Фізична хімія сталеплавильних шлаків
Сталеплавильні шлаки містять основні: , кислі: та амфотерні: оксиди та сульфіди або сульфати деяких елементів.
Залежно від того, вміст яких оксидів переважає в шлаках, вони можуть бути основними (переважає вміст ), або кислими (переважає вміст ). Основні шлаки здатні вилучати зі сталі сірку і фосфор, тому в переважній більшості застосовують сталеплавильні процеси основного типу з використанням основних шлаків і футеровки.
Залежно від вмісту в металевій шихті, переважно в чавуні, кремнію і фосфорі, що утворюють при окисленні кислі оксиди, в шкалу серед останніх переважають або .У першому випадку основні шлаки називають силікатними, а в другому – фосфатними. Приблизний склад головних компонентів кислих шлаків такий: основних силікатних: основних фосфатних:
Основні оксиди в шлаках дисоціюють, наприклад:
а кислі оксиди асоціюють аніони кисню, що утворилися, наприклад:
створюючи відповідні комплекси. Структура останніх залежить від співвідношення в шлаці кисню і кремнію. Якщо воно дорівнює чотирьом, то утворюється комплекс , як у рівнянні (1.27), якщо трьом – та якщо двом – У першому випадку кожний комплекс існує самостійно, у другому створюються структури, подібні до поясу, а втретьому – решітка твердої . Відповідно зі збільшенням розмірів комплексу підвищується в’язкість шлаку. Тому кислі шлаки, в яких найбільший вміст SiО2 , мають в’язкість, яка на кілька порядків перевищує в’язкість основних шлаків у рідкому стані.
Ураховуючи рівняння (1.26), (1.27) та деякі експерименти з рідкими сталеплавильними шлаками, слід сподіватися, що вони мають іонну будову. Але, як свідчать подвійні діаграми стану, у шлаках мають існувати об'єднання оксидів типу сполук.
У системах та , які є основою кислих шлаків, існують сполуки та , про що свідчать максимуми на лініях ліквідує, які відповідають хімічному складу цих сполук. Але температура ліквідус цих сполук набагато нижча за фактичну температуру шлаку, тому згідно з фізико-хімічним методом аналізу слід сподіватися, що сполуки значною мірою мають дисоціювати, а розчин більшою мірою стає іонним.
У системі що є головною для силікатних основних шлаків, максимуми на лініях ліквідус відповідають сполукам та . Температура плавлення першої з наведених сполук дещо нижча за звичайну температуру шлаку і слід сподіватися, що в силікатних шлаках із низьким співвідношенням сполука існує певною мірою. Температура ліквідус становить , істотно перевищуючи фактичну, а сам максимум має малий радіус кривини. Згідно з фізико-хімічним методом аналізу таке конгруентне плавлення забезпечує майже повне зберігання сполуки без її дисоціації в рідкому шлаці. У системі сполука плавиться інконгруентно, тобто має так званий прихований максимум на лінії ліквідус. Але температура плавлення перевищує фактичну температуру шлаку, що свідчить про велику ймовірність малого ступеня дисоціації.
У системі , що відповідає фосфатним основним шлакам, існує багато максимумів на лінії ліквідус, але промислове значення для сталеплавильних шлаків мають лише ті, які відповідають хімічному складу сполук та . Температура плавлення першої з них має так званий сингулярний максимум, який утворюється шляхом перехрещення двох незалежних відрізків ліній ліквідус, тобто функція температура лік відус – хімічний склад шлаку розривається в точці максимуму. Температура ліквідус у точці максимуму перевищує фактичну температуру шлаку. Це свідчить про надто велику ймовірність існування сполуки у рідкому сталеплавильному шлаку без дисоціації.
Сполука плавиться інконгруентно, але при температурі, що перевищує фактичну. Тому можна вважати, що сполука значною мірою міститься в рідкому шлаці без дисоціації.
Петрографічний аналіз сталеплавильного шлаку свідчить про наявність у ньому зазначених сполук, що є додатковим доказом на користь їх існування в рідкому шлаку.
Отже, практичні дані вказують на подвійну природу сталеплавильного шлаку як іонного розчину, який містить сполуки окремих речовин. Стан цих сполук можливо нагадує собою існування конгломератів із впорядкованою за кристалічною будовою структурою, подібною до кластерів. Це позначається на фізико-хімічних властивостях шлаку. Чим менший радіус катіона основного оксиду сильніше він взаємодіє з аніоном кисню і тим менш стійкий силікат або фосфат цього катіону, і навпаки. Тому в основних сталеплавильних шлаках слід сподіватись на наявність сполук
Першу теорію будови сталеплавильних шлаків було розроблено Г.Шенком у 30-х роках. Вона припускала, що всі оксиди в шлаці створюють сполуки відповідно до тих, що мають утворюватися за діаграмами стану. Активність компоненту визначалась як частка його вільної частини, яка не бере участі в створенні сполук, дещо пізніше П.Герасименко розробив іонну теорію будови сталеплавильних шлаків, яка припускала, що в шлаці існують лише іони, а частка катіону або аніону розраховувалась як відношення його концентрації до загальної суми вмісту катіонів і аніонів.
У 40-х роках було створено теорію досконалих іонних розчинів, згідно з якою активність іону розраховують як відношення його концентрації до суми концентрації іонів того самого знаку.
Нарешті, у 50-х роках набула поширення теорія В.О.Кожеурова, яка розглядала шлак як регулярний,з малою теплотою змішування оксидів, розчин, в якому кожний оксид дисоціює на катіон металу та аніон кисню .Згідно з цією теорією активності компонентів розраховують за відомою теплотою змішування оксидів.
Молекулярна та іонна теорії розрахунку активностей компонентів шлаку потребують знання коефіцієнтів активності, які визначаються експериментально.
За теорією досконалих іонних розчинів можна розрахувати активності лише за малим (8-10%) вмістом кислих оксидів. Теорія регулярних розчинів потребує емпіричного знання теплоти змішування оксидів. Спроби досконаліше розробити теорію будови сталеплавильного шлаку тривають.
Сталеплавильний шлак є концентрованим багатокомпонентним розчином. Тому розрахунки його активності мають складніший характер, ніж для металу, що є розведеним розчином.
Тривалий час активність компонентів сталеплавильного шлаку розраховували з використанням потрійних діаграм стану. Оскільки кількість компонентів у реальних шлаках перевищує три, то складаються так звані псевдопотрійні діаграми. Найпоширенішим типом є такий , коли всі компоненти шлаку поділяють за типом на основні та кисли (у тому числі й амфотерні залежно від переважності одного з них), їх вміст підсумовують у кожному типу окремо. Компонент, активність якого визначається, становить третю величину, що дає змогу подати багатокомпонентний шлак у вигляді трьох величин, які відповідають псевдопотрійній діаграмі. Наприклад, в основних шлаках розглядається система
Другим типом псевдонотрійної діаграми є такий, коли а усіх компонентів шлаку відокремлюються три найвагоміші як за вмістом їх у шлаці, так і за обчислюваною активністю. Після цього їх вміст підсумовується з подальшим перерахунком вмісту на їх суми. Наприклад, розглядається система , яка певною мірою відповідає загальному складу основних силікатних шлаків.
Третій тип псевдопотрійної діаграми формується шляхом відокремлення двох головних оксидів /для основних шлаків та або та та вміст інших оксидів підсумовується, що знову зводить увесь склад шлаку до трьох груп. Наприклад: , або : , де група відповідав сумі вмістів усіх інших компонентів.
Такого типу потрійні діаграми використовуються також як потрійні діаграми стану речовин для визначення температур ліквідуста іншихфізико-хімічних властивостей шлаку.
Існують також простіші способи вираження хімічних властивостей шлаку.
Основні властивості основних сталеплавильних шлаків як силікатного, так і фосфатного типу характеризуються співвідношенням , і яке називається основністю і найчастіше позначається літерою , або . Ці два оксиди є головними за відповідними властивостями в групах основних і кислих оксидів, тому саме вони обираються визначальними, навіть для фосфатних шлаків, де найбільшим серед кислих оксидів є вміст
Спроби віднайти більш точні співвідношення на зразок, наприклад:
досить точно визначає здатність шлаку відокремлювати з металу шкідливі домішки, сірку і фосфор. Звичайна основність шлаку коливається в межах протягом сталеплавильного процесу і досягає наприкінці його.
Окислювальну властивість сталеплавильного шлаку, тобто його здатність віддавати кисень на окислювальні реакції, найбільш вдало характеризуй вміст у шлаці оксидів заліза, оскільки вони мають найменшу енергію дисоціації.
У рідкому шлаці оксиди заліза насамперед характеризуються вмістом , а вміст разів менший. Деякі дослідники вважають, що властивості та поводження дво- та тривалентного заліза в сталеплавильних шлаках майже не відрізняються.
З огляду на це вміст оксидів заліза в шлаці прийнято визначати через так звану сумарну концентрацію оксидів заліза у вигляді або , що визначаються перерахунком і , знайдених у пробах шлаку методами хімічного або іншого аналізу. Тому хімічні реакції за участю оксидів заліза записують із використанням , наприклад:
Саме завдяки реакції (1.28) оксиди заліза як найбільш схильні до розкладання в сталеплавильній ванні визначають окислювальну здатність шлаку.
Деякі оксиди шлаку мають обмежену розчинюваність, тобто концентрацію насичення шлаку цим оксидом, у разі перевищення якої оксид і надає в окрему фазу, а шлак гетерогенізується. Загальним принципом, згідно з яким оксид здатний насичувати шлак, є співвідношення температури його плавлення і фактичної температури шлаку. Якщо перша перевищує другу, то оксид мав обмежену розчинюваність.
Кислі шлаки можуть насичуватися , якщо вміст останнього перевищує . В окремих випадках, коли вміст досягає , він також здатний насичувати кислий шлак, але за умови обмеженої кількості . Останній випадок стосується переробки високомарганцевих чавунів.
В основних шлаках насиченість за настав тоді, коли вміст останнього становить . Водночас завдяки малому радіусу катіона та його схильності до значної взаємодії з аніоном насиченість шлаку, наприклад, за постерігається лише тоді, і вміст оксиду магнію в сталеплавильних шлаках максимальної основності дорівнює , у первинних сталеплавильних шлаках насиченість істотно вища і досягав .
У процесі переробки хромовмісної шихти хром окислюється і переходить до шлаку. Таке саме спостерігається за наявності в шихті ванадію. Оскільки оксиди цих елементів мають велику температуру плавлення, вони насичують сталеплавильний шлак при вміст і відповідно .
У сталеплавильних процесах внаслідок зростання ооновності шлаку в певний момент досягаються умови для утворення у силікатному або у фосфатному шлаці. Оскільки ці сполуки майже не дисоціюють і температура їх плавлення перевищує фактичну температуру шлаку, при утворенні вони випадають в окрему тверду фазу, і шлак гетерогенізуеться. Як і в інших випадках насичення, гетерогенізація шлаку звичайно небажана, оскільки призводить до загуснення шлаку, що знижує можливості тепло-і масообміну в останньому. Але іноді, наприклад у процесі переробки природно-легованих чавунів, гетерогенізація передбачається технологією, бо дає змогу спростити операцію відокремлення металу від шлаку, що передбачається цими технологіями.
У сталеплавильних шлаках може розчинятися водень за реакцією:
Оскільки в основних шлаках завдяки дисоціації основних оксидів вміст перевищує його вміст у кислих, перші можуть розчиняти до 200 см3 водню на 100 г шлаку, а другі – лише до 100 см3. Отже, основні шлаки менш надійно захищають метал від водню газової фази, ніж кислі, що є однією з переваг (у цілому несуттєвою) кислих процесів.
Існують різні точки зору щодо розчиненості в сталеплавильних шлаках азоту» Вважається, що він майже не здатний розчинятися, а тому шлак надійно захищає метал сталеплавильної ванни від азоту газової фази агрегату. Фізичні властивості шлаку і металу істотно різняться.
Густина основних шлаків становить 2700...3100 кг/м3, а кислих – 3100…3600 кг/м3, тому шлак завжди знаходиться зверху металу чи спливав на його поверхню.
Температура плавлення шлаку залежить від його складу і розраховується за потрійними діаграмами стану або за емпіричними формулами. Звичайно вона дорівнюй 1200...1400°С на початку основного сталеплавильного процесу і 1500...1600°С і вище – наприкінці його, що відбувається внаслідок зростання насамперед основності шлаку. У кислих процесах шлак майже завжди насичений і тому гетерогенний. Оскільки кислий шлак належить до так званих довгих шлаків, в’язкість яких повільно знижується з підвищенням температури, визначити температуру його плавлення важко або неможливо.
Оксиди і сприяють зниженню температури плавлення основного сталеплавильного шлаку. їх розрідженню найефективніше сприяють матеріали, що містять фториди зразка плавикового шпату.
Дата добавления: 2020-02-05; просмотров: 615;