Організація дослідження стійкості роботи об'єкту
Дослідження стійкості роботи об'єкту господарчої діяльності полягає у усесторонньому вивченні умов, які можуть скластися при виникненні НС (у військовий час), і у визначенні їх впливу на виробничу діяльність.
Мета дослідження полягає в тому, щоб виявити вразливі місця в роботі об'єкту при виникненні НС (у військовий час) і виробити найефективніші рекомендації, направлені на підвищення його стійкості. Надалі ці рекомендації включаються в план заходів щодо підвищення стійкості роботи об'єкту, який і реалізується. Найбільш трудомісткі роботи (будівництво захисних споруд, підземна прокладка комунікацій і т. п.) виконуються завчасно. Заходи, що не вимагають довгого часу на їх реалізацію або виконання яких в мирний час недоцільно і навіть неможливо, проводяться в період загрози нападу супротивника.
Дослідження стійкості підприємств проводиться силами інженерно-технічного персоналу із залученням фахівців науково-дослідних і проектних організацій, пов'язаних з даним підприємством. Організатором і керівником дослідження є керівник підприємства - начальник ЦО об'єкту.
Весь процес планування і проведення дослідження можна розділити на три етапи: перший етап - підготовчий, другий оцінка стійкості роботи об'єкту в умовах військового часу, третій етап - розробка заходів, що підвищують стійкість роботи об'єкту (мал. 1).
На першому етапі розробляються керівні документи, визначається склад учасників дослідження і організовується їх підготовка.
Основними документами для організації дослідження стійкості роботи об'єкту є: наказ керівника підприємства; календарний план основних заходів щодо підготовки до проведення Наказ керівника підприємства (дослідження) розробляється на підставі вказівок вищестоящого начальника з урахуванням особливостей і конкретних умов, пов'язаних з виробничою діяльністю об'єкту. У наказі указуються: мета і задачі майбутнього дослідження, час проведення робіт, склад учасників дослідження і задачі дослідницьких груп, терміни представлення звітної документації.
Календарний план підготовки до проведення дослідження визначає основні заходи і терміни їх проведення, відповідальних виконавців, сили і засоби, що привертаються для виконання поставлених завдань.
План проведення дослідження стійкості роботи об'єкту є основним документом, що визначає зміст роботи керівника дослідження і дослідницьких груп головних фахівців. У плані указуються: тема, мета і тривалість дослідження, склад дослідницьких груп і зміст їх роботи, порядок дослідження. дослідження; план проведення досліджень.
Мал. 1. Послідовність оцінки стійкості роботи об'єкту в умовах НС(у військовий час)
Тривалість дослідження встановлюється залежно від об'єму робіт і підготовленості учасників, що привертаються до виконання задач, і може бути 2-3 місяці.
Залежно від складу основних виробничо-технічних служб на об'єкті можуть створюватися наступні дослідницькі групи (мал. 2): начальника відділу капітального будівництва, головного механіка, відділу матеріально-технічного постачання і ін. Крім того, створюється група штабу ЦО об'єкту, в яку входять начальники служб сповіщення і зв'язку, протирадіаційного і протихімічного захисту, притулків і укриттів, медична, охорона громадського порядку, матеріально-технічного постачання.
Для узагальнення одержаних результатів і вироблення загальних пропозицій створюється група керівника дослідження на чолі з головним інженером або начальником виробничого відділу. Чисельність дослідницьких груп залежить від об'єму вирішуваних задач, специфіки виробництва може складати 5-10 чол.
У підготовчий період з керівниками дослідницьких груп проводиться спеціальне заняття, на якому керівник підприємства доводить до виконавців план роботи, ставить задачу кожній групі і призначає терміни проведення дослідження.
На другому етапі проводиться безпосередньо дослідження стійкості роботи об'єкту умовах НС (у військовий час).
Мал. 2. Дослідницькі групи за оцінкою стійкості роботи у військовий час
В ході дослідження визначаються умови захисту робітників і службовців від зброї масового ураження, проводиться оцінка уразливості виробничого комплексу при дії на нього вражаючих чинників ядерного вибуху, визначається характер можливих поразок від вторинних вражаючих чинників, вивчається стійкість системи постачання і кооперативних зв'язків об'єкту з підприємствами-постачальниками і споживачами, виявляються вразливі місця в системі управління виробництвом.
Кожна група фахівців оцінює стійкість певних елементів виробничого комплексу і виробляє необхідні розрахунки.
Група начальника відділу капітального будівництва на основі аналізу характеристик і стану виробничих будівель і споруд об'єкту визначає ступінь їх стійкості до дії вражаючих чинників ядерного вибуху, оцінює розміри можливого збитку від дії вторинних вражаючих чинників, виробляє розрахунок сил і засобів, необхідних для відновлення виробничих споруд при різних ступенях руйнувань. Крім того, група досліджує і оцінює захисні властивості притулків і укриттів, визначає необхідну потребу в захисних спорудах на території об'єкту і в заміській зоні.
Група головного енергетика оцінює стійкість системи електропостачання, водопостачання і каналізації, подачі газу або інших видів палива, а також визначає можливий характер і масштаби їх руйнувань, у тому числі і від вторинних вражаючих чинників.
Група головного механіка оцінює стійкість технологічного устаткування, а також визначає: можливі втрати верстатів, приладів і систем автоматичного управління при різних ступенях руйнувань від дії ударної хвилі і від вторинних вражаючих чинників; способи збереження і захисту особливо цінного і унікального устаткування; потреба в силах і засобах, терміни і об'єми відновних робіт; можливість створення резерву устаткування і порядок маневрування ним.
Група головного технолога розробляє технологію виробництва з урахуванням перекладу об'єкту на режим роботи військового часу. Оцінює стійкість технологічного процесу і можливість безаварійної зупинки виробництва по сигналу «Повітряна тривога». Розробляє пропозиції по організації виробництва в умовах військового часу.
Група начальника відділу матеріально-технічного постачання аналізує систему забезпечення виробництва всім необхідним для випуску продукції у військовий час. Оцінює умови відправки продукції і стійкість роботи транспорту. Виробляє розрахунки додаткових резервів сировини, устаткування, комплектуючих виробів, а також визначає місця їх розосередженого зберігання. Вивчає стійкість існуючих і намічених на військовий час зв'язків з постачальниками і споживачами. На підставі заявок, що поступають від інших груп, складає розрахунки на будівельні і інші матеріали для відновлення виробництва і будівництва бракуючи притулків на об'єкті і протирадіаційних укриттів в заміській зоні.
Група штабу цивільної оборони об'єкту оцінює загальний стан ЦО об'єкту і визначає заходи для забезпечення надійного захисту робітників і службовців. До цієї групи входить ряд служб, що виконують відповідні функції.
Служба сповіщення і зв'язку вивчає і оцінює стійкість зв'язку з місцевими партійними і радянськими органами, вищестоящими органами ЦО, виробничими підрозділами і формуваннями ЦО. Оцінює надійність системи сповіщення, повноту устаткування пунктів управління і вузла зв'язку.
Служба сховищ і укриттів оцінює правильність експлуатації притулків і укриттів, готовність їх до використовування по прямому призначенню. Розраховує час на сповіщення робітників і службовців, збір і укриття їх в захисних спорудах. Представляє в групу начальника відділу матеріально-технічного постачання заявку на необхідну кількість продовольства для закладки його в притулки.
Служба протирадіаційного і протихімічного захисту оцінює можливості роботи об'єкту при різних рівнях радіації і дає рекомендації по захисту робітників і службовців від радіоактивного зараження, визначає варіанти режимів протирадіаційного захисту людей в умовах радіоактивного зараження різного ступеня і розробляє графік робочих змін при проведенні рятувальних і невідкладних аварійно-відновних робіт. Аналізує забезпеченість робітників і службовців засобами індивідуального захисту, умови зберігання і порядок видачі цих засобів. Готує пропозиції по організації і веденню радіаційної і хімічної розвідки, організації санітарної обробки людей, знезараженню одягу, транспорту, техніки і споруд з вказівкою сил і засобів для виконання цих задач.
Медична служба розробляє заходи щодо організації медичного обслуговування робітників і службовців на об'єкті і в заміській зоні, а також при проведенні рятувальних і невідкладних аварійно-відновних робіт. Визначає можливі втрати особового складу, сили і засобу для надання першої медичної допомоги потерпілим. Виробляє рекомендації по організації дозиметричного контролю при перебуванні людей в зоні радіоактивного зараження і рекомендації по захисту продуктів харчування і вододжерел.
Служба охорони громадського порядку розробляє заходи щодо посилення пропускного режиму, охорони матеріальних цінностей, забезпечення громадського порядку на об'єкті і в ході евакуації і розосередження, визначає відповідальних осіб по забезпеченню порядку при укритті робітників і службовців в притулках по сигналу «Повітряна тривога».
На третьому етапі підводяться підсумки проведених досліджень. Групи фахівців за наслідками досліджень готують доповіді, в яких висловлюються висновки і пропозиції по захисту робітників і службовців і підвищенню стійкості оцінюваних елементів виробництва. До доповідей додаються необхідні таблиці, схеми, плани.
Група керівника дослідження на підставі доповідей груп фахівців складає узагальнену доповідь, в якому відображаються: можливості захисту робітників, що служать і членів їх сімей в захисних спорудах на об'єкті і в заміській зоні; загальна оцінка стійкості об'єкту, найуразливіші ділянки виробництва; практичні заходи, які необхідно виконати в мирний час і в період загрози нападу супротивника для підвищення стійкості роботи об'єкту у військовий час, об'єм і вартість робіт; порядок і орієнтовні терміни відновних робіт при різних ступенях руйнувань.
За наслідками досліджень після попереднього обговорення група керівника розробляє план заходів щодо підвищення стійкості роботи об'єкту у військовий час. Визначаються вартість упровадження заходів, джерела фінансування, сили і засоби, терміни виконання і відповідальні за виконання особи. План заходів, що проводяться силами об'єкту, затверджується керівником підприємства - начальником ЦО. План заходів, вимагаючих, великих матеріальних витрат, прямує на твердження старшому начальнику.
Правильність проведення розрахунків і реальність вироблених пропозицій і рекомендацій перевіряються на спеціальному навчанні, що проводиться під керівництвом начальника ЦО об'єкту або старшого начальника.
Розглянутий порядок підготовки і проведення дослідження стійкості не відображає всіх особливостей об'єктів. Тому дослідження стійкості повинне вестися творчо з урахуванням специфічних особливостей виробництва. Від підсумків досліджень залежать планування і упровадження економічно обґрунтованих заходів ЦО, направлених на підвищення стійкості роботи об'єкту народного господарства.
Заходи щодо підвищення стійкості роботи об'єкту народного господарства в умовах військового часу проводяться як в мирний час, так і при загрозі нападу супротивника. На мирний час плануються, головним чином, трудомісткі заходи, що вимагають значних матеріальних витрат і часу. Економічна ефективність цих заходів може бути досягнута при їх максимальній ув'язці із задачами по забезпеченню безаварійної роботи об'єкту, поліпшенню умов праці, вдосконаленню виробничого процесу.
На період загрози нападу супротивника плануються заходи, які можуть бути легко реалізовані або виконання яких в мирний час недоцільне.
На кожному підприємстві, виходячи з його призначення, розміщення і специфіки виробництва, заходи щодо підвищення стійкості можуть бути різними.
Дата добавления: 2021-12-14; просмотров: 334;