо питомий об’єм створеної плівки (окису металу) більший від питомого об’єму самого металу, то звичайно виникають щільно прилягаючі до металу компактні, в стисненому стані, окиси (псевдоаморфної будови), які пасивують метал. Такі окиси утворюються тим легше, чим менше відрізняються відстані між атомами в гратках металу і окису, причому псевдоаморфному шарові окису нав’язується тип гратки і атомні відстані металу. Стійкість цього - шару тим вища, чим більша його стисливість. Якщо ж різниця в параметрах гратки перевищує 15 %, то виникає шар окису з власним типом гратки, який піддається розтріскуванню і не захищає метал від дії середовища.
Як показали рентгенографічні дослідження окису FеО на -залізі, перша атомиа площина гратки окису кристалографічно дуже близька до будови площини поверхні заліза. При формуванні окисів на сплавах з шарі окису спочатку зустрічаються окиси найменш
благородного металу в сплаві, згодом цей шар складається із змішаної фази декількох окисів елементів, що входять у сплав.
Слід відзначити, що ріст шарів окису відбувається переважно за рахунок металу, який перейшов крізь шар окису, тобто спостерігається переважна дифузія основного металу через гратку окису, а згодом цей метал вже окислюється на поверхні плівки.
Поверхня металу, маючи характерний для даного виду обробки рельєф, який оцінюється ступенем шорсткості, має, крім того, велику кількість дефектів типу дряпин, тріщин, надривів, зсувів, шлакових включень і корозійних язв. Ці порушення викликані або механічними пошкодженнями при обробці, або термохімічними і поверхневими явищами. Порушення є слабкими місцями металу, навколо них переважно починається руйнування.
Рельєф поверхні та її дефекти можуть мати макро-, мікро- і ультрамікроскопічні розміри. Мікроскопічний і ультрамікроскопічний рельєфи часто називають шорсткістю поверхні. Ультрамікроскопічний рельєф і порушення поверхні (тріщини та інші дефекти) мають розміри порядку від константи гратки металу до колоїдних.
До ультрамікроскопічного рельєфу належать передусім східці, утворені виходом дислокацій на поверхню кристалів, потім тріщини типу щілин і різноманітні виступи й піки, що виникли на ділянках осідання атомів з розплаву, якими, як правило, є місця виходу дислокацій. Грані кристалів, що виросли на гвинтових дислокаціях, являють собою східчасту гвинтову поверхню.
Поверхні, утворені внаслідок руйнування твердого тіла, можуть мати найхимернішу конфігурацію ультрамікроскопічних розмірів, проте ця' конфігурація залежить від існуючих в тілі дефектів і дислокацій. Ультрамікроскопічний рельєф, зумовлений рухом дислокацій, має високу енергію.
Ультрамікроскопічна шорсткість [6] значною мірою впливає на адсорбційні, електрохімічні і хімічні процеси, що протікають на поверхні металу. При цьому виступи і піки ультрамікрошорсткості поверхні металу, на відміну від відомого виливу їх на тіла з гетерополярною граткою, не дають збільшення потенціалу фізичної адсорбції; на виступах і піках має місце навіть зменшення адсорбції Ван-дер-Вальса (адсорбції, викликаної дисперсійними силами) порівняно з іншими ділянками поверхні.
Ультрамікроскопічна шорсткість металів у вигляді ультрамікротріщин (мікрощілин) викликає посилення в них адсорбції Ван-дер-Ваальса внаслідок адитивності дії дисперсійних сил. В цих тріщинах загальний потенціал притягання молекул до металу під впливом дисперсійних сил дорівнюватиме сумі всіх часткових потенціалів елементів гратки металу обох боків тріщин, які характеризують взаємодію цих елементів з молекулою. В ультрамікротріщинах адсорбція Ван-дер-Ваальса превалює над адсорбцією, викликаною електростатичними силами [93].
Із сказаного ясно, що на металах найбільш інтенсивний адсорбційний процес протікатиме всередині ультрамікротріщин, причому головну роль в цих процесах відіграють дисперсні сили. Необхідно нагадати, що дисперсні сили універсальні й виникають між усіма молекулами — як дипольними, так і не дипольними.
Хемосорбційіні і корозійні процеси на металах, в протилежність адсорбційним, будуть найбільш інтенсивними на виступах і піках ультрамікроскопічних шорсткостей. Тут вони зумовлюватимуть інтенсивність загальної корозії металу.
Отже, при дії ультрамікрошорсткостей на міцність і витривалість металів в робочих середовищах вирішального значення набувають тріщини ультрамікроскопічного порядку величин, в яких відбуваються адсорбційні, корозійні і дифузійні процеси (нерегулярна дифузія). Від наявності цих тріщин і можливості їх розвитку під впливом зовнішнього навантаження залежатиме інтенсивність адсорбційного, хімічного і корозійного впливу середовища на метал, а також дифузія компонентів середовища (міграція по дефектах) вглиб метау. Дифузія водню в сталь залежить від стану поверхні наводнюваного металу, оскільки дифузія газів починається з їх адсорбції на поверхню металу, причому через деякий час після початку дифузії встановлюється рівновага між концентрацією адсорбованого на поверхні металу і оклюдованого об’ємом металу газу. Чим вища концентрація адсорбованого водню на поверхні сталі, тим більше розчинено його в металі.
Слід відрізняти два випадки електролітичного наводнювання: через усю поверхню, що спостерігається^ при катодній поляризації сталі від зовнішнього джерела току; і лише через катодні ділянки поверхні, що має місце при травленні або корозії з водневою деполяризацією. У першому випадку на наводнювання буде впливати стан всієї поверхні, у другому- тільки її катодних ділянок.
Адсорбція іонів водню обумовлена дією електростатичних сил; адсорбція відновленого до атомарного стану водню може бути викликана хімічними (резонансними) силами. У першому випадку спостерігається специфічна фізична адсорбція, у другому — хемосорбція і утворення гідридів (при наявності гідридотвірних легуючих елементів в сталі).
Адсорбція іонів водню визначає їх дифузію в гратки металу. Іони, які адсорбуються з розчину, скупчуються в місцях поверхні металу з максимальним потенціалом адсорбції, а саме в місцях виходу на поверхню дислокацій, міжфазових границь, невпорядкованих утворень і т. п.
Однією з причин виникнення мікро- і макроскопічних шорсткостей є механічна обробка металу; вона впливає на активність металу при електрохімічній корозії. Вплив шорсткостей мікроскопічного порядку величин на адсорбційні явища не вивчений. Цей вплив, очевидно, зв’язаний з дією ультрамікрошорсткостей супроводжуючих шорсткість мікророзмірів.
Внаслідок механічної обробки виникає рельєфповерхні, а в приповерхневому шарі - наклеп і залишкові деформації. Поверхневий наклеп посилює неоднорідність металу, тому що деформація відбувається нерівномірно по всій поверхні деформованого полікристалічного тіла, з різною інтенсивністю в неоднаково орієнтованих зернах і в зернах різноманітного складу: наприклад, феритні зерна наклепуються значно сильніше, ніж перлітні. Все це викликає нерівномірне підвищення енергії і нерівномірну зміну електродного потенціалу; так, більш наклепані феритні зерна стають анодними, менш наклепані, перлітні — катодними, в той час як в ненаклепаному стані феритні зерна катодні, а перлітні - анодні.
При механічній обробці мають місце залишкові напруження в приповерхневих шарах металу. Ця залишкова напруженість зв’язана з викривленням гратки при пружній деформації, яка буде різною для по-різному орієнтованих зерен. Таким чином, рівномірна деформація приповерхневого шару, в узагальненому для всієї поверхні тіла розумінні, викликає мікронеоднорідність гіолікристалічпого металу і утворення значної кількості корозійних мікроелементів.
В процесі механічної обробки «а поверхні, крім мікронеоднорідностей, виникають ще й макронеоднорідності. Гребінці, що з’являються при обробці різцем, мають більшу мікротвердість (наклеп), ніж впадини; при силовому різанні на поверхні металу виникають дві спіралевидні зони різної твердості (наклепу) і т. п. Ці неоднаковою мірою наклепані частини кородуючого металу є корозійними елементами, електродами яких служать або гребінці і впадини, або ці спіралевидні зони з різною твердістю, що утворюються при силовому різанні.
Слід відзначити, що на інтенсивність корозійного процесу на поверхні сталі з різною обробкою впливає явище диференційної аерації, при якому виступи гребінців перебувають у найсприятливіших для окислення умовах.
Обробка поверхні впливає на дифузію водню в сталь. Швидкість дифузії крізь старанно відшліфовані поверхні сталі більша, ніж крізь шорсткі. Проте де пояснюється не впливом чистоти поверхні, а станом приповерхневих шарів металу, деформованих у процесі обробки. Через поверхні сталі, пошкоджені корозією, або через поверхні з окалиною дифузія протікає з більшою швидкістю, ніж через поліровані, що пояснюється кращою адсорбцією водню на поверхні з наявними окисленими ділянками. На наводнювання сталі впливає також забруднення поверхні, оскільки адсорбція деяких органічних поверхнево-активних речовин значно знижує адсорбцію іонів водню, а тим самим і його дифузію вглиб металу. Слід відмітити, що катодна поляризація сталі руйнує ці адсорбційні плівки забруднених поверхнево- активних середовищ і сприяє наводнюванню.
Наявність плівок окисів на поверхні сталі впливає на корозійні і дифузійні процеси. Як вже згадувалось, електродні потенціали на ювенільних металевих поверхнях більш анодні, ніж на поверхнях, хоча б незначно забруднених або окислених. Якщо поверхня металу покрита плівкою і якась причина її порушує, то відбувається енергійний корозійний процес з корозійним ураженням саме ювенільних ділянок металу. Пошкодження захисних плівок особливо часте при механічному навантаженні, яке в значній мірі сприяє корозії. Отже, якщо величина механічного напруження достатня для того, щоб порушити плівку окислів, корозійний процес прискорюється. Все це стосується і взаємодії металу з середовищами, які діють на нього хімічно.
Наявність плівок окисів впливає також і на міцність металу, будучи перешкодою для виходу на поверхню дислокацій. Сталь з щільним суцільним шаром окисів більш міцна і крихка, ніж сталь з неокисленою поверхнею.
Контрольні запитання
4.1 Від яких властивостей залежить взаємодія середовища з металом.
4.2 Як впливає хімічний склад металу на взаємодію з середовищем?
4.3 Як впливає структурний склад металу на взаємодію з середовищем?
4.4 Від чого залежить поглинання водню сталлю?
4.5 Як впливають дефекти на взаємодію металу з навколишнім середовищем?
4.6 Де буде інтенсивно протікати адсорбційний процес?
4.7 Як впливає механічна обробка на адсорбційний процес?
РОБОЧІ СЕРЕДОВИЩА
5.1 Класифікація середовищ за механізмом їх впливу на міцність та витривалість металу
Вище вже говорилося, що деталям машин, виготовленим .з різних металів, і в першу чергу з основного металу сучасності — сталі, приходиться працювати в оточенні різних зовнішніх середовищ, таких як вологе повітря, вода та водні розчини, мастила, рідкі метали, розплави солей та інші, причому всі ці середовища можуть мати високі або низькі температури і тиски, бути радіоактивними, а також перебувати в русі, що має неабияке значення при їх дії на метал. Ці середовища можуть впливати на міцність, витривалість та довговічність металу, особливо при тривалому навантаженні, тому що дія середовища відбувається повільно. Особливо сильно проявляється вплив робочих середовищ на метал в процесі його деформації поза границею текучості, але і до деформації деякі середовища можуть викликати зміни міцності, витривалості та пластичності металу та сплавів.
Робоче середовище може викликати необоротні зміни механічних властивостей металів, зв’язані, наприклад, з корозійним роз’їданням або хімічним розчиненням, утворенням нових твердих сполук, або хімічних сполук, інтенсивним радіоактивним опроміненням тощо. Воно може викликати також і оборотні зміни механічних властивостей металів, що спостерігається, наприклад, при фізичній адсорбції або при оклюзії газів, коли усунення адсорбційних шарів поверхнево- активної речовини або тривале старіння (десорбція) металу, насиченого газом, відновлює його механічні властивості. Часто вплив середовища на механічні' властивості металів зв’язаний з його тепловою дією або рухом, який викликає кавітаційне чи ерозійне руйнування поверхні металу, що також впливає на механічні властивості останнього. Отже, механізм впливу зовнішніх робочих середовищ може бути адсорбційним, корозійним, хімічним, абсорбційним, радіаційним, ерозійним, тепловим тощо.
Вплив середовища на механічні властивості твердого тіла багато в чому зв’язаний з взаємодією середовища та об’єму твердого тіла, тобто з можливістю підведення середовища вглиб тіла, переважно здійснюваного шляхом дифузії (регулярної дифузії, адсорбційної міграції тощо). Швидкість підведення середовища вглиб об’єму твердого тіла (металу) часто контролює процес впливу середовища, в силу чого стан металу — його дефектність, напруженість гратки і, найголовніше, наявність градієнтів густини, хімічні властивості, температура та ін. — визначає швидкість дифузії і кінець кінцем вплив середовища на механічні властивості. Дифузія — лише «транспорт» для середовища, який може прискорити, сповільнити або зовсім перервати взаємодію середовища і металу, але який не може змінити механічні властивості останнього.
Дифузія, як більшість видів дії середовища на метал, значною мірою залежить від температури і менше від тиску середовища, визначаючи швидкість протікання реакцій. Згідно з рівнянням Фіка швидкість дифузії , де А і Q — сталі для даного металу; R — газова константа; Т — температура.
Вказані форми впливу середовища окремо і в чистому вигляді практично не зустрічаються. Найчастіше метал зазнає одночасно декілька видів дії середовища, які накладаються один на одного і можуть взаємодіяти. Один з таких видів впливу часто буває переважаючим для даного (робочого середовища і для даних умов.
За видом механізму дії робочого середовища на міцнісні властивості металів всі середовища можна поділити на групи. Проте передусім необхідно встановити групу неактивних середовищ, які не впливають на фізико-механічні характеристики металів; з результатами досліджень в цих еталонних середовищах можна порівнювати результати досліджень в інших активних середовищах для визначення ефекту впливу останніх.
Поширені дослідження фізико-механічних характеристик металів у сухому чистому повітрі як в еталонному середовищі. Такі дослідження можна проводити умовно лише при нормальних температурах. Досліди, проведені в чистих вуглеводнях (наприклад, очищеному вазеліновому маслі), більше відповідають’ поставленому завданню.
Як показали дослідження, проведені в ФМІ АН України, забрудненість аргону десятитисячними частками процента азоту впливає на фізико-механічні характеристики ніобію починаючи з 200 °С. Вакуум 10-6 мм рт. ст., одержаний масляними насосами, також не є нейтральним середовищем і впливає на міцність металів у зв’язку з адсорбцією парів масла на досліджуваному металі. Вплив більш високого вакууму обумовлений нерівномірною сублімацією досліджуваного твердого тіла, в результаті чого утворюються локальні дефекти — концентратори напружень.
Отже, середовища поділяються на такі групи.
Н е а к т и в н і с е р е д о в и щ а. До них належать деякі спектрально чисті інертні гази (аргон, гелій та ін.).
П о в е р х н е в о - а к т и в н і середовища. Це хімічно неактивні або слабо активні середовища, такі як розчини поверхнево-активних речовин у вуглеводнях і в деяких випадках у воді, а також деякі легкоплавкі рідкі метали. З цих середовищ відбувається адсорбція поверхнево-активних елементів середовища на поверхні металу, а також всередині його на стінках дефектів, має місце руйнування металів і[63], адсорбційна втома [33] та ряд інших явищ.
Фізична адсорбція протікає майже миттєво, якщо вона не ускладнена побічними явищами, наприклад повільною дифузією адсорбата до поверхні твердого тіла або повільним проникненням у дефекти (шляхом капілярного всмоктування чи адсорбційною міграцією). З підвищенням температури і зниженням тиску газу або концентрації розчину адсорбція (в стані рівноваги) зменшується, що зв’язане з інтенсифікацією в цих випадках молекулярного теплового руху середовища.
К о р о з і й н о – а к т и в н і середовища. До них належать деякі гази, вода та інші водні розчини (електроліти), розплави солей тощо. Вони викликають хімічну або електрохімічну корозію, знижуючи пластичність, міцність та витривалість конструкційних металів. У цих середовищах може спостерігатися розтріскування металу, що перебуває під механічним напруженням (в тому числі і під залишковим напруженням) та корозійна втома металу.
Вплив температури на корозійну дію середовища на метал характеризує модифіковане рівняння Ареніуса для електрохімічних реакцій. Воно показує, що збільшення температури посилює корозійний вплив на метал.
Тиск мало впливає на корозію і то у випадку корозії з кисневою деполяр
Дата добавления: 2016-06-29; просмотров: 1611;