Стимулювання за досягнуті результати.
Стимул, згідно з трактуванням словника іноземних слів, – це спонукання до дії, спонукальна причина поведінки. При цьому слід зазначити, що „спонукання до дії” може бути як позитивним – винагорода за досягнуті результати, так і негативним – покарання за недогляди в роботі.
Відомі дві форми стимулювання – моральне і матеріальне.
Слід зазначити, що моральне стимулювання відійшло на другий план, уступивши місце матеріальному стимулюванню. В умовах прибуткової роботи трудових колективів з'явилася багато методів і засобів для матеріального стимулювання трудящих. Великі можливості в цільовому використанні отриманих засобів дає система укладання і прийняття Колективного договору. Проте, необхідно памʼятати, що система матеріального стимулювання повинна бути побудована за двома основними пунктами:
1) одержання премії повинно бути не випадковістю, а результатом цілеспрямованої діяльності;
2) розмір премії повинен бути досить високим у порівнянні з місячним заробітком, щоб визначити мотивацію до її одержання.
До працівників підприємств можуть застосовуватися будь-які заохочення за активну участь і ініціативу в здійсненні заходів щодо підвищення безпеки і поліпшення умов праці. Види заохочень визначаються Колективним договором (угодою, трудовим договором).
Стимулювання діяльності зі створення і підтримання високого рівня охорони праці здійснюється з метою активізації повсякденної профілактичної роботи, підвищення матеріальної зацікавленості і відповідальності робітників, службовців (інженерно-технічних працівників і спеціалістів), керівників виробничих і структурних підрозділів, функціональних служб.
Основними критеріями стимулювання діяльності з охорони праці є статистичні показники виробничого травматизму, профзахворювань; оперативні оцінки стану безпеки праці у виробничих підрозділах, а також оцінки діяльності із забезпечення безпеки праці структурних підрозділів, функціональних служб, обумовлених величинами коефіцієнтів безпеки праці – КБП.
Моральне стимулювання – форма громадської оцінки діяльності того або іншого працівника, а також підрозділу в цілому.
Можливе застосування таких форм морального стимулювання:
– для робітників та службовців – оголошення подяки (стягнення) по організації (підприємству), вручення спеціальних вимпелів, дипломів, нагородження Почесною грамотою; надання чергової профвідпустки в бажаний період року; позачергове виділення путівок у будинки відпочинку, санаторії тощо;
– для трудових колективів – присвоєння звання „Краща бригада (дільниця) з охорони праці” із врученням перехідного вимпела;
– для організації (підприємства) – „Краща організація (підприємство) з охорони праці”.
Стимулювання може проводитися за підсумками роботи за квартал, півріччя, рік.
Прийнята форма морального заохочення визначається наказом по організації.
Матеріальне стимулювання передбачає:
– заохочення переможців оглядів-конкурсів з охорони праці, кращих працівників і колективів у цілому за досягнуті високі показники, плідну діяльність в сфері охорони праці у вигляді грошових премій, коштовних подарунків;
– коректування розмірів премій залежно від стану безпеки праці;
– надання пільгових, безкоштовних путівок у будинки відпочинку, санаторії, профілакторії тощо.
Матеріальне стимулювання здійснюється за рахунок фондів охорони праці підприємств. Заходи матеріального стимулювання поширюються на робітників, службовців, керівників функціональних служб, виробничих і структурних підрозділів, до функціональних обовʼязків яких входить забезпечення безпечних і нешкідливих умов праці. Працівникам служби охорони праці розмір премії знижується лише за невиконання ними своїх функціональних обовʼязків.
Дата добавления: 2020-03-17; просмотров: 972;