Куточок природи в груповій кімнаті ДНЗ
Значення живого куточка в ознайомленні дошкільників з природою
Виховне значення природи важко переоцінити. Спілкування з природою позитивно впливає на людину, робить його добрішим, м'якше, будить в ньому найкращі почуття. Особливо велика роль природи у вихованні дітей. Ознайомлення дітей з природою в дитячому саду вимагає постійного безпосереднього спілкування з нею.
У дошкільному закладі хлопців знайомлять з природою, що відбуваються в ній в різний час року змінами. На основі набутих знань формуються такі якості, як реалістичне розуміння явищ природи, допитливість, вміння спостерігати, логічно мислити, естетично ставитися до всього живого. Любов до природи, навички дбайливого ставлення до неї, турбота про живих істот народжують не тільки інтерес до природи, а й сприяють формуванню у дітей кращих рис характеру, таких, як патріотизм, працьовитість, повагу до праці дорослих, які охороняють і примножують природні багатства.
Ознайомити дітей з природою, виховати любов до неї допоможе куточок природи дитячого саду, де містяться кімнатні рослини і деякі тварини. Кожна вікова група має свій куточок природи, проте добре мати і загальний куточок природи для всього дитячого закладу. Його можна використовувати для поповнення мешканців куточків природи вікових груп.
Куточок природи надає можливість зосередити увагу дітей на невеликій кількості мешканців, на найбільш типових їх ознаках і тим самим забезпечити більш глибокі та міцні знання. Різноманітність рослин і тварин, з якими діти зустрічаються у природі, ускладнює виділення загального, суттєвого та закономірного в житті рослин і тварин.
Ознайомлення з обмеженою кількістю спеціально підібраних об'єктів в куточку природи дозволяє вирішити цю складну і важливу задачу. Має значення і просторова близькість мешканців куточка природи. Діти отримують можливість добре розглянути рослини і тварин, спостерігати за ними тривалий час.
Мешканців куточка природи діти бачать щодня, що полегшує роботу вихователя; під його керівництвом хлопці систематично спостерігають і доглядають за живими істотами. У процесі догляду за ними діти отримують уявлення про розмаїття рослинного і тваринного світу на землі, про те, як ростуть і розвиваються рослини і тварини, які умови для них потрібно створювати.
У куточку природи дошкільнята можуть протягом усього дня підходити до тварин і рослин, розглядати їх, вести за ними тривале спостереження. У дітей розширюються конкретні знання про природу. При ознайомленні з живими об'єктами у дошкільнят розвивається спостережливість, інтерес до природи.
Під час роботи в куточку природи у дітей дошкільного віку розвиваються такі пізнавальні процеси: сприйняття, мислення, уява, а також увага і пам'ять. Діти мислять (встановлюють причинно - наслідкові зв'язки), запам'ятовують назви мешканців куточка природи, придумують ігри з використанням об'єктів куточка природи. Під час догляду за мешканцями природи у дітей формуються трудові навички і такі цінні якості, як працьовитість, дбайливе ставлення до живого, відповідальність за доручену справу.
Проведення педагогічної роботи в куточку природи дозволить побачити: нерозривний і саму загальну зв'язок живого організму з зовнішнім середовищем; багатофункціональну пристосованість до певних елементів середовища проживання; поява нового організму, його зростання, розвиток і умови, які забезпечують ці процеси; специфіку живого організму (рослинного, тваринного ), його відмінність від предметів; різноманіття живих організмів і різні способи взаємодії з середовищем, і багато іншого.
Тварини і рослини - постійні мешканці куточка природи
При відборі рослин і тварин для куточка природи слід враховувати вимоги, які пред'являються «Програмою виховання в дитячому садку". Тільки за цієї умови можна забезпечити виховне та освітнє вплив на дітей праці і спостережень. Багато педагогів сходяться на думці, що поповнювати куточок природи потрібно поступово, щоб діти могли розглянути внесені об'єкти і поспостерігати за деякими з них. При поповненні куточка природи, потрібно привернути увагу всіх дітей до нових рослинам і тваринам, назвати їх, розглянути разом з дітьми, розповісти, де виростає рослина постійно, визначити йому місце в куточку природи і розповісти дітям, як за ним треба доглядати.
Вимоги до відбору мешканців куточка природи:
1. Рослина або тварина має бути типовим для тієї чи іншої систематичної або екологічної групи. При цьому стає можливим познайомити дітей з основними, типовими рисами, умовами або способом життя, характерними для великої групи рослин і тварин.
2. Догляд за мешканцями куточка за якістю, характером праці, за затрачуваним силам і часу повинен бути доступний дітям дошкільного віку (при участі й керівництві з боку вихователя). Тому відбирають рослини і тварин, невибагливих до їжі і догляду за ними.
3. Рослини і тварини в куточку природи повинні бути зовні привабливими, здатними викликати і утримати ще не дуже стійка увага дошкільника.
4. Необхідно мати кілька примірників одного виду рослин і тварин; діти побачать в об'єктах спостереження не лише загальні, а й індивідуальні ознаки, це підведе їх до розуміння розмаїття і неповторності живих організмів.
5. Рослини і тварини повинні бути абсолютно безпечні, не приносити ні найменшої шкоди здоров'ю дітей.
6. Необхідно враховувати можливість нормальної життєдіяльності, росту і розвитку тварин і рослин в умовах приміщення дитячого закладу.
Розміщуючи мешканців в куточку природи, слід в першу чергу подбати про те, щоб були враховані їхні біологічні особливості та потреби. Так, одні кімнатні рослини (герань, кактуси і ін) мають потребу у великій кількості сонячного світла, їх слід поставити на найсвітліше місце, інші (наприклад, узамбарская фіалка) погано переносять прямі сонячні промені.
Біологія ящірки і жаби така, що тераріум, де живе ящірка, слід ставити на добре прогрівається сонцем місце, тераріум з жабою повинен бути неодмінно в тіні.
Разом з тим куточок природи повинен радувати око, прикрашати інтер'єр. І нарешті, слід розміщувати об'єкти таким чином, щоб діти могли вільно підходити до них, спостерігати і трудитися в куточку природи.
Всіх мешканців куточка природи в дитячому саду можна підрозділити на постійних і тимчасових. Перші живуть у куточку круглий рік (кімнатні рослини, рибки і т. д.), другі вносяться на короткий час.
Тимчасові мешканці - це рослини і тварини місцевого краю, життєдіяльність яких особливо цікаво і яскраво виявляється в ті чи інші сезони (первоцвіти навесні, яскраві рослини квітника, квітучі восени, комахи та ін.)
Постійні мешканці куточків природи в дитячому саду - кімнатні рослини. Вони здавна прикрашали житло людини. Одні з них рясно і довго цвітуть, інші мають красиву листя, стебла їх різноманітні (прямостоячі, лежачі, висхідні, кучеряве і т. д.). Більшість кімнатних рослин - вихідці з тропічних і субтропічних країн: жарких пустель н саван, тропічних вологих лісів і боліт, гірських схилів і долин.
У залежності від місця зростання в природі кімнатні рослини вимагають різного відходу (різної грунту, поливання, ступеня освітленості і т. д.). Цікаві кімнатні рослини і тим, що кожен вид має свої терміни і періоди активної вегетації. Кімнатні рослини - цінний дидактичний матеріал, вони є обов'язковими мешканцями куточка природи.
Традиційно для куточка зміст риб в акваріумі. В акваріумі можуть жити як риби місцевих водойм (малий ставкової карась, краснопірка, в'юн, верхоплавкн та ін), так і невибагливі види екзотичних теплолюбних рибок (гуппі, мечоносці, скалярии та ін.)
Спостереження за рибами різноманітні, а праця по догляду за ними цілком доступний дошкільнятам (годування, прибирання акваріума, часткова зміна води).
Бажаними мешканцями куточка природи є птахи. При правильному догляді вони добре себе почувають, співають, навіть розмножуються. Діти з великим інтересом і любов'ю доглядають за ними, годують їх, стежать за чистотою в клітинах. Праця по догляду за птахами надає вихователю можливість формувати у дітей дбайливе і турботливе ставлення до них.
Доцільно для спостереження містити в дитячому саду зерноядних і всеїдних зимуючих птахів (чижа, щигля, снігура, чечітку, шишкар та ін.) Але цих птахів можна тримати в неволі тільки в найважчий для них час - взимку; навесні їх необхідно випустити на волю. Постійні мешканці куточка природи - канарки і хвилясті папужки. Ці птахи давно вже стали домашніми.
З плазунів можна утримувати тільки черепах - болотяну або сухопутну.
З численного і різноманітного за складом класу ссавців вимогам відбору відповідають перш за все гризуни: кролик, білка, морська свинка, хом'ячок. Невибаглива їжа, малі розміри приміщень для їх утримання, мирну вдачу тварин і майже повна безпека, різноманітність звичок роблять їх бажаними мешканцями куточків природи.
Тварини можуть міститися і на ділянці. Добре мати сімейство курей, качку з каченятами, козеняти або інших дрібних домашніх тварин. Кроликів також містять на ділянці.
Обладнання куточка природи в різних вікових групах
Куточок природи в молодших групах
При підборі мешканців куточка природи в молодших групах враховують, насамперед, особливості сприйняття дітьми предметів (малюки виділяють яскраві ознаки і властивості), а також освітні завдання. Малята повинні навчитися впізнавати і називати 2-3 рослини, їх основні частини (лист, стебло, квітка).
Діти другій молодшій групи залучаються до догляду за рослинами: поливають водою, приготовленої дорослим (він же визначає і дозування), обтирають вологою ганчірочкою великі шкірясті листя рослин. Спостерігаючи за тваринами, малюки вчаться впізнавати їх за зовнішнім яскравим ознаками: частинам тіла, характеру руху, видаваним звуках і т. д.
Вихователь вчить дітей спостерігати: прийняти питання-завдання, зосередити увагу на спостережуваному предметі, використовувати нескладні обстежувальні дії, відповідати на поставлені по ходу спостереження питання.
У куточок природи молодших груп поміщають рослини, що мають чітко виражені основні частини (стебло, листя) і яскраво, рясно і довго квітучі. Це звичайна (або зональна) герань, фуксія, вечноцветущая бегонія, бальзамін («вогник»), азалія, китайський тульпан та ін
Привертають увагу дітей і рослини, що мають строкато пофарбовані листя, - аукуба («золоте» або «ковбасне» дерево), колеус. Аукуба і китайський тульпан (невеликих розмірів), крім того, мають досить великі і міцні листя, на яких можна вчити дітей другої молодшої групи перше нескладним прийомам підтримки рослин в чистоті. Цим же прийомів можна навчати дітей в процесі догляду за молодими аралії, фікусами.
З названих видів для спостереження протягом року вносять 3-4 рослини. Яке з них має бути у двох примірниках, з тим щоб діти могли вчитися знаходити однакові рослини.
У другій групі молодшого віку в куточку природи поміщають акваріум з рибкою. Для малюків, виходячи з особливостей їх сприйняття, треба підібрати рибку яскраво забарвлену, провідну протягом більшої частини року активний спосіб життя, охоче поїдає корм. Це звичайна золота рибка, золотистий і сріблястий карасі. Вони мають типову форму прісноводних риб, привабливі за забарвленням, досить рухливі.
У молодших групах дитячого саду можна утримувати птахів. Бажано, щоб птах мала яскраве оперення, веселу вдачу, була невибаглива до їжі, співала в неволі. Для цього найбільше підійде канарка.
Утримувати ссавців постійно в куточках природи молодших груп навряд чи доцільно. Ссавці, навіть дрібні, потребують значно більшої уваги, ніж інші тварини (рясне і часте годування, щоденне прибирання клітин і т. п.). На ділянці можна утримувати кролика. Клітку з кроликом, білкою або морською свинкою, хом'ячком зрідка приносять у групу малюків для епізодичного, короткочасного спостереження.
Куточок природи в середній групі
У середній групі у дітей формують вміння бачити різноманітність властивостей і якостей предметів і їх частин (різноманітність форми, кольору, величини, характеру поверхні і т. д.). Діти опановують більш складними прийомами порівняння, вчаться встановлювати відмінності і схожість предметів, узагальнювати предмети за тими чи іншими ознаками. Ускладнюються знання про рослини і тварин. Діти чіткіше розрізняють особливості рослин, знайомляться з умовами, необхідними для їхнього життя. Число рослин, які дізнаються і називають хлопці, зростає.
Дитина п'ятого року життя, знайомлячись з тваринами, відзначає своєрідність їх зовнішнього вигляду, будівлі, руху, способу харчування; встановлює і перші зв'язку - залежність характеру руху від особливостей будови кінцівок.
У процесі догляду (разом з вихователем) за мешканцями куточка діти опановують нескладними вміннями:, підтримувати рослина в чистоті, правильно поливати його, мити поїлки та годівниць для тварин, давати корм. Спостерігаючи за рослинами і тваринами, помічають яскраві прояви в рості, розвитку рослин і тварин. Свої спостереження вчаться відбивати в зв'язковою, точної мови.
Розширення й ускладнення програмних задач у середній групі вимагає поповнення куточка природи новими мешканцями. Кімнатні рослини повинні мати різну форму і величину листя, так як хлопці опановують нові прийоми підтримки рослин в чистоті: обливають з мелкосетчатой лійки або обприскують з пульверизаторів рослини з дрібним листям, обтирають вологим пензликом або щіткою листя, що мають щербини, сухим пензликом - опушені листя. При цьому діти вчаться встановлювати спосіб догляду залежно від характеру листя: величини, кількості, характеру поверхні, їх крихкості.
На додаток до рослин, названим для куточка природи молодших груп, в середній групі поміщають алое або агаву (з соковитими листям, що мають щербини по краях), бегонію-рекс, аспарагус, запашну герань (з візерунчастими, опушеними листами) та ін Одночасно в куточку природи може бути до 6-8 видів рослин.
В акваріумі містяться два види риб, що відрізняються за зовнішнім виглядом і звичками: повільний ставкової карась і верткі рухливі верхоплавка; різновиди золотої риокі - вуалехвіст, телескоп і одночасно (в іншому акваріумі) рибки з місцевих водойм. Відмінності в зовнішньому вигляді і звичках названих риб достатньо помітні і можуть бути виявлені дітьми при спостереженні. У куточку природи середньої групи можна утримувати тих же канарок.
Як постійних мешканців в куточку природи середньої групи можна утримувати і ссавців. Діти цього віку цілком можуть опанувати нескладними навичками догляду за ними. Так, доцільно помістити в куточку цікавих за своїм звичкам морську свинку і хом'ячка. Догляд за ними простий, вони доброзичливі, у них легко виробляються рефлекси на різноманітні сигнали - час, обстановку.
Куточок природи в старшій групі
У старшій групі продовжується формування умінь спостерігати, порівнювати предмети, узагальнювати і класифікувати їх за різними ознаками. Основним змістом спостережень стають ріст і розвиток рослин і тварин, зміни їх по сезонах. Діти повинні знати, що рослини для свого росту потребують світлі, вологи, теплі, грунтовому живленні; різні рослини потребують різної кількості світла, вологи.
Триває ознайомлення дітей з рослинами, з особливостями їх зовнішнього будівлі: не тільки з різноманітністю листя, але і стебел, квіток. Закріплюються вміння визначати спосіб догляду за рослинами в залежності від характеру листя і стебла (спосіб підтримки рослини в чистоті).
У зміст пізнавальних завдань про рослини включають знання про деякі способи їх вегетативного розмноження, зокрема стебловими живцями.
Все це вимагає поповнення куточка природи новими рослинами: з різноманітними стеблами (кучерявими, сланкими або видозмінами прямостоячих стебел), що мають цибулини, бульбоцибулини і т. д. Це можуть бути 2-3 види традесканцій, кімнатний виноград, в'юнкий плющ, фікус, алое, зигокактус, епіфіллюм, цикламен, примула, амарилліс, клівія та ін Вони мають різноманітні за формою і характером листя, стебла, квіти, у них різні потреби в світлі і вологи.
При підборі тварин для куточка природи старших дітей необхідно враховувати основну програмну завдання - забезпечити формування первинних знань про особливості пристосування тварин до умов середовища проживання.
В акваріумах добре містити теплолюбних живонароджених і ікромечущіх риб - гуппі, мечоносців, скалярій та ін Не менший інтерес у дітей викличе і спостереження за бур'яном. Ця маленька рибка місцевих водойм - своєрідний барометр: перед настанням похмурої погоди у неї підвищується рухова активність.
З птахів слід віддати перевагу тим, які виводять в неволі потомство, - канарейка, хвилясті папужки. Ріст і розвиток пташенят, турбота дорослих птахів про потомство - найцінніший матеріал для спостереження. Не слід при цьому забувати про те, що дітям властиве почуття особливо дбайливого і заступницького ставлення до дитинчатам, і турбота про безпорадних, що ростуть пташеня - джерело добрих і гуманних почуттів, дбайливого, та дбайливого ставлення до всього живого.
У куточок природи старшої групи добре помістити черепаху (будь-який вид). Зазвичай це тварина впадає взимку в нетривалу сплячку. Якщо черепаха живе в куточку кілька років, то сплячки може і не бути, тоді в цей період черепаха стає млявою, неохоче бере корм. (Зрозуміти причину такого стану і створити відповідні умови для життя тварини можуть тільки старші дошкільнята.)
Різноманітніше і підбір ссавців. Крім морської свинки і хом'ячка, потрібні їжак, білка. Білка в більшою мірою, ніж інші ссавці куточків природи, змінює свій спосіб життя по сезонах. Білка восени найчастіше ховає залишки їжі в свою комору, взимку менш рухлива, крім того, вона два рази на рік линяє. Ці зміни пов'язані з умовами життя тварин у природі, про що старші дошкільники повинні знати.
Спільна діяльність вихователя і дітей з догляду за мешканцями живого куточка
Вихователь вчить дітей порівняльному аналізу: порівнюючи тварин, знаходити схожість і відмінність між ними, спільне та відмінне у рослин, допомагає помічати цікаві особливості зовнішнього вигляду, поведінки тварин. При розгляданні кімнатних рослин звертає увагу хлопців на красу квітів і листя, на те, як знаходяться в групі рослини і добре міститься акваріум прикрашають кімнату. Все це сприяє формуванню у дітей почуття прекрасного.
У процесі систематичного догляду за рослинами і тваринами вихователь формує у дітей певні трудові навички, вчить уважно ставитися до мешканців куточка, дбати про живих істот, зміцнюючи, таким чином, у дітей інтерес до природи, наполегливість у досягненні результату. Плануючи роботу, він повинен враховувати конкретні умови: рівень знань і умінь дітей своєї групи, особливості природного оточення.
У другій молодшій групі догляд за кімнатними рослинами малюкам ще недоступний: вихователь робить це сам, але обов'язково в присутності дітей, приваблює їх увагу до своїх дій, пропонує подивитися, як ллється вода з лійки, як вона вбирається в землю; деякі діти можуть бути трохи допомогти дорослому: потримати лійку, налити в неї води, витерти широкий лист вологою ганчірочкою і т.д. У процесі роботи необхідно пояснювати дітям, що поливають рослини і витирають пил з листя для того, щоб вони краще росли.
Доглядаючи при дітей за кімнатними рослинами, необхідно привертати увагу дітей до рослин куточка, все частіше і частіше залучати їх до посильної допомоги й до спостережень, використовуючи для цього різні прийоми: пропонувати погладити щільні гладкі листя рослин, понюхати, помилуватися квітками герані, фуксії, пригадати, як називається дане кімнатна рослина, і т.д. В кінці зими малюки садять цибулю. Кожна дитина садить свою цибулину в наповнений землею ящик (цибулину можна садити майже впритул).
У середній групі діти більш самостійні. Вони придбали деякі знання та навички з догляду за рослинами і тваринами в куточку природи. Тепер вони вже можуть під наглядом щодня виконувати доручення: полити рослини, нагодувати рибок, птахів, нарвати свіжої трави кролику та ін Тепер у вихователя поставлено завдання-продовжувати формувати у дітей інтерес і любов до природи, привчати їх піклується про тварин і рослини.
Спочатку під наглядом, а потім самостійно діти виконують доручення по догляду за рослинами: витирають великі листи, поливають. У середині зими вже можна проводити спільне миття кімнатних рослин з невеликими підгрупами дітей.
Доручається двом-трьом дітям обтирати рослини, іншим пограти, пояснивши, що наступного разу цю роботу будуть робити інші.
Щоденний догляд за птахами у старшій групі полягає в наступному: підготовці корми, миття годівниць, поїлок, ванночок для купання, засипці корму в годівниці, наповненні водою поїлок і ванночок, чищенні кліток з висувним дном (зміна піску, чистка жердинок), розстановці годівниць ( не по жердинкам), поїлок, ванночок у клітинах. Взимку діти готують пташкам ласий корм - зелені сходи вівса.
Весь догляд за птахами здійснюється під контролем та за безпосередньої участі вихователя. Догляд за живими об'єктами в куточку природи здійснюють чергові під керівництвом вихователя. Ця робота привчає дитину до відповідальності і акуратного виконання своїх обов'язків і разом з тим дає можливість накопичувати знання і трудові навички.
Перед призначенням перших чергових по кутку природи проводиться бесіда: вихователь показує і розповідає, в чому полягають обов'язки кожного чергового, знайомить із змістом шафки, в якому зберігаються предмети, потрібні для чергових, показує, де висять фартухи, де стоять статеві щітки і т. п ., пояснює, в якому порядку їх потрібно залишати після чергування.
Періодично проводиться прибирання куточка природи за участю всієї групи. При правильній організації прибирання проходить спокійно і весело. Всі предмети, якими діти користувалися під час прибирання, повинні бути залишені чистими і складені в порядку визначені місця. Після закінчення роботи вихователь проводить бесіду з дітьми про те, як проявив себе кожен учасник прибирання, яке значення має загальне прибирання і як чергові повинні підтримувати чистоту і. лад у куточку.
У підготовчій до школи групі при навчанні дітей догляду за рослинами і тваринами слід використовувати різноманітні прийоми: особистий приклад, показ, пояснення, нагадування, переконання.
Провідним прийомом при навчанні дітей трудовим умінь є показ вихователя разом з поясненням, як робити, як доглядати.
Вперше показ дається всій групі на занятті або поза ним. Але щоб діти оволоділи потрібними навичками, одного показу, звичайно, недостатньо, необхідно надалі перевірити виконання його окремими дітьми під час чергування і знову показати, якщо вона робить неправильно.
Для створення нормальних умов життя тваринам у куточку природи і організації правильного догляду та спостережень за ними вихователям необхідно ознайомитися з біологічними особливостями тварин, з їх життям в природних умовах, з правилами утримання.
У міру оволодіння дітьми трудовими навичками потрібно змінити роль вихователя: він може вже не брати безпосередньої участі у роботі дітей, але здійснює повсякденний контроль, який діти постійно відчувають (стоїть на два-три дні послабити його, як втрачають інтерес до виконання обов'язків) .
Треба, щоб діти повідомляли вихователю про закінчення роботи, просили перевірити зроблене. Якщо виявиться якесь недогляд чи виявиться, що зроблено щось неправильно, дитина виправляє або доробляє. Добре в кінці дня давати оцінку роботі чергових.
У другій половині року можна періодично проводити звіти чергових перед колективом при передачі чергувань. Діти розповідають всій групі, як вони доглядали за рослинами і тваринами, що нового, цікавого помітили. До оцінки роботи чергових вихователь привертає самих хлопців. Такі звіти перед колективом підвищують відповідальність чергових своїх обов'язків.
У процесі виховання трудових навичок і умінь велике значення має узгодженість у роботі двох вихователів, а також домовленість з нянею-прибиральницею групи.
Вихователь пояснює няні значення чергувань і колективної праці дітей, розкриває їх зміст. Дуже важливо навчити і няню-прибиральницю правильним прийомам догляду за рослинами і тваринами. Бажано також, щоб вона брала участь у колективній прибиранні.
Дата добавления: 2022-02-05; просмотров: 411;