Моделювання уразливості об'єкта при впливі вторинних факторів
Аварій і стихійних лих
Внаслідок таких стихійних лих, як землетрус, обвали, повені, або таких аварій, у результаті яких виникають вибухи й пожежі, не виключена поява вторинних поразок. Наприклад, при землетрусах, ураганах і повенях внаслідок руйнування будинків можуть виникнути пожежі через ушкодження опалювальних печей, електропроводки і ємностей з легко займистими рідинами; внаслідок руйнування газових ємностей, комунікацій й агрегатів – вибухи; внаслідок руйнування резервуарів і технологічних комунікацій, у яких утримуються НХР, - зараження місцевості, атмосфери й водойм; при руйнуванні гребель гідровузлів – катастрофічне затоплення місцевості. На перший погляд може здатися парадоксальним, але затоплення міст при повенях також супроводжуються пожежами (вони виникають внаслідок замикання електропроводки, вибуху казанів й ін.)
За певних умов вражаюча дія вторинних явищ по своїх масштабах може перевершити дія основних.
Виникнення пожеж на об'єктах, що мають елементи категорій А и Б, цілком імовірно навіть при слабкому їхньому руйнуванні й, як правило, буде спостерігатися при середнім руйнуванні. Самими уразливими, стосовно дії ударної хвилі на таких підприємствах, при виробничих аваріях у вигляді вибухів, є повітряні технологічні комунікації, загальна довжина яких буває досить великий (наприклад, на хімічних комбінатах - до кількох сотень кілометрів).
На елементах об'єктів категорій А и Б вогонь, що супроводжується вибухами, майже миттєво може охопити все підприємство. Виникнення окремих пожеж у цехах категорій В, Г, Д, Е буде залежати від ступеня вогнестійкості будинку (спорудження), а суцільних - від умов.
Уразливість об'єктів при впливі вторинних факторів оцінюють не тільки по елементах даного підприємства. Необхідно враховувати й можливість виникнення вторинних явищ на інших, розташованих поблизу об'єктах.
ВИСНОВОК
При проведенні даного заняття розглядається оцінка наслідків аварій на об'єктах по зберіганню, переробці й транспортуванню зріджених вуглеводних газів, стислих вуглеводних газів, легкозаймистих рідин, конденсованих вибухових речовин, а також прогнозування (порядок оцінки) розвитку й наслідків великих лісових пожеж.
Даний матеріал може використатися в практичній діяльності при розрахунках працівниками ЦО-ЦЗ, науковими співробітниками в області промислової безпеки, а також співробітниками проектних організацій, що займаються питаннями проектування пожеже-вибухонебезпечних виробництв і комісіями по ТЕБ і НС а також штабів ЦО всіх рівнів.
ТЕМА 7
Дата добавления: 2021-12-14; просмотров: 267;