Витікання та дроселювання газів і пари
Витіканням називається рух газу через короткі канали особливої форми. Якщо в каналі збільшується швидкість газу, а тиск падає, то такий канал називають сопло. Якщо в каналі зменшується швидкість руху, а тиск збільшується – дифузор. Розрахунковими величинами в процесах витікання є швидкість у вихідному перетині каналу та масова витрата газу. Час перебування газу в коротких каналах невеликий, тому теплообміном між газом і стінкою можна зневажити, що дає можливість вважати процес витікання адіабатним, тоді S=const. Сопло і дифузор виконують свої функції доти, поки швидкість газу на вході в канал менша за швидкість звуку в середовищі витікання. Як тільки вхідна швидкість w1 дорівнює швидкості звуку і більша за неї, то сопло гальмує потік, а дифузор прискорює.
Сопло | Диффузор |
Перший закон термодинаміки для потоку для випадку витікання
Тоді вихідна швидкість
де - етальпія газу на вході та виході каналу
Через параметри стану для звужуючого сопла
Масова витрата
- показник адіабати; f2 - площа поперечного перерізу на виході з каналу;.
- питомі об’єми газів на вході та виході з каналу.
Зі зменшенням відношення Р2/Р1 наступає момент, коли швидкість і масова витрата газу через сопло не змінюється, вони досягають максимального (критичного) значення. Таке відношення тиску називають критичним:
Критична (максимальна) швидкість і витрата:
;
Критична швидкість на виході із звужуючого сопла дорівнює швидкості звуку в середовищі витікання. Для переходу через швидкість звуку використовується комбіноване сопло Лаваля, що складається звужуючої та розширюючоїся частини.
Лінія Кln відповідає дійсній витраті газу, а Кl0 – теоретичній.
Залежність витрати від відношення тисків | Схема сопла Лаваля |
Дроселюванням називається явище зниження тиску при проходженні потоком місцевого опору в трубопроводі. Дроселювання ідеального газу характеризується i=const, тобто i2=i1 і t2=t1. При дроселюванні реального газу температура після дроселювання може бути рівною, більшою або меншою за температуру до дроселювання (ефект Джоуля-Томсона). Якщо температури рівні, то температуру t2 називають температурою інверсії. Відношення називається диференціальний дросель ефект, а відношення ΔТ/ΔР - інтегральний дросель ефект.
Дата добавления: 2020-02-05; просмотров: 840;