Наукові основи управління якістю і його суть


 

Наука і практика управління виникла як результат суспільної праці. Необхідність управління обумовлена природою суспільства, колективним характером праці, потребою людей в спілкуванні в процесі обміну продуктами матеріальної і духовної діяльності.

Відомий фахівець в області управління Пітер Ф. Друкер справедливо стверджував, що «управління – це особливий вид діяльності, що перетворює неорганізований натовп на ефективну цілеспрямовану і продуктивну групу».

Не менш переконливо обґрунтував об'єктивну необхідність управління К.Маркс, який писав: «Всякий безпосередньо відповідальна або сумісна праця, здійснювана в порівняно крупному масштабі, потребує більшою чи меншою мірою управління, яке встановлює узгодженість між індивідуальними роботами і виконує загальні функції, що виникають з руху всього продуктивного організму у відмінності від руху його самостійних органів. Окремий скрипаль сам управляє собою, оркестр потребує диригента».

Управління – це свідома дія людини на різні об'єкти і що протікають на навколишньому світі процесу не зв'язаних з метою додати процесам певну спрямованість і отримати бажані результати».

Управління здійснюється в будь-якому суспільстві, а його цілі визначаються економічними і політичними відносинами. Організація управління суспільством – складне і найважливіше завдання. Слід розмежовувати управління суспільством, державою, виробництвом, господарськими структурами, фірмами, цехами і так далі

«Управляти» по словах В.І. Даля означає «правити справою, давати напрям, бути господарем, розпорядником, розпоряджатися». Первинне поняття терміну «управління» відносилося до уміння об'їжджати і управляти кіньми.

Теорія управління включає поняття про об'єкт і суб'єкта управління. У будь-якій виробничій системі управління є той, хто управляє, тобто «суб'єкт управління», і ті, хто є об'єктами управління.

Об'єктом управління називається управляєма ланка системи управління (або їх сукупність), яка сприймає управляючий вплив інших елементів системи. У виробничих системах об'єктом управління є господарство країни в цілому, а також організаційно відособлені підрозділи (ділянки, цехи, будівельні організації, трести, фірми, заводи і так далі).

Суб'єктом управління називається управляюча ланка системи управління (або їх сукупність), яка впливає на інші ланки, елементи системи.

Під управлінням розуміється вплив системи управління на об'єкт управління, під керівництвом – вплив конкретних осіб на об'єкт управління.

Управління якістю входить в систему управлінням виробництвом.

Сама якість продукції в управлінні є об'єктом, а суб'єктом – органи управління, керівники підрозділів і безпосередньо кадри управління.

Управління якістю охоплює всі функції і елементи створення будівельної продукції, направлені на досягнення цілей в області якості, які припускають створення в будівництві таких умов, в яких можна контролювати, регулювати якість і забезпечувати його відповідність прийнятим вимогам і гнучко змінити ці вимоги.

Таким чином, під управлінням якістю ми розуміємо дію суб'єкта на об'єкт, тобто управляючої системи на управляєму для досягнення постановленої мети.

За визначенням міжнародного стандарту ІСО-8402-86 управління якістю – це методи і діяльність оперативного характеру, використовувані для виробництва і якості – це, перш за все, управління людьми. В ролі суб'єкта управління виступає керівник-менеджер, який повністю відповідає за діяльність підприємства.

На думку багатьох фахівців, управління – це мистецтво. Крупний політичний діяч і воєноначальник Стародавньої Греції Перікл сказав, що мистецтво управляти людьми – найважче і вище зі всіх мистецтв.

Управління якістю – це аспекти виконання функцій управління, які визначають політику в області якості, цілі і відповідальність, а також здійснюють їх за допомогою таких засобів, як планування якості, оперативне управління якістю, забезпечення якості і поліпшення якості в рамках системи якості.

Системи управління якістю базуються на наукових основах структури, яка приведена на рис 1.5.

Рис. 1.5. Структура наукових основ управління якістю

Система – це структура, що характеризується двома головними власниками характеристиками: цілісністю складових її елементів і подільністю на окремі підсистеми і елементи.

Елементи системи знаходяться в різних зв'язках (див. рис. 1.6): у взаємозалежності (г-ж), односторонній залежності (а-в, д-г), полягають в системі, але не залежать один від одного (елементи б і е).

 


Рис. 1.6. Різні зв'язки елементів системи

А система управління – це така система, в якій реалізується функції управління.

Елементами цієї системи - є загальна модель, процеси, об'єкти і суб'єкти управління, принципи управління, функції управління, методи управління і засоби дії на процеси.

За станом системи управління підрозділяється на прості і складні, по розмірах – на малі і великі, по характеру зв'язків між елементами – на детерміновані і імовірні.

Система управління якістю продукції є складною і відноситься до системи управління виробництвом, будучи її підсистемою.

До недавнього часу забезпечення якості продукції зводилося в основному до контролю за виконання ГОСТів, ОСТів і іншій нормативній документації при виготовленні продукції. В основному був організований технічний контроль. Мало уваги приділялося виробничому контролю і думці споживача.

В умовах ринкової економіки виробник винен сам піклуватися про попит на свою продукцію, що створюється за умови її належної якості, привабливого вигляду, ціни, на яку погодиться споживач, сполучених з активною рекламою і забезпечених чіткою організацією виробництва.

«Все це складає систему якості, яку створюють самі виробники. Одна з перших таких систем була застосована приблизно більш як 200 років, тому з метою успішного продажу парових машин Уатта. Вона включала дослідження ринку, планування виробництва, розробку інструкцій для виконавців технологічних операцій і нормалей на устаткування і деталі, статистичний облік, навчання робочих, забезпечення запасними частинами, - залучення субпідрядників».

Як ми бачимо, управління якістю продукції вже в ті часи визначалося системним підходами взаємопов'язаних технічних, організаційних і економічних заходів щодо встановлення, забезпечення і підтримки необхідного рівня якості і було деякою сукупністю.

Система якості – це сукупність організаційної структури, методик, процесів і ресурсів, необхідних для здійснення управління якістю. А система управління якістю – це «сукупність органів, що управляють, і об'єктів управління, що взаємодіють за допомогою матеріально-технічних і інформаційних засобів в процесі управління якістю продукції».

Системне управління якістю припускає:

- розгляд всієї діяльності по управлінню якістю як системи, що складається з окремих елементів;

- визначення складу і структури підсистем і елементів системи їх організації управління, а також взаємодія між ними;

- встановлення зовнішніх зв'язків елементів системи і вплив серед них як головних;

- аналіз всіх елементів і частин системи;

- визначення мети і функцій елементів системи і їх значення серед інших систем.

Управління якістю продукції не може бути ефективним після того, як продукція вже виготовлена, і повинно здійснюватися системно до виробництва, в ході виробництва і після нього, тобто по всьому життєвому циклу створення продукції.

Система управління якістю продукції ґрунтується на наступних загальних принципах:

1. Процес управління якістю продукції розповсюджується на всі стадії життєвого циклу.

2. Замість упору на виключення дефектів, упор переноситься на попередження дефектів.

3. Постійне вдосконалення системи.

4. Облік думки споживача.

 



Дата добавления: 2021-12-14; просмотров: 270;


Поиск по сайту:

Воспользовавшись поиском можно найти нужную информацию на сайте.

Поделитесь с друзьями:

Считаете данную информацию полезной, тогда расскажите друзьям в соц. сетях.
Poznayka.org - Познайка.Орг - 2016-2024 год. Материал предоставляется для ознакомительных и учебных целей.
Генерация страницы за: 0.014 сек.