Покрівлі з листових матеріалів
7.5.1. Покрівлі з азбестоцементних листів
Технологічний процес влаштування покрівель з азбестоцементних листів та штучних матеріалів представлено на Рисунку 7.11.
Покрівлі з азбестоцементних листів при нахилах більше 10...15% бувають неутеплювані. Лати можуть бути виконані з сталевих, залізобетонних або дерев'яних прогонів (див. Рисунок 7.12). При нахилах в межах до 20% бувають утепленими. Тоді вони влаштовуються по дерев'яних брусках, що знаходяться в товщі утеплювача, а самі бруски можуть закріплюватися як до крокв, так і до залізобетонних плит.
Розташування прогонів та дерев'яних брусків обумовлюється типом азбестоцементних листів, їх міцністю. Розрахунковий прогон для листів ВО - 525 мм, СВ - 750 мм, ВУ - 1250 мм.
Перед укладанням хвилястих і плоских листів розжолобки і карнизи, виконані у вигляді суцільного дерев'яного настилу, покривають листовою оцинкованою сталлю.
Хвилясті азбестоцементні листи звичайного профілю і середньохвилясті розміром 678х1200 мм вкладають по дерев'яних латах з брусків 60х60 мм. Листи повинні спиратися на три бруски. Для щільного прилягання листів до лат і один до одного карнизний брусок піднімають за допомогою прокладок на 6 мм, а наступні парні бруски на 3 мм.
Листи вкладають знизу вверх (від карнизу до коника) рядами, паралельними карнизу. Кожен ряд треба починати з боку, протилежного домінуючому напряму вітру. В рядах кожний лист повинен перекривати суміжний на одну хвилю. Суміжні ряди вкладають з перекриттям попереднього ряду для листів звичайного профілю на 120...140 мм (на 120 мм при нахилу покрівлі більш 50% і 140 мм при нахилу 50%), листів уніфікованого профілю — на 200 мм, іншими листами — на 190 мм.
При нахилу покрівлі більш 50% листи вкладають насухо, а зазори в місцях перекриття замазують з боку горища цементно-піщаним розчином з волокнистим наповнювачем (азбест) (для кращого прилягання листи в місці стикування обрізають, або зміщують перекриття на одну хвилю). При нахилу покрівлі меншому 50% в місцях перекриття листи вкладають на шар бітумно-емульсійної мастики. Листи прикріплюють до лат неіржавкими цвяхами або шурупами з м'якими шайбами (з гуми). Отвори під шурупи й цвяхи просвердлюють раніше діаметром декілька більшим (на 2...3 мм ніж діаметр цвяха або шурупа) для температурних компенсацій. Кожний лист карнизного ряду прикріплюють трьома цвяхами (двома другу хвилю від краю перекриття і одним четверту хвилю до карнизного бруска), крайні листи наступних рядів — двома цвяхами, а рядові — одним. На гребені вкладають спеціальні деталі (коникові деталі).
Перед укладанням азбесто-цементних листів необхідно звиси і розжолобки покрити оцинкованою сталлю, попередньо обклеївши їх рулонним матеріалом (пароізоляцією). Картини прикріплюють до лат за допомогою клямок (Рисунок 7.13), один кінець яких прибивають до брусів лат, а другий проходить через стоячий фальц і охоплює його. Між собою листи металу з'єднуються за допомогою фальців, які можуть бути лежачими й стоячими та одинарними й подвійними. Як правило, листи з'єднуються між собою одинарними фальцами, лише при малому нахилі покрівлі та в місцях збирання води — подвійними. Короткі сторони картин перпендикулярно водостоку з'єднують між собою лежачими фальцами, а довгі (паралельно водостоку) — стоячими.
Листи посиленого і уніфікованого профілю (розмірами від 994х1750 до 994х2800 і від 1125х1750 до 1125х3300) використовуються для покрівель промислових будівель з нахилом покрівлі більше 25%. Їх вкладають по дошках або по дерев'яних плитах покрівлі. Листи довжиною 1750 мм спираються на дві дошки, а листи довжиною більше 2000 мм — на три.
7.5.2. Покрівлі з гладких металевих листів
Покрівлю з металевих листів вживають рідко. Крім вищевказаного випадку (в карнизних звисах та розжолобках) металеві покрівлі влаштовуються на деяких промислових будівлях та житлових індивідуальних будинках.
Основа може бути з цементної або асфальтової стяжки. При дерев'яних основах дошки прибивають також під лежачі фальці та з кожного боку біля коника і ребер даху.
Прозори між настилом та триметровою контрольною рейкою мають становити не більше 5 мм, бути плавного окреслення і не більше одного на 1 м довжини. Кути в розжолобках і місцях переломів та приєднань до вертикальних елементів притупляються або закруглюються.
Всі деталі заготовлюють в майстернях. Рекомендується попередньо з'єднувати по два листи в «картини», що дозволяє майже вдвічі знизити витрати праці, що виконуються на дасі.
Покрівельне залізо для запобігання корозії з обох боків покривають оліфою з невеличким додатком фарби, що дозволяє не залишати непофарбованих місць. Після виконання всіх процесів, залізо фарбується масляною фарбою.
Послідовність виконання операцій така:
— виконують всі роботи по вкриттю звисів, встановленню настінних жолобів;
— вкривають розжолобки й схили;
— вкривають брандмауери, парапети й місця приєднання покрівлі до вертикальних елементів;
— встановлюють елементи водовідвідних труб на фасадах;
— «картини» подають на покрівлю пачками, листи для розжолобків подають у вигляді рулонів, які розгортають, вигинають та вирізають на місці;
— кріплення виконується за допомогою клямок, що вставляються в стоячий фальц, на один лист встановлюється 2...3 клямки;
— як правило, з'єднання картин вздовж схила виконується у вигляді стоячих фальців, а паралельно конику — лежачими.
7.5.3. Покрівлі з хвилястих та профільованих металевих листів (профнастилу)
Найбільш індустріальні й легкі покрівлі. Носійна здатність таких покрівель відносно велика за рахунок утворення профілів, які підвищують жорсткість настилу.
Листи хвилясті можуть бути довжиною від 1420 до 2000 мм по узгодженню — до 2500 мм), товщина листа від 1 до 1,8 мм, висота хвилі 30...35 мм шириною від 590 до 835 мм. Маса металу на 1 м2— 9,3...17,2 кг.
Листи профільовані виконуються шляхом холодного гнуття з оцинкованого заліза завтовшки 0,8...1 мм й поставляються довжиною від двох до 12 м, як правило, в комплекті з самонарізаючими болтами та комбінованими заклепками. Маса 1 м2— 10...15 кг. Носійна здатність: допускається навантаження 2800...5000 Па при кроці прогонів 3 м.
Як правило, такі настили вкладаються на прогони, що встановлюються у вузли ферм з кроком 3...4 м. Для прогонів застосовують прокатні балки, гнуті профілі або легкі гратчасті конструкції. Покрівлі бувають теплими (з утеплювачем) та холодними (без утеплювача). Для теплих покрівель широко застосовується звичайний профільований настил та тришарові панелі, які складаються із двох металевих профільованих листів та утеплювача між ними.
Подаються профільовані листи на прогони (після остаточного закріпалення останніх) основним монтажним механізмом — пакетами. Розкладання (розтаскування по прогонах) здійснюється вручну або за допомогою допоміжного гака головного механізма. Напуск кожного листа на попередньо вкладений складає півхвилі. Закріплення між собою профільованих листів здійснюється за допомогою комбінованих заклепок. Ці заклепки (див. Рисунок 7.14) являють собою сталевий стержень з алюмінієвою втулкою й встановлюються в попередньо просвердлені отвори діаметром 4,9 мм зверху за допомогою спеціальних кліщів з захватним механізмом або пневматичного пістолета типа ОР-12. Послідовність виконання з'єднання вказана на Рисунку 7.14б. До носійного прогона профільований настил приєднується за допомогою самонарізаючих болтів. Ці болти можуть встановлюватися в низ кожної хвилі й таким чином виконувати роль жорсткого з'єднання, або в декількох точках (тоді обов'язково потрібні горизонтальні в'язі по верхніх поясах ферм). Під болти попередньо нарізаються отвори діаметром 5,4 мм. В отвори болти загвинчуються за допомогою пневматичного гайковерта, який для забезпечення розрахункового крутильного моменту обладнується таруючою головкою (що обмежує крутильний момент до 10 Н•м). Під час загвинчування болт сам нарізає різьбу.
7.5.4. Покрівлі з склопластикових листів
Виконуються такі покрівлі з хвилястих прозорих або напівпрозорих (світлопропускання до 60%) склопластикових листів в будівлях та спорудах, де необхідне природне освітлення. Найчастіше склопластик застосовують в комбінації з хвилястими азбестоцементними листами. Порядок вкладання й закріплення хвилястого склопластика такий, як і азбестоцементних листів.
Дата добавления: 2021-12-14; просмотров: 338;