Лекція 7 Антимонопольний комітет України, його правовий статус


План лекції

Підконтрольність і підзвітність АМКУ

Завдання та принципи діяльності АМКУ.

Система і структура органів АМКУ.

Повноваження АМКУ.

Зміст лекції

1. Антимонопольний комітет України здійснює свої повно­важення з дотриманням Конституції і законів України не­залежно від органів влади, органів адміністративно-госпо­дарського управління і контролю, органів місцевого само­врядування, їх посадових осіб і суб´єктів господарювання, а також об´єднань громадян або їх органів.

При розгляді заяв і справ про узгоджені дії, концентра­цію, про порушення законодавства про захист економічної конкуренції, зокрема при проведенні розслідування, дос­лідження, прийнятті розпоряджень, рішень за заявами і справами, здійсненні інших повноважень у сфері контро­лю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції, контролю за узгодженими діями, концентра­цією органи і посадовці АМКУ і його територіальних відділень керуються тільки законодавством про захист еко­номічної конкуренції і є не залежними від органів держав­ної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадовців і суб´єктів господарювання, а також політичних партій і інших об´єднань громадян або їх органів.

Втручання органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадовців, суб´єктів господарювання, а також політичних партій і інших об´єднань громадян або їх органів у діяльність АМКУ і його територіальних відділень забороняється, за винятком випадків, визначених законами України.

Вплив в будь-якій формі на працівника АМКУ і його те­риторіальних відділень з метою перешкоджання виконан­ню ним службових обов´язків або прийняття неправомір­ного рішення тягне за собою відповідальність, передбачену законодавством.

Органи влади, органи місцевого самоврядування беруть участь у розробленні і реалізації конкурентної політики, взаємодіють з АМКУ в питаннях розвитку конкуренції, роз­робленні регіональних програм економічного розвитку та інформують АМКУ про виконання заходів, пов´язаних з реалізацією конкурентної політики.

З питань розвитку конкуренції і демонополізації еконо­міки АМКУ і його територіальні відділення взаємодіють з органами державної влади, органами місцевого самовряду­вання, органами адміністративно-господарського управлі­ння і контролю.

Органи державної влади, органи місцевого самовряду­вання, органи адміністративно-господарського управління і контролю, їх посадовці зобов´язані передавати комітету та його територіальним відділенням відомості, які можуть свідчити про порушення законодавства про захист еконо­мічної конкуренції.

Антимонопольний комітет України та його територі­альні відділення взаємодіють із засобами масової інформації і громадськими організаціями в роботі по запобіганню по­рушенням конкурентного законодавства, публікують інфор­мацію про свою діяльність і прийняті рішення.

Органи влади, органи місцевого самоврядування, орга­ни адміністративно-господарського управління і контролю зобов´язані погоджувати з АМКУ рішення, які можуть при­вести до обмеження або спотворення конкуренції на відпо­відних товарних ринках.

Розпорядження, рішення і вимоги органу АМКУ, голо­ви територіального відділення АМКУ, вимоги уповноваже­них ними працівників АМКУ, його територіального відділення в межах їх компетенції є обов´язковими до ви­конання у визначені ними терміни, якщо інше не передба­чене законом.

Невиконання розпоряджень, рішень і вимог органу АМКУ, голови територіального відділення АМКУ, вимог уповноважених ними працівників АМКУ, його територіаль­ного відділення тягне за собою передбачену законом відпо­відальність.

Суб´єкти господарювання, об´єднання, органи влади, органи місцевого самоврядування, органи адміністративно-господарського управління і контролю, інші юридичні осо­би, їх структурні підрозділи, філіали, представництва, їх посадовці і працівники, фізичні особи зобов´язані на вимо­гу органу АМКУ, голови територіального відділення АМКУ, уповноважених ними працівників АМКУ, його територіаль­ного відділення представляти документи, предмети або інші носії інформації, пояснення, іншу інформацію, зокрема з обмеженим доступом і банківську таємницю, необхідні для виконання АМКУ, його територіальними відділеннями зав­дань, передбачених законодавством про захист економічної конкуренції.

Документи, статистична та інша інформація, необхідні для виконання завдань, передбачених законодавством про захист економічної конкуренції, надаються на вимогу орга­ну АМКУ, голови територіального відділення АМКУ, упов­новажених ними працівників АМКУ, його територіально­го відділення безкоштовно. Вимоги органу АМКУ, голови територіального відділення АМКУ можуть передбачати як одноразове, так і періодичне надання інформації.

Інформація з обмеженим доступом, одержана АМКУ, його територіальними відділеннями в процесі здійснення своїх повноважень, використовується ними виключно з метою забезпечення виконання завдань, визначених зако­нодавством про захист економічної конкуренції, і не підля­гає розголошуванню. Така інформація може бути надана органам слідства і суду відповідно до закону.

За розголошування комерційної таємниці працівники АМКУ, його територіальних відділень несуть відпові­дальність, встановлену законом.

Усні вимоги державного уповноваженого АМКУ, голо­ви територіального відділення АМКУ, уповноважених ними працівників АМКУ, його територіального відділення, по­яснення осіб і інші дії, здійснені на виконання цих усних вимог, фіксуються в протоколі, в якому вказуються також дата і місце його складання, прізвища державного уповноваженого АМКУ, голови територіального відділення АМКУ, уповноважених ними працівників АМКУ, його територіаль­ного відділення із зазначенням їх посад, прізвищ осіб, що дають пояснення.

Протокол підписується відповідно головуючим колегі­ального органу АМКУ, державним уповноваженим АМКУ, головою територіального відділення, уповноваженим ними працівником АМКУ, його територіального відділення і осо­бами, до яких були звернені усні вимоги. Про відмову осіб, до яких були звернені усні вимоги підписати протокол, заз­начається в протоколі. Особа має право дати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до про­токолу, а також викласти мотиви своєї відмови від його підписання.

Діяльність по виявленню, попередженню і припиненню порушень конкурентного законодавства здійснюється АМКУ, адміністративними колегіями, державними упов­новаженими і головами територіальних відділень Коміте­ту з дотриманням процесуальних основ, визначених зако­нодавчими актами України.

2. Відповідно до Конституції України і Закону України «Про Антимонопольний комітет України» Антимонопольний комітет України є державним органом влади із спе­ціальним статусом, ціллю діяльності якого є забезпечення державного захисту конкуренції в усіх сферах економіки і підприємницької діяльності; припинення монополістичної діяльності і недобросовісної конкуренції; а також проведен­ня державної політики по розвитку товарних ринків і кон­куренції.

Особливості спеціального статусу Антимонопольного комітету України (далі — АМКУ) обумовлюються його зав­даннями і повноваженнями, які полягають в особливому порядку призначення і звільнення з посади голови АМКУ, його заступників, державних уповноважених і голів тери­торіальних відділень, у спеціальних процесуальних осно­вах діяльності, наданні спеціальних гарантій, охороні осо­бистих і майнових прав працівників Комітету.

АМКУ підконтрольний Президентові України і підзвітний Верховній Раді України, якій щорічно надає звіт про свою діяльність.

Основним завданням АМКУ є участь у формуванні і ре­алізації конкурентної політики в частині:

• здійснення державного контролю за дотриманням за­конодавства про захист економічної конкуренції на прин­ципах рівності суб´єктів господарювання перед законом і пріоритету прав споживачів, попередження, виявлення і припинення порушень законодавства про захист економіч­ної конкуренції;

Правові основи діяльності Антимонопольного комітету України

· контролю за концентрацією, узгодженими діями суб´єктів господарювання і регулювання цін (тарифів) на товари, які виробляються суб´єктами природних монополій;

· сприяння розвитку добросовісної конкуренції;

· методичного забезпечення застосування законодав­ства про захист економічної конкуренції.

Основні принципи діяльності АМКУ будуються на за­конності, гласності і захисті конкуренції на принципах рівності фізичних і юридичних осіб перед законом і пріори­тету прав споживачів.

3. Антимонопольний комітет України утворюється у складі Голови і десяти державних уповноважених.

З числа державних уповноважених призначаються два перші заступники і три заступники голови Антимонополь­ного комітету України.

Відповідно до ст. 106 Конституції України Голова Ан­тимонопольного комітету України призначається на поса­ду і звільняється з посади Президентом України за згодою Верховної Ради України. Голова Антимонопольного комі­тету України має статус державного уповноваженого.

Термін повноважень Голови Антимонопольного коміте­ту України складає сім років. Після закінчення терміну повноважень Голова АМКУ продовжує виконувати свої обо­в´язки до призначення нового голови. Припинення повно­важень голови Комітету не спричиняє за собою складання повноважень державними уповноваженими АМКУ.

Замість Голови АМКУ, повноваження якого достроково припинені, повинен бути призначений новий голова на термін, який залишився.

Голова АМКУ відповідно до покладених на нього обо­в´язків очолює Комітет і направляє його діяльність; вносить Прем´єр-міністрові України пропозиції щодо призначення і звільнення з посад заступників голови і державних уповнова­жених АМКУ, а також розподіляє обов´язки між ними; утво­рює територіальні відділення і тимчасові адміністративні ко­легії АМКУ для розгляду справ про порушення конкурентно­го законодавства і інших питань відповідно до компетенції Комітету. Крім того, він представляє АМКУ у відносинах з органами державної влади, органами місцевого самоврядуван­ня, органами адміністративно-господарського управління і контролю, суб´єктами господарювання, громадянами і об´єд­наннями підприємців або громадян; видає накази, розпоря­дження, положення, інструкції та інші акти, обов´язкові для працівників АМКУ та його територіальних відділень.

Державні уповноважені АМКУ призначаються на поса­ди і звільняються з посад Президентом України за подан­ням Прем´єр-міністра України, яке вноситься на підставі пропозицій Голови АМКУ.

Термін повноважень державних уповноважених АМКУ складає сім років і вони не можуть призначатися більш ніж на два терміни підряд. Державні уповноважені є членами АМКУ як найвищого колегіального органу.

Державні уповноважені очолюють або входять до скла­ду адміністративних колегій, виконують інші обов´язки за дорученням Голови АМКУ.

Для реалізації завдань, покладених на АМКУ, в Авто­номній Республіці Крим, областях, містах Києві і Севасто­полі утворюються територіальні відділення АМКУ. У разі потреби територіальні відділення можуть утворюватися в інших адміністративно-територіальних одиницях.

Територіальні відділення діють на основі Положення, яке затверджується АМКУ.

Територіальне відділення АМКУ очолює голова територі­ального відділення. Голова територіального відділення та його заступник призначаються Головою АМКУ. Заступник голови територіального відділення призначається Головою АМКУ на підставі подання голови територіального відділення.

Голова територіального відділення АМКУ в Автономній Республіці Крим призначається за узгодженням з Верхов­ною Радою Автономної Республіки Крим.

Формою роботи АМКУ як найвищого колегіального органу є засідання. На своїх засіданнях Комітет розглядає і ухвалює рішення у справах, підвідомчих Комітету; перегля­дає рішення державних уповноважених, адміністративних колегій, голів територіальних відділень Комітету; приймає нормативні акти, видання яких відноситься до повноважень АМКУ, розглядає пропозиції щодо змін законодавства за результатами узагальнення практики застосування конку­рентного законодавства; розглядає і затверджує проекти звітів про діяльність Комітету для представлення їх Вер­ховній Раді України; утворює постійно діючі адміністра­тивні колегії; заслуховує звіти державних уповноважених, голів територіальних відділень і керівників підрозділів апа­рату Комітету.

Для розгляду окремих справ про порушення конкурен­тного законодавства та інших питань, які віднесено до ком­петенції Комітету, утворюються постійно діючі і тимчасові адміністративні колегії, які формуються з державних уповноважених і голів територіальних відділень АМКУ у складі не менше трьох осіб.

Адміністративні колегії формуються за галузевими, ре­гіональними або іншими принципами.

Постійно діючі адміністративні колегії АМКУ мають повноваження розглядати заяви і справи про порушення законодавства про захист економічної конкуренції, про на­дання дозволів на узгоджені дії, концентрацію; приймати рішення і розпорядження, надавати висновки про кваліфі­кацію дій; перевіряти рішення адміністративних колегій територіальних відділень; вимагати надання інформації, зокрема з обмеженим доступом; проводити дослідження ринків, визначати їх межі і монопольне становище; давати обов´язкові до розгляду рекомендації та ін.

Голова територіального відділення АМКУ, який є чле­ном тимчасової адміністративної колегії, при прийнятті рішень має рівні права з державними уповноваженими, які входять до складу колегії.

4. Антимонопольний комітет України відповідно до покла­дених на нього завдань має такі основні повноваження, виз­начені Законом України «Про Антимонопольний комітет України».

У сфері здійснення контролю за дотриманням законо­давства про захист економічної конкуренції АМКУ розгля­дає заяви і справи про порушення законодавства про захист економічної конкуренції; приймає розпорядження і рішен­ня по справах і заявах; розглядає справи про адміністра­тивні правопорушення, приймає постанови і перевіряє їх законність; перевіряє суб´єкти господарювання, органи вла­ди, органи місцевого самоврядування, органи адміністра­тивно-господарського управління і контролю за дотриман­ням ними вимог законодавства про захист економічної кон­куренції і при проведенні розслідувань по справах і заявах; вимагає від суб´єктів господарювання, органів влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністратив­но-господарського управління і контролю, їх посадовців і працівників інформацію, зокрема з обмеженим доступом.

Контролюючи дотримання конкурентного законодав­ства, АМКУ призначає експертизу і експерта з числа осіб, які володіють необхідними знаннями для дачі експертного висновку; проводить огляд службових приміщень і транс­портних засобів суб´єктів господарювання — юридичних осіб, вилучає або накладає арешт на предмети, документи або інші носії інформації, які можуть бути доказами або джерелом доказів у справі незалежно від їх місцезнахо­дження; залучає працівників внутрішніх справ, митниць та інших правоохоронних органів для забезпечення проведен­ня розгляду справи про порушення законодавства про за­хист економічної конкуренції, зокрема при проведенні роз­слідування; проводить дослідження ринку, визначає межі товарного ринку, а також становище, зокрема монопольне (домінуюче), суб´єктів господарювання на нім і приймає відповідні рішення (розпорядження); визначає наявність або відсутність контролю між суб´єктами господарювання.

Здійснюючи цей напрям контролю, антимонопольні органи вносять до органів виконавчої влади, місцевого са­моврядування обов´язкові для розгляду подання по анулю­ванню ліцензій, припиненню операцій, пов´язаних із зов­нішньоекономічною діяльністю суб´єктів господарювання; дають обов´язкові для розгляду рекомендації суб´єктам гос­подарювання, органам влади, органам місцевого самовря­дування, органам адміністративно-господарського управ­ління і контролю по припиненню дій або бездіяльності, які містять ознаки порушень законодавства про захист еконо­мічної конкуренції, і усуненню причин виникнення цих порушень і умов, які їм сприяють; крім того, звертаються до суду з позовами, заявами і скаргами.

У сфері здійснення контролю за узгодженими діями, концентрацією АМКУ має право розглядати заяви і справи про дачу дозволу, дачу висновків, попередніх висновків щодо узгоджених дій, концентрації, проводити досліджен­ня за цими заявами і справами; ухвалювати рішення і роз­порядження; вирішувати або забороняти узгоджені дії, кон­центрацію; вимагати інформацію, зокрема з обмеженим доступом, а також здійснювати повноваження, зазначені вище.

У сфері формування і реалізації конкурентної політики, сприяння розвитку конкуренції, нормативного і методич­ного забезпечення діяльності АМКУ і застосування законо­давства про захист економічної конкуренції Комітет має повноваження вимагати від суб´єктів господарювання, органів влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно-господарського управління і контролю, їх

посадовців інформацію, зокрема з обмеженим доступом, необхідну для дослідження ринків, а також інформацію про реалізацію конкурентної політики; брати участь у роз­робленні і вносити в установленому порядку Президентові України і Кабінету Міністрів України пропозиції по зако­нах і інших нормативно-правових актах, які регулюють питання розвитку конкуренції, конкурентної політики і демонополізації економіки, погоджувати проекти норма­тивно-правових актів центральних і місцевих органів ви­конавчої влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно-господарського управління і контролю, які можуть вплинути на конкуренцію; давати обов´язкові до розгляду рекомендації і вносити пропозиції органам влади і суб´єктам господарювання по здійсненню заходів, направ­лених на обмеження монополізму, розвиток підприємниц­тва і конкуренції, попередження порушень законодавства про захист економічної конкуренції, а також по припинен­ню дій або бездіяльності, які можуть мати негативний вплив на конкуренцію.

Прикладом реалізації останніх повноважень антимонопольних органів може слугувати їх дія при фактичному не-затвердженні деякими місцевими органами самоврядуван­ня графіків подачі гарячої та холодної води, внаслідок чого для деяких тепломереж і водоканалів створилися такі умо­ви, при яких можливе зловживання ними монопольним становищем. Зазначені дії місцевих органів самоврядуван­ня кваліфікуються як бездіяльність, яка може мати нега­тивні наслідки для споживачів. Тому їм на практиці вно­сяться рекомендації, обов´язкові до розгляду.

Окрім зазначених повноважень АМКУ у сфері конкурен­тної політики, він взаємодіє з органами державної влади, органами місцевого самоврядування; узагальнює практику застосування законодавства про захист економічної конку­ренції, вносить пропозиції по його вдосконаленню; прий­має власні нормативно-правові акти у формі розпоряджень, з питань, що відносяться до його компетенції; здійснює офі­ційне тлумачення власних нормативно-правових актів, дає рекомендаційні роз´яснення з питань застосування законо­давства про захист економічної конкуренції; вносить про позиції Президентові України, Кабінету Міністрів України, Національному банку України, приписи органам влади, органам місцевого самоврядування по зміні прийнятих ними нормативно-правових актів, які не відповідають за­конодавству про захист економічної конкуренції.

У компетенцію Комітету входить створювати адмініст­ративні колегії, утворювати територіальні відділення і до­радчі органи; брати участь в підготовці і реалізації міжна­родних проектів і програм, а також здійснювати співробіт­ництво з міжнародними організаціями, державними органами і неурядовими організаціями інших держав з пи­тань, що входять в компетенцію АМКУ.

Низка повноважень Комітету є його винятковою преро­гативою, здійснення їх іншими органами державної влади відповідно до ст. 7 Закону про Антимонопольний комітет України не допускається. Зокрема, до них відноситься роз­гляд заяв і справ про порушення конкурентного законодав­ства, прийняття відповідних розпоряджень і рішень, надан­ня висновків про кваліфікацію дій на відповідність законо­давству про захист економічної конкуренції; розгляд справ про адміністративні правопорушення; перевірки суб´єктів господарювання і органів влади; проведення дослідження ринку і визначення його меж; прийняття власних норма­тивно-правових актів і здійснення їх офіційного тлумачен­ня; надання рекомендаційних роз´яснень з питань застосу­вання законодавства про захист економічної конкуренції.

Крім того, ст. 13 Закону про Антимонопольний комітет України визначена виняткова компетенція Комітету як най­вищого колегіального органу.

Відзначимо, що, реалізовуючи свої функції, АМКУ роз­робив і підписав «Договір між Кабінетом Міністрів Украї­ни і Урядом Російської Федерації про співробітництво в га­лузі розвитку конкуренції» (2002 р.). У 2002 р. в цілях уз­годженої конкурентної політики з найближчими геополітичними сусідами були укладені Договір між Уря­дом України і Урядом Грузії, а також Угода між Кабінетом Міністрів України і Урядом Азербайджанської Республіки про співробітництво в галузі конкурентної політики.

 

Питання для самоконтролю

1. Підконтрольність і підзвітність Антимонопольного комітету України.

2. Завдання Антимонопольного комітету України.

3. Основні принципи діяльності Антимонопольного комітету України.

4. Система і структура органів Антимонопольного комітету України.

5. Компетенція Антимонопольного комітету України.

6. Гарантії здійснення повноважень Антимонопольного комітету України.

7. Відносини Антимонопольного комітету України з органами державної влади, органами місцевого самоврядування, органами адміністративно-господарського управління та контролю.

8. Обов’язковість виконання вимог державних уповноважених і голів територіальних відділень Антимонопольного комітету України.

Контрольні питання

1. Антимонопольний комітет України, його правовий статус.

2. Підконтрольність і підзвітність Антимонопольного комітету України.

3. Завдання Антимонопольного комітету України.

4. Основні принципи діяльності Антимонопольного комітету України.

5. Система і структура органів Антимонопольного комітету України.

Практичні завдання

Дайте відповідь на питання

1. Які принципи оприлюднення звітів АМКУ?

2. На яких принципах заснована діяльність Антимонопольного комітету України?

3. Опишіть компетенцію Антимонопольного комітету України.

4. Які гарантії здійснення повноважень Антимонопольного комітету України?

5. Які повноваження має Антимонолольний комітет України?

6. Складіть список повноважень посадових осіб Антимонопольного комітету України відповідно до діючого законодавства.

Література [2; 8-10]

 

 



Дата добавления: 2016-07-27; просмотров: 2636;


Поиск по сайту:

Воспользовавшись поиском можно найти нужную информацию на сайте.

Поделитесь с друзьями:

Считаете данную информацию полезной, тогда расскажите друзьям в соц. сетях.
Poznayka.org - Познайка.Орг - 2016-2024 год. Материал предоставляется для ознакомительных и учебных целей.
Генерация страницы за: 0.023 сек.