ПОРЯДОК ДІЙ НАСЕЛЕННЯ НА ПУНКТАХ ВИДАЧІ 313


Використання засобів індивідуального захисту не виключається жодним з заходів, що проводиться з метою захисту населення від зброї масового знищення. Такі засоби захисту повинні бути постійно при людях і нерідко можуть бути використані ними навіть при знаходженні у сховищах і протирадіаційних укриттях.

Засоби індивідуального захисту призначені для захисту людини від радіоактивних отруйних речовин і бактеріальних засобів. За своїм призначенням вони поділяються на засоби захисту органів дихання і засоби захисту шкіри людини.

Засоби індивідуального захисту поділяються на фільтруючі і ізолюючі. Принцип фільтрації полягає у тому, що повітря, необхідне для підтримання життєдіяльності організму людини, при проходженні через засоби захисту очищується від шкідливих домішок.

Засоби захисту ізолюючого типу повністю ізолюють організм людини від зовнішнього середовища.

До засобів захисту органів дихання людини належать: протигази (фільтруючі і ізолюючі) і респіратори, що є засобами промислового виробництва, а також простіші засоби захисту - протипилові тканинні маски ПТМ-1 і ватно-марлеві пов'язки, що звичайно виготовляються силами самого населення.

Засоби захисту шкіри людини можуть бути спеціальні і простіші (підручні). Першими будуть оснащуватись переважно особовий склад невоєнізованих формувань цивільної оборони, що здійснює роботи в осередках ураження; другі можуть знайти широке застосування серед іншого населення.

Захисні властивості вітчизняних засобів захисту дуже високі. По експлуатаційним якостям вони досить зручні і надійні. Засоби захисту органів дихання і простіші засоби захисту шкіри при необхідності повинні бути постійно у кожної людини.

Справність засобів індивідуального захисту і збереження їх захисних властивостей у значній мірі залежать від правильного утримування і зберігання.

Порядок зберігання засобів захисту.

Засоби індивідуального захисту до надходження у використання звичайно зберігаються на складах. Вони зберігаються там при певних температурах і вологості повітря, що підтримуються у приміщеннях, захищених від дії прямих сонячних променів тощо. Такі умови забезпечують тривале підтримання захисних властивостей засобів захисту, постійну придатність їх до використання.

При виникненні небезпеки засоби індивідуального захисту будуть видані на руки населенню. У цьому випадку збереження засобів захисту придатними до ефективного використання цілком буде залежати від правильності зберігання їх власником.

Фільтруючий протигазнеобхідно зберігати у зібраному вигляді у сумці, підвішеним на лямці або поставленим на полиці дном до низу. При тривалому зберіганні протигазу отвір у дні фільтруючо-поглинальної коробки повинен бути закритий гумовою пробкою.

Зберігати протигаз треба у сухому приміщенні на відстані не менш як 3 метри від опалювальних пристроїв і приладів. Вогкість може призвести до іржавіння металевих деталей протигазу і до зниження поглинаючої здатності (у результаті зволоження фільтру і шихти) фільтруючо-поглинальної коробки. Під дією високої температури можливе надмірне висихання шихти.

Протигаз, що побував під дощем, або змок з іншої причини за першою ж можливістю треба витягти із сумки, ретельно протерти і просушити на повітрі. У холодний час при внесенні протигазу у тепле приміщення протирати його деталі слід після того, як він відпотіє (через 10-15 хвилин). Укладати протигаз лише у гарно висушену сумку. Ні в якому разі не можна допускати потрапляння води у фільтруючо-поглинальну коробку протигазу.

Протигаз треба охороняти від ударів та інших механічних впливів, при яких можуть бути зім'яті металеві деталі, у тому числі фільтруючо-поглинальна коробка, ушкоджена шолом-маска (маска), розбите скло окулярного вузла тощо. Слід особливо обережно поводитися із клапанами видиху і без необхідності не виймати їх із клапанної коробки. Якщо клапани засмітились або злиплися, треба обережно продути їх.

При забруднені шолома-маски (маски) необхідно промити її водою із милом, попередньо від'єднавши фільтуючо-поглинальну коробку. Після цього треба протерти шолом-маску (маску) сухою чистою ганчіркою і просушити. Особливу увагу необхідно звернути на видалення води (вологи) із клапанної коробки. Коробку із плівками, що не запотівають, слід постійно зберігати закритою. Місце з'єднання корпусу і кришки коробки після кожного розкривання обмотують ізоляційною стрічкою. Не можна зберігати у сумці для протигазу ніякі сторонні предмети.

Респіратор постійно має зберігатися у поліетиленовому мішечку, що спеціально призначений для його зберігання, Мішечок має бути закритий за допомогою кільця. Інші правила зберігання респіратора ті ж самі, що й для протигазу. Засоби захисту шкіри при зберіганні треба охороняти від висихання і вогкості, від яких вони ушкоджуються: у результаті висихання стають ламкими, від вогкості вкриваються пліснявою і загнивають. Зберігати засоби захисту шкіри треба у сухих, гарно провітрюваних приміщеннях, не ближче, як за 1 метр від опалювальних пристроїв.

Не припустиме зберігання засобів захисту шкіри разом з горючими і легкозаймистими матеріалами, а також разом із кислотами, лугами та іншими агресивними речовинами.

Не рекомендується зберігати засоби захисту у розкладеному вигляді або розвішеними. Їх краще зберігати обережно складеними і вкладеними у мішечки, призначені для зберігання. Захисні плащі можна нетривалий час зберігати розвішеними на вішалках. Захисний фільтрувальний одяг допускається зберігати як у просоченому, так і у не просоченому вигляді, разом із іншими засобами захисту. Просочені і не просочені частини потрібно зберігати окремо.

Простіші засоби захисту органів дихання, що виготовлені самим населенням, а також одяг і взуття, що підготовлені для застосування з метою захисту, зберігаються, як і будь-які інші предмети з тканини, шкіри і гуми. Просочені одяг і білизна гарячому прасуванню не підлягають. При тривалому зберіганні засобів індивідуального захисту необхідно періодично перевіряти їх стан.

Порядок дій населення на пунктах видачі 313 (засобів індивідуального захисту):

а) Вимоги до пункту видачі і робочих місць пункту. Місце пункту видачі (ПВ) повинно мати 2-3 двері та декілька виходів і забезпечувати швидку видачу засобів індивідуального захисту (313). Повинен бути виданий наказ, де вказується місце пункту видачі, спосіб оповіщення, коли розвертають свою роботу пункти видачі, строки встановлювання гучномовців (гучномовного зв'язку), хто і коли обладнує намети окурювання для перевірки герметизації протигазів.

Повинні бути передбачені засоби і порядок транспортування протигазів, майна та інші питання, бути гарні під’їзді шляхи і передбачено зручне і швидке розвантажування (через вікно, засобами малої механізації). Робочі місця мають бути обладнані таким чином, щоб було зручно видавати засоби індивідуального захисту (313) - столи тощо.

Для начальника і командирів виготовляються нарукавні пов'язки (10х20) синього кольору см із відповідними написами жовтою фарбою. Місця роботи ланок, складу і пункту медичної допомоги повинні бути позначені указниками. На великому аркуші ватману необхідно накреслити і яскраво оформити схему обладнання і розвертання пункту видачі засобів індивідуального захисту.

б) Порядок видачі. При зберіганні 313 по можливості мають бути наближені до місць роботи робітників і службовців, щоб у випадку раптового нападу або при загрозі виникнення надзвичайних ситуацій і нападу противника (ЗНП) засоби захисту можна було швидко видати робітникам і всьому населенню.

Швидка видача 313 населенню забезпечується завчасною підготовкою. Для цього необхідно: зробити розрахунки на розподіл і видачу; підготувати документи на видачу; засоби захисту на складі розкладаються по цехам, бригадам, відділам, формуванням; визначити завантажувальні бригади і відповідальних отримувачів; намітити необхідну кількість транспорту; у цехах, відділах підготовити відомості про видачу засобів захисту і періодично проводити підгонку.

Видача засобів захисту на руки здійснюється із отриманням оповіщення: про загрозу виникнення надзвичайних ситуацій і нападу противника; при раптовому виникненні надзвичайних ситуацій і нападу противника; а також у випадку виробничих аварій, що пов'язаних зі СДОР та РР.

Встановлюється наступна черговість видачі засобів захисту на об'єкті господарської діяльності: особовий склад НФ ЦО підвищеної готовності; особовий склад на об'єкті; робітники і службовці, що не входять у формування; члени сімей робітників і службовців.

Непрацююче населення, що не має зв'язку з ОНГ через членів своєї сім'ї, отримують засоби захисту через фонди місцевих органів управління.

Студенти вузів, технікумів, профтехучилищ отримують засоби захисту у своїх навчальних закладах; школярі отримують у школах або за місцем роботи батьків за рахунок фондів місцевих органів управління.

Підготовка до використання засобів захисту органів дихання і шкіри.

Протигаз буде виступати надійним засобом захисту якщо лицьова частина його підібрана за розміром і протигаз у цілому підігнаний і справний. Підбір необхідного розміру лицьової частини протигазу має вирішальне значення при користуванні протигазом. Лицьова частина більшого, ніж необхідний, розміру не забезпечить герметичності, і заражене повітря буде проникати під лицьову частину, а унаслідок, і в органи дихання, минаючи фільтрувально-поглинальну коробку. Менша, ніж необхідна, лицьова частина буде сильно стискати голову і перебування у протигазі стане ускладненим і навіть болісним. Правильно підібрана шолом-маска (маска) має щільно прилягати до обличчя, не викликаючи больових відчуттів.

Для підбору необхідного розміру шолом-маски (маски) необхідно виміряти голову вздовж замкненої лінії, що проходить через маківку, щоки і підборіддя. Виміри округлюється до 0,5 см. При величині виміру до 63 см (для шолому-маски із мембранною коробкою - до 61 см) беруть нульовий розмір, від 63,5 до 65,5 см (від 61,5 до 64 см) - перший, від 66 до 68 см - (від 64,5 до 67 см) -другий, від 68,5 до 70,5 (від 67,5 і більше) - третій, від 71 см і більше - четвертий розмір шолом-маски.

Підбір маски здійснюється за результатом вимірювання висоти обличчя - відстані між точкою найбільшого заглиблення перенісся і самою нижньою точкою підборіддя. При величині виміру від 99 до 109 мм беруть перший розмір, від 109 до 119 мм -другий, від 119 мм і вище - третій розмір маски.

Отримавши протигаз, необхідно оглянути і перевірити на справність усі його частини, потім правильно зібрати протигаз і перевірити його на герметичність.

При огляді і перевірці лицьової частини протигазу перш за все пересвідчиться, чи відповідний її розмір. Потім визначають цільність шолома-маски (маски) і скелець окулярних вузлів; перевіряють у шоломі масці з мембранною коробкою справність цієї коробки, у масці - справність тасьмочок кріплення, їх натяг і наявність на них пряжок. Після цього оглядають клапанну коробку, перевіряють стан клапанів (вони не повинні бути розірвані, покривлені або засмічені).

Оглядаючи з'єднувальну трубку маски, визначають, чи немає на ній проколів і розривів, чи щільно вона приєднана до патрубка клапанної коробки, чи не пом'ята накидна гайка та чи мається у ній гумове прокладкове кільце.

При огляді і перевірці фільтруючо-поглинальної коробки звертають увагу, щоб на ній не було іржі, пом'ятий, проколів (пробоїн), у горловині - ушкоджень. Звертається увага також на те, щоб у коробочці не пересипалися зерна поглинача.

Збирання протигазу провадять у наступному порядку. У ліву руку беруть шолом-маску (за клапанну коробку) або накидну гайку з'єднувальної трубки маски (шолом-маска або маска вільно опущена донизу); правою рукою угвинчують до відказу фільтрувально-поглинальну коробку нагвинчувальною горловиною у патрубок клапанної коробки шолома-маски або у накидну гайку з'єднувальної трубки маски.

Щоб упевнитися у правильності підгонки маски, її необхідно перевірити на герметичність. З цією метою правою рукою слід перегнути і щільно притиснути з'єднувальну трубку під клапанною коробкою, а після цього зробити глибокий вдих. Якщо повітря при цьому буде потрапляти під маску, це означає, що вона не досить щільно підігнана. Необхідно підтягти потилицеві тасьомки, після цього треба знову перевірити маску на герметичність.

Для перевірки правильності збірки і справності (герметичності) протигазу в цілому надягають шолом-маску (маску). При перевірці протигазу ГП-4у фільтрувально-поглинальну коробку виймають із сумки, закривають отвір у дні коробки пробкою, а при відсутності пробки - долонею і роблять вдих. Якщо повітря при цьому не проходить під лицьову частину, то протигаз справний (герметичний); якщо ж при вдиханні повітря буде потрапляти під шолом-маску (маску), то протигаз не герметичний. Для виявлення несправності необхідно перевірити його по частинах.

Остаточну перевірку збірки і справності протигазу проводять у приміщенні (палатці) із отруйною речовиною (хлорпікрином).

При виявленні у протигазі тих чи інших ушкоджень, їх усувають, а при неможливості зробити це протигаз здають у ремонт або заміняють справним.

Перевірений і справний протигаз у зібраному вигляді складають у сумку. Протигаз ГП-5 (ГП-5м) складають гак: знизу - фільтрувально-поглинальну коробку, згори - шолом-маску; шолом-маску не перегинають, слід трохи підгорнути головну і бокову (зі сторони розрізу) частини її, щоб закрити (захистити від можливих ушкоджень) скельця окулярних вузлів. Фільтрувально-поглинальну коробку і маску протигазу ГП-4у складають, як відмічалося вище, у різні, призначені для них відділення сумки; при укладанні маски необхідно узяти лівою рукою за клапанну коробку так, щоб окулярні вузли були повернуті від себе, а правою рукою вкласти в середину маски запотиличник і тасьомки кріплення маски, після цього вкласти у велике відділення сумки спочатку з'єднувальну трубку, а потім маску (клапанною коробкою донизу); перегинати маску не рекомендується. У такому стані протигази зберігаються їх власниками.

При користуванні протигазом скельця окулярних вузлів шолома-маски (маски) запотівають, що заважає бачити при одягненому протигазі. Для охорони скелець окулярних вузлів від запотівання використовують незапотіваючи плівки або спеціальний "олівець".

Незапотіваюча плівка являє собою кружечок розміром із скло окулярного вузла лицьової частини протигазу прозорого целулоїду, на одній стороні нанесено спеціальне мастило. Плівку вставляють в окулярний вузол стороною з мастилом назовні (від скла). Незапотіваюча сторона плівки визначається легким видихом на обидві сторони плівки: на стороні зі змазкою пари повітря, що видихається, не конденсуються.

Після кожного користування протигазом скельця окулярних вузлів, змащені спеціальним олівцем, слід ретельно протерти і знов нанести мастило. Незапотіваючи плівки забезпечують користування протигазом декілька разів (до витрати мастила на них).

У "похідному" положенні - коли немає безпосередньої загрози нападу противника - сумка із протигазом знаходиться у звичайному положенні. Верх сумки має бути на рівні попереку, клапан застібнутий'.

У положення "Напоготові" - протигаз переводять за сигналом "Повітряна тривога", або за командою "Протигази -готуй!". При цьому сумку з протигазом треба закріпити поясною тасьмою (шнуром) на лівому боці, клапан сумки відстібається.

У "бойове" положення - лицьова частина одягнута на лице і обличчя - протигаз переводять за сигналами: "Радіаційна небезпека", "Хімічна тривога" або за командою "Гази", а також самостійно при виявленні ознак радіоактивного зараження, застосування отруйних речовин або бактеріальних засобів.

При переводі протигазу у "бойове" положення необхідно: затамувати подих і закрити очі, зняти головний убір і покласти його біля себе або затиснути між колінами; вийняти з сумки протигаз ГП-5 (ГП-5М) (при користуванні протигазом ГП-4у вийняти маску і з'єднувальну трубку); узятись обома руками за нижню потовщену частину шолому-маски (при користуванні протигазом ГП-4у - за потилицеві і скроневі тасьомки кріплення маски) так, щоб великі пальці рук були зовні і, приклавши нижню частину лицьової частини до підборіддя, натягти її на голову, заводячи верхню частину шолома-маски на потилицю (потилицеві тасьомки шолома-маски - за вуха, напотиличник при цьому повинен бути у центрі потилиці). Надягнувши шолом-маску (маску), роблять різкий і глибокий видих, відкривають очі, відновлюють дихання, надягають головний убір і закривають сумку клапаном. Протигаз вважається надягнутим правильно, якщо скельця окулярних вузлів його лицьової частини знаходяться проти очей, шолом-маска (маска) щільно прилягає до обличчя, тасьомки кріплення маски не перекручені.

При надягнутому протигазі слід дихати глибоко і рівномірно. Не треба робити різких рухів: при необхідності, наприклад, бігти слід починати підтюпцем, поступово збільшуючи темп.

Протигаз знімається за командою безпосереднього начальника (командира) "Протигаз зняти!", коли встановлена відсутність нападу. Самостійно (без команди) протигаз може бути знятий лише у випадку, якщо стане достовірно відомо про те, що небезпека ураження минула.

Щоб зняти протигаз, треба трохи підняти правою рукою головний убір, узяти лівою рукою за клапанну коробку лицьової частини протигазу, злегка відтягти шолом-маску (маску) донизу і рухом лівої руки вперед догори зняти її; після цього надягти головний убір.

Зняту шолом-маску (маску) слід вивернути, ретельно протерти чистою ганчіркою (або просушити). Тільки після цього протигаз (маску) можна скласти у сумку.

При користуванні протигазом окремі частини його можуть отримати ті або інші ушкодження. Зрозуміло, що не завжди може з'явитися можливість швидко замінити ушкоджений протигаз і якийсь час треба буде користуватися ним. Необхідно вміти усувати пошкодження.

Наприклад, при незначному надриві шолому-маски (маски) треба долонею щільно притиснути до обличчя шолом-маску (маску) у місці надриву. Те ж саме роблять, якщо відірвалася одна із тасьмочок кріплення шолому-маски. Якщо ж шолом-маска (маска) має значне пошкодження (великий розрив, ушкодження скла окулярного вузла або одного із клапанів видиху, прокол з'єднувальної трубки), то слід затримати дихання, закрити очі, зняти шолом-маску (маску) відгвинтити її від фільтрувально-поглинальної коробки, узяти горловину коробки до рота, затиснути ніс і, не відкриваючи оцей, дихати ротом через фільтрувально-поглинальну коробку. Якщо виявлений прокол (пробоїна) фільтро-поглинальної коробки протигазу, його необхідно замазати глиною, замазати землею, м'якушем хліба тощо.

При першій можливості ушкоджений протигаз слід замінити справним. Для цього перш за все треба підготувати справний протигаз: розстібнути клапан сумки для протигазу; вийняти шолом-маску (маску) і фільтрувально-поглинальну коробку; перевірити, чи вийнята із дна коробки гумова пробка, якщо не вийнята, зробити це: після цього необхідно зняти

головний убір, затримати дихання, закрити очі, зняти пошкоджений протигаз (припинити дихання через коробку), надягти шолом-маску (маску) справного протигазу, зробити різкий видих, відкрити очі і відновити дихання. Потім фільтрувально-поглинальну коробку справного протигазу ГП-4у слід покласти у сумку, а пошкоджений протигаз покласти у сумку, у якій був доставлений справний протигаз.

При користуванні протигазом у зимовий час можливе загрубіння гуми, замерзання скелець окулярних вузлів, змерзання пелюсток клапанів виходу або примерзання їх до клапанної коробки, замерзання вологи, що потрапляє до з'єднувальної трубки, і закупорювання трубки. Для попередження і усунення перерахованих несправностей необхідно: при знаходженні у незараженій атмосфері слід періодично обігрівати лицьову частину протигазу, вміщуючи її за борт пальто; якщо ж шолом-маска (маска) перед надяганням все ж замерзла, слід злегка розім'яти її, і, надягнувши на обличчя, відігріти руками до повного прилягання до обличчя; при надягненому протигазі попереджувати замерзання клапанів виходу, - обігріваючи час від часу клапанну коробку руками, одночасно продуваючи (різким видихом) клапани видиху.



Дата добавления: 2021-11-16; просмотров: 333;


Поиск по сайту:

Воспользовавшись поиском можно найти нужную информацию на сайте.

Поделитесь с друзьями:

Считаете данную информацию полезной, тогда расскажите друзьям в соц. сетях.
Poznayka.org - Познайка.Орг - 2016-2024 год. Материал предоставляется для ознакомительных и учебных целей.
Генерация страницы за: 0.018 сек.