Загальні відомості про фізичні та психологічні властивості світла та кольорів


Все, що оточує людину, має певний колір. У природі немає ні одного предмета без кольору. Людина живе у різноманітному кольоровому світі. Одні кольори дуже яскраві та чисті, інші – бліді та настільки невизначені, що їм важко підібрати назву. Людина бачить лише предмети, що мають певний колір. Для сприйняття кольору не вимагаються усні пояснення і знання мови.

З давніх часів людина постійно використовує кольори і насолоджується грою фарб. Крім того, колір впливає на організм людини в психофізіологічному відношенні.

Відомий фізіолог В.М.Бєхтєрєв писав, що колір в майбутньому може ефективно застосовуватися для лікування нервових хвороб. Медицина уже взяла на озброєння кольоротерапію, і в деяких лікарнях хворих лікують за допомогою кольору.

Праця людини завжди повинна бути прекрасною і досконалою, а отже, і середовище, в якому людина живе, працює, відпочиває, повинне бути естетично досконалим у кольоровому відношенні.

Поняття кольору і його сприйняття надзвичайно складні. Знання кольору охоплює питання, тісно пов’язані з фізикою, фізіологією, психологією, світлотехнікою, медициною, наукою, технікою та мистецтвом. Колір – це властивість тіл викликати певні зорові відчуття у відповідності зі спектральним складом та інтенсивністю відображеного або випущеного випромінювання. Встановлено, що людським оком сприймаються світлові коливання з довжиною хвилі від 380 до 760 нм. Нанометр (нм) рівний мільярдній долі міліметра: 1 нм = 10-9 м. Довжина хвилі позначається λ.

Електромагнітні випромінювання бувають з різною довжиною хвиль – від космічних з довжиною хвилі меншою однієї десятимільйонної долі міліметра до променів з довжиною хвилі в кілька сотень кілометрів.

Світлові хвилі відрізняються одна від одної амплітудою коливань та довжиною. Таким чином, кожний спектральний колір можна характеризувати відповідною йому довжиною хвилі (табл. 3).

Таблиця 3

Орієнтовні границі ділянок спектра для основних

та групи пурпурних кольорів

Колір Границі ділянки спектра, нм
Червоний Червоно-оранжевий Оранжевий Оранжево-жовтий Жовтий Жовто-зелений Зелений Зелено-блакитний Блакитний Синій Синьо-фіолетовий Фіолетовий Фіолетово-пурпурний Пурпурний Пурпурно-червоний 760 – 620 620 – 600 600 – 590 590 – 580 580 – 570 570 – 550 550 – 520 520 – 500 500 – 485 485 – 470 470 – 440 440 – 380 380 – 520 520 – 560 560 – 760

 

Кольори спектра чергуються в наступній послідовності: червоний, оранжевий, жовтий, зелений, блакитний, синій, фіолетовий.

Відчуття кольору відображає якість променевого потоку, що поступає до ока, тобто його спектральний склад. Цей зв’язок між суб’єктивним та об’єктивним в питанні кольорових сприймань неодноразово підкреслювалось видатними вченими всього світу.



Дата добавления: 2016-05-28; просмотров: 1800;


Поиск по сайту:

Воспользовавшись поиском можно найти нужную информацию на сайте.

Поделитесь с друзьями:

Считаете данную информацию полезной, тогда расскажите друзьям в соц. сетях.
Poznayka.org - Познайка.Орг - 2016-2024 год. Материал предоставляется для ознакомительных и учебных целей.
Генерация страницы за: 0.008 сек.