Технічне нормування в будівництві
Питання нормування праці є не тільки соціально-економічними, але і політичними, тому що вони акумулюють в собі інтереси суспільства (держави), колективу і окремого робітника.
Під нормуванням праці розуміють встановлення мір затрат праці на виготовлення одиниці продукції або виготовлення продукції в одиницю часу, виконання заданого об'єму робіт або обслуговування знарядь праці у відповідних організаційно-технічних умовах.
Важливе значення має нормування праці як інструмента, що встановлює суспільно необхідну міру витрат праці при виконанні того чи іншого технологічного процесу з межею визначення терміну виконання робіт, складу бригад для виконання робіт та справедливої оплати труда.
Виробничі норми в будівництві, як правило, розробляються на одиницю кінцевої продукції по робочому процесу. Норми, встановлені на одиницю кінцевої продукції по комплексному процесу, прийнято називати укрупненими комплексними або просто укрупненими.
Виробничий норматив — науково обгрунтована міра затрат праці на виконання одиниці первісної продукції або підготовчо-заключної роботи; регламентовані перерви, установлені робітникам для відпочинку та особистих потреб на протязі робочої зміни; кількість робітників необхідного фаху та кваліфікації, яка встановлена на виконання будівельно-монтажного процесу, обслуговування устаткування, виробничих майданчиків або інших виробничих одиниць при правильній організації праці, сучасному рівні будівельного виробництва і нормальних санітарно-гігієнічних, психологічних, фізіологічних і соціальних умовах праці.
Елементний норматив затрат праці — науково обгрунтована міра затрат праці, яка установлена на виконання окремого елемента будівельного, монтажного або ремонтно-будівельного процесу робітниками необхідного фаху і кваліфікації при правильній організації праці, раціональному технологічному процесі, при ефективному використанні засобів виробництва та робочого часу, в нормальних санітарно-гігієнічних, психологічних, фізіологічних та соціальних умовах праці.
Елементний норматив затрат праці включає в себе письмову і числову характеристику. Письмова характеристика (нормаль виконання елемента трудового процесу) встановлює раціональні організаційні, технічні, технологічні, психофізіологічні і соціальні фактори умов праці і виробництва для виконання елемента трудового процесу, при яких дійсна числова характеристика цього нормативу.
Нормаль нормованого процесу — сукупність характеристик організаційних, технологічних, санітарно-гігієнічних, фізіологічних та соціальних факторів умов праці та виробництва, встановлених з урахуванням сучасного рівня техніки і технології, наукової організації праці, додержанням правил охорони праці, ефективного використання будівельної техніки і кваліфікації робітників.
Як числові характеристики виробничих нормативів використовуються:
— норма затрат праці;
— норма часу;
— норма виробітку;
— норма машинного часу;
— трудомісткість;
— машиномісткість.
Норма затрат праці — міра затрат праці, встановлена на виконання робітниками необхідного фаху і кваліфікації одиниці продукції при правильній організації праці, сучасному рівні будівельного виробництва в нормальних санітарно-гігієнічних, фізіологічних і соціальних умовах праці.
Числова характеристика норми затрат праці на вибрану одиницю закінченої продукції Нзп, люд-год., розраховується за формулою:
, (1.1)
де tоп— витрати праці на елементи оперативної роботи, розраховані на одиницю закінченої продукції нормованого процесу, люд-хв;
Нпз— норматив на підготовчо-заключну роботу, % від затрат праці, що нормується;
Нво— норматив на відпочинок і особисті потреби, % від витрат праці, що нормується;
Ппт— проектний розмір технологічних перерв, % від витрат праці, що нормується.
Витрати праці на оперативну роботу tопвизначаються за формулою:
tоп= еtiKi= t1K1+t2K2+...+tnKn , (1.2)
де t1, t2, ..., tn— середні значення витрат праці по окремих елементах нормованого процесу на відповідні одиниці первинної продукції;
K1, K2, ..., Kn— коефіцієнти переходу від одиниці первинної до одиниці закінченої продукції нормованого процесу.
Норма часу — міра тривалості робочого часу, встановлена на виконання виконавцями необхідного фаху, кваліфікації та необхідної кількості, одиниці продукції при правильній організації праці, сучасному рівні будівельного виробництва, в нормальних санітарно-гігієнічних, фізіологічних і соціальних умовах праці.
Норма часу являється похідною від норми затрат праці й може бути визначена за формулою:
, (1.3)
де Nл— кількість робітників в ланці, які виконують нормований процес.
Норма виробітку — це кількість доброякісної будівельної продукції, яку виробляє виконавець (ланка) за одиницю часу (годину, зміну, день і т. ін.) при правильній організації праці, сучаснім рівні будівельного виробництва і нормальних санітарно-гігієнічних, фізіологічних і соціальних умовах праці. Вимірюється фізичними одиницями виміру будівельної продукції та гривнями.
Чисельно може бути визначена за формулою:
, (1.4)
де V1— одиниця кількості продукції, яка враховується при визначенні норми затрат праці, м2, м3, шт.;
Т — тривалість зміни, в годинах.
Норма машинного часу — це затрати машинного часу на виготовлення одиниці продукції машиною в нормальному технічному стані, при правильній організації виробництва і праці робітників, що керують машиною, працюють при допомозі машини в нормальних санітарно-гігієнічних, фізіологічних і соціальних умовах праці.
Для машин циклічної дії:
. (1.5)
Для машин безперервної дії:
, (1.6)
де Пр— розрахункова продуктивність машини за 1 годину роботи;
Прп— проектний час регламентованих перерв в роботі машини, % від норматив- них затрат часу використання машини;
Прн— проектний час нециклічної роботи машини, % від нормованих затрат часу використання машини;
Прхд— проектний час обгрунтованої допоміжної і холостої роботи машини, % від нормованих затрат часу використання машини.
Трудомісткість — це загальні затрати праці робітників на виконання будівельного процесу; (люд-год, люд-зміни):
, (1.7)
де V — обсяг виконуваних робіт, м2, м3тощо.
Дата добавления: 2021-12-14; просмотров: 326;