Евакуація з виробничих будівель.
У приміщеннях висота від підлоги до низу виступаючих часток конструкцій і устаткування в місцях регулярного проходу людей і на шляхах евакуації -- не менше 2 м, а в місцях нерегулярного проходу людей -- не менше 1,8 м. Уклон пандусів на шляхах пересування людей слід приймати:
усередині будинку, споруди .................................не більше 1:6;
зовні ....................................................................... -"- 1:8;
Уклон маршів сходів на шляхах евакуації не повинен перевищувати 1:2
Уклон маршів сходів, що ведуть у підземні, підвальні та цокольні поверхи, на горище, а також сходів в надземних поверхах, не призначених для евакуації людей, допускається приймати 1:1,5.
Кількість підйомів в одному марші між площадками повинна бути не менше 3 і не більше 16 (за винятком криволінійних сходів). В одномаршових сходах, а також в одному марші дво- та тримаршових сходів у межах першого поверху допускається не більше 18 підйомів, ширина проступів у вузькій частині не повинна бути меншою за 0,22 м (у службових сходах - не менше 0,12 м).
Марші та площадки сходів повинні мати огорожу заввишки не менше 0,9 м з поручнями з урахуванням розрахункових категорій відвідувачів (див. додаток В) та вимог будівельних норм за видами будинків та споруд.
Зовнішні пожежні сходи слід розташовувати на відстані між ними не більше 150 м по периметру будинку (за винятком головного фасаду).
Захист людей на шляхах евакуації забезпечується комплексом об'ємно-планувальних, ергономічних, конструктивних, інженерно-технічних і організаційних заходів.
Евакуаційні шляхи в межах приміщення повинні забезпечувати безпечну евакуацію людей через евакуаційні виходи з даного приміщення без врахування вживаних в нім засобів пожежогасіння і протидимного захисту.
За межами приміщень захист шляхів евакуації слід передбачати з умови забезпечення безпечної евакуації людей з врахуванням функціональної пожежної небезпеки приміщень, що виходять на евакуаційний шлях, чисельності евакуйованих, межі вогнестійкості і класу конструктивної пожежної небезпеки будівлі, кількості евакуаційних виходів з поверху і з будівлі в цілому.
Пожежна небезпека будівельних матеріалів поверхневих шарів конструкцій (обробок і облицювань) в приміщеннях і на шляхах евакуації за межами приміщень повинна обмежуватися залежно від функціональної пожежної небезпеки приміщення і будівлі з врахуванням інших заходів щодо захисту шляхів евакуації.
При експлуатації евакуаційних шляхів і виходів має бути забезпечене дотримання проектних рішень і вимог нормативних документів по пожежній безпеці, зокрема по освітленості, кількості, розмірам і об'ємно-планувальним вирішенням евакуаційних шляхів і виходів, а також по наявності на шляхах евакуації знаків пожежної безпеки.
Двері на шляхах евакуації повинні відкриватися вільно і по направленню виходу з будівлі, за винятком дверей, відкриття яких не нормується вимогами нормативних документів по пожежній безпеці.
При розставлянні технологічного, інженерного і іншого устаткування в приміщеннях мають бути забезпечені евакуаційні проходи до сходових кліток і інших шляхів евакуації відповідно до норм проектування.
На шляхах евакуації повинно підтримуватися в справному стані робоче і аварійне освітлення, а також мають бути встановлені покажчики для виходу персоналу відповідно до державного стандарту, що діє.
На шляхах і виходах евакуації не дозволяється:
захаращення евакуаційних шляхів і виходів (зокрема проходів, коридорів, тамбурів, холів, сходових майданчиків, маршів сходів, дверей, евакуаційних люків) різними матеріалами, виробами, устаткуванням, виробничими відходами, сміттям і іншими предметами, а також ліквідацію можливості використання дверей евакуаційних виходів;
· зберігання (зокрема тимчасове) інвентарю і матеріалів;
· пристрій на шляхах евакуації порогів, а також інших пристроїв, що перешкоджають вільній евакуації людей;
· захаращення меблями, устаткуванням і іншими предметами дверей, люків на балконах і лоджіях, переходів в суміжні секції і виходів на зовнішні евакуаційні сходи;
· установка глухих грат на вікнах і приямках у вікон підвалів, за винятком випадків, спеціально обумовлених в нормах і правилах, затверджених в установленому порядку;
· пристрій в сходових клітках і на поверхових коридорах комор;
· зберігання під сходовими маршами і на сходових майданчиках речей, меблів і інших горючих матеріалів;
Необхідно забезпечити засоби евакуації людей на будівельному об'єкті та засоби доступу пожежно-рятувальних підрозділів для того, щоб:
· дати можливість людям із будь-якого місця в межах будівельного об'єкта евакуюватись у безпечне місце;
· дати можливість доступу до будівельного об'єкта пожежно-рятувальним підрозділам, проведення пошуку і виходу з об'єкта.
У разі пожежі безпека людей під час евакуації може бути забезпечена:
· плануванням і прокладанням шляхів евакуації для безпечної евакуації людей у безпечне місце;
· відокремленням шляхів евакуації за допомогою протипожежних і протидимних перешкод;
· заходами щодо обмеження поширення диму;
· обмеженням утворення вогню і диму від оздоблення стін і стель та покриттів підлог на шляхах евакуації.
Додатково також можуть вживатися такі заходи залежно від об'єкта, його призначення і кількості людей, які в ньому перебувають:
a) встановлення систем пожежної сигналізації та систем оповіщення про пожежу;
б) проектування і прокладання шляхів евакуації та евакуаційних виходів у кількості відповідно до кількості людей та їх здатності пересуватись;
в) облаштування шляхів евакуації, яке може включати:
· аварійне освітлення;
· позначення евакуаційних виходів;
· установки аварійного енергозабезпечення для протипожежного обладнання;
· пристрої безпеки, що встановлюються на дверях (аварійні затвори тощо);
· системи керування в разі аварійної ситуації;
г) забезпечення системами підпору повітря та іншими засобами обмеження задимлення;
д) влаштування безпечних місць порятунку всередині та/або ззовні будівельного об'єкта;
е) забезпечення доступу пожежно-рятувальних підрозділів:
· доступ до будівельного об'єкта;
· доступ для аварійного транспорту та транспорту пожежно-рятувальних підрозділів;
· встановлення ліфтів для транспортування пожежних підрозділів;
ж) аварійні системи зв'язку в межах будівельного об'єкта:
· установки аварійної сигналізації/попередження про пожежу;
· установки аварійного зв'язку (також для пожежно-рятувального підрозділу);
· засоби, що використовуються мешканцями або пожежно-рятувальними підрозділами (для гасіння пожежі на початковій стадії);
к) пожежні кран-комплекти.
Евакуаційні шляхи і виходи повинні втримуватися вільними, нічим не захаращуватися і у разі виникнення пожежі забезпечувати безпеку під час евакуації всіх людей, які перебувають у приміщеннях будівель та споруд.
Кількість та розміри евакуаційних виходів з будівель і приміщень, їхні конструктивні й планувальні рішення, умови освітленості, забезпечення незадимленості, протяжність шляхів евакуації, їх облицювання (оздоблення) повинні відповідати протипожежним вимогам будівельних норм ДБН В.1.1-7-02 [58].
Якщо евакуаційні виходи і шляхи евакуації з будівель, які є пам'ятниками архітектури й історії, неможливо привести у відповідність до вимог будівельних норм, то їх експлуатація дозволяється за наявності узгодженої проектної документації з органами державного пожежного нагляду відповідно до вимог чинних нормативно-правових актів.
У приміщенні, яке має один евакуаційний вихід, дозволяється одночасно розміщувати (дозволяється перебування) не більше 50 осіб.
Двері на шляхах евакуації повинні відчинятися в напрямку виходу з будівель (приміщень).
Допускається влаштування дверей з відчиненням усередину приміщення у разі одночасного перебування в ньому не більше 15 чоловік, а також у санвузлах, з балконів, лоджій, площадок зовнішніх евакуаційних сходів (за винятком дверей, що ведуть у повітряну зону незадимлюваної сходової клітки).
При наявності людей у приміщенні двері евакуаційних виходів можуть замикатися лише на внутрішні запори, які легко відмикаються.
Сходові марші і площадки повинні мати справні огорожі із поручнями, котрі не повинні зменшувати встановлену будівельними нормами ширину сходових маршів і площадок.
При будівництві будівель заввишки 3 поверхи і більш сходи слід монтовувати одночасно з улаштуванням сходової клітки.
Застосовувати в сходових клітках дерев'яні драбини дозволяється лише в будівлях не вище двох поверхів.
Допускається на період будівництва для захисту від пошкоджень покривати негорючі рівні горючими матеріалами.
Передбачені проектом зовнішні пожежні сходи і обгороджування на дахах будівель, що будуються, повинні встановлюватися відразу ж після монтажу несучих конструкцій.
Улаштування риштувань і підмосток при будівництві будівель повинно здійснюватися відповідно до вимог норм проектування і вимог пожежної безпеки, що пред'являються до шляхів евакуації. Риштування і опалубка, що виконуються з деревини, мають бути просочені вогнезахисним складом.
Для риштувань і опалубки, розміщуваних зовні будівель, просочення деревини (поверхневе) вогнезахисним складом може виконуватися лише в літній період.
При будівництві будівель в три поверхи і більш слід застосовувати, як правило, інвентарні металеві риштування.
Будівельні риштування споруд на кожних 40 м їх периметра необхідно обладнати одними сходами або драбиною, але не менше чим двома сходами (драбинами) на всю будівлю. Настил і підмостки риштувань необхідно періодично і після закінчення робіт очищати від будівельного сміття, снігу, ожеледиці, а при необхідності посипати піском.
Конструкції риштувань закривати (утеплювати) горючими матеріалами (фанерою, пластиком, плитами ДВП, брезентом і ін.) не дозволяється.
Для евакуації людей з висотних споруд (димарів, баштових градирень, гребель, силосних приміщень і ін.) необхідно влаштовувати не менше двох сходів з негорючих матеріалів на весь період будівництва.
Дата добавления: 2021-12-14; просмотров: 398;