Класифікація матеріалів для обробки різанням.
Як критерій – оброблюваність.
1. Вуглецеві конструкційні сталі.
З аналізу малюнка видно, що оброблюваність за різними критеріями змінюється суперечливо, можна побачити що існує оптимум – сталь 45. Для реалізації оптимальних властивостей сталь 45 треба обробляти тільки в структурно-рівноважному стані тобто після повного відпалу.
2. Леговані сталі.
де n – кількість дефектів.
Легування - рух по діаграмі Бочвара вправо.
При легуванні та збільшується Þ легування погіршує оброблюваність насамперед за критерієм А. Виняток – леговані аустенітні сталі (10Х18Н12Т). Така сталь має структуру аустеніту, тобто являється g-твердим розчином. Усі тверді розчини пластичні, аустенітна сталь теж пластична Þ має велике , а також має велике . За критерієм А та В аустенітна сталь має найгіршу оброблюваність.
3. Мідь та сплави на основі міді.
Хоча в міді низьке , обробка чистої міді ускладнена через велике . Тому що виходить шорстка поверхня, підвищена імовірність поломки різця. Чиста мідь використовується в НВЧ приладах. Лампи біжучої хвилі вимагають безкисневу мідь, у якої ще більше. Обробка різанням необхідна тому що в НВЧ приладах потрібна висока точність і низька шорсткість. Тому обробка різанням міді - це спеціальна технологія. Для підвищення оброблюваності міді різанням її легують у малих дозах (щоб не зменшити провідність, а механічні властивості поліпшити) титаном та цирконієм.
Якщо легуємо титаном та цирконієм до 0,05%, то оброблюваність поліпшується, а інші властивості не погіршуються. Одержуємо матеріал МТЦ (мідь-титан-цирконій).
3.1. Латуні (система мідь-цинк)
Сипучка ЛС-59-3 - еталон оброблюваності. Її оброблюваність прийнята за 100%. У сипучки = 0. Сипучки мають стружку сколювання.
3.2. Бронзи.
Оброблюваність гірше, ніж у латуні. Виняток – дисперсійно-твердіючі бронзи.
4.Сплави алюмінію.
Алюмінієві сплави розділяються на:
- дисперсійно-твердіючі;
- такі, що не зміцнюються (деформовані).
З погляду обробки різанням кращі дисперсійно-твердіючі сплави (Д16Т, У95) у зістареному стані . Відразу після загартування обробляються погано.
Сплави алюмінію, що не зміцнюються (АМц, АМг) мають погану оброблюваність різанням.
5.Сплави магнію.
Сплави магнію непластичні, низький Þ оброблюваність різанням гарна. МА6 має оброблюваність 500% порівняно з сипучкою.
Дата добавления: 2020-10-14; просмотров: 393;