Основні положення по технології процесів монолітного бетону та залізобетону
4.1.1. Бетон і залізобетон в сучасному будівництві
Бетон та залізобетон — основні матеріали, які широко використовують в сучасному будівельному виробництві. З них споруджують фундаменти, каркаси, стіни, перекриття і інші конструкції цивільних та промислових будинків, покриття дорог і аеродромів, мости, тунелі, плотини, димові труби, телевізійні і водонапірні башти, резервуари для води у системі водопостачання та інші інженерні споруди. Широке застосування бетону та залізобетону зумовлене високими фізико-механічними показниками, їх довговічністю, можливістю виготовлення різноманітних будівельних конструкцій та архітектурних форм, порівняно простими технологічними заходами, використанням місцевих будівельних матеріалів з порівняно низькою собівартістю.
За способами виконання робіт бетонні та залізобетонні конструкції поділяють на збірні, монолітні та збірно-монолітні.
Збірні конструкції виготовляють на заводах і полігонах, після чого транспортують на будівельний майданчик і встановлюють у проектне становище. Монолітні конструкції споруджують безпосередньо на об'єкті. Збірно-монолітні конструкції споруджують із збірних елементів заводського виготовлення й монолітних частин, які об'єднують ці елементи в єдине ціле.
4.1.2. Зона ефективного використання монолітних конструкцій
Останнім часом разом з розвитком виробництва збірного залізобетону більш широко зустрічається будівництво із монолітного бетону і залізобетону, які мають великі потенційні можливості зниження ресурсовкладень. Так, на монолітні залізобетонні конструкції витрачається на 20...40 % менше металу ніж на збірні, що значно знижує (до 40 %) затрати на створення промислової бази, а також на 25...30% енергетичні витрати. Але слід сказати, що зведення монолітних залізобетонних конструкцій вимагає значної трудомісткості — 1,7...3,5 люд-дн на 1м3. При цьому трудомісткість опалубних робіт складає 35...50 %, арматурних — 15...25 %, бетонних — 20...30 % від загальних трудовитрат. Особливо підвищується трудомісткість і енергомісткість робіт в зимових умовах. Тому в будівництві будинків та споруд часто сполучають корисні якості збірних і монолітних конструкцій.
4.1.3. Склад комплексного процесу
Комплексний процес зведення бетонних та залізобетонних конструкцій можна представити у складі таких робіт та робочих процесів, що представлені на Рисунку 4.1.
З другого боку технологічно комплексний процес зведення монолітних бетонних та залізобетонних конструкцій включає заготівельні, транспортні та монтажно-укладальні (основні) процеси.
Заготівельні процеси виконують, як правило, в заводських умовах. Це виготовлення елементів опалубки, риштувань, арматури, арматурно-опалубних блоків, приготування бетонної суміші, виготовлення елементів для розігрівання бетону (електродів, струн тощо) та покриття його поверхні (щитів, матів, плівок) й відновлення (ремонт елементів опалубки багаторазового використання).
Транспортні процеси включають доставлення з місця виготовлення до будівельного майданчика, або з місця складування чи перевантаження на будівельному майданчику до місця спорудження монолітної конструкції загальнобудівельними або спеціальними засобами опалубки, риштувань, устаткування, арматури, арматурно-опалубних блоків, бетонної суміші, пристосувань для розігрівання бетону та матеріалів для покриття його поверхні.
Монтажно-укладальні процеси — це встановлення опалубки, монтаж арматури та арматурно-опалубних блоків, укладання і розігрівання бетону (в зимових умовах чи при необхідності прискорення процесу твердіння), догляду за бетоном, розбирання опалубки після досягнення бетоном необхідної міцності.
4.1.4. Залежність технології робіт від кліматичних умов
Залежність технології робіт від кліматичних умов зумовлена насамперед впливом температури та вологості повітря на твердіння бетону. При середньодобових температурах 5...25оС і відносній вологості понад 50 % (оптимальною для твердіння бетону є середньодобова температура зовнішнього повітря понад 18оС і відносна вологість 60 %) бетонні роботи виконують за звичайною технологією.
В жарких умовах (при середньодобовій температурі зовнішнього повітря понад 25оС і відносній вологості менше 50 %) потрібні спеціальні заходи щодо захисту свіжовкладеної бетонної суміші від пересихання та забезпечення нормальних умов вологості для твердіння бетону.
В зимових умовах (при середній температурі зовнішнього повітря +5оС, а мінімальній добовій нижче 0оС) застосовуються такі технології бетонних робіт, які забезпечують нормальні температурні умови твердіння бетону, або використовуються бетонні суміші з добавками чи спеціальні бетони, які твердіють при низьких температурах.
Дата добавления: 2021-12-14; просмотров: 297;