Загальні поняття про класифікацію


КЛАСИФІКАЦІЙНИЙ АНАЛІЗ

У ГІС

Для того, щоб краще розуміти об'єкти й процеси навколишнього світу людина подумки класифікує і впорядковує їх, підмінює реальні об'єкти абстракціями (моделями), поділяє їх на різні категорії тощо. Якби людський мозок цього не робив, то не зміг би розумно мислити.

Класифікація досліджуваних явищ у тій або іншій мірі притаманна всім наукам, а її використання в ГІС є однією з найважливіших задач, оскільки під час проведення географічних, екологічних, соціально-економічних та інших досліджень за допомогою ГІТ зазвичай відбувається класифікації певної інформації. Вихідною інформацією для методів класифікації є багатовимірні дані, що описують досліджувані складні об’єкти, які знаходяться в атрибутивному багатовимірному просторі ознак.

Метою класифікації є розбиття множини об’єктів на певну (як попередньо задану, так і не задану) кількість класів таким чином, щоб об’єкти одного класу були максимально подібними за обраними ознаками, а об’єкти різних класів – максимально відрізнялись.

У ГІС класифікація виступає не тільки (і навіть не стільки) методом, але й метою наукового дослідження.

Загальні поняття про класифікацію

Класифікація – одна з найприродніших речей, що притаманна людям. Навіть звичайні речі підлягають класифікації. Ми носимо одяг і взуття різних розмірів і типів, водимо автомобілі різних марок, маємо різні професії. Ми чоловіки або жінки, члени тієї чи іншої політичної партії або безпартійні, дорослі, підлітки або діти тощо. Класифікації утворюють певну систему, яка дає нам розуміння того, як вони функціонують, чим схожі, а чим відрізняються від членів інших груп або класифікацій.

Класифікація потрібна в будь-якій галузі знань, у будь-якій раціональній сфері діяльності людини. Факти і явища повинні бути впорядковані, для того щоб їх зрозуміти і розробити загальні принципи їх пізнання, які пояснюють їх появу і видимий порядок. Система класифікації дозволяє систематизувати об’єкти та визначити певні класи (групи), які характеризуються низкою спільних властивостей.

Систематизація – приведення до системи, розміщення об’єктів за певним порядком, встановлення певної послідовності.

Серіалізація – це впорядкування об’єктів за ступенем інтенсивності одної чи декількох ознак.

Кожен елемент включений в серіалізаційний ряд, перебуває в певних відношеннях із сусідніми елементами: вираженість в ньому ознаки, що варіюється, одночасно більша, ніж в одному з них, і менша, ніж в іншому (рис. 17.1).

 

Рис. 17.1. Серія електронних теодолітів

 

При класифікації здійснюється поділ певних об’єктів, предметів процесів, явищ – далі об’єктів, на взаємопов’язані класи за найбільш істотними ознаками, притаманними об’єктам цього виду, які відрізняють їх від об’єктів іншого виду. При цьому кожний клас займає в утвореній системі певне постійне місце і, в свою чергу, поділяється на підкласи.

Об’єкт (від лат. objectum – предмет) будь-який предмет, процес, явище матеріальної або нематеріальної властивості, на що спрямована та або інша діяльність.

Метою класифікації є знаходження спільних властивостей об’єктів. Здійснюючи класифікацію, ми об'єднуємо в одну групу об'єкти, що мають однакову будову або однакову поведінку. Правильно укладена класифікація відображає закономірності розвитку класифікованих об'єктів, розкриває глибинні зв'язки між досліджуваними об'єктами і допомагає досліднику орієнтуватися в найскладніших ситуаціях, слугує основою для узагальнюючих висновків і прогнозів.

Прагнення людей створювати класифікації давно поширюється й на аналіз природних явищ, що відбуваються на земній поверхні. Багатовікова історія картографії свідчить, як люди групували природні явища за фізичними ознаками (суша і вода), політичними особливостями (держави), присутністю людей (населені і ненаселені території). Сторіччями ці класифікації існували на картах без теоретичного обґрунтування методів їх організації та впливу, який вони можуть мати на прийняття рішення.

Класифікація – логічна операція, яка полягає в поділу всієї досліджуваної множини предметів за виявленими подібностям на окремі групи або підпорядковані множини, що називаються класами.

Термін ”класифікація” використовують як для позначення самого процесу поділу набору даних на групи, так і для опису його результату:

– для визначення теоретичних (класифікаційних) досліджень;

– як метод створення класифікаторів;

– як метод утворення і впорядкування класів при вивченні нових об’єктів і явищ;

– як технологія обробки даних;

– як метод аналізу і віднесення статистичних даних до відомих класів і підкласів;

– як метод декомпозиції складних моделей тощо.

Основою класифікації є ознака, за якою певна велика кількість предметів поділяється на класи. Одні й ті ж предмети можна класифікувати по-різному, залежно від того, яка ознака покладена в основу класифікації.



Дата добавления: 2016-06-05; просмотров: 2521;


Поиск по сайту:

Воспользовавшись поиском можно найти нужную информацию на сайте.

Поделитесь с друзьями:

Считаете данную информацию полезной, тогда расскажите друзьям в соц. сетях.
Poznayka.org - Познайка.Орг - 2016-2024 год. Материал предоставляется для ознакомительных и учебных целей.
Генерация страницы за: 0.01 сек.