Принцип третій: повага
ПРИНЦИПИ ДЕБАТІВ
Принцип перший: дебати вчать багато чому
Дебати організовані таким чином, щоб допомогти вам отримати знання та вміння, необхідні для вашого успіху в сучасному демократичному суспільстві. Спочатку вони були задумані як вид діяльності, який збагачує вашу освіту і одночасно приносить вам задоволення. Згідно з цим принципом, перше призначення дебатів - навчання. Іншими словами, навчання має більше значення, ніж перемога. Якщо ви берете участь в дебатах тільки для того, щоб виграти, то ви поставили собі неправильну мету.
Вправа 1 “Хто що знає про”
Ведучий каже певну тему і учасники по черзі висловлюють ті факти, які вони про це знають. Приклад: Хто що знає про жінок у владі (світовій), про монархію, про каву.
Після вправи ведучий має підбити підсумок, що кожен з нас помножив свої знання на кількість учасників гри, адже вони несли нове знання, але якщо під час дебатів хтось буде обманювати, то вони не мають сенсу.
Принцип другий: зобов'язання чесності
Якщо ви взяли перший принцип, другий принцип - чесність-- вам буде легко прийняти. Якщо навчання і вдосконалення умінь важливіше, ніж перемога, то буде менше мотивів для підтасовування аргументів.
Чесність - стрижень дебатів. Дебати виникли через вродженого людського цікавості. Ми завжди хочемо знати правду. Чи потрібні нам політичні реформи? Чи будемо ми подорожувати в інші галактики? Чи є життя на інших планетах? Ці питання стосуються минулого, теперішнього і майбутнього, але всі вони мають відношення до пошуків істини.
Принцип третій: повага
Дебати не стосуються особистості учасників, не можна принижувати людину за те, що він з вами не згоден. Дебати стосуються ідей і їх зіткнення, а також того, які ідеї корисні людству. А в зіткненні ідей єдиним прийнятним зброєю можуть бути тільки обґрунтовані аргументи. Іншими словами, ви повинні “нападати” на аргументи, міркування та свідоцтва - але не на опонента.
Одного разу одна студентка зацікавилася дебатами. Вона прекрасно виступала і добре міркувала, що дуже цінно для новачка. Але, незважаючи на це, у неї виникли проблеми. Вона не розуміла, як можна виступати спочатку на захист теми, а годиною пізніше - проти. “Я відчуваю себе двоголовим монстром, який вірить у все і ні в ніщо”, - сказала вона. Подібний настрій зрозуміло і, до певної міри, виправдано. І тим не менше, здатність виступати, захищаючи протилежні позиції, не робить вас лицеміром. Є кілька переконливих причин просити студентів виступати і за і проти однієї і тієї ж теми.
Ваше завдання як учасника дебатів не в тому, щоб підтримувати слабку тему чи неправильні ідеї. Ваше завдання - зрозуміти, що обидва думки в суперечці заслуговують уважного розгляду і ретельного опрацювання аргументів на їх підтримку.
Заперечення того, що проти позиції, яку ви захищаєте, можна висунути хороші аргументи зводить нанівець весь сенс дебатів. Навіщо сперечатися, якщо ви повністю впевнені в своїй правоті?
Ще один привід для участі в дебатах на протилежних позиціях - розвиток хорошою інтелектуальної звички: не висловлювати думки до того часу, поки не почуті всі аргументи. Нерозумно приходити до висновку з важливого питання, не враховуючи іншої думки або не вислухавши іншу сторону.
Таким чином, участь в дебатах зі спірного питання в обох командах, навіть якщо здається комусь спочатку некомфортним, виправдано з навчальною точки зору. Такий підхід сприяє розвитку розуміння складності і глибини найбільш важливих спірних питань. Більше того, участь у дебатах в обох командах привчає студентів утримуватися від висловлювання думки до того часу, поки не почуті і не враховані всі аргументи “за” і “проти”.
Дебати ведуть свій початок з Стародавньої Греції, де вони були важливим елементом демократії. В Афінах громадяни сперечалися про переваги і недоліки пропонованих законів; учні вчилися сперечатися, аналізуючи проблеми з різних точок зору, щоб краще зрозуміти їх.
В середні віки в Європі, в системі освіти були курси ораторського майстерності і дебатів. На самому початку історії США дебати укоренилися в університетах. Під час президентських виборів 1960 року, перші телевізійні дебати між Джоном Кеннеді і Ричардом Ніксоном привернули увагу до дебатів з новою силою. Зараз дебати стали проходити в школах і університетах всього світу.
НАВИЧКИ ДЕБАТІВ
Дата добавления: 2016-07-27; просмотров: 2170;