Методичні рекомендації педагогу щодо самоаналізу заняття
ПЛАНУВАННЯ І ОБЛІК РОБОТИ ПО ОЗНАЙОМЛЕННЮ ДІТЕЙ З ПРИРОДОЮ
Наукова організація праці передбачає плановість у роботі. Плановість це пропорційність, яка постійно і свідомо підтримується. Основні вимоги до планування полягають у науковості, правильності визначення перспективи, черговості виконання завдань, орієнтації на найновіші досягнення науки, передовий досвід, гнучкість, здатність швидко і чітко реагувати на зміни. Ці загальні вимоги до планування можуть вважатися як вихідні і під час планування педагогічного процесу.
План надає педагогічному процесу цілеспрямованості, забезпечує розташування програмного матеріалу у часі, підносить керівну роль вихователя.
Планування роботи повинно забезпечувати всебічний розвиток дітей, воно має здійснюватися на науковій педагогічній основі з урахуванням основних дидактичних принципів, бути тісно пов'язаним з місцевими умовами.
Основна мета планування – послідовне виконання програми дитячого садка по ознайомленню з природою, в якій закладено той обсяг знань, умінь, навичок, рівня вихованості, що забезпечуватиме всебічний розвиток дітей у процесі ознайомлення з природою.
У планах повинна знайти відображення робота по ознайомленню дошкільників з природою в процесі повсякденного життя і на заняттях. Вихідними принципами під час планування системи занять по ознайомленню з природою є такі:
1. Врахування основних етапів засвоєння знань (початкове сприймання, розширення і узагальнення знань і умінь). Враховуючи незначну кількість занять і неможливість здійснення всіх цих етапів на заняттях, вихователю необхідно врахувати, які з етапів засвоєння знань слід здійснити у повсякденному житті. Часто формування початкових уявлень доцільно здійснювати у повсякденному житті. Проте в ряді випадків він здійснюється на заняттях. Наприклад, під час екскурсії формуються початкові враження,
а їх закріплення відбувається в процесі повсякденних спостережень на ділянці дитячого садка і в кутку природи. Проте головне, що неодмінно повинно знайти відображення у плані,– це потреба неодноразового повернення до засвоєння певного матеріалу з урахуванням ускладнення змісту, варіювання умов сприймання.
2. На заняттях по ознайомленню дітей з природою при їх плануванні потрібно за змогою передбачити використання методів, що забезпечують безпосередній контакт дошкільників з реальними об'єктами природи. Ця вимога зумовлюється і особливостями дитячого сприймання, мислення, і вимогами до здійснення освіти і виховання в галузі охорони навколишнього середовища.
3. Планування занять з розділу ознайомлення з природою необхідно інтегрувати з іншими розділами. Наприклад, закріплення знань через використання художньої літератури, розглядання картин можна інтегрувати із заняттями з розвитку мови. Закріплення вражень від екскурсій, спостережень інтегруються з заняттями малюванням, аплікацією. Є можливості для інтегрування з заняттями з музичного виховання тощо.
У процесі повсякденного життя здійснюється засвоєння значного обсягу знань по ознайомленню з природою. Під час планування повсякденної роботи слід виходити з таких положень:
1. Зміст повсякденної роботи з дітьми повинен відображувати сезонні зміни, що відбуваються в природі.
2. Планування повсякденної роботи має здійснюватися у найтіснішому зв'язку з заняттями, передбачати, що в процесі повсякденних спостережень, праці, ігор формується значний фонд конкретних знань, умінь, навичок, без яких неможливий процес узагальнення.
3. Під час планування повсякденної роботи по ознайомленню з природою слід передбачати, що ознайомлення з тим чи іншим об'єктом природи повинно включати кілька фаз в його розвитку, а тому його потрібно «вести» протягом певного, часом тривалого часу. Наприклад, перші паростки мати-й-мачухи, цвітіння, утворення листків, розповсюдження насіння, стан рослини влітку, восени.
Повсякденна робота по ознайомленню з природою планується в такі відрізки часу:
Вранці:
1. Дидактичні, настільно-друковані ігри, розглядання ілюстрацій, колекцій.
2. Трудова діяльність (робота з черговими, індивідуальні доручення, колективна праця в природі).
3. Спостереження в природі (колективні, індивідуальні).
З перелічених видів діяльності щодня планується не більше 1-2.
На денній прогулянці:
1. Щодня як обов'язковий структурний елемент прогулянки планується спостереження з усією групою або з підгрупами.
2. 1-2 рази на тиждень планується трудова діяльність.
3. Ігри з природничими матеріалами, дидактичні ігри плануються за потребою.
У другу половину дня після полуденка найчастіше плануються:
1. Спостереження за тими явищами в природі, які не можна спостерігати у першу половину дня.
2. Індивідуальна робота з дітьми.
ФОРМА ВЕДЕННЯ ПЛАНУ ТА ОБЛІКУ
У даний час немає єдиної форми ведення плану. Багатоваріантність форм ведення зумовлюється рівнем досвідченості вихователів, традиціями, що склалися в колективі, тощо.
Колектив дитячого садка, що має в своєму складі молодих вихователів, як правило, обирає більш розгорнутий план, що дозволяє краще підготуватися до роботи з дітьми. Ті колективи, де склалися певні традиції, більшість досвідчених вихователів обирають більш компактну форму плану: перспективний, у вигляді сітки, де коротко вказується тематика спостережень, види праці тощо, та щоденний, більш детальний.
План може складатися на день, тиждень, два тижні, місяць. Система занять може розроблятися н>а квартал, місяць і конкретизуватися у щоденному плані.
Розглянемо форму введення розгорнутого плану, що застосовується для молодих вихователів.
На основі програми, рівня знань дітей, природного оточення дитячого закладу добираються програмний зміст, методи, якими він буде реалізований. У плані фіксуються:
1. Назва заняття.
2. Програмний зміст.
3. Обладнання.
4. Короткий план заняття.
Наприклад.
Тема. Висаджування квіткової розсади на рабатці (старша група).
Програмний зміст. Сформувати у дітей уявлення про те, що рослини квітників, які вимагають багато тепла, спочатку вирощують з насіння на вікнах, а потім розсаду пересаджують на рабатку. Познайомити з прийомами висаджування розсади, викликати у дітей інтерес до вирощування рослин, дружні стосунки під час колективної роботи.
Обладнання. Розсада, кілочки, кольорові картинки з зображенням рослин, лійки, відерця.
Хід заняття.
1. Розглядання зображень квіткових рослин і бесіда про них.
2. Постановка мети, мотивування праці.
3. Розглядання розсади.
4. Перспективний інструктаж.
5. Висаджування розсади, поливання.
6. Підведення підсумків.
Під час планування в процесі повсякденного життя спостережень доцільно вказати в плані об'єкт спостережень і основні запитання до дітей. Наприклад, спостереження за граками. Як ви дізналися, що це граки? Чим вони живляться навесні? Що допомагає їм добувати личинок із землі? Яку користь приносять граки.
Такий характер запису в плані дозволяє заздалегідь продумати хід спостереження, його зміст.
Під час планування трудових доручень вказують зміст доручення, прізвища дітей і основні методичні прийоми, що будуть використані при керівництві виконанням доручень. Наприклад: «Доручити Мишкові і Тані полити помідори. Нагадати, що лити воду на листя не потрібно».
Керівництво чергуванням систематично не відображується у плані виховної роботи. Обов'язково планується введення чергування, а протягом навчального року керівництво роботою чергових вказується в плані в ряді випадків: при введенні нового об'єкта, при потребі приділити особливу увагу певним дітям, які чергують.
Під час планування колективної праці в плані фіксуються зміст, обладнання і основні прийоми керівництва.
Проведення ігор відображується в плані так: назва гри, з ким проводиться, мета проведення. Так само планується розглядання ілюстрацій, колекцій тощо.
Результат аналізу роботи вихователя з дітьми фіксується в обліку роботи, де, як правило, відзначаються недоліки в проведенні тих чи інших форм роботи і намічаються завдання на подальшу роботу.
КЕРІВНИЦТВО МЕТОДИЧНОЮ РОБОТОЮ ПО ОЗНАЙОМЛЕННЮ ДІТЕЙ З ПРИРОДОЮ
КЕРІВНИЦТВО ЗАВІДУЮЧОГО, МЕТОДИСТА
Рівень роботи дитячого садка по ознайомленню дошкільників з природою залежить від керівництва цією роботою з боку завідуючого та методиста дитячого садка.
Керувати – значить планувати, організовувати, регулювати, контролювати. Отже, організація роботи дитячого садка починається з планування. В річному плані роботи в розділі «Адміністративно-господарська робота» плануються заходи, пов'язані із створенням матеріальної бази для ознайомлення дітей з природою в дитячому садку. Залежно від потреб дитячого садка, в плані може бути передбачене придбання саджанців дерев, кущів для поповнення флористичного складу ділянки, придбання тварин, обладнання для кутків природи тощо.
Проте створенням матеріальної бази тільки починається робота з розділу ознайомлення з природою. Важливо виділити на основі аналізу роботи дитячого садка слабкі ланки в навчально-виховній роботі і намітити відповідні заходи у річному плані в розділі «Методична робота».
Це повинно бути виділення питань для обговорення на педагогічній раді дитячого садка. Часто такий вибір зумовлюється потребою заслухати і обговорити досвід поглибленої роботи вихователів по питаннях ознайомлення дітей з природою або ж наявністю слабких місць у роботі по ознайомленню з природою. Краще планувати більш вузькі теми, але розкривати їх в обговоренні більш глибоко. Наприклад, «Стан виконання програми по ознайомленню з природою в старшій групі за перше півріччя».
У цьому ж розділі планується колективний перегляд занять,, проведення семінарів і консультацій з вихователями, поповнення методичного кабінету кращим досвідом роботи вихователів (розробками конспектів занять, планів, сценаріїв свят у природі тощо).
У розділі «Робота з батьками» плануються загальні і групові батьківські збори. Для забезпечення єдності у впливі на дітей дитячого садка і батьків у плані екологічного виховання доцільно навесні планувати проведення батьківських зборів за такою тематикою: «Екологічне виховання у сім'ї», «Виховуємо природолюбів».
Річний план конкретизується у місячних планах завідуючого ї методиста і повинен неухильно виконуватися.
Організовувати роботу колективу – значить справедливо розподілити обов'язки, створити доброзичливу, демократичну атмосферу в педагогічному колективі, являти собою приклад компетентності, сумлінного ставлення до виконання своїх обов'язків.
У зв'язку з корективами, що їх вносить життя, завідуючий, методист повинні регулювати роботу колективу, спрямовувати його на творчий пошук.
Важлива роль завідуючого, методиста у здійсненні контролю за станом роботи по ознайомленню дошкільників з природою
Він здійснюється у таких формах:
1. Вивчення роботи вихователів під час цілеспрямованого відвідування прогулянок, занять тощо. Обговорення відвіданих режимних процесів, занять повинно вестися демократично, доброзичливо. Треба стимулювати вихователів на дискусію, обмін думками, творчий пошук.
2.Діагностика виконання програми дітьми по ознайомленню з природою. Найчастіше вона проводиться індивідуально, шляхом бесіди. Методист заздалегідь готує за змістом програми запитання, оцінює якість відповідей, аналізує їх; на основі якості засвоєння знань розподіляє дітей на певні рівні; разом з вихователем з'ясовує причини недостатнього засвоєння програми, намічає шляхи усунення недоліків, разом з тим обговорюється подальша робота з обдарованими дітьми.
Діагностика знань – найбільш ефективний засіб контролю, який повинен ширше застосовуватися в дитячих садках.
3.Перевірка документації вихователів дає змогу визначити, як реалізується за часом програма по ознайомленню з природою, які методи обирає вихователь для її здійснення.
Питання потреби контролю за станом роботи по ознайомленню з природою повинно вирішуватися диференційовано, на основі вивчення роботи вихователів. Якщо в колективі є вихователі, бездоганна робота яких протягом ряду років дозволяє ставити питання про довір'я, їх робота не підлягає контролю. Важливо, щоб ця тенденція поширювалася і стимулювалася в педагогічних колективах.
Усе про заняття
Однією найважливіших управлінських функцій вихователя-методиста є активне навчання педагогічних працівників. Значну увагу ми приділяємо навчанню педагога аналізу та самоаналізу будь-якого освітньо-виховного процесу.
Досвід свідчить, що ця ланка роботи потребує ретельної підготовки, знань, вмінь та навичок.
Заняття в дошкільному закладі спрямовані на вищі кінцеві результати, на підвищення рівня якості й ефективності навчання, на всебічний розвиток дошкільника.
Методичні рекомендації педагогу щодо самоаналізу заняття
Заняття можна назвати ефективним, якщо на ньому забезпечується оптимальний зв'язок усього комплексу навчально-виховних цілей, якщо увага і мислення дітей пробуджуються, розвиваються навчальні процеси, формуються потреби дітей у знаннях.
Усі вимоги до сучасного заняття мотивовані сучасною педагогікою. Майстерність педагога багато в чому залежить від уміння аналізувати свої помилки.
Самоаналіз можна здійснювати за такою схемою:
• Зробіть невеличку характеристику навчальних, психологічних можливостей вашої вікової групи. Як враховано ці особливості дітей під час планування цього заняття?
• Вкажіть тип, вид заняття, його структуру. Як таке заняття пов'язане з попереднім?
• Визначте головні завдання заняття, як вони враховані під час планування та реалізації мети заняття (розвивальної, виховної, навчальної).
• Оцініть раціональність використаного часу на занятті.
• Визначте оптимальність поєднання організаційних форм, методів і прийомів, використаних на цьому занятті. Обґрунтуйте, чому обрані саме такі засоби навчання. Сформуйте мотивацію заняття.
• Вкажіть на раціональність використання помешкання групи.
• Визначте ефективність організованої самостійної роботи дітей.
• Визначте найбільш вдалі елементи заняття. Що не вдалося виконати?
• Зазначте, як планувати роботу над усуненням недоліків під час проведення заняття?
• Оцініть наявність комфортної психологічної атмосфери на занятті.
Дата добавления: 2022-02-05; просмотров: 225;