V. Результати заняття
1. Підбиття підсумків.
2. Виконання плану.
3. Рівень досягнення мети.
4. Рівень якості знань, умінь, навичок, виявлених на занятті.
Хрестоматійним став вислів К.Д.Ушинського про те, що педагог як фахівець живе доти, доки вчиться. Сприяти в цьому педагогові покликана методична служба, яка здатна удосконалити його професійну компетентність та підвищити ефективність навчально-виховного процесу.
ОРГАНІЗАЦІЯ І ЗМІСТ РОБОТИ МЕТОДИЧНОГО КАБІНЕТУ (РАЙОННОГО, МІСЬКОГО, ОБЛАСНОГО)
Основні завдання роботи методичних кабінетів полягають:
1.У підвищенні кваліфікації працівників дитячих садків з методики ознайомлення з природою.
2. Допомоги дитячим садкам у реалізації завдань програми.
3. Збиранні і розповсюдженні передового досвіду роботи дитячих садків.
Усі ці завдання спрямовані на поліпшення роботи дитячих садків з розділу ознайомлення з природою.
Важливе значення має підвищення кваліфікації вихователів. Здійснення цього завдання повинно відбуватися в двох напрямках: удосконалення методичної майстерності і підвищення загально-біологічних знань, особливо в плані вивчення природи рідного краю.
Основними формами здійснення підвищення кваліфікації є курси, методичні об'єднання, семінари-практикуми, наради, конференції, виставки.
Курси підвищення кваліфікації організуються при Інститутах підвищення кваліфікації, при районних відділах народної освіти, при кафедрах дошкільної педагогіки педінститутів. Кожні 5 років організується перепідготовка вихователів за всіма розділами програми, включаючи ознайомлення з природою. На курсах читаються лекції працівниками кафедр Інститутів удосконалення, а також запрошуються лектори з інших закладів. Організовуються колективний перегляд і обговорення роботи дитячих садків, які нагромадили кращий досвід. Слухачі курсів обговорюють реферати, в яких висвітлюється кращий досвід роботи. Організуються екскурсії у природничі відділи краєзнавчих музеїв.
Важливе значення у підвищенні кваліфікації відіграють методичні об'єднання дошкільних працівників. Вони організуються за територіальним принципом і об'єднують вихователів за віковими групами. Якщо кількість дошкільних закладів у районі невелика, створюється спільне методичне об'єднання.
Робота методичних об'єднань, як правило, організується на основі дитячих садків, в яких створено кращий досвід (школи передового досвіду). Керівниками методичних об'єднань призначаються найбільш компетентні завідуючі, методисти, які на основі аналізу роботи дитячих садків спільно з методистом району розробляють план роботи методичного об'єднання на рік.
На методичних об'єднаннях заслуховуються лекції, доповіді з кращого досвіду роботи, організовується колективний перегляд і обговорення занять, цільових і повсякденних прогулянок, свят, розваг на природничому матеріалі. Важливо організувати дискусії, стимулювати творчий пошук.
На методичних об'єднаннях можуть використовуватися ділові ігри з метою кращого оволодіння певними уміннями.
Семінари-практикуми, на відміну від методичних об'єднань, не є регулярною формою підвищення кваліфікації. Вони організуються залежно від потреб. Наприклад, якщо аналіз озеленення ділянок дитячих садків дає підстави зробити висновок про їх флористичну збідненість, а рівень знань, умінь вихователів по вирощуванню декоративних квіткових рослин, кущів, дерев, використанню їх у роботі з дітьми недостатній, то потрібно організувати навесні семінар-практикум з декоративного садівництва з залученням спеціалістів. На заняттях семінару проводять практичну роботу по розмноженню багаторічних квіткових рослин, кущів тощо.
Враховуючи, що не у всіх вихователів є достатні знання з природи рідного краю, можна організувати семінар-практикум з вивчення біоценозів водойм, лісу, лук, степів, культурних біоценозів парків, скверів. Найкраще застосовувати для цього екскурсії, які можуть проводитися запрошеними спеціалістами педучилищ, педінститутів. Під час екскурсій необхідно забезпечити професій ну, спрямованість при розгляданні об'єктів (які об'єкти найбільше можуть зацікавити дітей, яка доступна інформація про них може бути подана дошкільникам).
Наради організуються епізодично, в зв'язку з потребою оперативно інструктувати дошкільних працівників в зв'язку з зміною умов роботи. Наприклад, у зв'язку з різким погіршанням навколишнього середовища під час Чорнобильської катастрофи проводилися наради з інструктажем щодо можливостей спілкування дітей з природою за умов радіоактивного забруднення.
Конференції, а також виставки, які організуються найчастіше одночасно, проводяться напередодні початку навчального року. На них організуються пленарні і секційні засідання. На пленарних засіданнях аналізується робота педагогічних колективів, намічаються завдання на наступний рік. На секціях з різних розділів роботи дитячих садків, у т. ч. ознайомлення з природою, організується обмін кращим досвідом роботи, відбуваються дискусії.
На виставках представляються фотографії обладнання і озеленення ділянок, кутків природи, різних форм роботи з дітьми, поробки з природних матеріалів, дидактичні настільні ігри тощо.
Усі форми роботи щодо підвищення кваліфікації повинні спрямовуватися на розкриття творчих можливостей вихователів дитячих садків.
Важливим завданням методичного кабінету є допомога дитячим садкам у реалізації завдань програми по ознайомленню з природою. Умови роботи дитячих садків, особливо у великих промислових містах, різні, тому не можна однаково організувати роботу по ознайомленню з природою. Вивчаючи роботу дитячих садків, методист повинен дати кваліфіковані поради.
Основною формою організації допомоги працівникам дитячих садків в їх роботі є консультації. Вони можуть проводитися на місці, коли методист відвідує і вивчає роботу дитячих садків, і в методичному кабінеті.
Для надання консультацій визначають певні дні, години. Проведення консультацій вимагає використання певних матеріалів:
1. Довідкової літератури по кімнатному, декоративному квітництву, акваріумному риборозведенню, визначників рослин, птахів тощо.
2. Методичної літератури з питань ознайомлення з природою.
3. Зразки планів, розробки конспектів проведення занять з виористанням різних методів, розробки цільових прогулянок, свят, розваг на природничому матеріалі.
4. Доповіді з кращого досвіду роботи вихователів.
Наявність таких матеріалів допоможе дати кваліфіковані, корисні поради вихователям.
Збирання і розповсюдження кращого досвіду роботи завжди розглядалося як одне з найважливіших завдань роботи методичних кабінетів. К. Д. Ушинський вважав, що теорія стає порожньою, коли не ґрунтується на узагальненні фактів досвіду. Український педагог В.О. Сухомлинський підкреслював, що досвід спроможний просунути теорію вперед.
Добре поставлена робота методичного кабінету по збиранню і розповсюдженню кращого досвіду роботи сприяє розвитку творчої активності вихователів, заохоченню роботи найкращих колективів дитячих садків через популяризацію їх роботи, висвітлення кращого досвіду на конференціях, публікації на сторінках журналу «Дошкільне виховання» тощо.
До кращого досвіду роботи ставляться такі основні вимоги: він повинен характеризуватися раціональністю шляхів досягнення результату, високою ефективністю. Іншими словами, меншою затратою сил і за коротший час має бути досягнутий результат.
Збирання кращого досвіду починається з вивчення роботи вихователів дитячих садків, вичленення новацій, шляхів досягнень більш високих результатів. Наступний етап – допомога вихователю у розвитку ідей, оформленні досвіду. Третій етап – поширення кращого досвіду. Дитячому садку, де створюється кращий досвід, надається статус опорного. Впровадження досвіду – це глибоке осмислення ідей і творче впровадження в особисту лабораторію кожного. Починається впровадження з педагогічного колективу дитячого садка, де кращий досвід заслуховується на педагогічній раді. Наступний етап – це ознайомлення з кращим досвідом роботи на методичному об'єднанні. Подальше поширення кращого досвіду роботи — це висвітлення його на конференціях дошкільних працівників, на сторінках журналу «Дошкільне виховання», видання методичного посібника.
ІНСПЕКТУВАННЯ РОБОТИ ДИТЯЧИХ САДКІВ З РОЗДІЛУ ОЗНАЙОМЛЕННЯ ДІТЕЙ З ПРИРОДОЮ
Ознайомлення з природою є важливим розділом роботи дитячого садка і потребує постійного керівництва та перевірки з боку органів народної освіти.
Використовується дві форми перевірки роботи дитячого садка – фронтальна і тематична. Під час фронтальної перевірки робота з розділу ознайомлення з природою вивчається поруч з іншими розділами. Тематична перевірка дає змогу глибше проаналізувати роботу вихователів. Кваліфікований аналіз роботи залишає глибоке враження в педагогічному колективі, дає стимул для здійснення більш вдумливого підходу до здійснення педагогічного процесу, підвищує авторитет інспектора.
Інспектування роботи з розділу ознайомлення з природою вимагає від інспектора глибокого знання програми, методики роботи з дітьми, природи рідного краю.
Організовуючи перевірку дитячого закладу, інспектор повинен відповідно підготуватися: ознайомитися з матеріалами попередніх перевірок з тим, щоб під час обстеження можна було визначити тенденцію росту педагогічного колективу за тими чи іншими питаннями – що з'явилося нового в роботі, в чому виявився творчий підхід, як долаються недоліки у навчально-виховній роботі, відзначені під час попередньої перевірки. Щоб провести обстеження на рівні сучасних вимог, дістати уявлення про те, як педагогічний колектив дитячого садка озброюється новими методичними рекомендаціями, впроваджує їх у життя, інспектор повинен переглянути нову методичну літературу, останні статті з періодичних видань.
У процесі обстеження дитячого закладу інспектор одночасно вивчає роботу за такими основними напрямками:
1. Створення матеріальної бази по ознайомленню дошкільників з природою в дитячому садку.
2. Стан навчально-виховної роботи з дітьми.
3. Керівництво роботою з розділу ознайомлення дітей з природою з боку завідуючої та методиста дитячого садка.
Під час оцінки матеріальної бази по ознайомленню дітей з природою в дитячому садку інспектор вивчає:
1. Планування і озеленення ділянки згідно з педагогічними і гігієнічними вимогами.
2. Обладнання кутків природи згідно з вимогами, наявність там постійних і тимчасових мешканців.
3. Наявність інвентарю для організації праці дітей на городі, квітнику, ягіднику, предметів догляду за мешканцями кутка природи.
4. Наявність посібників для здійснення роботи по ознайомленню з природою: картин, діафільмів, діапозитивів, настільно-друкованих ігор тощо.
5. Наявність у методичному кабінеті методичної літератури з питань ознайомлення з природою, а також розробок планів, конспектів занять, цільових прогулянок, спостережень на повсякденних прогулянках, сценаріїв свят, розваг тощо.
Вивчення матеріальної бази по ознайомленню дітей з природою дає значний матеріал для інспектора, але свої попередні висновки він повинен підкріпити глибоким вивченням стану навчально-виховної роботи з дітьми, засвоєння ними програми дитячого садка.
Перевірка стану навчально-виховної роботи по ознайомленню з природою починається з перших хвилин перебування інспектора в дитячому садку, оскільки кожного дня відбуваються чергування в кутку природи, виконання дітьми доручень, спостереження на прогулянках, ігри тощо.
Для вивчення стану навчально-виховної роботи інспектор використовує такі методи:
1.Спостереження і аналіз діяльності вихователя і дітей.
2.Бесіда з дітьми і працівниками дитячого садка.
3.Перевірка педагогічної документації.
За час перевірки інспектор повинен відвідати найбільшу кількість занять з даного розділу, а також різноманітні форми повсякденної роботи з дітьми.
Аналіз діяльності вихователя і дітей дає підстави зробити висновки про якість підготовки вихователя до роботи, своєчасність проходження матеріалу програми, добір методів, методику проведення, якість засвоєння дітьми знань, стан сформованості у дітей пізнавальних інтересів, спостережливості, ставлення дітей до природи.
Остаточні висновки про рівень засвоєння дітьми знань про природу інспектор повинен зробити під час проведення індивідуальних бесід з дітьми. З цією метою розробляються запитання, відповіді дітей фіксуються і аналізуються.
Під час перевірки педагогічної документації основна увага приділяється аналізу плану роботи вихователя за квартал. З календарного плану інспектор довідується про те, в якій послідовності виконується програма по ознайомленню з природою, чи є у вихователя система у роботі, якими методами він користується для виконання завдань програми.
Про рівень керівництва роботою педагогічного колективу дитячого садка з боку завідуючого та методиста можна зробити попередній висновок з загальної постановки роботи по ознайомленню дітей з природою. Наявність у дитячому закладі хорошої матеріальної бази для роботи по ознайомленню дітей з природою, відповідний стан навчально-виховної роботи є свідченням того, що діяльність керівника має належний рівень. Глибше вивчити роботу завідуючого дитячим садком і методиста допоможе бесіда з ними та вивчення документації – річного і місячного планів роботи, протоколів педагогічних рад, аналізу роботи вихователів.
Під час бесіди з завідуючим та методистом інспектор уточнює ті питання, що лишилися недостатньо вивченими під час перевірки роботи. Наприклад, як вихователі підвищують свій фаховий рівень, які методичні об'єднання відвідують, з якими матеріалами виступали, з'ясовує шляхи, якими йшов педагогічний колектив до досягнень у навчально-виховній роботі з даного розділу, які труднощі і проблеми ще не подолані. Такі бесіди не тільки сприяють більш обґрунтованим висновкам по перевірці, але й дають змогу інспектору дізнатися про цінний досвід роботи.
Вивчення педагогічної документації дозволяє зробити висновки про рівень обговорення питань, прийняття колективом рішень і їх виконання, про компетентність завідуючого, методиста під час аналізу і оцінки роботи вихователів.
На основі вивчення роботи дитячого садка складаються висновки про перевірку. В них повинні відбиватися найголовніші досягнення в роботі і конкретно вказуватися ті недоліки, які слід подолати педагогічному колективу.
Приблизна схема висновків може бути такою:
1.Загальні дані про дитячий садок.
2.Оцінка матеріальної бази по ознайомленню дітей з природою:
а)планування і озеленення ділянки відповідно до педагогічних і гігієнічних вимог;
б)наявність і стан у дитячому садку городу, квітників, саду, ягідника, майданчика для утримання дрібних свійських тварин;
в)стан обладнання кутка природи;
г)наявність сільськогосподарського інвентарю, для роботи на городі, квітнику та предметів догляду за об'єктами кутка природи;
д)наявність наочних посібників по ознайомленню дітей з природою (картин, діафільмів, діапозитивів, грамзаписів, настільно-друкованих ігор, дитячої природознавчої літератури);
ж) наявність методичної літератури з питань ознайомлення з природою. Оцінка зібраних у методичному кабінеті матеріалів на допомогу вихователям у плануванні і проведенні роботи по ознайомленню дошкільників з природою.
3.Стан навчально-виховної роботи з розділу ознайомлення дітей з природою:
а)оцінка підготовки вихователя до проведення різних форм роботи по ознайомленню з природою;
б)оцінка правильності визначення програмних завдань та методів реалізації цих завдань;
в)оцінка засвоєння дітьми програми по ознайомленню з природою (знань, умінь, навичок, вихованості інтересу до природи і дбайливого ставлення до неї).
4. Керівництво навчально-виховною роботою по ознайомленню з природою з боку завідуючого і методиста дитячого садка:
а)оцінка повсякденного контролю за роботою вихователів з боку завідуючого, методиста;
б)здійснення заходів по забезпеченню росту майстерності педагогічного колективу, підвищення кваліфікації вихователів.
Висновки щодо перевірки доводяться до відома вихователів на педагогічній раді дитячого садка.
Дата добавления: 2022-02-05; просмотров: 334;