Співвідношення невизначеностей Гейзенберга
Хвильові властивості мікрочастинок свідчать про обмеженість застосування до них деяких понять, якими характеризуються тіла в класичній механіці. Так, в класичній механіці ми можемо одночасно вказати положення тіла в просторі та його імпульс, що дас змогу вказати просторове положення тіла у наступний момент часу, визначаючи тим самим траєкторію його руху. Для мікрочастинки це стає неможливим. Завжди існують невизначеності у значеннях її координати та імпульсу, пов'язані певним співвідношенням, яке було встановлено в 1927 р. німецьким фізиком В. Гейзенбергом:
(7.5)
З цього співвідношення випливає, що чим точніше ми спробуємо визначити координату частинки, тим з меншою точністю зможемо охарактеризувати її імпульс:
Приклад: згідно з класичним уявленням електрон в атомі рухається по коловій орбіті зі швидкістю Цю швидкість легко визначити за умови . тобто
Належність електрона до атома потребує, щоб невизначеність у значенні його координати відповідала атомним розмірам, тобто тоді із співвідношення маємо
Звідси випливає, що невизначеність у значенні швидкості електрона дорівнює самій швидкості. Таким чином, неможливо зберегти уявлення про орбіту, вздовж якої рухається електрон з визначеною швидкістю, тобто класичні уявлення у даному випадку ми не в змозі застосувати.
Аналогічно пов'язані між собою невизначеності енергії частинки і часу її життя в даному енергетичному стані:
(7.6)
а також невизначеності моменту імпульсу та кутової координати.
Наведені співвідношення називаються співвідношеннями невшначеностей Гейзенберга. Вони становлять одне з основних положень квантової механіки. Відмова від детермінованого поняття траєкторії руху, притаманного класичній механіці Ньютона-Галілея, і перехід до ймовірносного опису положення мікрочастинок у просторі є однією з істотних і принципових особливостей квантової механіки — науки про мікросвіт.
Цікаво зазначити, що принцип невизначеностей зустрічається і в класичній фізиці, що має своє відображення у такому прикладі. Справді, із формули (7.6) випливає такий зв'язок між невизначеностями частоти і часу вимірювання який повністю підтверджується медичною практикою. За малий проміжок часу (скажімо, неможливо точно виміряти частоту серцевих скорочень, тобто невизначеність частоти Ду є дуже великою.
Дата добавления: 2020-11-18; просмотров: 395;