Спільні прогулянки та екскурсії з батьками, дітьми, вихователями.


Знання, що одержує дитина під час екскурсій та прогулянках, про взаємозв'язки в природі, правила природокористування, цінність для людини тих чи інших об'єктів природи є важливим для екологічного виховання дошкільників.

Екскурсії та прогулянки вносять різноманітність у життя дітей, збагачують новими уявленнями, дозволяють краще пізнати природне середовище. Обов'язковою умовою при плануванні туристичних подорожей є вибір сприятливого з екологічної точки зору маршруту та цікавих об’єктів для спостереження.

Під час таких екскурсій та прогулянок вихователь зможе демонструвати як треба знайомити з правилами поведінки серед природи, ознайомити з різними видами рослин, тварин, навчить на що батькам слід звернути увагу. Під час таких подорожей можна вчити батьків та дітей помічати зміни у природі. Батьки останнім часом дуже мало спілкуються зі своїми дітьми, гуляють з ними серед природи, тому така форма роботи буде особливо доцільною.

Екскурсії з батьками, як правило, не носять суворо навчального характеру, але мають за мету збагатити родину новими враженнями, знаннями, змінити їх ставлення до дитини. Такі мандрівки стимулюють інтерес батьків до життя дітей. Також така форма роботи може внести окремий внесок у покращення стосунків педагогів та батьків, а також підвищують активність родини у екологічному вихованні дитини дошкільного віку.

Організація екологічних виставокдо кожної пори року. Вони спрямовані на збереження й охорону навколишнього середовища. До підготовки матеріалів виставки активно залучаються батьки: виставляються натуральні об'єкти природи, дидактичні посібники, дитячі роботи з природного матеріалу, малюнки, виготовлені разом з батьками годувальниці напувальниці, мапи лікарських рослин довкілля, екологічних стежин, магнітофонні записи голосів птахів. Добір експонатів залежить не лише від пори року, а й від мети їх показу. Організація таких виставок екологічної тематики допоможе дошкільникам глибше пізнати природні явища. ознайомитися з природоохоронною діяльністю.

Головною метою екологічних свят, розваг та конкурсівє викликати у дітей позитивний емоційний відгук. Такі заходи проводять регулярно, але не частіше 1 разу в 2 місяці. В сценаріях зазвичай використовують матеріал вже знайомий дітям. Екологічні свята можуть бути присвячені порам року, врожаю, весняному пробудженню, свята оздоровчого характеру.

Цінним у навчально-виховному процесі є розваги. Вони відрізняються від свят більш локальним змістом, видовищністю. Розваги, як правило, проводять з однією групою. На розвагах можна використовувати технічні засоби навчання, телебачення, діафільми.

Свята та розваги вносять емоційно-позитивний заряд у роботу з дітьми та сприяють закріпленню знань, здійсненню екологічного виховання. Тому треба залучати батьків до екологічних свят не тільки як глядачі. Батьки можуть допомогти організувати свято, а також прийняти у ньому участь. Такі заходи родину новими враженнями, почуттями, емоціями, змінюють ставлення до дитини та виховання взагалі.

Виставки робіт, малюнків, колекційспільно з батьками. Для дитини дошкільного віку дуже важливо, щоб родина підтримувала її інтереси. Тому така робота як в дитячому садку, так і в сім’ї буде доцільною. Діти разом з батьками можуть збирати свої експонати під час відпустки, на дачі, на прогулянці. Великою популярністю користуються тематичні виставки фотографій «Моя родина на дачі», «Моя родина на відпочинку», «Наші домашні тварини».

Батьки повинні показати дитині, що можна збирати, а що ні. Вони повинні пояснити, що не можна збирати багато природного матеріалу: жолудів, каштанів, горіхів, бо вони слугують кормом для різних тварин і птахів. Дитина повинна усвідомити, що все у природі взаємопов’язане. І колекціонування не повинно приносити шкоди природі та всьому живому.

Такі виставки закріплюватимуть знання дітей з екології, бережливого ставлення до природи, а також до засвоєння норм та правил поведінки в оточуючому світі.

Важливу роль у роботі з батьками мають консультації, які дозволяють здійснювати диференційований підхід до кожної родини. Консультації можуть бути індивідуальними та колективними. Під час яких вихователь може надати батькам певні знання та залучити до вирішення педагогічної проблеми. Консультації для окремі батьків проводяться тоді, коли їм потрібно надати пораду, певні уміння з конкретної проблеми.

Педагог, плануючи свою роботу вносить коло питань, які можуть бути вирішені на консультаціях. Ініціатором консультацій може бути як батьки, так і вихователь. Все залежить від того, наскільки батьки зацікавлені у проведенні консультації.

Однією з поширених форм колективної співпраці батьків та вихователів вважаються батьківські збори, але особливу роль слід відводити зборам-практикумам. Однією з тем такого зібрання може бути «Екологічне виховання дітей у дитячому садку й дома». Метою якого є ознайомлення батьків із завданнями екологічного виховання дітей дошкільного віку. Виступ вихователя не є головним моментом, він сприяє створенню творчої атмосфери, пошуку раціональних дій батьків у різних ситуаціях спільно з педагогами.

Вихователь може запропонувати вирішити педагогічну ситуацію, дати пораду щодо використання необхідних методів та прийомів, поставити запитання, які допоможуть батькам розібратись в ситуації. Приймаючи участь у зборах-практикумах батьки висловлюють свою думку, а вихователь в свою чергу вказує на правильний шлях вирішення проблеми.

Ефективною формою роботи можуть бути круглі столи,де батьки спільно з педагогами у невимушеній обстановці виробляють єдині вимоги щодо поведінки дітей, розглядають різні варіанти та моделі поведінки у природному середовищі. Батьки можуть отримати корисні поради по виготовленню посібників, іграшок з природничого матеріалу.

Батьки можуть надати посильну допомогу при оформленні живого куточку, створення фітобару, зимового саду, участі у природоохоронних акціях – прибирання території дитячого садка, парка, виготовлення годівничок, посадка дерев.

Таким чином, екологічна освіта дітей дошкільного віку залишається одним із складних та важливих напрямів роботи дитячого дошкільного закладу. І здійснення якої неможливо без ініціативи дітей та вимог дитячого садка та сім’ї. Родина є тією ланкою, яка поєднує початкові уявлення дитини про світ природи з її практичним досвідом у повсякденному житті, розширює, поглиблює педагогічний вплив на особистість.

 

 



Дата добавления: 2022-02-05; просмотров: 355;


Поиск по сайту:

Воспользовавшись поиском можно найти нужную информацию на сайте.

Поделитесь с друзьями:

Считаете данную информацию полезной, тогда расскажите друзьям в соц. сетях.
Poznayka.org - Познайка.Орг - 2016-2024 год. Материал предоставляется для ознакомительных и учебных целей.
Генерация страницы за: 0.008 сек.