Вимоги до перевезення дітей.
Відповідно до ПДР перевезення автобусом (мікроавтобусом) організованої групи дітей здійснюється за умови обов'язкового проведення інструктажу з дітьми та супровідниками щодо правил безпечної поведінки під час руху та дій у разі виникнення аварійно-небезпечних ситуацій чи скоєння дорожньо-транспортної пригоди. При цьому спереду і ззаду автобуса (мікроавтобуса) обов'язково встановлюється згідно з вимогами підпункту "в» пункту цих Правил розпізнавальний знак "Діти".
Водій автобуса (мікроавтобуса), який здійснює перевезення організованих груп дітей, повинен мати стаж водія не менше 5 років і посвідчення водія категорії "D".
Наказом Міністерства транспорту України, Міністерства внутрішніх справ України, міністерства освіти і науки України, Міністерства України у справах сім'ї, дітей та молоді від 27 липня 2004 року № 672/831/623/120 затверджено Порядок взаємодії з питань забезпечення перевезення організованих груп дітей на оздоровлення в табори відпочинку та інші оздоровчі заклади, а також проведення туристичних та екскурсійних подорожей (поїздок)
Порядок визначає процедуру взаємодії центральних та регіональних органів виконавчої влади при організації перевезення організованих груп дітей на оздоровлення в табори відпочинку та інші оздоровчі заклади, а також проведення туристичних та екскурсійних подорожей (поїздок) з метою забезпечення їх безпеки під час здійснення цих поїздок.
На регіональному рівні територіальні органи Міністерства транспорту України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства освіти і науки України та Міністерства України у справах сім'ї, дітей та молоді забезпечують координацію діяльності та вирішення всіх питань, пов'язаних з перевезенням організованих груп дітей, у межах їх компетенції. Питання, які не є компетенцією територіальних органів, вирішуються зазначеними центральними органами виконавчої влади за поданням їх територіальних органів.
Поняття, що вживаються в цьому Порядку, мають таке значення:
- графік руху - відомості про час і послідовність виконання рейсу;
- замовник транспортних послуг - юридична або фізична особа, яка замовляє транспортні послуги;
- організована група дітей - належно впорядкована група (певна кількість) дітей, які здійснюють спільну поїздку автобусом за певним маршрутом;
- пасажирський перевізник - суб'єкт підприємницької діяльності, який відповідно до законодавства та одержаної ліцензії надає послуги за договором про перевезення пасажирів автомобільним транспортом загального користування;
- розклад руху - сукупність графіків руху автобусів за маршрутом перевезення дітей.
Порядок взаємодії
Під час підготовки перевезень організованих груп дітей у табори відпочинку та інші оздоровчі заклади, а також проведення туристичних та екскурсійних подорожей (поїздок) органи Міністерства освіти і науки України, Міністерства України у справах сім'ї, дітей та молоді повідомляють відповідні підрозділи Державтоінспекції МВС України з метою вжиття заходів щодо посилення нагляду за рухом на маршрутах перевезень та вирішення питання про супроводження колон автобусів спеціальними транспортними засобами.
Перевезення організованих груп дітей здійснюється пасажирськими перевізниками в порядку, визначеному Правилами надання послуг пасажирського автомобільного транспорту, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 18 лютого 1997 року № 176 (із змінами і доповненнями), за умови, коли є у перевізника ліцензія.
Замовник транспортних послуг не пізніше ніж за 15 днів повідомляє пасажирського перевізника щодо здійснення перевезення організованих груп дітей.
Перевізник не пізніше ніж за 10 днів до здійснення перевезень подає письмове звернення до автотранспортного управління для отримання дозволу на перевезення організованих груп дітей за формою та в порядку, встановленими Міністерством транспорту України та Міністерством освіти і науки України, відповідно до пункту 48 Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 лютого 1997 року N 176.
Пасажирський перевізник не пізніше ніж за 3 дні повідомляє територіальний підрозділ Державтоінспекції МВС України про початок перевезення організованої групи дітей, представляє схему маршруту та розклад руху автобусів для погодження та повертає замовнику транспортних послуг на затвердження.
Видачу дозволів на перевезення організованих груп дітей на відпочинок у міжобласному і в міжнародному сполученні автотранспортні управління погоджують з Міністерством транспорту України.
Для перевезення організованих груп дітей пасажирські перевізники виділяють водіїв, які мають посвідчення водія відповідної категорії та стаж керування автобусом більше трьох років, пройшли періодичний медичний огляд, мають медичну довідку встановленого зразка, забезпечують проходження щозмінного перед рейсового медичного огляду відповідно до вимог спільного наказу Міністерства охорони здоров'я України і Міністерства внутрішніх справ України від 05.06.2000 N 124/345 "Про затвердження Положення про медичний огляд кандидатів у водії та водіїв транспортних засобів", зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 18.07.2000 за N 435/4656, та пройшли інструктаж щодо правил і порядку безпечного перевезення організованих груп дітей.
Перевезення дітей дозволяється тільки в автобусах середньої та великої місткості, які пройшли перед рейсовий технічний огляд, і здійснюється тільки у світлу пору доби та за сприятливих умов.
Замовник транспортних послуг і пасажирські перевізники:
- визначають маршрут перевезення організованих груп дітей, як правило, такий, яким уже здійснюються регулярні автобусні перевезення;
- встановлюють зупинки автобуса:
технічні - одна на перші 50 кілометрів і не менше однієї - на кожні наступні 100 кілометрів маршруту;
для відпочинку - на 5 хвилин через кожну годину руху і на 30 хвилин - через кожні 5 годин руху (допускається поєднання 30-хвилинного відпочинку з перервою на обід);
для приймання їжі - через 3 - 5 годин руху;
для ночівлі;
- складають схему маршруту;
- складають розклад руху автобуса.
Замовник транспортних послуг:
- до початку перевезення складає список дітей у трьох примірниках (для пасажирського перевізника, замовника транспортних послуг і керівника групи);
- допускає до поїздки дітей, які зазначені у списках і не мають протипоказань для далеких переїздів за станом здоров'я;
- призначає на кожну групу з десяти дітей керівника, відповідального за супроводження їх під час поїздки, а на групу з тридцяти дітей - медичного працівника та проводить інструктаж про правила поведінки і техніки безпеки;
- керівник групи проводить бесіду з дітьми, ознайомлює їх з правилами поведінки і техніки безпеки під час поїздки.
Керівники У(В)ДАІ ГУМВС України в Автономній Республіці Крим, м. Києві та Київській області, УМВС України в областях, м. Севастополі для прийняття рішення про супроводження автобусів з організованими групами дітей патрульними автомобілями ДАІ повідомляють про це Департамент ДАІ МВС України із зазначенням часу початку руху, маршруту, умов руху і супроводження, контактних телефонів замовника транспортних послуг, відповідального за перевезення, та пасажирського перевізника.
Територіальні підрозділи Державтоінспекції МВС України, не пізніше ніж за одну добу до початку перевезення, проводять перевірку технічного стану автобусів, призначених для перевезення організованих груп дітей та відповідність усієї документації на ці перевезення.
У разі виявлення технічних несправностей або порушень, які не можуть бути усунені на місці, забороняють такі перевезення з обов'язковим інформуванням автотранспортного управління, місцевих органів Міністерства освіти і науки України та пасажирського перевізника.
До забезпечення супроводження організованих груп дітей залучаються екіпажі у складі найбільш досвідчених та підготовлених працівників ДАІ МВС України після ретельних та детальних інструктажів щодо суворого дотримання ними правил дорожнього руху, вибору безпечної швидкості руху, особливостей маршруту та забезпечення в цілому високого рівня безпеки під час супроводження.
Екіпажам патрульних автомобілів ДАІ МВС України забороняється під час супроводження змінювати маршрут руху і здійснювати обгін колоною будь-яких транспортних засобів.
Супроводження автобусів з організованими групами дітей здійснюється тільки територією обслуговування, у світлу пору доби і за сприятливих погодних умов, з увімкненими спеціальними світловими сигнальними пристроями із світловим сигналом синього кольору, а в разі необхідності - звуковим сигнальним пристроєм.
Призначені замовником транспортних послуг для супроводження дітей особи повинні проходити спеціальний інструктаж щодо забезпечення перевезення дітей автобусами. Інструктаж проводиться посадовою особою, яка відповідає за забезпечення безпеки дорожнього руху або експлуатацію транспортних засобів, які належать пасажирському перевізнику.
Перевізник повинен забезпечити екіпаж автобуса телефонним зв'язком та телефонами чергових Департаменту ДАІ МВС України, Міністерства транспорту України, Міністерства освіти і науки України, Міністерства України у справах сім'ї, дітей та молоді та чергових частин У(В)ДАІ ГУМВС України в Автономній Республіці Крим, м. Києві та Київській області, УМВС України в областях, м. Севастополі за маршрутом їх руху.
У разі виникнення надзвичайних подій або дорожньо-транспортних пригод водій повинен повідомити про це територіальним підрозділам Державтоінспекції, а в разі затримки в русі, несвоєчасного прибуття або технічної несправності автобуса водій сповіщає про це пасажирського перевізника, замовника транспортних послуг або автотранспортне управління.
Пасажирський перевізник повинен мати резервні транспортні засоби та організувати вивезення дітей у разі виникнення позаштатних ситуацій.
Пасажирський перевізник інформує обласне автотранспортне управління про завершення перевезень дітей.
Територіальні органи Міністерства транспорту України, Державтоінспекції МВС України, Міністерства освіти й науки України та Міністерства України у справах сім'ї, дітей та молоді один раз на місяць здійснюють спільні перевірки стану перевезень організованих груп дітей.
Також вимоги до перевезення дітей встановлено Правилами надання послуг пасажирського автомобільного транспорту (ПКМ України від 18 лютого 1997 року № 176)
Перевезення організованих груп дітей повинно здійснюватися із забезпеченням високого рівня безпеки та надійності транспортного обслуговування.
Максимальна кількість дітей для перевезення автобусом не повинна перевищувати кількості місць для сидіння, визначеної технічною характеристикою та реєстраційними документами транспортного засобу.
Організовані групи дітей повинні перевозитися досвідченими водіями, які мають стаж керування транспортним засобом не менш як п'ять років.
Перевезення організованих груп дітей колоною з п'яти і більше автобусів здійснюється за умови супроводу відповідними територіальними підрозділами Державтоінспекції.
До початку перевезення організованих груп дітей замовник і перевізник:
1) визначають маршрут перевезення організованих груп дітей, як правило, такий, за яким уже здійснюються регулярні перевезення;
2) встановлюють зупинки автобуса:
технічні - одна на перші 50 кілометрів і не менше однієї - на кожні наступні 100 кілометрів маршруту;
для відпочинку - на п'ять хвилин через кожну годину руху і на 30 хвилин - через кожні п'ять годин руху (допускається поєднання 30-хвилинного відпочинку з перервою на обід);
для приймання їжі - через три-п'ять годин руху;
для ночівлі;
3) складають схему маршруту та встановлюють розклад руху.
Перевезення організованих груп дітей здійснюються тільки у світлу пору доби і за сприятливих погодних умов.
Схема маршруту та розклад руху оформляються в трьох примірниках і затверджуються замовником за погодженням з перевізником та територіальним підрозділом Державтоінспекції.
Один примірник схеми маршруту і розкладу руху видається водію, інші зберігаються у замовника та перевізника.
Замовник зобов'язаний:
до початку поїздки скласти у трьох примірниках список групи дітей;
допускати до поїздки дітей, які зазначені у списках і не мають протипоказань для далеких поїздок за станом здоров'я, що підтверджується відповідною довідкою лікаря;
призначити для кожної групи з десяти дітей керівника, відповідального за супроводження їх під час поїздки, а для групи з 30 і більше дітей - медичного працівника та провести інструктаж з правил поведінки і техніки безпеки.
Рух колони автобусів з організованими групами дітей здійснюється відповідно до Правил дорожнього руху.
Замовник перевезень організованих груп дітей зобов'язаний забезпечити кожен автобус питною водою та засобами медичної допомоги. 73. Керівник групи дітей зобов'язаний:
провести бесіду з дітьми, ознайомити їх з правилами поведінки і техніки безпеки під час поїздки;
забезпечувати дотримання дітьми належного порядку під час руху (діти повинні сидіти на призначених для цього місцях), а також під час посадки (висадки) з автобуса;
забезпечувати посадку (висадку) дітей після зупинки автобуса тільки з посадкового майданчика, а в разі його відсутності - з тротуару або узбіччя, якщо це неможливо - з крайньої смуги проїзної частини (але не з боку суміжної смуги для руху), за умови, що це безпечно і не створює перешкод іншим учасникам руху, а також справності засобів аварійної світлової сигналізації;
проходити з організованою групою дітей тільки тротуарами та пішохідними доріжками, а у разі їх відсутності - краєм проїзної частини назустріч руху транспортних засобів і тільки у світлу пору доби;
підписати після надання транспортної послуги дорожній лист, замовлення на перевезення, зазначивши відстань, час початку та закінчення роботи, а у разі зміни розкладу руху - її причину.
У разі настання несприятливих погодних і дорожніх умов, виходу з ладу автобуса, виникнення загрози безпеці руху, а також погіршення стану здоров'я водія необхідно припинити рух з повідомленням про це перевізника, який повинен вжити заходів для доставки дітей до кінцевого пункту маршруту, заміни автобуса, водія.
Дата добавления: 2021-12-14; просмотров: 292;