Концептуальні основи створення системи неперервної освіти
Філософсько-педагогічна ідея неперервної освіти уособлює поєднання декількох змістових цілеспрямувань. Це передусім усвідомлення освіти як процесу, що охоплює все життя людини: це невпинне цілеспрямоване засвоєння людиною соціокультурного досвіду з використанням усіх ланок існуючої освітньої системи; це дотримання означеного принципу організації освіти, освітньої політики, спрямованої на створення умов для навчання людини впродовж усього її життя, забезпечення взаємозв'язку і спадковості різних ланок освіти. У теорії і практиці неперервної освіти особливий акцент робиться на освіті дорослих за межами базової освіти — набуття і підвищення кваліфікації, перепідготовка у процесі зміни професії, освіта у процесі адаптації до зміни соціальних умов, освіта в умовах дозвілля тощо.
У сучасному суспільстві неперервна освіта набуває характеру парадигми науково-педагогічного мислення. Світова педагогіка виробила чимало понять для означення неперервної освіти як процесу. Серед них -"продовжувана освіта", "довічна освіта", "довічне учіння", "перманентна освіта", "подальша освіта", "освіта дорослих"тощо. Є також поняття "поновлювана освіта"— одержання освіти "частинами" впродовж життя, відхід від практики тривалого навчання у вузі, відірваного від трудової діяльності, чергун;іння освіти з іншими видами діяльності, зокрема з професійною. Філософсько-педагогічну концепцію неперервної освіти того часу висунув і обгрунтував видатний педагог Ян Амос Коменський, який у "всезагальному вихованні" вбачав могутній засіб прилучення всіх без винятку людей до культури, "до всезагального виправлення справ людських". Коменський всеосяжно струкі урував цілісну картину виховання і самовдосконалення особисі ості впродовж усього життя: "школа народження" (період внутріутробного розвитку); "школа дитинства" (період раннього дитинства до 6 років); "школа пізнього дитинства" (від 6 до 12 років), в якій закладається фундамент освіти рідною мовою; "школа отроцтва" (від 12 до 18 років), уявлювана як "гімназій мов і мистецтв, особливо латини та інших учених мов з енциклопедією наук і мистецтв, моралі і пристойності", з досягненням мети розвитку здібностей та "введення нагромадженого почуті свого лісу пізнання у певні форми" логічного мислення; "школа молодості" як школа подорожей для осмислення і вдосконалення обраної життєвої справи. Стосовно ж дорослих уявлялась "школа зрілості" (критерієм зрілості є "ведення справ", досягнення того способу життя, про який мріялось у молодості), яка охоплює "мистецтва гарного життя та успішної діяльності, чи життєву практику" з трьома класами, чи ступенями,— для тих, хто розпочинає свою життєву справу, продовжує і завершує її. Основний метод цієї школи - внутрішні монологи, "щоб кожна освічена людина розмірковувала сама з собою, висловлюючи всі можливі випадки і приймаючи рішення". "Школа старості" пзначає ту останню частину людського віку, яка увінчує кінець життя. Але й похилі люди, за переконанням Коменського, мають підпорядковуватись законам досконалості, бо все життя є нижчою школою підготовки до "академії вічності", тому й ця школа "повинна мати своїх наставників і свої правила, свої уроки і завдання, свою дисципліну, щоб і для похилих людей продовження життя було просуванням уперед'". Нарешті, "школа смерті" є підготовкою і переходом у світ вічності.
У сучасних умовах зацікавленість дослідників проблематикою неперервної освіти пов'язана з освітніми наслідками НТР. У повоєнні роки (після Другої світової війни) в індустріальне розвинених країнах освітня політика орієнтувалась на завдання підготовки й удосконалення робітників засобами продовження освіти за межами загальноосвітньої школи. В країнах, що розвивалися, неперервна освіта стала функціональним доповненням до діяльності недостатньо розвинених шкільних освітніх систем. З кінця 60-х років неперервна освіта стала неодмінним атрибутом освіти дорослих. І в наш час її проблематика концентрується у сфері андрагогіки.
У соціально-освітній практиці неперервна освіта зводиться до додаткової і продовжуваної освіти дорослих (за межами базової освіти) як засобу входження у професію, у підвищення кваліфікації, у зміну професії. Гострота проблем неперервної освіти стосовно дорослих пов'язана з її високим потенціалом, особливою значущостю для державної освітньої і соціальної політики в умовах соціально-економічних змін у сучасному світі, в які безпосередньо втягується доросле населення.
Останнім часом особливо інтенсивно розвивається неперервна освіта дорослих з акцентом на гнучкі освітні послуги, в яких поєднується загальноосвітня і професійна підготовка (навчальні центри, центри освіти дорослих, відкриті університети, регіональні (общинні) коледжі.
Важливим механізмом інтеграції освітніх закладів у діючу систему формальної освіти є їх акредитація з боку держави чи конкретних інституціалізованих навчальних закладів (коледжів, університетів тощо). Проблематику неперервної освіти можна умовно поділити на дві сфери. Перша пов'язана з побудовою неперервної освіти як частини соціальної практики (соціально-освітній аспект неперервної освіти). Друга - із самим процесом освоєння людиною нового життєвого, соціального досвіду (пси-холого-педагогічний аспект неперервної освіти). Слід наголосити на функціях неперервної освіти, серед яких вирізняються компенсуюча (ліквідації прогалин базової освіти), адаптивна (оперативна підготовка і перепідготовка в умовах змінної виробничої і соціальної ситуації), розвиваюча (задоволення необумовлених прагматичне духовних запитів особистості, потреб творчого зростання).
Канали реалізації неперервної освіти охоплюють усю сферу формальної і неформальної освіти, включають державну освітню систему, приватні навчальні заклади, очне, вечірнє і заочне навчання. Неабиякі можливості здійснення неперервної освіти забезпечуються каналами так званої "дистанційної освіти" (засоби поштового зв'язку, теле- і радіокомунікації, комп'ютерного доступу до банків інформації телефонними каналами іт. ін.),що пов'язане зі зростанням рівня інформатизації суспільства, розширенням можливостей доступу до різних інформаційних фондів. Навчальні заклади все більше і більше виконують орієнтуючу роль у взаємодії людини із гнучкою та інформаційно розгалуженою освітньою сферою. Важливою і неодмінною рисою "учіння впродовж усього життя" стає самостійний вибір кожною людиною освітніх цілей і засобів її досягнення. Ідея неперервної освіти пов'язана із переходом освітньої теорії і практики від парадигми викладання до парадигми самоосвіти. Це означає її перехід у засіб творчого зростання особистості, конструктивного подолання ситуації соціальної і професійної життєвої кризи. Для пси-холого-педагогічних досліджень важливою сферою проблематики неперервної освіти є проблема самоактуалізації людиною своїх цінностей і творчого потенціалу в освітньому процесі. Неперервна освіта в її широкому розумінні не обмежується часом, термінами, простором, місцем учіння, методами учіння; вона об'єднує всю діяльність і ресурси у сфері освіти і спрямована на досягнення гармонійного розвитку природного потенціалу особи і прогресу у перетворенні суспільства. Водночас неперервна освіта розглядається і як засіб зв'язку та інтеграції елементів існуючої системи освіти, як основоположний принцип організаційної перебудови різних ланок освіти. Вона характеризується гуманізмом; демократизмом (рівністю доступу); всезагальністю (включеністю всього населення до різних структур і рівнів освіти); інтеграцією (формальних і неформальних структур традиційного і нового типу); гнучкістю (навчальних планів і програм, способів організації навчального процесу); варіантністю стратегій учня, зв'язком з життям індивіда (релевантністю); професійною і соціальною діяльністю.
Неперервна освіта в Україні набуває особливого значення в умовах формування ринкових відносин, своєрідної соціокультур-ної ситуації, за якої гнучкість і мобільність не зводяться лише до сфери виробничого функціонування людини, але й стають як соціальною, так і особистісною проблемою, і безпосередньо відбиваються на освітній сфері, особливо стосовно освіти дорослих. Важливого значення набувають соціально-практичні і науково-прикладні підходи до неперервної освіти, спрямовані на гуманізацію, переорієнтацію зі знеособлених потреб держави чи відомств на освітні потреби людини, включення освітнього процесу в контекст соціального і виробничого життя людини, їїособистісного поступу. Розробка і впровадження в Україні неперервної освіти пов'язані з відходом від жорсткої централізації у традиційному для країни державному регулюванні освітньої системи, її переключенням у режим широкої і гнучкої мережі освітніх послуг.
Думка про те, що навчання має здійснюватися протягом усього життя і таким чином бути безперервним, не є новою. У стародавніх грецьких рукописах можна відшукати багато тверджень, що стосуються безперервної освіти в її сучасному розумінні. У змісті цього поняття, як його уявляли античні мислителі, переважали галузі, пов'язані з мистецтвом. Програми, що пропонувалися, включали питання літератури, культури, політики, релігії. Тим самим акцент робився на загальнокультурному розвитку людини. Звичайно, ранні стадії розвитку безперервної освіти мали деякий вплив на формування й' сучасних завдань. Але, в основному, вони сформувалися протягом останніх трьох століть.
Тривалий час неперервна освіта ототожнювалася з освітою дорослих. Причому справа обмежувалася тільки навчанням тих, хто не встиг одержати в дитинстві достатньої освіти. У XVIII столітті таке навчання зводилося переважно до морального і релігійного вдосконалення людини. З появою на початку XIX століття перших технічних шкіл (спочатку в Англії, а потім і в інших розвинутих країнах) було поставлено питання про необхідність ширшого підходу до проблеми безперервної освіти. Основними галузями стали політика, наукові знання, ремесла, натуральна філософія, технологія бізнесу, практична медицина, а головним напрямком поступово стало компенсуюче навчання дорослих. При цьому навчання релігійних основ для деяких форм масової освіти залишалось незмінним протягом довгих років.
З початку XX століття до середини 60-х років американські вчені виділяють у розвитку безперервної освіти залежно від завдань, які перед нею і ставилися, три періоди'. У перший період (1919-1929 рр.) вона розглядалась як інструмент для проведення соціальних реформ та соціальних реконструкцій. Перед учнями ставили мету усвідомити ідеали "хорошого життя" і "хорошого суспільства". Ця "ідеалістична" традиція є радикальним відходом від орієнтації перманентної освіти на компенсуючу освіту дорослих.
На початку 30-х років інтерес до соціальних змін став спадати і сформувалася "професійна точка зору" на неперервну освіту. Суть її полягала в тому, що об'єктом освіти стала галузь інтелекту, ідей, інформації та її використання. Цей період (1930-1946 рр.) визначався економічною кризою у західних країнах і Другою світовою війною. Вчені знову починають розглядати перманентну освіту як компенсуюче навчання дорослих, що ліквідує недоліки, пов'язані із застарілими знаннями або з вадами існуючої системи освіти, а також поповнює знання відповідно до вимог виробництва.
Для третього періоду (1947-1964 рр.) характерним було зосередження уваги на проблемах підвищення кваліфікації, вивченні шляхів зміни професії. Зокрема розроблялись питання функціональної освіти, організації різних форм підвищення кваліфікації, головним чином тих, хто навчався. В цей час неперервна освіта стає професійною, і її проблеми досліджуються спеціалістами у галузі освіти дорослих.
Із середини 60-х років багато вчених-педагогів і діячів народної освіти починають розглядати неперервну освіту не лише як сферу навчання дорослих, але і як повну систему освіти в умовах науково-технічної революції та суспільно-економічних змін. Це обумовлюється тим, що в перманентній освіті побачили організаційний принцип для реформи всіх освітніх систем і подолання кризових явищ в освіті, що було викликано науково-технічною революцією і швидкими темпами соціальних перетворень. Одночасно була сформульована й альтернативна (більш вузька) ідея неперервної освіти з метою одержання "джобкваліфікейшн"—кваліфікації, необхідної для роботи у різних галузях виробництва. Проте такий підхід скоро виявився недостатнім. Ставало очевидним, що функціональна освіта має вузьку сферу застосування, в той час як соціально-економічний і науково-технічний розвиток вимагає інтефації професійної і загальної освіти.
Із середини 70-х років у західній літературі все активніше обговорюються питання про такий розвиток безперервної освіти, що забезпечує "лайф кваліфікейшн", тобто освіту, яка дає людині можливість пристосуватися до життя у сучасному суспільстві. В основі даної концепції лежить ідея поєднання професійної освіти або підвищення кваліфікації із загальною освітою на різних рівнях. Поступово приходить розуміння того, що найбільш перспективною системою освіти майбутнього є неперервна освіта, а неперервне навчання в умовах сучасного індустріального розвитку стає умовою і необхідністю індивідуального і суспільного виживання.
Незважаючи на це, ще немає точного визначення поняття неперервної освіти. Сучасні підходи до розуміння суті неперервної освіти досить суперечливі. В одних випадках її ототожнюють з неперервним навчанням, вважаючи, що досить механічно об'єднати всі ступені навчального процесу, щоб усунути протиріччя і тупикові ситуації в освіті. Інші вважають, що достатньо буде доповнити наявну систему новими ланками. Про нерозуміння суті неперервної освіти свідчить і створена нещодавно концепція неперервної освіти. В ній дається таке визначення: "Неперервна освіта як педагогічна система-це цілісна сукупність засобів, способів і форм набуття, поглиблення і розширення загальної освіти, професійної компетенції, культури, вихованості, громадської і моральної зрілості, естетичного ставлення до дійсності"'. Таке визначення неконструктивне. Нечіткість його зумовлена і застосуванням таких термінів, як "цілісна система", "базова освіта" тощо. Справді, якщо вважати, що базова - це початкова освіта, то тоді неперервна освіта зводиться повністю до середньої. Крім того, вже в минулому столітті існувала сукупність "засобів, способів і форм набуття, поглиблення і розширення загальної освіти, професійної компетенції, культури, вихованості, громадянської і моральної зрілості, естетичногоставлення до дійсності". Виходячи зтакого нечіткого визначення, можна дійти висновку, що тоді теж мала місце неперервна освіта. В той же час, коли ми занадто багато вимагатимемо від цілісної системи, неперервна освіта ніколи не зможе бути реалізованою. Не можна не погодитися з А.Х.Богомоловою, яка пише: "Концепції неперервної освіти з'являються, як гриби, але жодна з них не задовольняє нас сьогодні". Таким чином, ідея, що виниклау суспільстві вже багато років тому, ніяк не може реалізуватися.
Аналогічний висновок робить і один з найбільш відомих спеціалістів з неперервної освіти А.П. Владиславлєв: "Поки мало хто по суті усвідомлює, що неперервна освіта вимагає принципових змін у підходах до організації всієї системи освіти... концепція освіти -як базової, так і допоміжної- сьогодні повинна принципово відрізнятися від тієї, до якої ми звикли. Зокрема на Заході така концепція вже створена, і вона абсолютно не схожа на нашу"'.
Західні фахівці вважають, що неперервну освіту слід розуміти, по-перше, як головний принцип організації системи освіти, а по-друге, як систему, що охоплює всі рівні освіти від дошкільної до післявузівської і забезпечує людині можливість накопичення й удосконалення професійних і загальнокультурних знань протягом усього життя.
Що ж може дати людині і суспільству неперервна освіта? Одні вчені впевнені в тому, що її розвиток дозволить актуалізувати знання, дасть змогу оволодіти новими професійними кваліфікаціями і вдосконалити вже набуті. Інші вважають, що з'явиться можливість скоротити розрив між досягненнями науки, техніки і культури та рівнем знань середньої людини в цих галузях. Ще інші сподіваються на те, що будуть ліквідовані бар'єри, які розділяють різні типи і рівні наявної системи освіти, а це дозволить тісніше зв'язати школу з життям.
Отже, йдеться про те коло завдань, які постають перед системою безперервної освіти, що формується у різних країнах і має задовольнити попит у знаннях людей будь-якого віку.
Найважливіші проблеми неперервної освіти пов'язані з інтеграцією усталеної освітньої системи і навчальних закладів нового типу, координацією й інтеграцією української освіти зі світовим освітнім співтовариством. У деяких країнах діють регіональні й міжнародні центри, які розробляють проблематику і координують програми та інформаційний обмін з питань неперервної освіти, переважно дорослих. Зокрема Європейський центр з питань неперервної освіти і дозвілля. Африканська асоціація з грамотності й освіти дорослих. Європейська асоціація з освіти дорослих тощо. Особливої ваги у світі набула Американська національна асоціація з освіти дорослих і неперервної освіти. З 1973 року діє Міжнародна рада з освіти дорослих.
Дата добавления: 2020-10-25; просмотров: 422;