Променеві навантаження на медичний персонал при рентгенодіагностичних дослідженнях
Опромінення при рентгенологічних дослідженнях є одним з найбільш активних джерел променевого навантаження на людину. Біологічні зміни, що відбуваються в організмі людини при дії іонізуючого випромінювання, знаходяться в прямій залежності від кількості поглинутої енергії. Додаткове опромінення за рахунок рентгенологічних досліджень складає близько 70-90% фонового опромінення. Доведені генетичні наслідки, пов'язані з таким надфоновим опроміненням. Це заставляє шукати способи зниження рівня опромінення хворих і медичного персоналу, який проводить рентгенівські обслідування.
Перспективнішими способами рентгенологічного дослідження, при яких хворий і медичний персонал одержують порівняно невелику дозу іонізуючого випромінювання, є електронно-оптичне підсилення рентгенівського зображення і рентгенотелебачення. Це показали вимірювання потужності доз розсіяного випромінювання під час роботи на звичайних рентгенодіагностичних установках (УРДд-110), палатних апаратах (РУ-725, "Хіракс"), а також на стаціонарних установках фірм "Філіпс", "Хірана", "Шеносо" і палатному пересувному апараті фірми "Філіпс", обладнаних ЕОП з різними коефіцієнтами підсилення яскравості свічення екрана, рентгенотелебаченням, рентге-нокінокаме- рами.
Під час роботи в рентгенодіагностичних кабінетах лікар-ренгтенолог і допоміжний персонал можуть піддатись дії двох основних видів опромінення - невикористаного випромінювання, що пройшло через тіло пацієнта, і розсіяного випромінювання, що утворюється в тілі хворого і на різних частинах апарата. Невикористане випромінювання -це така частина робочого пучка, яка не піддавалась в тілі досліджуваного ні істинному поглинанню, ні розсіянню. При рентгеноскопії на звичайній рентгенодіагностичній установці, коли хворий стоїть, рентгенолога досить добре захищає свинцеве захисне скло. Потужність дози на робочому місці лікаря-рентгенолога в цьому випадку складає 5 мР/год, тобто менше гранично допустимої дози 7 мР/год.
Розсіяне випромінювання поширюється в основному в бік. Допоміжний персонал, що знаходиться в кабінеті, може піддатися значному опроміненню розсіяним випромінюванням, так як воно проходить поза захисне скло. З усіх боків від хворого, де нерідко знаходиться допоміжний персонал, потужність дози становить Потужність
дози в тому місці, де звичайно розміщуються лікарі і студенти, присутні при обстеженні хворого (за спиною лікаря-рентгенолога) складає
Під час роботи на рентгенодіагностичній установці, обладнаній ЕОП, потужність дози на робочому місці лікаря-рентгенолога при вертикальному положенні штатива зменшується в 10 разів. Відповідно знижується і потужність дози навколо хворого, однак вона все ж більша допустимої. При рентгеноскопії за допомогою ЕОП в горизонтальному положенні хворого потужність дози на робочих місцях лікаря і допоміжного персоналу становить Обов'язкове носіння захисних фартухів з еквівалентом 0.3 мм свинцю знижує потужність дози в 10 разів, тобто дозові навантаження стають допустимими і становлять
Променеві навантаження на персонал під час проведення рентгенотелевізійного просвічування залежать від того, який орган обстежується і від положення хворого (вертикальне, горизонтальне). Так, при дослідженні органів грудної клітини у вертикальному положенні хворого потужність дози на робочому місці лікаря-рентгенолога складає а біля хворого - При рентгено-
телевізійному просвічуванні органів грудної клітки в горизонтальному положенні хворого потужність дози на робочому місці рентгенолога становить При дослідженні шлунку у вертикальному положенні хворого потужність дози на робочому місці рентгенолога при горизонтальному положенні хворого -
Значно збільшується потужність дози під час рентгено-кінозйомки шлунку (напруга 75 кВ, сила струму 12 мА). На робочому місці рентгенолога при вертикальному положенні хворого вона рівна а навколо хворого – до при горизонтальному положенні хворого потужності доз на робочих місцях Це викликано тим, що під час кінозйомки з ЕОП режим роботи рентгенівської трубки треба підсилити в кілька разів порівняно з режимом просвічування на електронно-оптичному підсилювачі.
З метою зниження дози опромінення рекомендується проводити кінозйомку безпосередньо з телеекрана і відео-магнітофонну реєстрацію. Під час роботи з ЕОП і рентгено-телебаченням необхідно використовувати захисні засоби із врахуванням характеру дослідження та вимагається спеціальний інструктаж медичного персоналу щодо дотримання вимог радіаційної безпеки.
Результати індивідуального дозиметричного контролю показали, що експозиційна доза коливається від 20 до 100 мР за місяць для (працівників) персоналу рентгенівських кабінетів. В поодиноких випадках вона досягає 200 мР за місяць. Індивідуальна дозиметрія дає змогу скласти повну радіаційну картину в рентгенкабінетах і розробити оптимальні захисні заходи.
Нині не оцінені належним чином фактори нерадіаційної природи: температурно-вологий режим, хімічний склад (пари ацетону, толуолу, вуглекислоти), іонізація повітря сучасних рентгенодіагностичних кабінетів, що можуть здійснювати суттєвий вплив на здоров'я персоналу при комбінованій дії з рентгенівським випромінюванням.
Ефективність радіаційного захисту персоналу підтверджується результатами дослідження тривалості життя медичного персоналу США і Великобританії. В США середня тривалість життя рентгенологів на п'ять років менша, ніж лікарів, що не піддавались професійному опроміненню За даними, отриманими в 50-60 роки минулого століття, середній вік радіологів був 60.5 років, тоді як лікарів, що не піддавались щоденному опроміненню - 65.7 року, при проміжному ступені опромінення - 63.7 року.
Вивчення смертності радіологів Великобританії не виявило скорочення життя. Ця невідповідність між даними США і Великобританії пояснюється тим, що у Великобританії на 20 років раніше, ніж у СІНА, почали застосовувати ретельно розроблені стандарти радіаційного захисту. Вважається, що сучасні методи радіаційного захисту зменшують до мінімуму небезпеку, яку несе професійне опромінення.
Дата добавления: 2020-11-18; просмотров: 384;