Ланцюг із паралельним з'єднанням елементів
Ланцюг, що складається з елементів активного опору r, індуктивності L і ємності С, з'єднаних паралельно, зображена на рис. 5.5, а.
а) б) в)
Рис. 5.5. Ланцюг з паралельним з'єднанням елементів r, L і С і його
векторні діаграми
Якщо такий ланцюг увімкнути під синусоїдальну напругу u=Um ·sin ωt, то сила струму у нерозгалуженій частині ланцюга буде визначатися за першим законом Кірхгофа:
(5.15) |
або
де 1/r, 1/(ωL), ωС відповідно називаються активною, індуктивною і ємнісною провідностями віток і позначаються g, bL і bС .
Струми iL та iС зрушені один щодо одного на кут л, тому їхня сума, названа реактивною силою струму, визначиться рівністю:
iр = ILm sin (ωt – 90o) + ICm sin(ωt + 90o) = Iрm sin (ωt ± 90o).
Отже, сила струму у нерозгалуженій частині ланцюга визначиться сумою активної та реактивної сил струмів:
i = Irm· sin (ωt ) + Iрm ·sin(ωt ±90o) = Im ·sin (ωt ±φ). | (5.16) |
Діюче значення сили струму в нерозгалуженій частині ланцюга відповідно до першого закону Кірхгофа визначиться геометричною сумою векторів:
(5.17) |
яку знаходять, використовуючи векторну діаграму струмів, називану трикутником струмів. На рис. 5.5зображені векторні діаграми сил струмів відповідно при . При вектори сили струму й напруги збігаютьсяза фазою.
Зменшивши, сторони трикутника струмів (див. рис. 5.5,в) у U разів, одержимо трикутник провідностей, подібний до трикутника струмів.
Зрушення за фазою між напругою й струмом дорівнює:
(5.18) |
У залежності від того, яка провідність переважає в ланцюзі – індуктивна або ємнісна, різниця фаз між напругою і силою струму буде позитивною або негативною: при bL>bC різниця фаз φ>0 і напруга випереджає струм; якщо bL<bC, то φ<0 і струм випереджає напруга; якщо b = 0, то φ= 0.
Дата добавления: 2020-10-14; просмотров: 397;