Струминні витікання
Коли газ або рідина витікає з отвору в навколишнє середовище, утворюється струмінь. Закономірність його поширення залежить від того, чи існує на межі струменю і навколишнього середовища питома поверхнева енергія. Якщо швидкість витікання струменю менша за швидкість звуку в його речовині, то такий струмінь називається дозвуковим, якщо перевищує її – надзвуковим, а якщо вони збігаються – звуковим. Останні два види струменю притаманні переважно газам, бо для рідини вони досягаються і при тиску витікання,які у звичайній техніці майже не використовуються.
Швидкість звуку в речовині
де: - адіабатична стала,для багатоатомних газів, , для двоатомних , а для одноатомних ; 8319 – коефіцієнт; – молекулярна маса речовини; – температура речовини, К.
Найчастіше для газів, що використовуються в сталеплавильному виробництві, .
Дозвуковий струмінь може бути ламінарним або турбулентним. Межею цих двох режимів о відповідне значення критерію Рейнольдса:
де: – початкова швидкість струменю; – діаметр отвору, через який витікає струмінь; – густина і динамічна в’язкість речовини струменю.
Звичайно критичною межею є . У сталеплавильному виробництві найчастіше використовуються турбулентні струмені.
Струмінь, що витікає в нерухоме середовище, називається затопленим.
Характеристикою дозвукового затопленого струменю є швидкість потоку по йогo осі:
де: – коефіцієнт, ; – відстань від отвору.
Якщо густина речовини струменю та навколишнього середовища різняться внаслідок різного їх складу або температури, то струмінь називають неізотермічним, а ступінь різниці характеризується параметром неізотермічності . При збільшенні швидкість струменю зменшується.
Якщо навколишнє середовище рухається, то поширення струменю залежить від співвідношення напрямів руху струменю і середовища: супровідний, поперечний і зустрічний. Порівняно із затопленим струменем у цих випадках його швидкість відповідно підтримується довше, вісь струменя скривлюється, швидкість спадне скоріше.
Якщо струмінь витікає в середовище, яке є простором, обмеженим стінками, то останні впливають на поширення струменю і тим істотніше, чим менше співвідношення розмірів простору й отвору.
Зі збільшенням тиску газу перед соплом до критичного значення, що для двоатомних газів становить приблизно 0,19 МПа, швидкість витікання струменю досягає звукової, яка визначається виразом /1.37/. Якщо сопло має циліндричну форму або підтиснене, тобто звужується на виході, при подальшому зростанні тиску швидкість залишається звуковою. У разі використання сопла Лаваля, коли тиск перевищує надкритичне значення, швидкість стає надзвуковою і визначається рівнянням:
де: – тиск відповідно на виході із сопла і початковий.
Тиск на виході із сопла залежить від співвідношення площ на виході із сопла та в критичному його перерізі і може дорівнювати, перевищувати або бути меншим за атмосферний тиск. Відповідно надзвуковий струмінь називають розрахунковим, недорозширеним або пере розширеним.
Звуковий і надзвуковий струмені поширюються на більшу відстань, ніж дозвуковий: відповідно в 2-3 і 5-10 разів залежно від тиску перед отвором. Для створення надзвукових струменів використовується сопло Лаваля.
Струмінь рідини в газі завдяки питомій поверхневій енергії поширюється за іншими законами.
При малій швидкості витікання на виході з отвору створюється крапля. У разі підвищення цієї швидкості створюється струмінь постійної довжини, який розпадається на окремі краплі. При подальшому підвищенні швидкості струмінь вигинається по кривій, що за формою нагадує синусоїду, деякий час зберігає свою суцільність, а потім розпадається на окремі фрагменти. При великих швидкостях струмінь, витікаючи з отвору, на незначній відстані від останнього розпадається на окремі краплі тим меншого розміру, чим вищі тиск рідини і швидкість витікання.
У сталеплавильному виробництві при розливанні сталі найчастіше зустрічаються другий і третій типи струменю, а четвертий - при згорянні рідких палив.
Струмінь газу, що втікає в рідину, дещо подібний до струменя рідини в газі завдяки питомій поверхневій енергії.
При низькій швидкості газу, що витікає з отвору, зануреного в рідину, на виході з нього створюється бульбашка газу, яка зі стали» частотою відривається від отвору. У разі підвищення швидкості ця бульбашка витягується в напрямі течії газу, а відривається від постійно існуючого газового струменя в рідині. Перший режим називається бульбашковим, а другий – струминним. У сталеплавильному виробництві найчастіше зустрічається останній.
Дата добавления: 2020-02-05; просмотров: 600;