Твіст ДНК для 10 типів контактівміж парами основ (за даними Олсон та ін.)
Крім того, варіюють також і стандартні відхилення від середнього значення твіста. Останній параметр показує, наскільки легко значення твіста може відхилятися від переважного середнього значення, тобто характеризує конформаційну рухливість контакту даного типу.
Інші конформаційні параметри подвійної спіралі (як середні значення, так і ширина розподілу) також залежать від послідовності пар основ. Для прикладу на рис. 12 показано співвідношення між роллом і слайдом (доступний сегмент конформаційного простору) для 10 контактів. Загалом конформаційна рухливість негативно корелює з ефективністю стекінгу: вона є вищою для піримідин-пуринових і АТ збагачених контактів. При цьому 6 конформаційних параметрів, наведених на рис. 9, не є незалежними один від одного − їхні зміни є заємно пов’язаними.
Рис. 12. Усередині зафарбованих зон − доступні для кожного з 10 контактів значення двох конформаційних параметрів для кристалів ДНК (за даними Олсон та ін.).
Характер залежності конформації ДНК від послідовності є насправді ще складнішим: конформаційні особливості визначаються не тільки найближчими сусідами − типом контакту між парами основ, але й контекстом послідовності, де даний контакт знаходиться.
Отже, хоча конструкція молекули ДНК є простішою за білкову, на сьогодні неможливо точно передбачити деталі структури ДНК, виходячи з її послідовності. Залежні від послідовності особливості структури подвійної спіралі та потенціал щодо конформаційних змін − основа механізму специфічного впізнання послідовностей ДНК білками.
Дата добавления: 2018-05-10; просмотров: 699;